Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (43)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui anis

FEteleeeeeeeeeeeeeeee

Mi-aduc aminte asa vag ca si celelalte fete ale mele isi sugeau degetul.Dar Iris ma dispera.Cine s-a mai confruntat cu problema asta??Ce a facut???\\

Apropo iar sunt fara bona...pe ultima am prins-o fumand in camera la greu si la interviu a zis ca nu fumeaza.

In rest ne pregatim de botez si noi...de abia astept

*** AniS


Iris-Medeea *** sufletelul meu mic*** (9 octombrie 2008)***

Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***

IUBIRILE MELE

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."


si noi avem aceeasi problema ..recunosc ca la Stefan nu a fost cazul ...dar se pare ca Izabella adoarme din ce in ce mai des cu degetelul in gura ...adica nu e suficient ca e aproape toata siua cu miinile in gura ...pina si seara isi tine degetul mare in gurita ...

ma tot gindesc ca ii pun manusi din nou ...ca i le-am scos de putin timp ..dar se pare ca roade manusa pina se raneste limbuta ..dar tot nu renunta la degetel.

asa ca astept si eu cu interes solutii la problema.



LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Am facut si noi azi vaccinul. A plans cand l-a intepat, apoi a tacut si ii zambea doamnei dr...a fost un dulce. Avem 6100g si 64 cm. Pana acum nu a facut febra si poate nici nu face peste noapte.
Apoi , dupa vaccin , a venit si bomba : avem capsorul cam mare si ne-a recomandat sa facem o echo transfontanelara. nu a vrut sa spuna ce am putea descoperii in neregula la aceasta ecografie, ca sa nu ne speriem, dar eu deja sunt varza.... A zis ca a observat de data trecuta acest lucru , dar a vrut sa se asigure ca asa este sa nu ne sperie degeaba. Dar se pare ca e intradevar capsorul cam mare. Am plans de am rupt , nu as putea sa imi imaginez ca puiul meu are ceva... Si am sunat sa fac programare si abea joia viitoare se poate la medlife...O sa innebunesc pana atunci Daca stiti unde as putea sa merg in alta parte va rog din suflet sa imi spuneti ca deja simt ca o iau razna....
E posibila si varianta in care e doar capos , dar nu am de gand sa stau sa astept sa vad daca e asa...offffffffffff simt sa mor

Babymom ce ar putea sa fie ? Ai idee ? Macar sa caut pe google sa vad simptome , remedii, tratamente...please help !!!! La nastere avea capsorul de 37 cm cicumferinta. acum are 44 cm.

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Lidia, ma bucur sa aud ca suntem vecine! Sigur, daca ne potrivim la program, ne intalnim, cum sa nu!

Of, am vazut ca ati vorbit de slabit, eu ma lupt cu inca 5-6 kg ramase dupa nastere ... de fapt nu ma lupt, ca nu fac nimic, doar ma plang de ele . Tot astept sa-mi vina asa un impuls sa ma apuc de un regim mai light si putina miscare, dar tot timpul intervine cate ceva si imi gasesc repede motiv sa nu o fac. Poate reusesc sa ma mobilizez si eu cu voi o data, ma poate ajuta cineva cu un imbold (a se citi sut in fund )?

Am vazut si eu acum filmuletul cu bebe Lucas guraliv si care-l incanta pe tati strigandu-l soptit, pupam obrajori grasunei!
Si la noi e la fel cu camera sau aparatul foto, cand le vede - mucles! Zilele astea a descoperit ca face balonase cand incearca sa spuna un fel de 'p' si sa vedeti ce spume la guritza face! E mortal cum paraie el cu balonase!

CD, ma bucur ca experienta de la spital, desi costisitoare, nu a fost traumatizanta, sigur intr-un spital de stat ar fi fost oribil (am auzit numai orori despre Budimex ) si ca Mikul si-a revenit rapid! Spune-mi, te rog, cum poate face medicul de familie trimitere la un spital privat, pentru a micsora taxa?

Boo, felicitari pentru voinicelul brunetel preferat! Tinem pumnii sa fie ok putica lui si sa nu trebuiasca intervenit in forta! Despre fier si calciu, eu am inteles de la pediatra noastra ca se cam elimina reciproc, adica daca dai supliment de Fe, posibil sa nu mai asimileze Ca .. am facut si noi hemoleucigrama luna trecuta si suntem ok. Multumim de pontul cu Tex-ul, noi am mai tot luat de la ei hainutze, cum am vazut, de altfel, la multi bebei pe aici, prin pozite si sunt, intr-adevar, ieftine si de calitate. O sa mai dau o tura pe acolo sa vad daca sunt noutati fata de ce am luat noi. Pantalonasi au si simpli, din aceia cu labute?

Kllemi, si piticul nostru e foarte plangacios cand plecam noi de acasa si-l lasam cu buni, insa bunica resista eroic si incearca in toate felurile sa il calmeze, ii mai dam si noi cateva tips&trick care merg uneori, e drept pentru scurt timp.
Am zis de Minis ca acolo am depus dosarul pentru indemnizatie, dar stau langa Policlinica Titan eu. Mama va locui curand langa Minis.

Andreuta, am vazut pozele cu o mireasa superba, insa nici pe mandruta ta nu ai lasat-o mai prejos la gateli! Doamne, e atat de frumusica, nu ma mai saturam privind-o! Mai ca i-as da ceva tarcoale cu Gruia, insa in gangurelile lui numai de Amalia de Sabinel vorbeste

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

www.antena1.ro/index.php?page=webcast&id=39837&type=show&item=102" target="_blank"> Gruia la teveu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

si mi-am mai amintit..ceva

CDSanatate multa Mikului...bine ca sunteti bine ...ca ne-am facut griji pentru voi ..
dupa cum ai povestit tu ..eu cred ca ..(e o presupunere) e posibil ca Mikul sa fi avut un pic de rosu in git..sau un inceput de raceala ..si cind i-a injectat vaccinul..a incurajat declansarea bolii..pentru ca s-a declansat mult prea rapid ..

apropo mergi pe schema de vaccin cumparat sau de stat?

eu am patit cu Stefan ..cind a facut Priorix-ul ..la un an si trei luni..mi s-a zis ca face reactie cam in 2 saptamini..ei bine ..el fusese putin racit..nu ii trecuse de tot ..medicul totusi mi-a dat "unda verde" si am facut vaccinul..exact la 2 saptamini..a facut o reactie ..de toata frumusetea ..(el nu mai fusese bolnav pina atunci ..decit raceli usoare)...febra mare...varsaturi citeva zile ..chiar si noaptea..se slabise de tot ...dupa citeva saptamini a racit urit..apoi mi-a facut otita (in conditiile in care lua antibiotic)..
in sfirsit..ideea e ca .. a ramas un pic sensibil la raceli si probleme cu stomacelul..de atunci sunt un pic paranoia ..cind e vorba de vaccinuri ...

oricum ...bine ca ati scapat de antibiotic...cred ca asta este cea mai mare realizare pe care au facut-o cei de la Medlife..un medic pediatru ..mai putin priceput..ar fi dat antibiotic fara sa se gindeasca prea mult.



LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

giulianna tinem pumnii sa fii curajoasa sa ii transmiti curaj puiului
babytza, mamica scumpa, linisteste-te, Davidut nu are nimic, la Medlife la cine ai programare la eco? Noi am facut la dr Stamate si dr de familie a zis ca are incredere il el, desi nu ea il recomandase, daca ai programre la el merita asteptarea, o sa iti spuna ceva de bine, noua ne-a spusnu intra in panica soricelul e bine
mamidestefan suntem pe Infarix, acum a fost Penta, la primul nu a avut nici o reactie, nici macar febra, e posibil sa fi avut el ceva inainte de vaccin, dar eu nu am observat si nici dr, singura chestie era ca 2 seri inainte de vaccin s-a foit toata noaptea de n-am inchis un ochi, dar nimic aqltceva
DAR....exact cu 2 seri inainte a venit soacra pe la noi...si acum o sa ziceti ca suntem dusi cu pluta, dar noi am dat vina pe saraca femeie ca a adus virusul de nepotul la care fusese inainte de a veni la noi si care avea fix bronsiolita. Dar soarca nu avea nimic...nu stiu..am fost suparati si am zis-o de s-a suparat pe noi, nici nu stiu daca e posibil asa ceva..nu cred ca un virus rezista la 'transport'
nerantula mie mi-a dat un bilitel mic si ponosit (pe care gresise numele si a scris deasupra)ideea e ca medicul de familie iti poate da trimitere oriunde depinde si daca esti primit unde te trimite ca si mie mi-a dat in sarcina trimitere pentru analize si peste tot ma puneau sa platesc inclusiv la Cantacuzino
Casa de asigurari deconteaza pentru copii si cei de la Medlife isi recupereaza in felul asta banii, nu stiu cum merge treaba dar banuiesc ca multe centre particulare ar putea face asta dar ar trebui sa alerge un pic dupa bani pe la Casa de asigurari

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Cu riscul de a ma repeta, dar ... Anca, e atat de frumoasa Carla! De fapt are si cu cine semana, amandoi sunteti niste frumosi, iar fetita a stiut sa faca suma! Ce simpatica e ea cum sta in fundulet si priveste in obiectiv!

Preety, si Gruia adoarme plangand, dar ziua, seara papa si adoarme imediat, insa ziua incepe cu un marait, ii cam stiu programul, doarme cam la fiecare o ora - o ora jumate, il pun in patut si da-i planset inca cateva minute pana adoarme ... mi se rupe inima de el, dar am observat ca nu ajuta daca-l iau in brate si il legan, plange in continuare, uneori chiar mai mult, ii mai stric si rostul.

Raluca, super-simpatica pustoaica ta cu gropita in barbita, si are niste moculite serioase uneori de-ti vine s-o mananci pe ea de preocupata cu treburi ce e! Sa stii ca nici Gruia nu se ridica aproape deloc in manute cand e pe burtica (arareori e, ca nu ii place), nici nu isi pune problema ca poate face asta, mai degraba incearca sa se impinga in piept decat sa se sprijine in manute. Nu cred ca e vreo problema, pur si simplu au alte aptitudini, de exemplu el adora sa stea sprinit de subtiori in picioruse, chiar se tine singur vreo 3-4 secunde daca-l tinem numai de manute. O sa mearga direct, fara mers de-a busilea clasic.

Lucutta, uof, te cred ca ti-e tare greu singurica, la noi vine tati seara dar uneori tot ma simt stoarsa, mai ales dupa o zi plina de maraieli. Ieri am avut si o usoara cadere psihica, poate si de la stresul cu filmarea, si vremea ploioasa ..Cu marul asa l-am incercat si eu pe Gruia azi, l-am lasat sa linga putin marul meu si era incantat, dupa prima strambatura. Si eu astept cu interes diversificarea. Ne-a chemat sambata pediatra la sedinta de diversificare, sunt tare curioasa!

Paula-Laura, eu il plimb inca pe Gruia in landou, adica nu am trecut la scaunul sport, doar ca uneori ies cu marsupiul, cand stam putin si el nu e prea adormit. Daca iesim cu landoul, el trebuie sa fie pe punctul de a adormi, ca nu sta nici chip treaz acolo, trebuie sa vada el tot afara! Nici daca i-l inclin putin nu e multumit, vrea numai la verticala. Prefer insa landoul pentru perioada de somn afara ca il protejeaza mai bine de frig, e mai adapostit acolo. Noi avem carucior cu landou/carutsport/scoica reversibile, pot fi puse si cu fata catre drum si invers. Tot Inglesina, ca si al lui Boo.

Boo, nu poti sa-i faci cerealele cu lapte muls? Si de ce trebuie sa fie fix inainte de culcare? Poti cu o jumatate de ora inainte, de preferat cu lingurita. Adica eu asa ma gandesc sa-i fac lui Gruia. Oricum el biberon nu acepta neam.



www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

www.antena1.ro/index.php?page=webcast&id=39837&type=show&item=102" target="_blank"> Gruia la teveu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Buna seara mamicilor si somn usor puiutilor!

gaia.nevia tocmai am intrat pe blogul tau si ti-am citit "povestea de (a)seara". M-am amuzat teribil desi pt. tine cred ca numai amuzant n-a fost in momentele alea...
Si am mai gasit acolo ( la my favorite ) ceva foarte interesnt pt. mine: alte modalitati de legare a wrap-ului. Mi-ai fost de mare ajutor pt. ca tocmai cercetam cum as putea sa-l pun pe Dragos pe spate - just in time! Multumesc mult!

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Fetelor, care e treaba cu cerealele care contin si lapte si se fac doar cu apa? De ce va feriti de ele? Mie asa mi-a zis dr sa iau din astea cu lapte si sa le fac cu apa, sa iasa un fel de budinca, o iau razna cu diversificarea asta si dr nu ma ajuta deloc...ma rog, asitemta se ocupa de asta, dar m-a zapacit: ii dai suc de mar, 10 ml...apoi cresti dai si pulpa de mar si cereale cu lapte inclus sa inlocuiasca o masa si cereale seara in lapte si bagi si suc de portocale...dar exact asa a zis, fara sa imi spuna cum, cand, cat....

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Piersicutza, linkurile la filmulete sunt pe prima pagina .
Joy, pentru sot si mama si mult spor la pregatirile de botez! Si e frumoasa raaaau Sofica si niste ochisori albastri absolut SUPERBI! scumpica bucalata!

Despre lucru, nici eu nu ma prea grabesc, am mai spus, o sa stau acasa cu Gruia pana ma cheama, ceea ce nu cred ca va fi curand, avand in vedere criza asta. Oricum, no plan yet, mai vedem dupa 8 luni ce mai gandesc in legatura cu asta.

Babytza, nu te mai amari mamica frumoasa, sigur puiul nu are nici o problema, e doar o verificare de rutina. Daca vrei, o pot intreba pe doctorita mea, care are ecograf la cabinet, daca te poate primi de urgenta zilele astea, vrei? Dar nu te mai gandi la rele, te rog frumos! mamica ingrijorata de baietel perfect!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

www.antena1.ro/index.php?page=webcast&id=39837&type=show&item=102" target="_blank"> Gruia la teveu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babytza

Am facut si noi azi vaccinul. A plans cand l-a intepat, apoi a tacut si ii zambea doamnei dr...a fost un dulce. Avem 6100g si 64 cm. Pana acum nu a facut febra si poate nici nu face peste noapte.
Apoi , dupa vaccin , a venit si bomba : avem capsorul cam mare si ne-a recomandat sa facem o echo transfontanelara. nu a vrut sa spuna ce am putea descoperii in neregula la aceasta ecografie, ca sa nu ne speriem, dar eu deja sunt varza.... A zis ca a observat de data trecuta acest lucru , dar a vrut sa se asigure ca asa este sa nu ne sperie degeaba. Dar se pare ca e intradevar capsorul cam mare. Am plans de am rupt , nu as putea sa imi imaginez ca puiul meu are ceva... Si am sunat sa fac programare si abea joia viitoare se poate la medlife...O sa innebunesc pana atunci Daca stiti unde as putea sa merg in alta parte va rog din suflet sa imi spuneti ca deja simt ca o iau razna....
E posibila si varianta in care e doar capos , dar nu am de gand sa stau sa astept sa vad daca e asa...offffffffffff simt sa mor

Babymom ce ar putea sa fie ? Ai idee ? Macar sa caut pe google sa vad simptome , remedii, tratamente...please help !!!! La nastere avea capsorul de 37 cm cicumferinta. acum are 44 cm.

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit




Abia acum am citit din urma...scuze. Nu cred ca e cazul sa-ti faci griji. L-am vazut pe soricelul tau in poze si intr-adevar e un dulce... capos. Sunt absolut sigura ca nu e nimic pt. ca nu arata ca si cand ar fi. Tanti dr. s-o fi gandit la hidrocefalie, dar bag mana-n foc ca greseste - am vazut si eu la viata mea copii cu hidrocefalie si nuarata asa. Oricum cresterea normala a craniului e de 2-3 cm/luna in primul trimestru, so...nu a crescut mai mult decat trebuie.
By the way, si fratiorul meu arata la fel cand era bebe, dar pe vremea aia nu erau doctorii atat de destepti si nu s-a gandit nimeni la bazaconii de-astea.
Oricum fa ecografia transfontanelara ca sa te linistesti, dar pana atunci alunga gandurile negre. Soricelul e perfect sanatos!

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput