nesansa la nastere, sansa la recuperare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Sanatate multa lui Dani si o imbratisare calda pentru parintii care nu s-au lasat! Sa va fie bine!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Mamecitta - multa sanatate si putere!!

Eu insa nu stiu cum astfel de medici mai sunt lasati sa profeseze Doamne, cred ca ajungeam cu ei in proces la CEDO!
Stergeam cu ei pe jos si in presa si la tv, si oriunde puteam. Poate sunt eu mai razboinica, dar nu-i lasam sa scape asa usor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

am facut si noi ceva tam-tam prin presa locala si la TVR la "Ochiul magic"... avand asa de mari probleme cu copilul, m-am axat pe el, am incercat sa fac totul pentru el... nu aveam nici timp, nici bani, nici nervi sa ma lupt cu o hidra, cu un intreg sistem... ei se apara unii pe altii: directorul spitalului, barba-su care e in colegiul medicilor si cati or mai fi fost...
neamtu' care l-a operat ne-a zis, neoficial, ca ne poate da hartii sa mergem oriunde in europa sa o dam in judecata, dar, stii cum e... nu-ti mai vine dupa o vreme...mai ales cand vezi ca niciun medic nu plateste pentru ca omoara oameni din neglijenta sau ii mutileaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu i-am vazut acum vreo 2 saptamani, la TV intr-un reportaj la "Romania, te iubesc" (!!) pe parintii baietelului nenorocit de medici la nastere, la Municipal, in 2007, care nu vede si nu aude. Pe langa ca au nenorocit un copil, au terminat si viata unor oameni al caror unic scop acum este sa ingrijeasca un baietel ce ar fi putut avea o viata normala, dar din cauza unor ... (nu pot sa scriu de gandesc despre asemenea "oameni"), e condamnat la fie "altfel" .

Stiam de drama lor, a fost un scandal imens acum 2 ani din cauza asta, si asta spuneau si ei: ca dupa 2 ani, progresele in lupta cu sistemul sunt aproape 0. Insa au mai spus ca nu se vor lasa pana cei care le-au nenorocit copilul nu vor fi trasi la raspundere, ca vor merge pana la CEDO cu asta, si ca vor lupta din toate puterile lor sa li se faca dreptate, lor si copilului. Un avocat american le-a spus ca pentru un asemenea malpraxis, in SUA ar fi indreptatiti sa li se dea despagubiri de aprox 20 mil usd.
La noi au primit parca doar 8000 eur.

Sunt perfect de acord cu tine, atunci cand copilul tau sufera, nu-ti mai trebuie decat sa-l vezi bine. Am fost internata si eu la 3 zile de la nastere cu fetita, din cauza idiotilor cu care am nascut, si nu ma puteam gandi decat sa-mi fie copilul bine, nu mai conta cine si ce a facut. Am avut insa probleme care se puteau rezolva, si din fericire au trecut - hematom la capsor, lichid verde - suferinta fetala, hipoxie la nastere si clavicula rupta.

Insa la asemenea probleme ca cele ale voastre, ca cele ale micului Sebastian, eu n-as renunta. Fie si numai pentru a primi, pentru copilul meu, bani de la cei care mi-au si i-au provocat atata suferinta. Ca o infima compensare pentru cele prin care trece copilul meu, din cauza lor.
Se acopera unii pe altii, de acord, dar sunt si oameni care ii vor face la un moment dat sa plateasca pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

imi pare rau, andira, ca ati avut si voi necazuri... sper ca e bine bebe acum...
despre sebastian stiu si eu de la tv, si am mai vorbit cu mama din ploiesti al carei copil a patit ceva asemanator cu ce-am patit noi: o manuta rupta si alta paralizata complet... si ea se plangea ca nimic nu se misca in privinta "dreptatii"... eu zic mersi ca nu e paralizie cerebrala, cum e la sebastian si la multi alti copii, si ca in mare masura s-a cam reparat... e-adevarat cu eforturi uriase din partea mea si mai ales a lui dani...

multa sanatate va doresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramikaa spune:

nu pot sa cred ca ati avut puterea sa treceti prin cate ati trecut voi,sunteti niste parinti cum rar intalnesti, e foarte greu sa ma exprim in cuvinte,Dzeu a fost langa voi si nu va lasat,sper sa fie si langa mine si sa imi dea putere si incredere ca o voi face bine si eu pe printesa mea,ai avut un drum mult mai lung ca al meu si ai rezistat luptei,bravo,va felicit pe amandoi parintii. Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramikaa spune:

Eu fac doar kinetoterapie cu fata ca vojta nu e la mine in iasi,si ghipsu de care tiam zis,invatama te rog ce ar trebui sa fac unde sa merg,ca sa o fac bine pe micuta,ma duc oriunde trebuie numai sa se faca ea bine,sunt terminata,cu psihicu sunt la pamant nici san nu am sai dau de la atata plans,noroc cu sotul ca e mai increzator ca mine si ma mai incurajeaza,ca Dzeu e mare si o so faca bine.DOAMNE AJUTA la toti cei care au nevoie de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

ramikaa, nu stiu ce sa-ti spun, sunteti cam departe de bucuresti, de sibiu, targu-mures, cam acolo se face vojta...
un neurolog a vazut-o pe fetita? stiu ca prima data te trimit la ortopedie si aia fac ce stiu ei mai bine, ghips...
citeste cum se pune mana copilului la fundatia de paralizie a plexului brahial din america:
http://buylow.com/bpp/protocol.html

spun ca mana se pune indoita din cot pe burtica si cu un animalut de plus sub brat, nicidecum in ghips deasupra capului...

du-te la un neurolog de copii priceput si intreaba de chestia asta...
si nu mai dispera, daca misca cat de putin mana, inseamna ca se va face bine... numai sa insisti cu miscarea, sa nu o lasi in aceeasi pozitie niciodata, misca-i mana tot timpul...

eu pot sa-ti trimit pe e-mail niste exercitii pe care le poti face tu acasa, dar sunt in engleza... sa-mi zici daca vrei...

sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramikaa spune:

Mana a inceput sa o miste cat de cat fata de cum era ca no misca deloc,o ridica putin,o da in stanga in dreapta,misca degetele perfect acum ma strange de mana,o impinge,luni o duc la un neurolog sa vad ce zice,vreau exercitiile cum sa nu le vreau,multumesc din suflet si sa va dea Dzeu rabdare si putere si multa sanatate la copil si voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramikaa spune:

adresa de mail e ramikaa@yahoo.ca

Mergi la inceput