Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luanambro spune:

Buna din nou, am mai scris de dimineatza dar vad ca inka nu a aparut mesajul meu. Asa ca il copiez mai jos:

Buna dimineatza,

Multumesc mult de primire!

La mine (Belgia)e destul de devreme dar am deschis ochii de pe la 6 am, fara sa am vreo explicatie logica, mai ales ca am dormit putin in ultimele nopti (5,6 ore), dar macar se pare ca am scapat de oboseala si sfarseala care m-au caraterizat primele 3 luni.
Ieri seara am fost si eu la a 3-a consultatie - ecografie (aici e 1 in fiecare luna) si la fel de emotionata ca in fata unui mare examen, am aflat ca suntem bine, crestem (chit ca la mine nu se vede deloc burta, poate doar seara ca sunt balonata)si ca masuratorile cefei si ale organelor interne sunt in grafice. Bineinteles ca atunci cand Dr. i-a zis sa imi spuna "Bonjour mamam!" am lacrimat putin, chit ca in general sunt una care nu ma pierd prea repede...
Deja ar trebui sa imi fac de acum programare pt ecografia fetala morfologica de luna a 5-a, aici fiind o lista de asteptare de o luna jumate.

Alina[b](DE), si eu m-am nascut in Onesti, emigrata in Bucuresti la studii, maritata tot acolo dar acum vecina ta acum la cateva sute de km. Lumea e mica si imi pare bine sa te (re)gasesc pe forumul asta!
Va imbratisez pe toate si inca o data multumesc pt primire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Raportez si eu 14 saptamani fara burta
In prima sarcina mi se cunostea burta undeva pe la 4 1/2 - 5 luni...Cu toate astea am 2 kg in plus (stiti voi...sani, volum de sange crescut...) Ma ingrijoreaza evolutia varicelor mele (dupa prima sarcina au inceput sa apara). Unul din picioare l-am operat, pe celalalt mi-l supraveghez atent...

E o vreme in Constanta, numai buna de trandavit, nu mi se leaga nimic de maini.

Baietelul meu Stefan vrea sa aiba tot un fratior si sa-i punem tot numele Stefan ca in sfarsit sa nu i se mai spuna lui Stefanel/Stefanut etc. Oricum e foarte afectuos, imi tot mangaie burtica si ma intreaba " unde-i capul ca vreau sa-l mangai"

Daca aveti timp, aici aveti cateva fotografii cu Stefan cel mare, mic.

http://community.webshots.com/user/galarina100100


Va pupez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

galarina si nu e asa ca te topesti toata cand te mangaie pe burtica? Ca eu sunt in al 9-lea cer, desi a mea nu stiu cate intelege ca acolo e un bebe.

Anca de gandacel Elena (03.11.2007) si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna ziua fetelor!

Nu am prea mai intrat pe DC, ca nu am fost in apele mele.

Crixia, repeta totusi analizele, asa cum . La sarcina cu Stefan am fost suspecta de hepatita pentru ca imi iesisera TGO si TGP imense, dar le-a repetat si a fost ok. Daca e totusi s afie pozitiv, nu t epanica. Citisem si eu atunci tot ce gasisem pe net si reusisem sa ma linistesc inainte de a afla ca rezultatele sunt bune.

Alina, felicitari micii balerine!

Moniland, multumesc pentru intrebare. Azi nu l-am simtit deloc si iar ma panichez. Ieri a miscat, dar dupa amiaza am avut niste contractii si dureri crunte de abia am ajuns acasa. Daca se mai repeta, ma duc la dr. Imi e frica sa nu mi se scurteze colul.

Daca imi fac timp o sa va pozez burtica mea . E imensa. Zici ca sunt in 6 luni. Greutatea a luat-o razna si deja am depasit kilogramele pe care leaveam inainte de a o naste pe Maria . Deja imi planific cure de slabire.



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna ziua si de la noi!
Un capitol frumos tuturor burticilor cu zmeurici!
Multumim Anca!
Bun venit noilor burtici active!Sanatate si sarcini usoare cu zmeurici voioase!
Alina felicitari pt pupa balerina!Si eu am facut balet,din pacate nu am putut continua.Mi-ai trezit amintiri...
Nu mai stiu cine povestea,m-am sclerozat,cu fetita care pupa burtica...sa stii ca si eu cred ca BB-eii au un al saselea simt,sunt puri si cred ca altfel comunica ei cu ingerii.Si Stefanut e tare,pardon...Stefan cel mare
Blanca felicitari pt Dry test!Se face doar sangele sau trebuie si eco?Imi pare rau pt nasul infundat.
Ma mananca rau...deh,mai am de asteptat(vad ca nu sunt singura)pana la urmatorul control din 6 feb.Ieri mi-am inceput ziua cu oare sunt gravida pe bune?Mi-a trecut,dar seara am reluat dilema
Jojo ai avut portia ta mare de necazuri.Duca-se pe apa Sambetei!Offff!Felicitari pt taria de care dai dovada!Si eu m-am delectat cu puia ta mumoasa.
Moniland nu esti singura cu dileme dupa cum vezi.
Vorbiti de burtici.Mie de aseara mai mi-a crescut.Iar o vad maaaaare.Eu momentan am 63 de kg,deci am luat in kg intr-o luna.In vara am slabit bine-bine,dar cum am endometrioza burtica tot mi-a ramas ceva.Insa acum sigur nu e doar de grasime.Ieri am intrat in 11 saptamani si se vede burta.Mi-am gresit DPN cu o zi,in loc de 20 cum mi-am calculat e 19 august si la ticker nu mai stiu sa modific.
Crixia si eu am o prietena cu o analiza iesita naspa.In sarcina a aflat.I-au facut la a mica vaccinul imediat dupa nastere(adus din Germania)si a fost ok.A putut si sa o alapteze.Si conteaza daca virusul e activ sau nu,daca am inteles eu bine cum imi explicase.Nu era cazul,vaccinul a fost dat preventiv.Dar oricum,repeta analizele ca surprize neplacuta de la laboratoare avem mereu din pacate.
Ieri am fost bine.Asa ca seara am iesit sa facem cumparaturi,insa m-a pocnit un miros pe acolo si m-am inmuiat ca o clatita.Am agatat un ice tea de mine si l-am lasat pe sos singur la coada la casa,sa ma asez afara.Nu am mai fost buna de nimic si a trebuit sa stau in pat.Si pofteam la peste.Mancam azi.
Despre dragosteala,felicitari celor care potNoi avem interdictie si chiar daca nu sunt mare amatoare(endometrioza)...parca-parca...as mai vrea si euNici nu mai stiu cum e din noiembriePoate primim unda verde in februarie
Va pup pe toate si astept sa veniti cu vesti bune!Sa stiti ca va citesc pe fiecare in parte.




my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely_cta spune:

Buna fetelor!Sa aveti o zi frumoasa,fara greturi,varsaturi,arsuri...eu azi sunt rau de tot!Am citit eu ca e foarte bine sa mananci in sarcina sardine in sos tomat,si aseara pt ca ma simteam destul de ok,mi-am desfacut o conserva.Pana acum pestele imi starnea greata,dar aseara nu am avut nimic.Am mancat-o si chiar am simtit ca-mi prieste.Dupa 30 minute,a inceput sa-mi vina inapoi.Pe la 22.30 vroiam sa ma culc,dar ma simteam groaznic si m-am dus sa vomit.Mi-a fost asa de rau...nu am putut sa dorm deloc...si dimineata m-am trezit si simteam ca am ceva in gat...pana nu am vomat iar,nu m-am linistit!Inca nu am mancat nimic,am tot o stare proasta,dar a inceput sa ma roada stomacul de foame si nu stiu ce sa mananc...nu-mi intra nimic...Si eu care credeam ca greturile s-au rarit si ca nu o sa mai vomit!
Crixia,nu te panica!!!Repeta analizele!!!Sfatul meu este sa suni la Provita si sa intrebi daca maine recolteaza pt Medlife.Dupa cate stiu eu,joia recoltau pt Medlife.Si incearca si la Prodiagnostic,e pe str.Farului,eu mi-am facut la ei multe analize si stiu ca sunt ok.Daca ti le-ai facut la Synevo,sa stii ca si mie mi-au mai iesit unele analize nasoale si le-am repetat in alta parte si a fost ok.Iti tin pumnii!

Galarina,am vazut pozele cu Stefan!Are niste ochisori foarte frumosi!Sa va traiasca!Sa stii ca la mine se cunoaste burtica,cam la toti pantalonii am inceput sa ma deschei,pt ca nu-i mai suport!

Alina,felicitari pentru printesa ta balerina!Abia astept sa fiu mamica si sa am asemenea satisfactii!
Va pup pe toate!+10 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Blanca, m-am bucurat ca ti-a iesit dry testul bun, dar am uitat sa-ti zic si tie.

Si daca tot vrobim de burtici aici e www.flickr.com/photos/monicahhh/3233130859/" target="_blank">burtica mea la 13 sapt . Mi-am facut singura poza si se vede



14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Moni, unde-i burtica???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Buna fetele,
Ieri am vrut sa intru sa va zic ca am hartia de la triplu test in mana si am vazut cu ochii mei ca e bine.
Din pacate forumul a mers atat de greu incat am renuntat.
In plus am fost si la banca sa platesc rata la apartament si am fost anuntata ca a SCAZUT...la nivelul din august anul trecut.
Ce mai...a fost o zi buna !!!!
Cu diferenta de la rata mi-am luat o bluzita de la un magazin de oameni normali, unde erau modele dragute si preturi acceptabile.

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Atat e de mare burtica17+
Asa arat eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Ely pestele e bun,nu in conserva.
Cornelia bine ca depasit momentul respectiv,si eu am un cimpoi zici ca nasc maine .
Galarina are niste ochi baiatul tau ,de unde ai copacelul,vreau si eu.
Moniland vb Corneliei ,unde e burta?
Crixia ca si celelalte fete iti recomand sa refaci analizele.
Cred ca voi face un copil super puturos,am o lene si as face toata ziua.
la toata lumea.

Mami de Teodora Ioana(29.09.2007) si 13+
http://community.webshots.com/user/jojo_miha

Mergi la inceput