Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Adolescentii (12-18 ani)

Pedepse calme pentru adolescenti

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

desprecopii

8061 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui desprecopii Adauga semn de carte la mesaj Trimite desprecopii un Mesaj Privat  Reply with Quote

Pedepse calme pentru adolescenti

Uneori mamele si tatii isi pierd rabdarea cand adolescentii par sa nu mai tina cont de nici un fel de regula. Reactia naturala, adeseori instinctiva, de raspuns la rebeliunea adolescenta este pedeapsa. “Treci in camera ta, esti pedepsit pana la 18 ani” sunt cuvinte pe care macar o data in viata orice parinte le rosteste. Sau cel putin le gandeste. Pedepsele pot fi eficiente daca sunt aplicare la momentul potrivit, in circumstantele potrivite si pentru o perioada de timp destul de mare cat sa se simta dar suficient de redusa cat sa nu se transforme intr-o stare de fapt, numai buna de ignorat. Iata mai multe sfaturi despre pedepsele pentru adolescenti - de la Desprecopii :)

Mamici de adolescenti, voi le aplicati pedepse frumosilor zapaciti?

Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
madella67
madella67

1 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui madella67 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Uneori mamele si tatii isi pierd rabdarea cand adolescentii par sa nu mai tina cont de nici un fel de regula. Reactia naturala, adeseori instinctiva, de raspuns la rebeliunea adolescenta este pedeapsa. “Treci in camera ta, esti pedepsit pana la 18 ani” sunt cuvinte pe care macar o data in viata orice parinte le rosteste. Sau cel putin le gandeste. Pedepsele pot fi eficiente daca sunt aplicare la momentul potrivit, in circumstantele potrivite si pentru o perioada de timp destul de mare cat sa se simta dar suficient de redusa cat sa nu se transforme intr-o stare de fapt, numai buna de ignorat. Iata mai multe sfaturi despre pedepsele pentru adolescenti - de la Desprecopii :)

Mamici de adolescenti, voi le aplicati pedepse frumosilor zapaciti?

Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Da, chiar acum suntem in razboi, i-am luat laptopul ptr cuvinte care din intamplare le-am vazut intr-o convorbire pe messenger,cuvinte jignitoare la adresa mea. Daca tot avea ceva cu mine ar fi trebuit sa-mi spuna mie, nu altor persoane care nu au nimik in comun cu familia.
Mergi la inceput
levamileva
levamileva

2 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luilevamileva Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
am 22 anisori si in continuare parintii imi acorda pedepse si sustin ca atata timp cat mis in casuta domniilor lor trebuie sa ascult
Mergi la inceput
diana00
diana00

8 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui diana00 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Cat voi traii parintii o sa incerc sa mi ascult, deoarece ia ai mei:)).

Editat de - MElise on 27/07/2010 01:09:00
Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com