Alma, ingeras la ceruri

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Va multumesc!


Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si noi am aprins lumanari pentru micuta Alma, inger mic si pur.
Nu trece zi sa nu ne gandim la voi.


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Daria, multumesc!
Multumesc tuturor celor care sa gandesc la noi!
Imi vine in minte acum un gand. Un gand pe care probabil toti il avem la un moment dat cand pierdem pe cineva drag. Ca as vrea sa fi murit eu in locul ei. Dar am ramas sa traiesc... si astfel Alma sa traiasca prin mine. Atata timp cat amintirea ei va exista, Alma nu a murit niciodata.
M-am gandit atat de mult zilele astea la tot ce s-a intamplat in urma cu aproape 6 luni. Am citit la subiectul lui Darius in fiecare zi. Am plans alaturi de Camy. Atata durere... Si altii au durerea lor. Cand suferim credem ca durerea noastra e cea mai mare... dar nu e asa. Doar ca a noastra e singura pe care o stim cu adevarat. Nu cred ca inainte sa fiu eu mama de inger as fi inteles asa cum inteleg acum cum e sa iti planga inima dupa copilul pierdut. Acum traiesc tot timpul cu teama in suflet ca ceilalti copilasi ai mei sa nu pateasca ceva.
In sufletul meu sunt consolata. Am acceptat ca asa trebuia sa fie. Ca daca era o sansa, una singura, ar fi fost altfel. Nu ma mai lupt cu destinul, nu ma mai intreb unde puteam face altceva. Nu, nu puteam. Pt ca nu trebuia sa fac, nu trebuia sa fie altfel.
Atatia prematuri se nasc mai devreme, traiesc si recupereaza. Scopul meu si al medicilor, dupa iminenta de avort de la 24 de saptamani a fost sa ajung cat mai aproape de termen. Dar poate... poate o nastere prematura i-ar fi dat o sansa Almei. A fost monitorizata zilnic, si era ok. Totul parea ok. Ma bucuram de fiecare zi in care eram inca insarcinata. Desi fiecare zi insemna un pas spre moarte pt Alma. Nu stiu daca putea sa fie altfel. Nu stiu daca nasteam la 26 sapt, daca traia. Sau daca aceste saptamani nu au fost decat o sansa de a fi cu mine, de a trai prin mine. Nu am sa stiu niciodata. Nu am stiu nici atunci.
Apoi nasterea. M-au lasat sa nasc natural. Desi este clar ca travaliul e posibil sa o fi afectat in plus. M-au lasat sa nasc natural cu gandul ca daca fetitele patesc ceva este mult mai usor sa am o noua sarcina, si o nastere decat dupa o cezariana. Deci si-au pus problema "esecului". Eu nu am pus-o. Nu cred ca medicii au fost incompetenti. Cred doar ca au fost limitati. Cred ca au facut ce au putut, pt ca nu puteau face mai mult.
M-am rugat necontenit. Poate acesta este rezultatul rugaciunilor. Nu cel asteptat. Alma nu a fost nascuta pt a exista pe pamant. Alma s-a nascut sa fie aici, cu noi, doar putin. Apoi sa plece inapoi in cer. Alma s-a nascut pt cer. Daca trebuia sa fie altfel... ar fi fost altfel. Un semn, un singur semn, ca ceva nu e ok. Dar a fost "bine" pana... pana nu a mai fost. Am trait cu speranta ca e bine, ca va fi bine, de aceea mi-a fost atat de greu sa accept. Nu puteam privi in directia in care trebuia.
Acum nu trebuie sa-mi consum energia gandindu-ma cu ce am gresit sau ce altceva putea fi facut... si ce am pierdut. Acum trebuie sa inteleg ce am avut, si sa indrept sper ce va fi. Alma este deja acolo.

Iubirea este singurul lucru pe care moartea nu-l poate lua
Dragoastea este sigura legatura pe care nimic nu o poate desface
Iubirea este un fir pe care timpul nu-l poate rupe
Da, iubirea este nemuritoare
Iubirea este vesnica.

A existat candva o fetita micuta
care nu va creste alaturi de noi
Ingerii au purtat-o usor
Pentru ca era asa de fragila...
Ma intreb... daca este atat de lung drumul
de la Cer la inima mea
De ce nu au lasat-o sa ramana?
Iarta-mi Doamne, lacrimile si rugamintile
Si supararea pe care am aratat-o
Pentru ca nu am inteles
Ca ea a fost doar un imprumut al cerului.
Am uitat toata bucuria
Si veselia de zi cu zi
Pentru ca nu am crezut niciodata
Ca ea va sta atat de putin cu noi.

Am tinut-o o data in brate
O singura data
Apoi a trebuit sa o las sa plece.
I-am simtit mirosul
O singura data
Un parfum pe care nu-l voi uita.
I-am strans mana
O singura data
Mana ei micuta in mana mea.
I-am mangaiat parul
O singura data
Matasos, moale si fin.
I-am sarutat obrazul
O singura data
Apoi lacrimile mi-au umplut ochii.
A trebuit sa plece
O singura data...




Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Dormi in pace, pui mic ...



Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutidana spune:

Ayla21 am aprins o lumanare pentru Alma,gandindu-ma si la micuta mea,ele sunt acum impruna si se joaca,ne privesc de sus si vad cat de triste suntem,trebuie sa mergem mai departe,ele vor ramane in inimile noastre pentru todeauna.

A existat candva o fetita micuta
care nu va creste alaturi de noi
Ingerii au purtat-o usor
Pentru ca era asa de fragila...
Ma intreb... daca este atat de lung drumul
de la Cer la inima mea
De ce nu au lasat-o sa ramana?
Iarta-mi Doamne, lacrimile si rugamintile
Si supararea pe care am aratat-o
Pentru ca nu am inteles
Ca ea a fost doar un imprumut al cerului.
Am uitat toata bucuria
Si veselia de zi cu zi
Pentru ca nu am crezut niciodata
Ca ea va sta atat de putin cu noi.


Sunt 4 ani si jumatate de cand am sufletul pustit,sper ca doar intr-o zi sa nu mai doara asa de tare,mi-as fii dorit mult ca in ziua aceea sa fi murit si eu alaturi de ea,sa fiu alturi de steluta mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ioanaiub
Tutidana Cei pe care ii iubim sunt cu Dumnezeu, si Dumnezeu a promis ca va fi cu noi. Daca ei sunt cu El, si El este cu noi, inseamna ca nu pot fi foarte departe.


Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

pt tine Monica

www.dolarei.com/G-GG_5902.html" target="_blank">Ne acordati un vot si azi?Multumim

oo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*


Blogul lui Bogdan Andrei
goblenuri-relatii pe blogul Donului


Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!
*oooo*~*oooo*~*oooo*

Bazar
pentru:

Bogdan;Mihaita;Sebi;Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Astazi Alma ar fi implinit 6 luni!
Dupa 6 luni, e prima data cand ma pot gandi fara sa plang la ziua de 28, ziua cand s-au nascut fetitele mele. E prima data cand ma bucur ca este ziua Luanei.
Si a Almei, desigur. Este ziua cand s-a nascut, cand am cunoscut minunea din burtica.
Restul... restul nu mai conteaza.
Nu azi.
Invat sa traiesc din nou... Invat din nou sa traiesc.
Nu "fara Alma", cu cu Alma in suflet. O iubesc, am iubit-o, si m-a iubit. Ca pe singura ei legatura cu lumea, ca pe singura ei lume. Nu-mi amintesc cat de mult o iubeam pe mama, copil fiind, stiu doar cat o iubesc acum. Dar vad in ochii copiilor mei, cum iubeste un copil. Cu sufletul lui pur, cu iubirea lui totala. Cred ca asa iubeste un copil prima data, iubirea pt mama. Alma m-a iubit... si nu ar vrea sa sufar.
Astazi Luana implineste 6 luni. De azi inainte vreau sa ma pot bucura alaturi de ea, pt fiecare luna. Alma ar vrea acest lucru.
Mi-am propus ca pana la 6 luni sa ma las pe mine la o parte, si sa o alaptez pe Luana cu orice sacrificiu. Pt ca in alaptare nu pot lua nici pastile de calmare, nimic. Dar vreau sa cred despre mine ca sunt puternica. Si ca pot... EU pot! In ciuda deciziei, si desi e vara (si cererea e mare), alatarea merge foarte bine in ultimul timp, desi am trecut printr-o perioada in care credeam ca incet voi pierde laptele. Ar fi inuman sa renunt la alaptare cand am inca atat de mult lapte pt Luana. Si nu am nevoie de pastile ca sa invat sa traiesc din nou. Am nevoie de mine, de puterea din mine. Urasc pastilele. Il vad pe Alex luand zilnic pastile in incercarea de a fi "perfect". Iar totul nu-i decat un miraj, o minciuna frumoasa. Care tine atat cat tine efectul unei pastile. Durerea nu trece, doar o ascunde efectul pastilei.
"Ayla"... a fost nick-name-ul pe care l-a ales sotul meu cand mi-a creat cont pe forum. Ayla in ebraica inseamna "esenta tare de stejar", in turca inseamna "stralucire" sau "aura Lunii".
Nu stiu de ce a ales acest nick-name, dar m-am gandit la el atunci cand am inceput sa scriu la acest subiect. M-am gandit la importanta unui nick-name, ca la importanta numelui.
Asta incerc... zi de zi. Sa fiu puternica. Si sa fac din durere, sursa de a fi puternica pt a invata sa traiesc din nou.
Nu, nu mi-a trecut prea repede, si nu promit ca asa va fi mereu de acum inainte, ca nu am sa mai cad, ca nu am sa mai plang, ca nu am sa mai clachez. Dar vreau sa descopar viata, vreau sa ma bucur de ce am, vreau sa ii multumesc Lui Dumnezeu in fiecare zi, pt fiecare zi, pt familia mea, pt copiii mei. Vreau sa ma bucur pe deplin de zambetul fetitei mele, fara ca ea sa incrunte sprancenele cand ma vede plangand, vreau ca baietelui meu sa nu-mi mai stearga lacrimile, si mai vreau sa fiu "raza de luna" a sotului meu, sa nu ne mai influentam reciproc starile de cadere. Stiu ca tristetea mea il doare si nu mai vreau sa sufere si pt mine.
Luana are 5,600 kg si 59 cm, 2 dintisori si inca doi se anunta. Gagureste, spune "ma", "me", "ba", "ga", se rostogoleste, se taraste, prinde obiectele foarte bine, le duce la gurita, le arunca, le muta dintr-o mana in alta, raspunde la nume, incearca sa cante dupa fratiorul ei, si cel mai minunat, Luana rade, rade aproape tot timpul. I-au trebuit si ei 6 luni pt a rade ca orice copil. Si cand rade, rade cu toata fatza, cu ochisori, cu obrajiori... si zambetul ei ne lumineaza ziua.
Oh... as putea vorbi la nasfarsit despre ea. As avea atatea sa spun... deci am atatea motive sa traiesc din nou.
Claudiu, baietelul meu, acum cu acte in regula. Ma imbratiseaza si ma saruta toata ziua. Si cand dormim impreuna am tine el pe mine in brate. Si imi da "bezele"-pupici dulci toata ziua ca "surprize". Imi spune "Tu esti mama mea, si te iubesc toata viata".
Sunt o raza de luna pt ca sunt importanta in viata atator oameni dragi. Care au nevoie de zambetul meu.
Pt Alma nu mai pot sa fac nimic. Decat sa-i pastrez vie memoria. La inceput m-am inscris pe Glitter Graphics pt a cere sa am si eu grafice cu numele ei. Apoi incet am invatat (si inca mai am mult de invatat) cum www.glitter-graphics.com/gallery.php?ownerID=852033&filterID=0" target="_blank">sa fac si eu. Pt a face cu numele ei. Ma simt atat de bine cand mai creez ceva. Fluturi, flori si ingerasi.
Alma este in toate acestea. In tot ce fac gandindu-ma la ea.
Alma ar fi implinit azi 6 luni. Sau mai bine spus... in urma cu 6 luni s-a nascut pe pamant micuta mea. Ne-a atins inimile, ne-a lasat s-o cunoastem, s-o iubim, apoi s-a intors acasa. Pe o stea. Alma, ingerasul meu, micuta mea stea.
Happy heavenly birthday, Alma!



Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:




-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Superb Monica..mamica puternica

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati
www.dolarei.com/Petrean_5759.html" target="_blank">un dolarel?

POZE
Povestea noastra

Mergi la inceput