Sunt dependenta de sotul meu...

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

la acest subiect.

Pe de alta parte aveti admiratia mea, voi toti care va cheltuiti energia si timpul sa dati sfaturi(dupa parerea mea degeaba,caci autoarea nu cred ca vrea sau poate sa le aplice).pt voi care nu obositi niciodata sa fiti OAMENI.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clori spune:

Imi pare rau ca te-ai suparat si ai decis sa nu mai postezi. De acord, au fost si mesaje deranjante, de la anumite persoane care n-ar fi trebuit sa intervina la acest subiect. Dar au fost si multe fete care ti-au scris la modul cel mai serios, incercand sa te inteleaga si sa te ajute. Incearca sa ignori mesajele neplacute si sa iei numai partea buna, ceea ce crezi tu ca te ajuta cu adevarat. Au fost pe aici multe subiecte care au semanat cu al tau. Fetele s-au implicat, au povestit din vietile lor, au venit cu sfaturi si solutii... Dar, din pacate, nu s-a rezolvat nimic. Si multe din ele nu au mai raspuns la subiectul tau, pentru ca au obosit sa dea sfaturi care nu sunt intelese si ascultate.
Sunt si eu convinsa ca ai sa mai intri sa citesti, macar sa vezi ce s-a mai intamplat la subiectul deschis de tine. Si poate te razgandesti si ne mai scrii. Daca nu, macar am incredere ca, daca ai deschis acest subiect, iti dai seama ca ai anumite probleme si vei face tot ceea ce va tine de tine ca sa le rezolvi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Nici eu nu sint sustinatoarea monogamiei barbatilor; ca sa fiu mai clara, cred ca un procent infim de barbati nu au inselat niciodata, si nu sint sigura ca in cazul acestui procent infim, fidelitatea s-a datorat unor principii morale f solide.

Ca sa intelegi mai clar ca sint deschisa la minte, mi s-a parut foarte normal cind niste prieteni mi-au povestit ca au inccercat partide de sex in 3, si cu un barbat si cu o femeie. Am zis ca e ok daca amindoi au fost curiosi si si-au dorit sa se intimple asta. Si nu m-a interesat daca le-a placut sau nu, ca sa sar sa ii acuz de deviatii de comportament daca ar fi avut tupeul sa isi doreasca sa repete vreuna dintre experiente.

Ce nu intelegi tu este ca sotul tau....nu ti-a cerut parerea inainte de a se culca cu prietena ta. Din contra, te-a scos pe tine nebuna si isterica, ca ai putut "crede" asa ceva cind l-ai gasit fara nadragi in pat cu ea. La fel, isi bate joc de tine cind le povesteste prietenilor ce alte ia o pauzari a mai regulat el; nu pt ca as considera ca regulatul in sine este o insulta pe care ti-o aduce, cit pentru ca STIE ca te doare, si pune orgoliul lui mai presus de suferinta ta. As indrazni sa spun chiar ca II FACE PLACERE sa te umileasca.

Te-ai suparat pe noi, poate pe buna dreptate; ti-am spus toate niste lucruri dureroase, si nici macar nu ne-am obosit sa fim diplomate. Vrem doar sa intelegi ca esti o femeie desteapta, ai studii superioare, acusi copilul va mai creste si te vei putea intoarce la munca; nu esti CU NIMIC mai prejos decit muuuulte alte femei, decit noi cele de aici care avem ALT FEL de casnicii si care STIM ca "bine" inseamna mai mult decit ceea ce ai acceptat tu ca viata de familie. Exista barbati amuzanti, spirituali si tandri, care NU amesteca aceste momente bune cu momente ca cele care ne-au stirnit noua indignarea. Exista barbati care chiar daca au aventuri extraconjugale fac pe dracu-n 14 ca sotia sa nu afle, in asa fel incit FAMILIA sa fie linistita si fericita. Care isi dedica sincer timp copiilor si sotiei, fara sa pretinda ceva in schimb.

Asta incercam sa iti explicam.
Ca se poate si ALTFEL

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Citat:
citat din mesajul lui popescudora

Banuiesc ca totusi ma iubeste ca altfel nu mai statea cu mine. Imi dadea papucii si avea liber la prietena mea, ca tot ma acuza ca le stateam in cale si eu sunt de vina ca nu a reusit sa se culce cu ea. Presupun ca ar trebui sa imi cer si scuze pentru asta? E imatur si face si spune niste chestii fara sa realizeze consecintele, are impresia ca daca ma pupa dupa aia si vorbeste frumos eu sterg totul cu buretele ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Dar pe mine ma debusoleaza rau toate oscilatiile astea si nu mai stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac. Cum sa realizez ca intr-un moment nu ma iubeste si nu il interesez, ca pe urma sa ma obisnuiesc cu gandul ca n-a vorbit serios si a zis si el asa..la nervi. Eu de unde sa stiu cand minte si cand imi spune adevarul? Daca as sti ca ma iubeste cu adevarat nu as pune deloc problema despartirii, cand e vorba de dragoste adevarata oamenii se pot schimba si toate isi gasesc rezolvarea. Dar daca ma trezesc intr-o zi ca totul a fost o iluzie si din partea lui a fost doar comoditatea de a sti ca are o femeie la dispozitie fara sa faca nici un efort?



Care consecinte? El poate sa faca ce vrea din tine... nu trebuie sa suporte nicio consecinta, pentru ca nu te respecti pe tine deloc. El de ce te-ar respecta. Spui ca te iubeste... cum? Inselandu-te? Nici macar nu incearca sa o faca fara ca tu sa afli... parerea mea este ca te imbeti cu apa rece, ca ii oferi copilului tau o viata urata si ca ai nevoie de ajutor. Omul isi bate joc de tine si tu ii permiti. Esti singura responsabila pentru situatia trista in care te gasesti. Doar ca nu esti singura, ai si un copil care merita mai mult de la viata...

Ioana 26+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Fiecare dintre fete a pus degetul pe cate o problema pe care au identificat-o in caracterul tau si in casnicia ta.
Pisigri a fost geniala! Asa este, cum spune ea: esti inteligenta, constienta, ai tenacitatea de a te plia, adapta si strecura, astfel incat sa pici in picioare, sa-ti pastrezi viata aceea cu repere cunoscute. Esti la fel de buna ca si noi! Ai calitati, iti poti permite sa-ti alegi rolul de invingatoare, nu esti condamnata sa fii victima.
Eu simpatizez cu tine din mai multe motive: in primul rand, esti foarte tanara. Stiu ca inca ai resurse sa arzi, sa te consumi interior si stiu ca, peste cativa ani, ai sa obosesti, ai sa te saturi, ai sa te dezgusti si ai sa incepi sa fortezi lanturile.
Barbatul tau va avea in mod sigur o reactie: se va speria, (ca in fata pisicutului care, crescand, se dovedeste a fi tigru), si se va mai potoli. Te va privi cu alti ochi, in prima faza nu ii va placea ce vede si va fi rebel, dar va sfarsi prin a simti respect.
Cu riscul ca ma voi discredita punand problema zodiei in care esti nascuta, am s-o fac. Esti rac, ai darzenia absurda, inconstienta si altruismul de a te lovi de o pietricica pana cazi lata, pentru ca tu crezi ca este o stanca mare! Mori langa un fir de pai pana il sari! De regula scopul pentru care racul se sacrifica in acest fel de neinteles este casnicia, stabilitatea unui camin si stabilitatea materiala. Nu lasi din mana nimic din ce ai in cleste: un graune de nisip, de exemplu, chiar daca vezi bine ca de jur imprejur sunt miliarde de fire de nisip.
Eu stiu de cata rabdare in suferinta esti in stare. Eu sunt rac si am aceeasi tendinta nativa de dependenta. Plus mama cu tulburari psihice, dintotdeauna...
Daca exemplul meu iti va folosi, sunt gata sa ti-l dau: mi-am orientat tenacitatea pt a-mi gasi un serviciu bine platit, care sa-mi permita sa ma intretin singura: sa imi pot permite o chirie si sa imi ramana bani sa traiesc decent, sa imi fac mici placeri si mofturi. Pot intoarce spatele oricand partenerului meu, care castiga de cinci ori cat mine, care este instarit peste medie. Cand voi simti ca platesc un pret prea mare pt vila, mancare buna si fitze, imi inchiriez din salariul meu o garsoniera cocheta, o personalizez, imi umplu frigiderul si camara cu papa bun, ma pun in motul patului cu laptop-ul in brate si ies la intalniri. Inca mai sunt tanara la 32 de ani.
Apoi, pe 30 de metri patrati platiti de mine, voi primi pe acel barbat la care voi gasi caracter, suflet, blandete. Ah, si erectii zdravene
Stiind toate astea, eu nu am sa te indemn sa te desparti de nenorocit, daca tu tocmai asta nu poti sa faci.
In prima faza, te indemn sa ai rabdare pana mai creste bebe. In acest timp, respecta-ti partea ta de invoiala, capatul tau de relatie. Fii ireprosabila pe patratica ta. Cu alte cuvinte, fa-te frate cu pana treci podul.
Tot in acest timp propune-ti sa gasesti o modalitate de a-ti depasi blocajul. Sa faci un efort de cucerire asupra lasitatii, blocajelor, comoditatii. Este foarte important sa iesi din nou pe piata muncii si sa nu te instalezi comod la nici unul, pana nu incepi sa castigi binisor. Strange banuti (stiu ca poti ), plateste bona, du copilul pe la socri.
In timp, ai sa-ti poti cultiva o gradina secreta, un spatiu intim, cu ocupatii independente de sot.
Restul, adica atitudinea, curajul opiniei, luxul de impune limite, vor veni de la sine.
Iubeste-te, mobilizeaza-te, fii adulta. Coloreaza-ti propria personalitate, fii isteata, spontana, amuzanta tu insati, ca sa nu iti mai faci chip cioplit din sotul tau cel spontan si dragalas.
Da-l pe el jos de e piedestal si cultiva-te pe tine. Invata lucruri noi, citeste, informeaza-te, munceste!
Sotul tau cel imatur va avea o maaare surpriza. Eu sunt convinsa ca ii va placea noua TU. si se va pune binisor cu botul pe labe. Eu chiar cred despre el ca ii trebuie o bataita buna (si la propriu, dar mai mult la figurat), sa-si mai infranga cerbicia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

ayleen
Asta am spus si eu ca o sa incerc sa fac, sa imi creez porti catre o lume in care sotul meu sa fie doar musafir. Nu doar el a gresit fata de mine, am gresit si eu fata de el de nenumarate ori. Pana sa-l cunosc am avut o viata searbada, casa-scoala, fara tabere, excursii, cu weekenduri in care stateam in casa si imi faceam temele, in timp ce alti copii se jucau, nu am stiut ce-i ala bairam, aniversare, nu am avut prieteni apropiati pentru ca nu aveam voie sa ies la joaca pana nu imi faceam lectiile si la 8 trebuia sa fiu in casa etc. Asa ca am fost eleva eminenta, premianta, olimpica, sefa de promotie, dar cu viata nu prea am avut de-a face. Sotul meu a fost exact invers, petreceri, concerte, cluburi, drumetii, mers anual la mare si la munte cu prietenii, tabere etc. A facut si el o facultate, cam ca gasca prin apa, dar a terminat-o, acum face un master (adica ii fac eu toate lucrarile si el ia diploma :) ), dar macar si-a trait tineretea cum a vrut.
Poate de aceea afirm ca sunt 99% fericita si m-am agatat atata de el. De aceea am plecat de acasa fara sa ma uit inapoi. El pentru mine a fost salvarea din intunericul in care traiam catre o viata normala. E drept ca am facut unele excese (ca de, copilul caruia ii interzici dulciurile cand nu esti atenta mananca toata tava), ocazii cu care ne-am certat destul de rau, a facut si el, dar in momentul de fata am ajuns la un echilibru intre munca, gospodarie, copil si distractie. Mama e maniaco-depresiva, dependenta de tranchilizante, si imposibil de suportat. De fiecare data cand m-am certat cu al meu si m-am mutat acolo am ajuns un pachet de nervi si am facut crize urate, am fost chiar internata 2 saptamani dupa ce am spart tot din casa. Ma aduce intr-un hal de imi vine uneori sa o omor, au fost luni intregi de certuri, isterii, mesaje de amenintare si vulgaritati din partea ei care m-au terminat psihic. De fiecare data a venit si m-a scos de acolo si m-am calmat instantaneu, a fost alaturi de mine pe parcursul spitalizarii si nu m-a abandonat, s-a casatorit cu mine si m-a ajutat sa-mi regasesc echilibrul.
Asa ca poate am motive sa ii iert 2-3 escapade fara importanta, vorbe spuse la nervi, nu din suflet, si temperamentul lui agitat si nervos pe care i l-am cunoscut de la bun inceput.
Nu e asa usor sa zic gata, divortez. Raman la parerea ca ma iubeste si il iubesc si merita sa lupt pentru ca totul intre noi sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Atunci dupa ce ne-ai mai scris? Sa-ti traiasca, lamultzani, sa-ti fie sanatos...sunteti facuti unul pentru altul. Ce sa spun, tocilara si repetentu', doamna si vagabondu'...ce cliseu...Pacat ca bolile psihice sunt transmisibile :(.

28
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Ilinca M, ma bucur ca tu esti sanatoasa psihic. Si eu nu. Asta se pare ca e concluzia tuturor de pe acest forum. Macar eu ma pot numi OM, pentru ca asa nebuna cum sunt, n-am dat nimanui vreun mesaj care sa-l jigneasca,sa il iau peste picior, sa-l cataloghez ca ticnit, prost, carpa sau ce mi-ar mai trece prin cap, nici macar cu fraze politicoase de genul "nu zic cum esti ca nu te-ar maguli", si nici greata nu mi s-a facut de nimeni.
Prefer sa raman asa nebuna, dar fara sa fac rau nimanui, decat sanatoasa si fara inima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Dora, trebuie sa privesti in perspectiva: poate relatia voastra nu va merge, poate vei divorta, poate vei suferi si poate vei dori sa-ti refaci viata. Va fi greu sa-ti mai gasesti pe cineva pe care sa-ti asezi iar ventuzele si pe care sa-l santajezi emotional cu sinuciderea. Mai bine ia-o incetisor si invata sa te iubesti, sa te respecti. Esti tanara - gaseste-ti o pasiune. Citeste carti frumoase. Asculta muzica de calitate. Vezi filme. Stai in parcuri la aer curat cu copilul, socializeaza cu mamele de-acolo, umple-ti sufletul cu altceva decat ai facut-o pana acum. Fa-ti un univers interior in care sa-ti faca placere sa te retragi, in care sa vrei sa fii doar tu cu tine insati. E pacat, nu ai decat o viata. Tu singura ti-o poti face frumoasa, nu astepta ajutor din exterior. Succes! .

PS. Si lasa spartul lucrurilor din casa, pastilele, tipatul si santajatul, ca sunt sub demnitatea unei mame.

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Eh...nu stiu de ce dau oamenii mereu vina pe trecut. Uite ca si eu am fost "tinuta in casa" ca sa zic asa. Adica tot asa iesit afara pana la ora 8, invatat si alte cele. Deh' tata a fost mare prin armata si a facut putina si acasa. Acum ce sa zic....am luat mereu partea buna a lucrurilor: am citit mai mult, am invatat f bine si m-am dezvoltat. Pana la urma am realizat ca n-am pierdut mare lucru!

Legat de mama ta..nu stiu ce sa zic pentru ca nu cunosc. Insa...ce au tot incercat fetele sa iti spuna este ca: sotul tau greseste mult de tot fata de tine. Nici tu nu realizezi cat!
Si pui prea mare pret pe iesiri la mare, munte, excursii etc. Toate astea au sens cand doia oameni se iubesc, respecta, inteleg. Altfel poti ajunge acolo si singura si cu prieteni...nu trebuie sa te casatoresti pentru asta!

Sunt multi care inseala....dar extrem de putini cand sotia se afla in camera cealalata. Si mai mult decat atat....nesimtirea lui duce pana acolo incat iti si povesteste tot.
Voi nu sunteti o familie. Nu va iubiti. Sunteti doar doi oameni ce locuiesc impreuna.
Iubirea inseamna altceva. In primul rand respect. Daca iti vei da o alta sansa poate o vei cunoaste!
Daca nu...o sa te afunzi tot mai adanc in mocirla in care sunteti deja! Asta pentru ca intre voi totul e o joaca. Nicidecum iubire, respect, familie!

Orice ai scrie si ai spune imi vine in minte faza descrisa de tine de la revelion. Al tau sot ce ramane si doarme cu prietena ta fara pantaloni in timp ce tu dormi cu copilul in alta camera. Apoi dimineata tu...ii gasesti imbratisati ( deci nici nu se ascund macar). Apoi merge si o conduce la metrou unde se si saruta. Analizeaza asta si o sa vezi ce familie aveti. M-am revolatat in mine ca femeie si mama ca tu si copilasul tau sunteti tratati astfel! Si-a batut joc de familie, de voi! Iar tu...nu trebuie sa permiti asta!
Si mergi la un psiholog.
Eu imi doresc sa cunosti si sa traiesti dragostea adevarata si nu bataia de joc a unui om ce profita de bunatatea si dependenta ta de el!

De asta e tonul meu mai dur... pentru ca mi-as dori sa cunosti iubirea. Ce descrii tu nu e iubire oricat de mult te-ai incapatana sa crezi asta!
Si da... esti dependenta de sotul tu. Nu il iubesti ci esti dependenta de el. Dar nu pentru ca are un merit anume. Te-ai agatat de el asa cum ai fi facut si cu altcineva. Iar el..normal, profita si isi bate joc. 99% din fetele de pe forum la un astfel de comportament i-ar fi facut/si-ar fi facut de mult bagajele. Tu inca nu!
Eu nu consider ca nu esti sanatoasa psihic. Dimpotriva. Insa..ai o problema emotionala, pe care ai constientizat-o. Trebuie sa o si rezolvi pentru ca se vede ca iti doresti asta! Altfel nu ai fi intrat sa scrii pe forum!


Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

S-o ajutam pe Alexia!

Mergi la inceput