Colectia de toamna - iarna 2005 (228)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

hello,
vreau sa va anunt motiv mare de fericire : s-au mutat vecinii nostri homosexuali. intr-o zi. A venit proprietarul apartamentului, a vazut distrugerile provocate de cei doi caini ai cuplului si i-a dat afara. Au disparut mustele (dragutii de ei tineau lazile de kk ale cainilor pe balcon), avem liniste in week-end si seara, nu mai arunca nimeni cu pahare pe jos si nu se mai zbiara.

In rest, nu toate sunt roz, dar ma hranesc din energia pozitiva a disparitiei lor.

imi pare rau sa aud de atatea probleme, anul asta a inceput cu spatele :(
Ripley, la multi ani fericiti sotului tau! si sa se faca fetele bine repede, iar bona noua sa-ti fie de real ajutor.

corap
, si fiica-mea se plange de dureri de genunchi (numai stangul). cica face "clic". daca o mai tine mult asa o sa o duc la un ortoped, deocamdata o suspectez ca vrea sa fie carata in brate. eu chiar am probleme cu un genunchi, m-o fi auzit si pe mine vorbind
de asta.

catutza
, vindecare rapida! cat tii ghipsul?


Azi am avut un episod foarte neplacut. am fost cu Maya, Emma si bunica Emmei la un loc de joaca pentru copii in aer liber, in afara de angajatii de la terasa era pustiu. Unul dintre angajati, mic, slab si f ciudat le-a urmarit pe fete cu privirea de cand am intrat, in acelasi timp evita privirea noastra, nu a salutat.

La un mom dat ele s-au dus intr-un fel de castel semi-inchis, s-a dus si el dupa ele. Eu am sarit de pe banca, vazandu-ma ca ma apropii si-a facut ceva de treaba mai incolo, continuand sa se uite. si tot asa de vreo trei ori. pana la urma m.am dus fix la el si m-am uitat in ochii lui, n-a putut sa-mi sustina privirea si a plecat, a intrat iar la bar. F f ciudat.

La plecare bunica Emmei a intrebat-o pe fata de la bar ce e cu tipul acela care era mai devreme acolo, daca e angajat si care e rolul lui. Si ea, f mirata de suspiciunile noastre, "A, dar e un vecin de aici din cartier, e f amabil, vine si ne ajuta la carat lazi, la facut sandwich-uri. Nu in fiecare zi, dar e f dragut, ii plac copiii"
Mi s-a fcut rau cand am auzit.

Acum nu am o dovada clara impotriva lui, dar as putea baga mana in foc (si eu, si bunica Emmei) ca nu are intentii curate. Dar ce as putea face?
Culmea e ca acum un an jumate a disparut un baiat de 9 ani din cartierul acela, sunt poze cu el pe toate insula. Era cu taica-su in masina, au oprit sa cumpere ceva, pana a iesit taica-su din magazin baiatul nu mai era. Nu au gasit nici o urma, nici o pista, nimic, au incercat sa raspandeasca zvonul ca parintii ar fi fost carausi de droguri si ca a fost vorba de o razbunare mafiota, dar nu prea are sens daca ii vezi si ii auzi.

Eu nu zic, d fereste, ca nenea de azi ar fi vinovat, dar ma intreb de ce nu e lumea mai alerta, de ce vanzatoarele de la cafeteria in cauza ii permit sa vina acolo presupundand ca ajuta numai din amabilitate?

asa poate sa se apropie de copii, sa le castige increderea intr-un mediu aprobat de parinti. Nu stiu daca as putea sa fac ceva, nu am dovezi, probabil daca ma duc la politie cu asa ceva pic de nebuna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mihaela iacata vesti bune cu vecinii!

gabitaco in orice planuri ai avea!
Las' ca veri de vacante mai vin!

Alinus se pare ca le merge bine fetelor la Olanesti, au avut si un pic de zapada dar deja s-a topit, de maine prognoza zice ca se incalzeste. Citeste Silvia de zor, temele de vacanta si le-a terminat... e tare bine cu bunici profesori
Tinem pumnii sa plecati sanatosi in concediu si sa va intoarceti la fel!
si ale mele, primavara trecuta se tot imbracau in costume de baie, isi luau colacele & co, si plecau cu paturica in dormitor si cu cate o valiza (bagaje)... mortale erau.

Ina iertare, uitai sa raspund apropo de fetele bolnave in vacanta: s-a mai rarit treaba, ultima oara am ratat un we la munte ca m-am imbolnavit eu.

catutza aoleu ce mai belea! Nu poti sa-ti iei concediu medical?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

wow, ce de bolnaviori! Din pacate am intrat si noi in "randul lumii" ca Ilinca a facut iar laringita. Behaie de vreo 2 zile si de azi s-a mai agravat. De unde le-o lua, nu stiu, ca mai mult sta in casa.

Camelia a mai facut Daria febra?

Ripley dar daca chiar ai lipsi de la serviciu sau daca ai refuza niste lucrari momentan, nu crezi ca ti-ai mai reveni? Macar pana se face Ana bine. Poate ai noroc, totusi, cu noua bona, e normal ca acum sa nu se descurce cum ai vrea tu, fiecare casa are alte obiceiuri.
La multi ani lui Marius, sa-ti traiasca!

Catutza si eu cred ca ar fi mai bine sa stai acasa, nu stiu cat poti proteja piciorul cu mersul in carje.

BB_alinus eee, ce buna e viata acasa, esti o fericita. Cum mai sunt treburile la sotul tau la serviciu?

Gabitaco bafta in noile planuri!

Mihaela cum crede si homeopata mea (care a fost pediatra multi ani), instinctul de mama e foarte puternic, rareori da gres. Ai motive sa te ingrijorezi, stai cu ochii pe acel om. Daca mai da tarcoale, vorbeste si cu politia.
Super ca ai scapat de homosexualii cantareti!

NU am apucat sa va spun ca de ceva timp banuiam ca Ilinca are o carie la dintii din fata. Desi Doru zicea sa nu-mi fac probleme, ca nu se vede nimic, de fapt, am dus-o saptamana trecuta pe Ilinca la stomatolog, o tipa super care stie sa se poarte cu copiii. Era o dubla carie superficiala la dintii din mijloc, care a fost curatata cu penseta, nu a fost nevoie de freza. ASa ca daca aveti unele banuieli, fie ele medicale sau nu, nu le lasati deoparte, noi ca mame vedem altfel lucrurile.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Feli, mulumim de intrebare ... da, a mai facut (38,8-39 la interval de 3-4 ore) chiar si acum pe la 21.30 A mai vazut-o medicul si azi si gatul arata destul de rau (nu se vad inca punctulete de puroi). Ne-a prescris si antibiotic, daca pana maine nu cedeaza cred ca vom lua si antibiotic, din pacate.... (nu as vrea sa-i dau, nu i-am mai dat din august cand am patit-o la mare si parca nu as vrea sa-i dau nici acum)

Ripley, sanatate multa si voua!

Gabitaco, sa va dea Dumnezeu tot ceea ce va doriti si toate planurile sa se realizeze!

Mihaela, brrrr, ce patanie! Doamne fereste!



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“God could not be everywhere and therefore he made mothers.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Multumim de gandurile bune si de urarile pt. tati.

Am avut o noapte nasoala, pt ca Anuka a continuat sa se trezeasca partial de la tuse si sa faca urat :( Am "dormit" cu ea.... am si tinut-o de mana pe Iris ca facuse febra in somn si am vrut sa simt dc merita trezita sau nu. Si i-a trecut de la sine, a dormit puiul beton.

Ambele sunt mai bine acum, Iris e plina de muci, a facut seara asta 39.4... dar am scazut cu juma de novocalmin si panadol si acum doarme asa bine si zambind de mai mare dragul.

Ana e muuult mai bine, tuseste tare ziua, dar la somn vad ca s-a potolit, insa maraie si acum cam la juma de ora prin somn si "povesteste" insa nu merg la ea, se linisteste singura. Nu a facut febra, a mancat la gradi fte bine, a dormit.... e mult mai ok.

Feli, nu mai pot sa las biroul inchis, e AL MEU, in plin centru, vine lumea si nu e nimeni acolo, asociata mea (am mai scris) e la ski in Austria sapt asta, oricum ea ajunge prea tarziu si pleaca mult prea devreme (marja e cam peste 1 ora si la venire si la plecare) nu pot continua asa, imi stric clientii, renumele, nu mai merge in sistemul asta care "functioneaza" asa de luni de zile. Azi nu am mers, pt ca Iris facuse la 8 dimineata 39. Normal ca nu VREAU SI NU POT sa merg in situatii de genul asta, dar nici nu pot renunta la tot ce am cladit, pt ca perioada de boli va trece curand, si nu imi permit nici financiar sa refuz banii mereu. Am pierdut enorm si refuzand translatari la notarii din curte, am trimis, desigur rezervele, dar in medie e cam 1 milion fiecare "distractie" de genul asta. Nu le pot face pe toate, fetele sunt pe PRIMUL PLAN, dar daca eu continui sa nu merg la birou, e in detrimentul tuturor, din toate punctele de vedere. Si asa lumea e paralizata de criza, clientii mari stau in stand-by, se calculeaza totul strict, nu pot distruge totul. Eu stiu ca virozele, gripele, etc. sunt trecatoare, ca e perioada de intrare in comunitate, transpir de 100 de ori cand suna mama sau bona de teama... dar pot merge si veni acasa dc e cazul.

Of, iar s-a trezit Ana partial. E prea obosita. Vad ca Irisuca e beton la adaptare, s-a invatat zilele astea sa doarma cu Ana facand ca toate lighioanele la 1m de ea.

Va pup pe toate, mai ales bolnaviorii mici si mamici cu pb, am citit tot, dar chiar nu apuc sa raspund.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si eu pup cu drag mamicile de copii bolnaviori, nu fiti disperate, e varsta si perioada virozelor, vor trece!

feli ups! cariuta... Sa o duci periodic la control; si eu am avut probleme cu dintii de mica si am avut o perioada in adolescenta cand n-aveam chef sa merg la dentist Am regretat-o mai apoi...

Ripley sanatate multa fetelor! Ale mele cand fac febra se trezesc singure, in toiul noptii, maraite. Asa ca nu stau sa le pazesc decat dupa puseul de febra si tratament, sa vad daca isi face efectul.
La Nati functioneaza cu succes si sosetele umezite cu otet aromatic combinat cu apa.

Cami sanatate Dariei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

gabitaco, meri de sfat, il vazusem. recunosc ca mai sar zile cu spalatul pe dinti. ma voi stradui sa nu mai sar si sa vad atunci dk ii mai miroase gura.

am primit pe e-mail ca s-a deschis Dent Estet Kids, prima clinica doar pt copii din ro. radiografii cu radiatii reduse, 25 medici doar pt copii, jucarii etc. preturi ca la dent-estet, desigur, dar e bine de stiut dk sunteti in nevoie.

mai sosetele astea cu otet la nic nu fct. nici cearcefuri nici nimic. la fiecare 40 de grade facute, ca a facut de cateva ori si de tot atatea ori am intrat intr-o panica de nu ma recunosteam, numai cu picaturi de algocalmin scadea. daca le voma incercam cu supozitor, dar picaturile sunt super leac la urgente mari. de la orice sosete ude sau impachetari urla de-i creste febra, pe cuvant. seamana cu mine, io innebuneam la de-astea, imi crestea febra de plans si nervi. mai imi punea maica-mea cate o compresa rece pe frunte, imi venea s-o bat de furie, cat de mititica eram...
familiei mele raciturile ii dau reactii necontrolate:))

cata, uai ce nasol, mai e si zloata asta afara....

ripley, sanatate si rabdare si putere de munca.

mihaela 80, ce faza. poate e un simplu individ caruia i-a murit un copil mai demult si acum vrea sa fie in prejma lor. am vazut eu un film:)) daca nu e in situatia asta, atunci ce povestesti tu este dubios. nu-l reclama direct la politie, sa nu-i faci probleme, poate e nevinovat si e mai retras pur si simplu de nu te-a privit in ochi, dar urmareste, mai du-te p-acolo ca sa vezi dk e cazul de reclamat.

doresc sa va redau o replica de-a lui tzitzi azi.
vine mitza cu copilul in vizita, copiii in camera lui nic se joaca, noi in sufra. la un mom dat, astia cu mainile negre. ne ducem sa verificam la fata locului, decorasera senzational patul alb al lui nichita cu carioci. carioci bune, nu se iau, la nic abia la al treilea spalat pe maini incep sa dispara, de obicei. sa-mi vina rau cand vad. el n-a pictat mobile pana acum, dar a fost pesemne inspirat de prietenul alex, zis tzitzi. il intreaba mitza pe tztitzi, raspunde ca nichita a scris! maica-sa l-a admonestat imediat ca paraste necinstit il intreb pe nichita: recunoaste ca el si tzitzi au pictat impreuna. facem taraboi, morala, puneti mana sa stergeti, le dam cate un servetel, mitza saraca freca si ea sa se duca isprava. (aiurea, nu se lua, abia cu Cif-ul maica-mii s-a luat). unde vroiam sa ajung: in mijlocul momentului grav mame-baieti in conflict si toti frecand patul, nichita tacea chitic, el oricum de obicei e cu remuscari la boroboate, cand il auzim pe Tzitzi limpede: "Sunteti niste hoatze!" la figurile noastre siderate, continua: "Da, sunteti niste hoate ca ne puneti pe noi sa frecam!"
ati mai pomenit asa ceva? cu presiune pe el si tot nu se dadea batut
pe mine m-a umflat rasul rau cand l-am auzit fooooarte smecher si cu tupeu a fost fte misto, n-a fost obraznic, dar am vazut si eu altfel de reactii de la un baiat. fiu-meu, repet, mai cinstit si tacea chitic, el mai descurcaret
nu mai stiu, parca ne-a mai zis ceva, se lasa greu, dar poate isi mai amintste mitza, io asta am retinut ca m-a lasat masca:)


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna noapte fetelor!!!

Cami Sanatate multa Dariei....offf...mititica, e tare nasol sa fie puiul bolnavior!
Lavi...ms de raspuns....si da cunosc pe cineva cu copilul acolo....pe Roxi
Corap... si ms de info...o sa intru in we sa citesc subiectul..sa vedem ce se poate face ca sapt viitoare tb sa rezolvam cumva.
NegaraCristina...ar fi bine sa fie asa simplu...dar...sa vedem cum o fi aici la noi.
Catutza....offf...ce ghinion. Sanatate multa si refacere rapida. 14 zile te tine in ghips? Si eu am patit-o mai demult...si atat am stat.
GAbitaco..din cate stiu aici se facinscrieri mai prin vara...dar..pana atunci cred ca tb deja aranjat ceva....

VA poop si mai revin!




Diana mamica de www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/72157604771385748/" target="_blank"> Tudor-Dumitru (17.04.2008) si de Stefan-Cristian (14.11.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/" target="_blank"> Poze 2008 cu cei 2 flacai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Hai ca intru sa o completez pe Anda. Dupa faza ca sunteti doua hoate, vine si completeaza ca suntem doua gaini hoate. El le stie pe gaini ca sunt lase, eu am mai folosit expresia cu el ca e las (adica fricos) ca o gaina batrana....In capul lui dupa ce ne-a facut hoate s-a gandit ca suntem si ca doua gaini de lase, adica ca ne dam inapoi de la munca de jos. In afara ca fi-miu a incercat o forma de revolta sa vezi cum frecau cu servetelele si ce fete recunoscatoare aveau cand a venit bunica lui Nichita cu Cif-ul si au vazut ca se ia.
Oricum sunt convinsa ca a fost initiativa lui fi-miu ca el a mai avut momente artistice exprimate pe canapeaua noastra de acasa.Oricum pe drum ma tot intreba daca il spun lui taica-su, ca stie ca de la faza cu canapeaua ca Gerge ia foc.
In alta ordine de idei noi suntem o familie de shoppaddicted. Ieri inainte sa plec la Anda il vad pe barbata-miu ca e foarte deprimat, nu voia sa zica de ce, asa ca am plecat. Era negru de suparare, nu stiu nici acum de ce . Cand am ajuns acasa fusese in oras sa se relaxeze si s-a intors cu un Play Station si se juca de zor cu un zambet tamp pe fata, plin de staisfactie. M-am abtiunut sa nu ii arunc facturile sub nas si o scurta revista a presei cu criza economica si comportamentul adecvat in timp de criza; adica nu se cumpara Play Station ci se cumpara strictul necesar, se paltesc rate in avans si se economiseste
Gata fug sa vad cumcalculez sa scot bani de alte dari care chiar sunt scadente, de exemplul impozitul
Mita

Mergi la inceput