Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (43)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Vad ca azi ati scris pe rupte! Nici pe diagonala nu apuc sa termin de citit!

preety scuza-ma dar n-am vazut PM-ul . Citesc si-ti raspund.

Vad ca vorbiti de diversificare. V-as zice si eu doua vorbe, dar n-as vrea sa va bulversez mai rau, sau sa intru in contradictie cu ce v=au spus proprii pediatrii.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

buna mamicilor,
ce mai zi :)
Nerantula: v-am vazut si noi si ne-am bucurat ca avem o mica vedeta printre noi: micul Gruia a fost un super dragalas, iar mamica lui o frumoasa.
Iar cum micuta mea nu vrea in wrap si devine din ce in ce mai grea, m-am si decis sa imi iau un sling de la Diana. Tu il porti si in pozitia burta la burta?

babytza- cresterea de 7cm in 4 luni pare in regula, dar mai bine verifici cu ecografistul. daca te duci la Medlife, mergi la Stamate, e recunoscut ca fiind cel mai bun ecografist de copii din Bucuresti. Daca la el ai obtinut programarea, esti o norocoasa, noi pt eco de sold trebuia sa asteptam 3 saptamani.
Alta recomandare ar fi Coman de la CMUKids - mai lucreaza si la Marie Curie.

Bytza - pustiul tau e total - ce inseamna cand zice prima oara TATA ca urmatorul copil e un baiat?

Anis - micuta mea Thea isi duce manutele la gurita in continuu de vreo 2 saptamani, deocamdata nu isi baga degetul complet in gura, isi suge si manaecile si isi mai duce si jucariile la gurita. Ce mai... ar sta cu gura pe ceva continuu.

Anca - Carlita e o scumpa ca intotdeauna. Asa face si a mea, isi iubeste taticul la nebunie.

Diversificare - nu ma grabesc, noi incepem la 6 luni. Pediatra nici nu vrea sa auda mai devreme, noile trenduri in pediatrie e sa se inceapa chiar si la 7-8 luni, mai ales in cazul copiilor predispusi la alergii (ex. dermatita atopica).
Tot printre noile tendinte se afla recomandarea de a nu introduce fructe in prima faza deoarece acestea pot constitui una din cauzele diabetului zaharat la copii.

Reintoarecere servici - subiect foarte dureros pt mine, trebuie sa ma intorc la servici exact cand voi incepe diversificarea plus ca nu am de gand sa opresc alaptatul.
cel mai probabil voi lucra 6 ore - dar ce folos cand numai drumul e o ora dus o ora intors.
In primul an, as apela la mama/soacra pt a sta cu Thea, dar pentru linistea mea si a sotului, tot o sa punem camere de supraveghere in interior cu conectare la internet ca sa vedem in orice moment ce se intampla.

Va propun si eu un sondaj!
cum se alege o bona si pe ce criterii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Babymom hai te rog mult spune-ne si mai multe cuvinte (nu doar 2) despre diversificare! Mie imi place sa te citesc si sunt sigura ca ai multe admiratoare pe aici. Mi-a placut mult si ce i-ai zis Babytzei de Soricel, si eu i-am zis ca nu are nimic, dar acum sper ca s-a linistit cu o parere mai avizata! Deci...astept niste info cu diversificarea asta ce ne da batai de cap ...

Boo eu nu i-as da cereale cu biberonul, no way...el suge la san si suge bine, nu ar trebui sa serveasca deloc biberon. De la 6 luni incolo il poti trece direct pe canitza cu cioc, iar apoi din canitza normala...chiar nu are rost sa ajungi la biberon, mai ales ca lunile astea, cand chiar ar fi fost musai daca nu alaptai, le-ai sarit cu brio. Nu ai de ce sa te legi la cap cu biberonul, iti spune o mamica cu o fetita de 3 ani si 3 luni care inca bea 2 bibe pe zi (seara la culcare si dimineata la trezire). Nici gand sa i-l scot deocamdata...daca as fi putut sa sar cu totul peste biberon as fi fost happy.

Deci...fie te mulgi si ii dai cereale de orez sau din alea fara gluten (ca s-a tot discutat ce marci sunt ok) cu lapticul tau, fie ii iei cereale cu lapte inclus- gen Humana sau Milupa sau Nestle (toti au asa ceva)...eu as merge pe varianta doi, ca va fi al naibii de enervant sa stai sa te tot mulgi pentru masa de seara...au lapte inclus formula speciala de bebei, e hranitor si bun, si cum nu-l dai din biberon ci i-l dai cu lingurita sub forma de piure nu are cum sa il confunde cu laptele. si cel mai bine i-l dai pe la 17.30 (chiar inainte de masa de la 18.00 ca sa nu-l apuce crizele de foame si sa refuze ceva noi) apoi completare tzitzi. Si daaaa, cu linguritza! Ca asta este scopul diversificarii...sa ii invatam sa manance nu sa suga in continuare! scuze pentru poliloghie, m-am descarcat. Ma apuc toate furiile cand vad poze cu mine la 9 luni cu cate o sticla de bere (numai sticla la care era atasata o tetina de biberon) iar inauntru felul intai si felul doi, dat prin mixer- ce avea pe atunci, subtiat cu lapte sau supa si bagat la burdihan...se pare ca pana spre an am bagat totul la biberon, si din lipsa de timp mai amestecau si felul unu cu doi...acum se distreaza povestindu-mi si eu ii urasc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Si totusi...nu ma pot abtine.
Diversificarea n-ar trebui sa fie asa un motiv de stres nicipt. mama si mai ales, nici pt. bebe. Regulile diversificarii nu sunt chiar asa rigide, ci trebuie respectate cateva reguli de baza:
- sa fie introdus cate un aliment, pe rand
- sa se inceapa cand copilul e in perfecta stare de sanatate
- sa se ofere la inceput 1-2 lingurite pt. a testa preferinta si toleranta copilului etc..., nu mai insirui caci sunt convinsa ca le stiti deja; pana la urma sunt lucruri de bun-simt.

Cu ce alimnet se incepe, depinde de curentul caruia va afiliati, si sincer nu conteaza atat de mult daca sunt fructele, legumele sau cerealele. Important e ca bebelusului sa-i placa si sa accepte schimbarea de meniu.

Exista cateva indicii ca bebe e pregatit sa primeasca si altceva in afara de lapte ( hrana semisolida/solida ):
- sat bine in sezut
- arata interes fata de ce mananca ceilalti membrii ai familiei
- doreste sa apuce singur mancarea ( lasati-l daca vrea - eu aici am gresit fundamental! )
- i-a disparut reflexul de impingere in afara a alimentelor cu limbuta ( n-are rost sa-i grabiti inainte de asta - va fi un esec total )
- poate face cu degetelele pensa bidigitala
si or mai fi si altele dar nu mi le mai amintesc acum - toate de bun-simt, zic eu.

Chiar daca la noi se practica diversificarea precoce, eu zic sa nu va lasati usor convinse de pediatrii de scoala veche sa faceti asta. Chiar si la un bebe alimentat artificial eu cred ca tot laptele e cel mai complex aliment pana la 6 luni. Sigur nu va deveni anemic daca intarzaiati putin zemurile fara valoare nutritiva si sucurile acide de fructe.

Sper ca nu v-am suparat ca mi-am spus si eu cateva pareri. Da' mai am

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75
Vad ca vorbiti de diversificare. V-as zice si eu doua vorbe, dar n-as vrea sa va bulversez mai rau, sau sa intru in contradictie cu ce v=au spus proprii pediatrii.


chiar te rugam, fiecare e liber sa aleaga ce i se potriveste copilului mai bine, important e ca deciziile luate sa fie foarte bine documentate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Sorry, v-as mai spune eu multe, multe, dar sotul meu devine tot mai "nelinistit" - sa ma duc la culcare ca il deranjeaza lumina monitorului si tacanitul tastaturii!

O lasam pe maine?

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui kid2003
Boo eu nu i-as da cereale cu biberonul, no way...el suge la san si suge bine, nu ar trebui sa serveasca deloc biberon. De la 6 luni incolo il poti trece direct pe canitza cu cioc, iar apoi din canitza normala...chiar nu are rost sa ajungi la biberon, mai ales ca lunile astea, cand chiar ar fi fost musai daca nu alaptai, le-ai sarit cu brio. Nu ai de ce sa te legi la cap cu biberonul,


BOO, subscriu in totalitate la ce a scris KId2003 mai sus. Exact asta am de gand sa fac si eu, sa trec direct la canitza - stiu case poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Babymom saru mana Acum am citit de hidrocefalie si nu avem niciun simptom. Dar tot mergem la echo, ca nu cred ca mai dorm noaptea Sa dea Dumnezeu sa ma duc degeaba si sa rada dr de mine ca sunt in fibrilatii de pomana

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru sustinere nu mai nominalizez ca sunt prea agitata si nu vreau sa exclud pe cineva

Ar trebui sa ne vedeti acum pe mine si pe sot cum stam fiecare la calc. lui si citim ca nebunii

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Hello si de la noi,

Nerantula Eu azi de dimineatza, am fost un mic robotzel.Am deschis tv-ul si am vazut niste mamici la tv ...eram beata de somn, nu prea vedeam bine ...si am preparat micul dejum sotului si socrului auzind ca era vorba de un sling ceva, dar neuronul meu ex lauz nu a procesat ca citisem aseara ca o sa apareti la tv.Ei...si mi-am dat seama exact cand ati terminat...mama sa mor de nervi ca am uitat.EEE si toata ziua am incercat sa va vad pe site-ul Antenei si nu se incarca...am lasat calc deschis si am dormit si cand m am trezit v-am vazut.Ai facut fatza cu brio mamico...si Gruia soricelul cum statea el acolo mic mic pitic...parca mi-as lua si eu un sling.



botez Karina


Nikole mami de Karina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Eu eram sa o fac lata cu mana mea, asta seara dupa baitza bb era pe masutza de infasat la masaj dupa baitza.M am intors o secunda sa arunc prosopul care era ud ...si cand m am intors....cu coada ochiului am vazut ca bb se intorsese si se indrepta catre podea cu brio daca nu reactionam sa o prind in aer nu stiu ce se putea intampla...caci distanta era destul de mare.
Cred ca nu m-am speriat atat de rau in viata mea...tremuram toata, sotul la fel.M am pus cu ea in pat lipita de mine sa ma simta caci se speriase si ea si incepuse sa planga iar eu nu mai eram in stare sa fac ceva asa cu corpul tremurand....Multumesc lu' Doamne Domane ca m-a ajutat sa nu ma pierd si sa am o rectie imediata...


botez Karina


Nikole mami de Karina

Mergi la inceput