Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Mangetism eu am downloadat de pe dc++. Daca e poti incerca sa ti le pun pe site-ul ala de transfer. Dar da-mi pe PM mailul. Felicitari pt dintisor.
aelita, avea mana pe coltul geamului probabil rupea plasa sau incerca sa se intinda se ia ceva de pe masa de langa geam.I-am prins mana in geam cand am deschis din nou si-a luat-o si asa am putut inchide geamul. Oricum a fost nashpa. Nu stiu daca m-ar ajuta terapia sau nu, eu dormi mereu cu geamuri si usi ferecate dar recunosc ca mi-ar fi frica sa ma mut la casa. In fine, nu mai vreau sa sperii si pe altii.

Noi raportam o noapte mai bunicica. Am dormit destul de bine, dimineata a dat trezirea la 6 (dupa celelalte treziri standard de 10, 11, 2) i-a dat laptic si l-am bagat intre noi. A adormit dar il tot zgaraia pe tac'su si l-am pus in patul lui. In 15 minute era iar in picioare asa ca l-am pus inapoi in pat. A tras la tati si si-a pus capul sub barbia lui si au dormit amandoi asa. Degeaba l-am tras spre mine, nimic. Am incasat doar picioare in ficat, apoi in rinichi ca m-am intors cu spatele.
Se vede gingia umflata sus si la urmatorii incisivi si la canini iar jos la canini. Doamne ajuta sa iasa mai repede. Azi si-a prin buza in fermoar asa ca iar am avut parte de sangerari. Cam atat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

fetelor, voiam sa va cer parerea. Sunt data peste cap de:
-cred ca am racit - nu mai e alergia mea clasica
-fetei ii ies 4 incisivi sus concomitent. Si mai repede ies cei dine xterior, decat cei din interior. jos avem numai 3.
-de 1 sapt nu mai am san. Asta e. Dar bibe vrea numai in somn. Adica ziua nu mai accepta DELOC! Si in somn cam 100-150ml. Alte lichide: deloc, nu apa, nu ceai, nu sucuri...ce e in fruct/supica.

Am mai dat apa cu cana cu cioc. Se joaca, si-o da in cap. In pahar- sufla...face bulburuci.

Alte solutii mai aveti?




o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

'neatza fete cucuiete!
incerc sa ma trezesc si eu in fatza unei cafele mari. m-a omorat teodora azi noapte. cred ca s-a trezit de vreo 15 ori. tzipete scurte, acoperite cu o suzeta in gura, apoi adormit la loc. dar suficient cat sa ma trezesc dimineatza chioara de somn.
asta este, sper la noptzi mai bune.

vroiamsa spun ca am vazut pui frumoshi de aelita. sunt tare tare dulcei copilashii tai.

alysh, cred ca acea doamna era invidioasa. cum adica sa iti spuna ca ai fusta prea scurta pt o mamica? dar, ce, acum trebuie sa te imbraci cu fusta pana la glezna daca esti mamica? asa ca baga poze aici, eu abia ashtept sa te vad.

ainigriv, bine ca mi-ai zis de sarbatoare. ca pe mine m-a lovit harnicia, cred ca am laut microbul de la cleo, si m-am apucat de tricotat. asa ca diseara ma haptzin de la noul hobby.

offf, chinabulina.... pupici tizei noastre sa ii treaca bubitza. lasa, ca acum s-a imprietenit cu jumper-ul.

lorich, felicitari pt dintzoci. sper ca si la teodora sa fie aceeasi cauza, macar stiu ca au ieshit si gata, nu ca s-ar fi obishnuit sa faca asa. si cred ca asta este, ca acel planset este cam de durere. are deja trei dintzi, paote ca iese al patrulea. azi o sa verific gingia sa vedem ce e pe acolo.

mihaser, pai 120 ron lunar nu e foarte mult. dar la tine chair rezista o curatenie din asta pe luna? ca la mine ar trebui sa fac saptamanal. se pune un praf de zici ca sunt stam in sahara. cel putzin in sufragerie, unde ne petrecem toata ziua.... ar trebui facut de doua ori pe zi. daca ii dau teodorei o felie de paine... s-a zis.
vroiam si eu s chem o femeie sa imi faca curatzenie saptamanal. principalul motiv este acelasi, sa am mai mult timp in weekend cu copii, ca dupa ce ca doar in weekend petrec timp cu ei... dar este destul de scump, adica ia cam 50 euro pt vreo 4 ore de curatzenie. si nu vrea sa vina mai rar, vrea regulat. asa ca... daca ma ajuta si sotzul (si ma ajuta, recunosc), ramane sa facem tot noi. cat putem. cat nu... asta este, mai sta si praful neshters.

eee, fetele, cam atat de pe la noi. ma intorc la munca. am o saptamana... mai pleaca si sotzul doua zile, miercuri si joi, raman singura cu maimutzele. sper sa ma gaseasca zdravana cu capul cand se intoarce. iar in weekend.... pleaca iar la turneu de baschet. cred ca o sa ii iasa pe nas plecarile astea saptamana viitoare. am eu grija de asta .


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Neata, tre’ sa-mi epilez mustatsa!

Noptile noastre devin mai bune. David ma trezeste tot de 3-4 ori, insa reusesc sa adorm mult mai bine intre reprize, e mare lucru. Tinctura de baldrian face minuni.

aelita, pentru tot ce scrii!! Iar pozele m-au terminat, mai, ochii, ochii aia fascinanti ai copiilor tai!!! Si poza aia unde sunt amandoi cu ursul, ce dulceeeee!

Cami, hai, iesit mai des de la naftalina! Pupam fetele frumoase!

bratafel, da, asa a fost si la noi, la cateva zile dupa primul dintisor a aparut si al doilea, ca intotdeauna ies cam in tandem... Si la noi apetitul a avut de suferit, dar astept si o sa-si revina el...

Danicris, vaccinarile nu sunt obligatorii prin lege in Romania. Nici in Germania. Da, exista riscul sa nu ti-l primeasca la gradinita. Eu mi-am asumat acest risc, iar la momentul potrivit voi vedea ce pot face. E riscant si din cauza faptului ca sistemul lucreaza atat de pervers incat nenorocitii ar fi in stare sa nu-l primeasca la gradinita din cauza de nevaccinare, dar mie sa-mi spuna ca „vai, nu mai avem locuri“... Am sa vad eu cum fac la momentul potrivit. In orice caz, nu voi vaccina copilul impotriva convingerilor mele lasandu-ma santajata de un sistem corupt si condus de teroare. Eu zic ca in final tot va trebui sa-l accepte. Ca fac scandal, ca ii amenint ca-i dau in judecata... gasesc eu o portita. Ti-am trimis pe PM linkurile pe care le am eu. Citeste, informeaza-te, la un moment dat vei sti singura ce decizie e mai buna pentru voi. Eu i-am spus pediatrei imediat ca nu iau aceasta decizie pe baza fricii inoculate de altii. Citeste, citeste, citeste, e tot ce-ti pot spune.

Lorich, saru’mana de urari. Mai, eu nici nu ma sarbatoream de Sf. Felicitas, doar de Sf. Gheorghe (nu-mi place numele Georgeta, dar a inceput sa-mi placa sa ma identific cu Sf. Gheorghe pe cal, cu palosul care taie inamicii ). Hai, bafta si voua, sa iasa odata dintii aia si sa treaca si starile nasoale! Ca primii 4-6 sunt cei mai durerosi, am inteles.

chinabulina, si eu la slabit am mers tot pe schimbarea alimentatiei si pe rabdare si perseverenta, de aceea in 2005 Weight Watchers a facut minuni. Daca te uiti in albumul meu la pozele de la Paris din 2005, zici ca eram fotomodel, acum zici ca sunt o baba grasa si partzangoasa

socrate, pliiiz, si mie Baby Einstein, adresa mea e pe mailul comun! Saru’mana si piciorusele Hai, sa vezi ca dupa ce-i ies dintisorii va inceta si la voi chinul. Asta sper si eu pentru noi.

Cleo, solutia este sa STEP BACK si sa stai linistita, fata ta stie cel mai bine ce-i trebuie. Tu ofera-i toate alea, ea va lua ce-i trebuie! Asta o discutam sambata cu terapeuta, care m-a facut sa-i jur ca nu-l mai fortez pe David sa manance, nici cu glume sau cu pacaleli!! E un autogol, mai tarziu asta risca sa devina un instrument de lupta pentru putere, cand copilul la 3 ani incepe faza de „nu“ si de rebeliune, va sti ca te poate „face“ daca refuza mancarea. Asa ca nu trebuie in nici un caz obligati. E normal, cand le ies dintii, sa fie maraiti si sa nu aiba apetit, tu ai avea daca ai avea dureri de masele si de gingii? Acu’ pe bune... Asa ca relax, draga mea, va trece!



1. Louis Pasteur a fost un impostor. Teoria vaccinarii este produsul acestei imposturi, care a fost perfectionata in timp pentru obtinerea unor profituri tot mai mari.
2. Teoria falsa a "imunitatii turmei" este folosita pentru a ne santaja sa ne integram toti in turma fara sa cracnim.
3. www.thinktwice.com/" target="_blank">Vaccinarea si www.vogelgrippe-aufklaerung.de/t537f4-Superantibiotikum-gegen-Superbakterien.html" target="_blank">antibioticele sunt armele cu care cartelul farmaceutic ne "ajuta" de secole sa devenim tot mai bolnavi si tot mai dependenti. Realitatea ne-o dovedeste zi de zi.

Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii prin lege (vezi Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000). Informati-va cat mai bine, din toate punctele de vedere, si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bratafel spune:


cleo78 paote nu-i convine tetina de la bibe? eu ii luasem de la inceput de la Avent dar pana la urma i-au placut de la Primii Pasi si cu gaura cat mai mare ca era puturoasa. ne-am chinuit ceva...

magnetism felicitari pentru dintisor!!

7 luni

POZE 5-6 luni !!

http://b1.lilypie.com/6wARp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainigriv spune:

Sarutmana,Chinabulina,m-ai mai incurajat,ca despre asta e vorba si la mine:schimbarea stilului de viata pe termen lung si rabdare,ca nu cred ca va vrea usor scumpul meu organism sa scape de vreo14 kg din cele 25 acumulate in timpul sarcinii...muuult,dar asta este dupa 5 luni de utrogestan si 4 luni de Elevit.Acum nici eu nu as putea sa stau sa mananc la nu's ce ore sau nu stiu ce filozofeli sa fac,doar are cine sa faca program.Problema deocamdata e cu lapticul,asa cum spune Cleo e mare problema cu suptul,adica nu stiu sa suga din biberon sau nu pune gura pe alt lapte si atunci e dezastru.In acelai timp,eu trebuie,usor,usor sa scapde kg,ca fac hipoglicemii din cauza kg multe,se descrca multa insulina si chiar pe mancatelea ma apuca,de nici nu vad bine....in fine,ne-o ajuta Dumnezeu!!!

Cleo,nu dispera,prietena mea din Japonia a patit la fel cand a dus fata la cresa(3 luni),nu voia biberon si pace,cu toate ca era lapticul ei in el.Dupa o saptamana-doua de "greva foamei"a inceput sa bea,dar cica trebuie sa primeasca bibe de la altcineva,nu de la mama,tinuta cam in pozitia de alaptare,cum era ea obisnuita.Sper sa mearga,pana atunci rabdare multa si incearca sa o hidratezi cu lingurita cat poti...

Iulia,ce face printesica???Sper ca mai bine si a fost doar de la dintzisori.Sanatate multa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Miha nu prea am avut incotro...a trebuit sa mai renunt la sarcini ptr ca Eli s-a marit vrea atentie, nu suporta sa ma vada ca dau cu aspiratorul...asa casunt super multumita de serviciul astora...Mie mi i-a recomandat vecinul meu...El ii cunostea f bine si a contat chestia asta...Nu as fi apelat la oricine.

Socrate nasoala faza! Te inteleg perfect!

Cleo mama ce dintzoasa ai!

Cami parca ai descris-o pe Eli cand ne-ati pov de voi!

Va pupam!

www.aventuratrasnita.ro/aventura/103/" target="_blank">Votati-ne va rugam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Cleo si la noi vad ca o ia inainte cu iesitul cel laterial nu central sau interior, cum zici tu; chiar ma intreb cum ar arata, dar cred ca si urmatorii 3 vin fugutza.

Imi pare rau de laptic, dar i-ai dat perioada cea mai importanta, daca nu vrea deloc lichide (nici macar suc de mandarina diluat?) atunci fa-i papele mai lungi-supa si fructele, ca trebuie si lichide, mama lor!

La noi cana cu cioc e jucaria de dentitie favorita, cand i-o ridic si vine apa..strange din buze. Sper sa se acomodeze cu bibe, desi pana una alta merge si in somn.

Aaaa si trateaza simptomatic raceala, nu sta! Sanatate multa!

Magnetism felicitari pentru iepuras!

Mihaela cred ca mai dureaza un pic pana ii avem, pe astia 4 inculpati, am niste emotii ce sa zic tzatzaie chilotii.. (cu plansul, ma refer)

Dana welcome cu the club, din pacate !

Lori, mami de Robert din 9.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

neatza. abia acum am avut timp sa intru. pe la 4-5 mergem la pediatra. nu e grav, fata e vesela, mananca, se joaca, urla, etc, insa face febra. nu mare ca ieri. azi dimi a avut 37.5 si i-am mai dat nurofen. i-am mai dat si aseara inainte de culcare ca avea 37.8. adica, tin temperatura in frau. ieri si azi a facut diare. dar o singura data si asta dupa ce facuse caca consistent. o tin hidratata cu apa si ceai pana la noi ordine. ieri m-am panicat rau, fiind prima data cand imi face febra...

AELITA, am vazut pozele. ai 2 copilasi superbi multumesc de sfat. o sa aplic si eu metoda aburelii.

STEFANY, imi pare rau de cazatura. sper sa nu fie grav. multa sanatate si pt Iustin

CAMI, bine ai revenit. mai scrie-ne cand ai timp sa mai stim de voi

BRATAFEL, felicitari pt dintzoc.

ADRIANA, multa sanatate la toti!

MAGNETISM, felicitari pt dintzoc! sa va fie de bine

CLEO, incearca cu o lingurita mai adanca sa-i dai apita. dureaza, dar macar bea ceva. cat despre biberon, pana se obisnuieste ea, daca pana acu a baut numa de la mami...ce sa zic? pana si a mea care e familiarizata cu bibe il mai refuza uneori. succes

VIRGINIA, suntem mai bine, multumim de intrebare. mergem diseara la dna dr Constantinescu ca oricum vroiam sa ii fac o vizita s-o vada bine, ca dr de fam e superficiala de obicei.

gata, mai intru mai pe seara.


The cheese to my macaroni - Mufitza Ariana Elena
Cand eram mica, mica cat o furnica...
Dau petrecere
Ma vezi live aici
Acuma sunt mare

Uite asa am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Buna ziua si de la noi!
Noi am avut un weekend ok, ariciul a dormit bine, dar asta pina aseara cind s-a reintors la mai noile lui obiceiuri.... si cum pe la 1 noaptea il apucase frichineala si plinsul si nu mai vroia nici ceai, i-am spus sotului sa-l aduca lanoi in pat. Urmarea? Am dormit toti 4 fericiti in super-patul din dormitor... Iar acum tati a plecat pina miercuri din tara si ramin singura cu amindoi - o sa dormim toti 3 in acelasi pat, sper sa ne iasa figura si sa ne odihnim!
Sunt si putin suparata ca Tudor s-a iritat pe putzulica - am vazut aseara inainte sa-i fac baie - era rosie la virf si parca avea un fel de basicutze...i-am dat cu neopreol, dimineata parca era ceva mai bine, dar tot rosie...aveti idee cu ce as putea sa-i dau??

Din urma nu am citit prea mult, dar am vazut ca puii de Bratafel si Magnetism au cite un dintisor!!! si ca puiul de Simonix a facut primii pasi singurel!!!!!!
Am vazut ca puiul de Laura sa simte mai bine - pentru diaree, nu mai tin minte, tu ii dau Biotics? Mie dr. mi-a recomandat un plic si in laptele de seara si inca unul in laptele de dimineata - i-a trecut foarte repede!

Revin ca ma solicita la birou...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput