Mamici antistress si licurici de ian-feb 2009(128)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita
am si eu cateva intrebari:
1. e normal sa pape asa mult? dc nu ii dau urla efectiv si is mananca mainile

Totul e normal, relax! El iti cere exact cat are nevoie. Puseuri sunt multe si dese, ai sa vezi ca nici o zi nu seamana cu cealalta!

Citat:

2. cat tr sa doarma un bb asa mic cat are burta plina? ca el poate dormi uneori si 4-5 ore dc nu il scol eu... voi ii treziti din somn pt masa chiar dc ei nu dau nici un semn?

La bebei asa mici eu l-as trezi dupa max. 5 ore ca sa-i dau san.

Citat:

3. stiu ca nu e ideala alimentatia mixta si jur ca nu ma deranjeaza sa stau cu el la san cate 2 ore la un alaptat dar ma doare de mor... lapte pare a fi in san, nu pricep de ce nu se satura... am vazut si revazut filmuletele de pe net cu mufatul la san, cred ca il mufez bine.. nu imi dau seama ce fac gresit si imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca nu pot alapta exclusiv.. daca mai alapteaza cineva mixt, cate mese ii dati pe zi in total? cate formula si cate san?

Persevereaza cu sanul, ia-ti suport din ala de cauciuc, suporta durerea strangand din dinti, dar daca vrei sa-l alaptezi tu, merita orice sacrificiu! Perseverenta e cheia, pune-l la san des, des, des. Si indeasa-i cat mai mult din san in gurita. Daca te doare rau, scoate-l si mufeaza-l din nou mai bine... ai sa reusesti in final! Si ia-ti crema speciala impotriva ranilor de la sani. Cea mai buna si mai scumpa e de la Lansinoh.

Citat:

4. in timpul mesei (formula sau san) il orepsc de cateva ori sa ragaie... cand e pe final e deja adormit si dc il ragai si atunci il trezesc complet si o luam de la capat (mai ales cand e la san) voi cum procedati?

Cand e adormit la san, IN NICI UN CAZ nu-l mai face sa ragaie!!!! Cumpara-ti Sab simplex, da-i inainte de fiecare alaptare 7-8 picaturi, astfel scapa de aerul din stomac si nu-l mai stresezi cu regurgitatul. Nici David nu ragaia in primele 10 saptamani si avea balonari, plangea de mama focului! Sab simplex ajuta si este eliminat fara sa lase urme in organism, deci e recomandabil si are efect!

Citat:

5. ii schimb scutecul inainte de fieacare masa; dupa masa nu imi mai vine ca dc doarme il trezesc. e ok?

E perfect.

Citat:

6. ai vostri bbei fac caca si pipi la fiecare masa? ca robert nu...

Totul e normal, fiecare copil e altfel, totul de la o data pe zi la o data pe saptamana (kk) este normal. Don't panic!

Citat:

7. in afara de masa, schimbat si baita (si cand plange evident) nu prea sta treaz; e ok?

E ok, acum ei mai mult dorm, isi aduna fortele ca sa te terorizeze mai tarziu

RELAX



1. Louis Pasteur a fost un impostor. Teoria vaccinarii este produsul acestei imposturi, care a fost perfectionata in timp pentru obtinerea unor profituri tot mai mari.
2. Teoria falsa a "imunitatii turmei" este folosita pentru a ne santaja sa ne integram toti in turma fara sa cracnim.
3. www.thinktwice.com/" target="_blank">Vaccinarea si www.vogelgrippe-aufklaerung.de/t537f4-Superantibiotikum-gegen-Superbakterien.html" target="_blank">antibioticele sunt armele cu care cartelul farmaceutic ne "ajuta" de secole sa devenim tot mai bolnavi si tot mai dependenti. Realitatea ne-o dovedeste zi de zi.

Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii prin lege (vezi Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000). Informati-va cat mai bine, din toate punctele de vedere, si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor inchideti capitolul anterior ca vad ca inca se scrie acolo, eu nu stiu cum

Ledi aoleu prin ce treceti, uff raceala asta....multa sanatate va doresc

Stim ceva de fetele care trebuie sa nasca azi???Nu le mai incurajam un pic

Yashy, unde esti? sa nu imi spui ca ai nascut deja si noi nu stim nimic...

Eu azi am bagat o plimbare cam lunguta, sunt tare obosita si ma cam doare spatele. M-am gandit sa il ajut si eu pe bebe sa vina. Maine mergem la control, sunt asa de curioasa ce ne mai zice.

38+ Vlad Mihai

AMR 2 saptamani

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Dragi mamici de licurici,

Va doresc toate cele bune si vreau sa va daruiesc ceva care pe noi ne-a ajutat tare mult in clipele grele cu bebe mic si care sper sa va fie si voua util:

Diferenta dintre a linisti si a consola un bebe mic



1. Louis Pasteur a fost un impostor. Teoria vaccinarii este produsul acestei imposturi, care a fost perfectionata in timp pentru obtinerea unor profituri tot mai mari.
2. Teoria falsa a "imunitatii turmei" este folosita pentru a ne santaja sa ne integram toti in turma fara sa cracnim.
3. www.thinktwice.com/" target="_blank">Vaccinarea si www.vogelgrippe-aufklaerung.de/t537f4-Superantibiotikum-gegen-Superbakterien.html" target="_blank">antibioticele sunt armele cu care cartelul farmaceutic ne "ajuta" de secole sa devenim tot mai bolnavi si tot mai dependenti. Realitatea ne-o dovedeste zi de zi.

Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii prin lege (vezi Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000). Informati-va cat mai bine, din toate punctele de vedere, si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

IRINA, si Daria scoate tot felul de sunete. Ba ca un animalut, ba ca un mecanism ce se pune in miscare... Ma si sperii de ea, uneori... Nu neaparat cand suge, ci mai ales in somn sau la trezire...

Ledi, si eu sunt racita, umblu cu masca de-aia de doctor prin preajma Dariei. Azi am baut lapticul pe terasa, sa ne vada soarele nasucul.

Matusa insista sa o reobisnuiesc sa doarma in patul ei. Peste zi mai e cum mai e, dar noaptea, nu-i place si pace, se trezeste din jumatate in jumatate de ora, incepe sa scartaie, sa pufneasca, sa se foiasca, si apoi o da in plans... Sa vad cat rezist sa ma tot trezesc si sa o linistesc... Nu de alta, dar si azi-noapte, iar mi s-a rupt filmul, de la 2 la 6 dimineata, la 2 i-a trebuit san, ceea ce nu mai facea de la o vreme incoace, si am adormit eu in timp ce ea sugea, habar n-am daca a fost invelita bine sau nu... Ma enerveaza la culme cand patesc asa, Doamne fereste, poate pica din pat sau ceva...

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

Am adus pe lume o minune!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Selene nu mai dormi cu micuta in pat, e foarte periculos, mai ales in vcontextul in care esti f obosita si dormi profund.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Lisa BCF erau bataile cordului fetal , ce ziceai tu ca scad...dc eram in locul tau innebuneam te asigur.Eu a innebunit de la chestii mult mai simple in legatura cu bb.Am adormit 45 min acuma cu el si m am trezit zombi, mai zombi ca inainte.Ma termina lipsa asta de somn si eu eram antrenata...parca as fi in garda continua de 17 zile...
Cami DORMIIIIIIIII!!!! nu ca s-ar face rezerve de somn dar dormi cat poti!!!!!si eu ma gandesc la tine si la Aalina?unde o fi??? fetele care m-ati incuraajat asa mult atunci...si care inca nu ati nascut.stiu cum e , stii ca ziceam noi cand eram gravi ca aproape nu citeam ce scriau cele care au scapat.Suntem langa voi toate si va fi bine , nu mai e mult pt nici una , februarie a venit deja.Cine urmeaza???Bebelusi ceva??pup



POZE ANDREI
mami cea mai fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

miere, stiu, si nu stiu cum sa fac, pentru ca oricum ma trezeste, daca plange noaptea ca am pus-o in patul ei, si clar ca, dupa 3 - 4 treziri din jumatate in jumatate de ora, sunt zombie...

Trezitul asta pentru a o linisti pe ea ma da peste cap si in cursul zilei urmatoare, pentru ca ma gandeam sa ma reapuc de traduceri, s-au terminat banii, si sa am macar 4 ore de lucru la PC, dar din parti, ca o sa ajung sa le dorm, alea 4 ore, ca sa recuperez nesomnul din noapte...

Deci nu e bine nicicum...

Mai ales ca nimeni nu o hraneste, in afara de mine, nimeni nu o schimba, in afara de mine, nimeni nu o spala, in afara de mine... Mai pe romaneste, nu mi-o ia nimeni de pe cap nici 5 minute, matusa e la serviciu de dimineata pana seara, uneori vine si la 11 noaptea acasa, deci... In week-end ce se mai joaca cu ea, asa, un pic... Mi-e ciuda ca nu apuc sa gatesc, de exemplu, am zis ca aici nu se gateste, pentru ca nu are cine... Asa ca mananc si eu ce apuc, ma doare spatele non-stop, uneori si uterul, sanii, acum sunt si racita...

Ieri m-a apucat plansul, si pe urma m-am enervat ca de ce m-a apucat. Matusa a zis ca tatal Dariei a zis ca eu am hotarat de capul meu sa vin sa nasc la Cluj. E o minciuna, am hotarat impreuna, chiar el a spus ca nu e multumit de doctorul de la Galati si ca sa facem cum e mai bine pentru copil. Colac peste pupaza, doar ce-am vazut la stiri ca la maternitatea din Galati, medicii au scos un bebelus cu forcepsul si i-au rupt un piciorus, dupa care l-au lasat asa 9 zile!!! Sa nu-i loveasca fulgerul?

Miss Parker, 7-8 picaturi inainte de fiecare masa, nu e supradoza? Pe prospect nu scrie asa...

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

Am adus pe lume o minune!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Hsi Irina, capul sus! Si eu am fost zombi prima saptamana acasa, dar acum ne-am intrat cat de cat intr-un program si e mai bine.
Lasa-l seara pe tatic sa se ocupe de bebe si tu relaxeaza-te, fa o baie sau un dus,iesi la cumparaturi, manichiura, pedichiura, ceva ce iti place. In weekend la fel, rezerva-ti cateva ore numai pt tine, stiu ca e greu, stai cu gandul numai la copil, ...prima data cand am plecat de acasa am lasat instructiuni scrise, apoi mi-am zis ca tb sa ma relaxez si sa las critica la o parte (mi se parea ca nu il ingrijeste la fel de bine ca mine). Eu cand simt ca ma apuca nervii, las copilul cu Luc si ma urc la volan si conduc aiurea, ma relaxeaza f tare condusul. Sau ma inchid in baie, plang si dupa aia ma machiez si asta ma relaxeaza, in fiecare dimineata mi-am propus sa am cel putin o jumatate de ora in care sa fac dus si sa-mi trac un rimel pe gene:))suna banal, dar ajuta la moral (na ca am facut si o poezie).


Selene, ma gandesc ca poate se va obisnui Daria dupa cateva nopti sa doarma in patul ei. Va fi greu la inceput, dar poate se va obisnui. Dar de ce se trezeste asa de des?

Aidan are urmatorul program: baita pe la 8-9, schimbat, laptic, somn pana pe la 11, apoi lapte, schimbat, somn pana la 3, lapte, schimbat, somn pana la 6 si apoi ultima repriza, doarme pana la 8,9 dimineata. Trezirile de peste noapte dureaza cam 45 de minute cu mancat, schimbat, adormit la loc.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tutu85 spune:

Fetelor, am intrat sa va spun ca maine dimineata ne prezentam la spital. In curand o sa-mi tin baietelul in brate!
Numai bine va doresc!

Au mai ramas 2 zile pana la marea intalnire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Bee, a luat 100g dupa 2 sapt? Hmmmm....nu stiu ce sa zic...dar mi se pare cam putin totusi...bebe trebuie sa ia MIN.500 g calculand la greutatea cu care iese din spital. Asa mi-a zis Dr.Cobac. Asta daca imparti la 4 sapt si ceva inseamna cam 120g/sapt. minim...
Poate ca Alexia va recupera in urm. 2 sapt...si a luat asa pt ca ai avut ceva dificultati la inceput cu alaptatul. Nu e cazul acum sa te sperii...mai vb cu Dr Cobac (sun-o si zi asta, vezi ce zice...sau ti-a zis deja ca e OK..?)
Apropo, am vb cu Monica despre tine ...Mi-a zis ca esti o draguta!! ...ii pare rau ca ati lucrat impreuna doar cateva luni. A zis ca neaparat sa ne intalnim cand vine si ea in tara. Si te PUPA dulce si pe Alexia si pe tine.

S-a nascut minunea SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)

Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput