Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

dyacerealele si laptele nu e musai sa fie aceeasi marca. Eu foloseam lapte Nan, combinat seara cu Humana Bio 7-Korn.

In legatura cu regurgitatul mi-e greu sa ma pronunt. La sugari regurgitatiile sunt normale, 90% din bebei au. Acum, nu stiu cum o fi in cazul vostru, ce intensitate si frecvnta au de dr. s-a gandit sa va treaca pe tratament ( nu pot sa contest decizia ei/lui ).
In afar de trat. mai poti incerca o pozitie usor inclinata a saltelei pe care doarme, la 45 grade, sa-l pui pe bebe sa eructeze mai des, sau poti sa incerci o formula speciala antiregurgitatii, care are o consistenta mai densa, mai vascoasa ( ex. Novalac AR ). Probabil stii deja tot ce ti-am spus eu aici, dar alte idei eu nu am. Sper sa rezolvati problemuta asta.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Andrei regurgiteaza aproape la fiecare masa dupa ce eructeaza prima data apoi a doua oara eructeaza cu lapte si apoi mai scoate odata de 2 ori.Ca si cantitate nu cred ca e f mult deoarce e si saliva si el are f multa se pregatesc dintisorii de sus.Eu cred ca regurgiteaza si datorita faptului ca mananca f mult minim 200ml la o masa si f repede in 10 minute a terminat.
Sunt tare ingrijorata ca nu ii mai trec mucii.A fcaut tratament sapt trecuta pt raceala 3 zile nurofen si humex expectorant, nu mai are mucisorii in nas ca nu mai ies la aspirat dar are in gat ca horcaie asa urat si nu stiu cum sa scapam de ei.El de fapt are un horcait de cand era mic eu am tot ramas cu impresia ca nu a fost bine aspirat la nastere de catre dr neonatolog.Eu am fost cu el la control la orelist si mi-a spus ca are putin polipii mari dar nu se poate pronunta 100% pana la 1 an dar ca nu e vorba ca nu a fost bine aspirat la nastere.Cum as putea sa aflu daca asta e cauza?Si mai spune-mi te rog faptul ca nu a avut nici o reactie la vaccinul in manuta din spital indica ca are ceva la plamani?Ca eu tot fac conexiuni idioate horcait, neaspirat bine, lipsa reactie vaccin etc.
Scuze pt atatea intrebari cand vin pe la Oradea dau o pizza si un suc

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Paula ai mare dreptate cu dusul. Ori asta ori ceva caldut pe sani stimuleaza let-down-ul.

Andy eu stiu ca in jur de 6 luni e o perioada nenorocita, puseul de 3 luni e mic copil pe langa asta. O fi si ceva de genul la voi.

Despre piure: posibil sa ii placa alte legume sau vreo combinatie, vei vedea una din zilele urmatoare cand bagi si altceva. Nu mai stiu dupa cat timp e voie sa adaugi ulei de masline, ala clar schimba textura mancarii. Mai zicea Ada parca de ierburi-condimente.

Pupici.

A si la noi baia dureaza cam juma de ora, uite ca nu m-am cronometrat niciodata.


de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Mai, da' chiar ca devin invidioasa! Auzi acolo, voi aveti bebici alaptati care se trezesc la 3-4 ore noaptea??!! Doar asa rar?! Al meu s-a trezit dintotdeauna la 2 ore, uneori chiar la 1 ora 1/2.
Oricum nu mi-am pus problema nici o secunda ca nu am lapte! Si cred ca asta e una din cheile succesului in alaptare

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300


Despre piure: posibil sa ii placa alte legume sau vreo combinatie, vei vedea una din zilele urmatoare cand bagi si altceva. Nu mai stiu dupa cat timp e voie sa adaugi ulei de masline, ala clar schimba textura mancarii. Mai zicea Ada parca de ierburi-condimente.

Pupici.




Ulei de masline exra virgin se poate adauga dupa prima sapt. de piure simplu, eu asa stiu. Dar poate gresesc.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

Buna seara!

M-am intalnit astazi in Carrefour Orhideea cu Ramona,mamica frumoasa si am vazut-o si pe Anda, pui dulce si cuminteeee. Imi pare rau ca nu am stat mai mult la povesti dar eram in graba s-ajung repejor la Sofia

giulianna, multumesc ca ne-ai spus de reducerile de la tex! Am cumparat pentru Sofia o hainuta tare frumoasa cu 12 ron si muuulte bluze la 2,5 - 6 ron. Super!

Babytza, parca m-ai intrebat de botez. Este pe 8 feb.... mai e putin si parca n-am pregatit mai nimic (in afara de biserica si fotograf)

Ada, va tin pumnii pentru maine!




Victoria, binecuvantata de Anna Sofia

Poze Anna Sofia Ma fac mare

"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Dya dupa cum baniuam regurgitatul vostru e in limite normale, de aceea eu nu i-as mai da tratament.
Cat despre "a nu fi bine aspirat in maternitate" - EXCLUS! Si daca nu ar fi fost aspirat perfect nu conteaza pt. ca lichidul pulmonar care exista in plamani in viata intrauterina se resoarbe spontan; parte din el se elimina singur cu ocazia trecerii prin " marea stramtoare", la nastere. Americanii dealtfel nici nu mai aspira nou-nascutii considerand ca trauma aspirarii e mai rea decat lichidul care ramane neaspirat.

Mucisorii care ii auzi tu sub forma de horcaieli iarasi sunt normali, atata timp cat bebe nu mai are si alte simptome. Fiind inca mici, ei nu stiu sa si-i inghita cand ajung in faringe si bolborosesc/barboteaza cand trece aerul in timpul respiratiei.
Polipi la varsta asta... eu n-am mai auzit!


Lipsa reactiei cutanate la vaccinul BCG nu inseamna nimic. Poate ar trebui sa faci o testare IDR, dar nu-i musai.

In general, cred ca-ti faci muuult prea multe griji ( ceea ce e oarecum normal fiind la primul copil ). Incearca sa iei lucrurile putin mai relaxat; gandeste pozitiv si nu-ti creea scenarii intunecate in legatura cu sanatatea puiului! OK?!

Vezi ca nu uit de pizza!!

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Dya am uitat sa te intreb: la ce maternitate ai nascut la Bega sau la Odobescu?

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

na seara! am vazut ca discutati despre alaptat si stimulente. eh, eu nu mai beau nimic de ceva timp. mai scap cate un pahar de bere, dar foarte rar si lapte este momentan. mai sunt seri in care ma simt stoarsa, amalia trage ce mai gaseste pe acolo si adoarme, dar se trezeste dupa catva timp, cat sa apuc sa dorm putin. nu am mai apelat la completare din primele saptamani de viata, de fapt nici macar lapte praf in casa n-am. cutia de nan am aruncat-o ca expirase din octombrie. nici macar o data nu m-am gandit ca as putea sa raman fara lapte, nici nu ma gandesc si, sicer, e un stres in minus. cred ca de fapt pe langa stimulente asta e primul lucru, sa nu va fie teama. va pup!

amalia mamii
cum s-a nascut strumfita mea
piticania creste
_
Daca pentru o clipa Dumnezeu ar uita ca sunt o marioneta din carpa si mi-ar darui o bucatica de viata, probabil ca n-as spune tot ceea ce gandesc, insa in mod categoric as gandi tot ceea ce zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Citat:
citat din mesajul lui 300


Despre piure: posibil sa ii placa alte legume sau vreo combinatie, vei vedea una din zilele urmatoare cand bagi si altceva. Nu mai stiu dupa cat timp e voie sa adaugi ulei de masline, ala clar schimba textura mancarii. Mai zicea Ada parca de ierburi-condimente.

Pupici.




Ulei de masline exra virgin se poate adauga dupa prima sapt. de piure simplu, eu asa stiu. Dar poate gresesc.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)


Si eu stiu la fel, de fapt chiar si dup 3-4 zile de indata ce reactia la legume a fost testata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Seara buna sau mai bine zis buna dimi,

Babymom Apropo frumos nickname, cand am sa vin pe la Oradea am sa-ti fac o vizita la spital cand vei lucra si am sa intreb de Babymom...the doctor.
Am si eu o intrebare, am tot cautat si nu am gasit un raspuns, poate ma poti ajuta in a l gasi.
De la ce varsta apar alunitzele???Fetitza mea are o un punct alb(gen cos sau punct de grasime) pe fatza de prin a 2-3 saptamana de viatza...eu sper intr-o transformare in alunitza gen Marlyn Monroe.

Multzu

botez Karina


Nikole mami de Karina

Mergi la inceput