Alma, ingeras la ceruri

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Nina multumesc!
De ce vad eu fluturi? E un semn, o consolare de la Dumnezeu? Eu asa o inteleg.


daca tu asa simti, inseamna ca asa este!!!!!!!!!te pup si mii de pt tine............

* decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Cu intarziere o pentru Alma - astia de pe DC n-au emoticon cu fluture, ca as pune de-ala.

daca nu scriu prea des nu inseamna ca nu ma gandesc la voi si la durerea si la bucuriile voastre.

Monica mami de CRISTIAN

CASA LU' BEBE
CAND 1+1=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am fost doua zile la tzara, dar te-am citit, am citit si despre fluturi si povestea lor.
Si ma intrebam ... cum sa nu-ti fie dor de Alma, care e bucata din sufletul tau ?
Si apoi am vazut zambetul Luanei, este superba minunatia asta mica, iti va umple sufletul doar de bucurii, ai sa vezi

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Draga AYLA, profit de putinele momente pe care le mai am pana sa se trezeasca Pitonul, ca sa te mai incurajez putin, caci simt ca acum e unul din momentele cand ai nevoie de asa ceva.

Revin la aceeasi metafora folosita in cazul lui Alex, cea in care faceam o analogie cu subiectul din Harry Potter.

Ei bine, parintii lui Harry Potter fusesera omorati de un alt vrajitor rau (Cap de Mort), dar Harry reusise sa supravietuiasca. Cum? Il protejase o "vraja" lansata de mama sa. Era vorba despre IUBIRE, in acel caz Iubirea de mama. Ea isi daduse viata pentru el, se aruncase in fata vrajii mortale pentru a-l proteja pe Harry. Si toata viata lui, Harry a fost protejat de vraja de Iubire a mamei sale.

La fel ma gandesc ca s-a intamplat si cu Alma.Ea a devenit inger din Iubire pentru surioara ei, iar vraja de Iubire vegheaza acum asupra Luanei. Nu trebuie sa te mai temi, pentru ca vraja de Iubire este suprema, este cea mai puternica, insa nu toti sunt capabili sa o faca. Sunt si oameni care nu stiu sau nu pot sa Iubeasca. Nu e cazul tau sau a celor dragi tie (Alex, Luana si Clau).

In plus, sunt cateva momente din carte in care parintii apar si il ajuta pe Harry. Desi erau vrajitori, nu puteau fi readusi la viata, dar forma lor ...de spirit, putea sa intervina ca o energie pozitiva, nu era nimic material.

La fel si Alma, vegheaza alaturi de Luana si o protejeaza si va interveni ori de cate ori va fi necesar.

Tu acum esti cuprinsa de deznadejde, dar vreau sa te mobilizezi. Exista o singura solutie: IUBIREA te va vindeca.

In primul rand Iubirea pentru Alex. Tu stii cele mai potrivite cuvinte pentru a descrie aceasta Iubire a voastra.

Apoi e Iubirea Luanei, care creste pe zi ce trece si care sigur are pregatite pentru tine surprize placute, care te vor topi de fericire.

Apoi e Iubirea Almei, care sigur te iubeste si ea, dar si-a iubit la fel de mult surioara si fiind altruista s-a facut inger pentru ea, ca sa o protejeze de "vrajitorii" cei rai.

Mai e Iubirea lui Clau, care e un baietel minunat. Orice mamica ar fi fericita cu un asa baietel vesel si plin de viata. Inspira-te de la el, ia exemplu energia lui.

Mai ai si Iubirea noastra, a fetelor din odisee, Iubirea mea - care e sincera, Iubirea tuturor celor care te cunosc.

Oboseala se vindeca cu zambete, lacrimile se sterg pur si simplu, durerea si golul din suflet trec cu IUBIRE.

Fa o cura de IUBIRE rapid si pe termen nelimitat...si mergi mai departe. Nu fa ca sacrificiul Almei sa fie in van, ci fii fericita pentru ea si continua sa o Iubesti, la fel de mult ca si pe Luana.

Continua sa te bucuri de fiecare fluture, de fiecare curcubeu, de fiecare lucru ce iti aduce in minte de fetita ta , Alma.

Te imbratisez cu drag si ma rog pentru linistea sufleteasca.

Hai Mona, revino-ti!!!

Alex, Luana, Alma si Clau au o mamica plina de viata, care stie sa zambeasca, ba chiar sa rada cu pofta, care stie sa iubeasca total si definitiv, care merita sa fie fericita.





Gigelica(Lucia) - Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul mancacios)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20

Draga AYLA, profit de putinele momente pe care le mai am pana sa se trezeasca Pitonul, ca sa te mai incurajez putin, caci simt ca acum e unul din momentele cand ai nevoie de asa ceva.

Revin la aceeasi metafora folosita in cazul lui Alex, cea in care faceam o analogie cu subiectul din Harry Potter.

Ei bine, parintii lui Harry Potter fusesera omorati de un alt vrajitor rau (Cap de Mort), dar Harry reusise sa supravietuiasca. Cum? Il protejase o "vraja" lansata de mama sa. Era vorba despre IUBIRE, in acel caz Iubirea de mama. Ea isi daduse viata pentru el, se aruncase in fata vrajii mortale pentru a-l proteja pe Harry. Si toata viata lui, Harry a fost protejat de vraja de Iubire a mamei sale.

La fel ma gandesc ca s-a intamplat si cu Alma.Ea a devenit inger din Iubire pentru surioara ei, iar vraja de Iubire vegheaza acum asupra Luanei. Nu trebuie sa te mai temi, pentru ca vraja de Iubire este suprema, este cea mai puternica, insa nu toti sunt capabili sa o faca. Sunt si oameni care nu stiu sau nu pot sa Iubeasca. Nu e cazul tau sau a celor dragi tie (Alex, Luana si Clau).

In plus, sunt cateva momente din carte in care parintii apar si il ajuta pe Harry. Desi erau vrajitori, nu puteau fi readusi la viata, dar forma lor ...de spirit, putea sa intervina ca o energie pozitiva, nu era nimic material.

La fel si Alma, vegheaza alaturi de Luana si o protejeaza si va interveni ori de cate ori va fi necesar.

Tu acum esti cuprinsa de deznadejde, dar vreau sa te mobilizezi. Exista o singura solutie: IUBIREA te va vindeca.

In primul rand Iubirea pentru Alex. Tu stii cele mai potrivite cuvinte pentru a descrie aceasta Iubire a voastra.

Apoi e Iubirea Luanei, care creste pe zi ce trece si care sigur are pregatite pentru tine surprize placute, care te vor topi de fericire.

Apoi e Iubirea Almei, care sigur te iubeste si ea, dar si-a iubit la fel de mult surioara si fiind altruista s-a facut inger pentru ea, ca sa o protejeze de "vrajitorii" cei rai.

Mai e Iubirea lui Clau, care e un baietel minunat. Orice mamica ar fi fericita cu un asa baietel vesel si plin de viata. Inspira-te de la el, ia exemplu energia lui.

Mai ai si Iubirea noastra, a fetelor din odisee, Iubirea mea - care e sincera, Iubirea tuturor celor care te cunosc.

Oboseala se vindeca cu zambete, lacrimile se sterg pur si simplu, durerea si golul din suflet trec cu IUBIRE.

Fa o cura de IUBIRE rapid si pe termen nelimitat...si mergi mai departe. Nu fa ca sacrificiul Almei sa fie in van, ci fii fericita pentru ea si continua sa o Iubesti, la fel de mult ca si pe Luana.

Continua sa te bucuri de fiecare fluture, de fiecare curcubeu, de fiecare lucru ce iti aduce in minte de fetita ta , Alma.

Te imbratisez cu drag si ma rog pentru linistea sufleteasca.

Hai Mona, revino-ti!!!

Alex, Luana, Alma si Clau au o mamica plina de viata, care stie sa zambeasca, ba chiar sa rada cu pofta, care stie sa iubeasca total si definitiv, care merita sa fie fericita.





Gigelica(Lucia) - Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul mancacios)






Lucia, m-ai facut sa plang cu acest mesaj superb si atat de adevarat! Hai Monica , ai toata dragostea noastra, pentru a te ajuta sa mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

"Se spune ca mama este "ingerul pazitor" al copilului ei. Eu pt Alma nu am putut sa fiu, si acum sunt... mama de inger."

A fost odata ca niciodata... un cactus. Nu va mirati pentru ca povestea mea este ca de obicei cu un gand ascuns bine bine de tot. Asa incat va trebui sa cititi povestea pana la capat. Daca va intreb cum arata un cactus ce o sa spuneti? Probabil ceva tepos care traieste in pustiu. Asa si este, cactusul meu este foarte tepos si traieste acolo unde prinde radacini. In povestea mea traia in Tara Nimanui. Desigur daca o sa intrebati ce tara este aceasta, va voi raspunde ca este nici departe, nici aproape, multi insa spun ca este departe. Cei care ajung sa o cunoasca. Dar sa revin la cactusul meu care de dimineata isi intindea tepii trosnind si fasaind sub asprul vant al pustietatii. Iar nisipul si praful si caldura... da, caldura imensa ii ascutea si mai tare acele. Nimic nu rezista in infernul arzator al zilei sau in frigul neiertator al noptii. Doar el, cactusul parca de cand lumea statea vajnic infipt in nisip. Dimineata si seara, exact cand rasarea sau apunea soarele parca totul se schimba pret de cateva minute bune. Era nici frig, nici cald, nici lumina si nici intuneric. Atunci era parca alta lume. Doar apa lipsea intotdeauna.
Intr-o dimineata parca stelele nu s-au grabit atat de tare sa mearga la culcare. Inca sclipeau tainic pe cerul ce mijea a zori rasare. Cactusul meu se pregatea de trezire parca mai nerabdator ca alte dati. Stia ca o singura data pe an are o supriza pentru prietenele ei, stelele. Asa incat, odata cu sclipirea primei raze de soare razand dintre tepii cei aspri izbucni o floare frumoasa, alba, sidefata de o frumusete nemaivazuta. Petalele delicate si mirosul fin se revarsau peste nisipul care, stiind clipa era nici rece, nici cald. Tot universul s-a oprit in loc pret de cateva clipe admirand gratia florii. Eu.... prostit de atata frumusete nu imi puteam lua ochii. Am intins mana sa ating floarea dar... tepii, paznici sobri nu mi-au permis. Asa incat am ramas sa admir floarea. Ati vazut vreodata o floare de cactus?
Un zgomot surd se auzi in spatele meu. Am intors capul si a inceput sa cada ploaia. Picaturi mari si calde cadeau peste nisipul ars de atatea si atatea nopti si zile de arsita. Mi-a fost teama sa nu distruga floarea insa era atat de gratioasa incat se inclina sub picaturile de ploaie.
Nu a tinut mult, insa totul s-a inviorat in juru-mi. Ziua a venit caniculara si eram convins ca floarea mea se va vesteji. Dar nu a fost asa. Seara cand sa apuna soarele am fost din nou langa cactusul meu. Mare mi-a fost mirarea cand am zarit a doua floare deschisa imediat langa prima. Doamne de unde ai aparut? Aceeasi frumusete fina delicata... mai trebuia sa ploua insa... nu a plouat. Uitandu-ma mai atent la florile mele una.... s-a inaltat. Ahhh imi joaca ochii feste, m-am gandit in timp ce-mi frecam ochii. Dar floarea mea cea alba se inalta usor spre cer. Atunci mi-am dat seama ca era un fluture. Batea din aripile-i fine inaltandu-se spre stelele ce s-au grabit sa luceasca pe cerul cel albastru. Soarele apunea, iar eu am ramas cu florile. Una era pe cactus iar cealalta se transformase intr-un fluture.
Acum, stau si astept sa vina din nou ziua in care sa vad soarele rasarind sau soarele apunand, clipa in care nisipul nu este nici cald dar nici rece, iar stelele nu se vor grabi sa apuna si vor luci mai repede pe cerul cel albastru al inserarii pentru a-mi impartasi bucuria clipei in care, voi zari doua flori de cactus. Una jos iar alta... doar un pic mai sus.
La fel de minunate, de fine, de inmiresmate. Precis o sa si ploua ...un pic, stiu asta chiar daca la sfarsit va voi spune ca, defapt sunt doar... lacrimile mele.

Noapte buna! Si aveti grija de voi!

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Marius multumesc din suflet! Multumesc pt ca ai lasat o farama din sufletul tau minunat si aici.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

marius............o poveste minunata!

* "Romania, the land of choice".......of going anywhere else in the world*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Stau pe o margine si te privesc. Nu ma vezi. Nici macar nu crezi ca exist. Eu cred insa in tine. Cum as putea sa fiu ingerul tau altfel? Nu pot sa-ti sterg lacrimile, nu pot sa-ti aduc zambetul inapoi, nu pot nici macar sa-ti vorbesc. Mi-as dori sa pot sa-ti raspund la intrebari dar am doar privilegiul sa te privesc. N-am voie sa te judec dar voi fi alaturi de tine cand altcineva o va face. De multe ori ti-as fi dat aripile mele dar mi le-am pierdut. Am vrut sa alung lacrimile cuiva ca tine dar aripile au fost atat de moi si eu atat de slab incat ne-am prabusit amandoi. Atunci mi-au luat aripile si mi-au spus ca le voi capata inapoi doar cand nimeni nu va mai plange. Cu timpul m-am resemnat. Merg alaturi de tine si te privesc cum iti tarasti pasii, incercand sa gasesti drumul pe care odata il stiai atat de bine. Cum as putea sa te ajut cand nici pe mine nu m-am putut salva? Ce simplu ar fi fost sa-ti spun “nu exista ratare” dar ingerii nu pot minti. In schimb, au credinta. Pentru toate clipele tale de indoiala, eu m-am tarat in genunchi pana la capatul lumii, pentru fiecare lacrima de-a ta, eu am implorat cerul sa-ti mai dea o sansa si atunci cand tu ti-ai plecat privirea, eu am tinut speranta in brate ca sa nu se piarda.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Duminica este ziua mamelor de ingeri. Cine vrea sa trimita un balon spre cer cu numele Almei?


_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput