Mamici antistress si licurici de ian-feb 2009(127)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stellutza spune:

Saru' mana pentru incurajari, si imi cer scuze ca nici nu am apucat sa urez bun venit noilor bebelusi si proaspetelor mamici, sa va dea Dumnezeu multa sanatate voua si bebelusilor .
Eu ma tot vait desi stiu ca nu sunt singura in aceasta situatie, insa fiind prima sarcina, mi-se pare ca ma sfarsesc. Oricum avand sarcina supraponderala, si consumand cam 4-5 L de lichide /zi, nu am cum sa nu retin apa si sa fiu umflata ca un balon .
Ca sa treaca timpul mai repede , mai trag un pui de somn, ca .. este singura placere care mi-a mai ramas, pentru o baie sau o gura de aer afara am nevoie de ajutorul sotului.
Va pupam pe toti si toate !!


+37 cu Maya Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela2233 spune:

salutari la mamici, burtici si licurici

acum am ajuns si noi acasa, de la dr. si facultat, se pare ca scurgera de dimineata e o modificare a secretiei, mi-a dat dr. de luat ovule 3 zile si sunt suparata rau ca nu stiu de la ce e modificara asta sper sa nu fie ceva grav, oricum daca era grav imi spunea dr.
si mai sunt suparata ca am picat examenul da azi, neuron de gravida
oricum imi trece mie supararea intr-un final

multe felicitari celor care ati nascut intre timp sa fiti sanatoase si sa aveti mult laptic si bebei sa fie sanatosi, mancaciosi si necolicosi.

porumbita si celelate fete bine ati venit acasa

va pup o zi buna la toate.

38+

amr2 sapt max

http://bd.lilypie.com/9E3bp3.png


http://www.flickr.com/photos/28705464@N07/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Nu am citit din urma, scriu scurt ca sa va informez ca tot in formatia aia suntem. Nu s-a intamplat mai nimic:)
aseara ne-am apucat sa facem patutul si atunci incepusera ceva contractii dar mai mult se intarea burta fara sa ma doara prea tare. Se intampla cam din 5 in 5 min, asa ca am sunat la spital si am vb, mai ales ca nu prea il simteam pe bb. Din cate am inteles e normal sa nu il simti in timpul contractiilor, dar tot tb simtit de 6 ori in 2 ore. Asa ca am stat cumintica si l-am simtit:)
Apoi peste noapte nu am mai avut nimic. Mai prost e ca pe la 5,30 dimineata s-a trezit motanul ca el e bolnav si are temp.
Asa ca acum sunt in distractii, cu el acasa, tati la sv. In top la toate mi-a si vomitat de 2 ori si sper sa nu aibe prostia de stomach flu. Va zisesem parca de fetita prietenilor la care tb sa stea el ca are febra nu? Ei acuma si mai frumos is bolnavi cu totii. Nu va zic ce stare am
Imi vine sa fac la propriu ca in semnul de mai sus. Sper sa nu nasc inca, caci ma ingrozesc ce de virusi in preajma, plus c anu ar putea veni si motanul la spital. Vremuri nu gluma.
Incerc sa va mai tin la curent.
Daca au mai aparut licurici le urez bun venit.
O sa citesc din urma daca apuc.
Aveti grija de voi si bbei

Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Daiopri nu nascusi? Abuzeaza-ti sotul un pic si ai sa vezi ce repede merge treaba (spun eu care l-am abuzat degeaba).
Tin pumnii pt tine sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos!

Noi am fost la pediatru la vizita de doua saptamani. Porcusorul meu s-a ingrasat 500 de grame in doua saptamani, si s-a lungiiiiit...nu il mai incap hainutele si nici diapers pt newborn, are 4.5 kg.
Este perfect sanatos, inca ii mai dau formula, dar vad ca incep sa ma reglez cat de cat cu productia de lapte, sper sa ramanem exclusiv cu sanul, macar acum doarme linistit dupa ce suge, inainte urla de foame...
Eu am facut o complicatie mica la operatie, s-a umflat intr-o parte si s-a intarit, e si un pic rosie, deocamdata pun heat pads acolo sa vedem dc colecteaza ceva.

Cam atat, am citit din urma mai pe sarite, nu am deloc timp liber, am inceput si jobul part-time si am de corectat o gramada de teste...

Va pup pe toate, aveti grija de copilasi si fetelor care urmeaza sa nasca le doresc o naster usoara si copilasi sanatosi.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

stelutza usurelu .... curaj si cu Dumnezeu inainte ... si eu ma simt ca si tine .... nu prea ma caracterizeaza rabdarea ... dar pt bebe facem orice nu?? si eu dorm greu ... ma misc greu .... etc ... dar ce pot face decat sa astept ????

CARMEN mercic mult de detalii .... ma voi ruga zilnic sa nasc atat de repede si frumos ca si tine .... sa fiti sanatosi si sa ne trimiteti poze ...

IRINAC tu ce mai faci draga mea???? nu ai mai intrat ... ce mai face Grumetzel????

NU STIE NIMENI NIMIC DE LISA?????

38+ANTONIA IOANA
AMR 2 SAPT

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

cami ce dragutza esti...pai ce timp mai am???azi am fugit si la dentist...nu am intrat ca am fost depresata ca orice pediatru tampit mi s-au parut diverse lucruri la bebe pui...ba ca scoate limba cand adoarme si dc sunt convulsii , ba nu stiu cem-au compensat dr mele , nici eu nu cred ca bebe are ceva dar cand ma sperii e ceva ingrozitor ca o panica teribila si ma var in carapace...am si bocit ieri de am rupt, Radu s-a luat de mine pe buna dreptate ..dp ce am vb cu dr mea care si-a dat doctoratul in "convulsii neonatale" m-am linistit si am dormit si eu ca omu...sau ma rog , printre picaturi oricum muuult mai linistita decat cu o noapte inainte.

Ma intrebati de matz...am evitat..noi l-am dat fratelui lui radu ceea ce ma face sa fiu si mai angoasata...am vrut sa evitam scandalul cu familia etc.Ei stau la 5 min de noi, aseara dp ce am vb cu dr mea am lasat pe frate si prietena lui cu Andrei 10 min si am fugit sa-l vedem pe Timsy..alea 10 min cu matz am plans intr-una...el a tors, ne-a mirosit , ne-a iubit cum a stiut el...o sa-l readucem acasa cand Grumetzel o mai ia din loc, asa prin vara am preconizat.Am in continuare tone de vizite...brrrrrrrr bine scurte dar ..pe de o parte imi fac bine , ma ajuta cu depresia asta, pe de alta ...acum m-am mai linistit azi avem 2 saptamani si noi.

Va mai scriu cand ma adun.

2 lucruri sa punctez:

Aryia mesajul tau m-a facut fericita.Doamne-ajuta sa mearga bine puiul tau
Carmen imi pare rau de epiziotomie si tot ce ai patit da bine ca esti acasa.Adaptare usoara!

Noi aseara aveam "doar" 3220 grame , am plecat din spital cu 2900 deci mai greutz asa..fata de bebe Aidan(bravo Iry).Eu zic ca e bine insa, noi doar san .
Va pup inca o data.



POZE ANDREI
mami cea mai fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris30 spune:

Jasmi si eu am avut aceeasi problema si m-am stresat degeaba.La ecografii sunt destule erori in ceea ce priveste masurarea greutatii, mai precis circumferinta abdomenului.De ex. bebelina mea s-a nascut cu 2600g si cu cateva zile inainte de nastere fusesem la eco si la masuratoare a iesit ca ar avea 2360g, deci eroare ca nu putea pune in cateva zile 240g. Eram si eu destul de speriata ca daca o sa fie prea mica si prea firava si subtire, dar sa stii ca nu a fost deloc asa.La nastere a avut falcute si carnita destula pe abdomen, picioarele si manutele au fost subtirele dar asa au mai toti nou nascutii.Acum are 3300g si creste si papa destul de bine, eu sunt multumita.Deci nu-ti fa griji, gandeste-te ca daca e micuta o sa nasti mai usor, la mine asa a fost in jumatate de ora de impins am fost gata, binenteles fiind si cu epidurala.Deci capul sus ca o sa fie bine.
Cami Lisa a nascut ieri noapte la ora 2, si ea si fetita sunt bine, cred ca maine cel mai probabil le da drumul acasa.

http://b1.lilypie.com/iAvwm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris30 spune:

Bebeii vostri sforaie? Daria mai trage cate un sforait noaptea, pediatra mi-a dat sa-i pun picaturi in nas (ser fiziologic) si tot mai respira greu.E cazul sa ma ingrijorez??

http://b1.lilypie.com/iAvwm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Buna, burtici si mamici! Am venit si noi in aceasta dupa amiaza acasa si am intrat sa va salut. nu am citit din urma, deocamdata incercam sa ne acomodam cat mai bine in 4. Bb2 e bine, papa si doarme, am lapte mult.
Pentru consemnare pe prima pagina: bebe se numeste Ioan Calin, nastere normala cu epidurala, 39 saptamani, 3100gr, 52 cm, Apgar 10.
Am avut placuta surpriza sa ma intalnesc cu Carmen_Marieta, Carmen m-am bucurat sa te cunosc. Sper ca v-ati adaptat cu bine acasa.

Va multumesc tuturor pentru mesaje si ganduri bune,
va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_reurean spune:

Buna din nou,

am citit undeva( nu mai stiu unde) ca bebelusii au o mare capacitate de a ierta greselile parintilor; si asta scriu pentru ca toate ne facem probleme si faptul ca nu putem controla ceea ce tine de micul omuletz care a intrat sau se pregateste sa intre in viata nostra este greu de suportat, mai ales ca exista si o imagine idilica asupra primelor zile cu bebe acasa. Pot sa iti spuna 100 de pediatrii ca e normal, ca plange de foame, somn sau colici, ca tot vine un moment in care excluzi toate cauzele,dar bebe plange de mama focului la tine in brate si nu stii ce sa faci.
Capul sus, pentru ca in cele din urma se regleaza si secretia lactata, si programul lui bebe mic, si sentimentele de culpabilitate, si somnul nostru. Cred ca trebuie sa fim mai ingaduitoare cu noi insine si sa nu asteptam sa fim superwoman. Si o sa vina si p[utina liniste la un moment dat.
Asta a fost pentru incurajare.



Mergi la inceput