Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Aaaaa, mi0am amintit!!!


Si noi am avut probleme la Matei cu putzica. Pe la 1 an era asa de lipita ca nu putea face pisu, doar in jet fff subtire, si ne-am dus la dr si la decalotat cu o pensa ceva.... a fost ingrozitor de dureros pt el, desi ii daduse cu un anestezic local, iar dupa, vreo 3 zile cand facea pisu, urla deeeeee ti se rupea sufletul.... mai ales cand facea pisu noaptea si incepea sa planga!!!! Dar ce sa-i faci, trebuia intervenit, caci mie imi era mila sa il decalotez, si ce rau i-am facut!!!




mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Offffffffffff nu mai zi ca mi se rupe sufletul
S ne tineti pumnii maine fetelor, la 9:30-10 suntem la spital.
Deja am inima cat un purice. Mi-e mila tare tare de el

Mami de www.flickr.com/photos/31848759@N02/sets/" target="_blank">Eduard-Gabriel (17.08.2008)
Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piersicutza spune:

David de Babytza
Maria de Kid
Mara de Simodina
Erica Elena de fce


Hei, a folosit rugamintea mea in bold caci am primit 7 mesaje cu parola
Paula-Laura, Simodina, gaia.nevia, 300, Bitza, Babytza, Nikolici multumesc mult

De fapt credeam ca gasesc pe mailul comun filmuletele cu ingrijirea copilului: baita, curatat nasuc, gurita, igiena la fetite...dar nu sunt acolo . Le are cineva sau mi le puteti da ca linkuri? Nu de altceva dar vreau sa ma verific daca fac bine.

Inca ceva. Cum reusiti sa tineti pauzele intre mese la 3 ore sau si mai mult (dupa 3 luni) caci Anna a mea dupa ce-i trece un pic foamea, este distrasa de mediul inconjurator si uita ca e la masa. Am incercat sa alaptez intr-un coltisor linistit si 'plictisitor', chiar si putin intunecat ca sa nu fie atrasa de nimic dar si cu asta, ea se uita la mine si incepe sa rada si sa gangureasca.
Imi dati va rog niste sfaturi ce pot sa mai fac?

Pe langa asta, am impresia ca vomita foarte mult. Medicul spune ca atata timp cat ia bine in greutate sa nu-mi fac griji dar eu tot imi fac caci ma tot intreb daca mai ramane si in burtica ceva lapte.

fericita mami de Anna (17.10.2008)

Piersicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Deci ziceti ca la penultima masa sa-i dau ? Adica in cazul meu ar fi pe la 6 jumate. Ca ultima e la 9. Daaar oare daca mananca cereale la 6 jumate i-o mai fi omului foame la 9 cand vreau eu sa-l culc ?? Si daca i le dau asa cum i le fac? Cu un pic de lapte praf ca sa fie mai groase si sa i le dau cu lingurita si restul san? Sau renunt la masa de san si ii fac un biberon normal de lapte praf in care bag cereale ?
Ma rog, dilema principala e daca i-o mai fi foame dupa 2 ore jumate in conditiile in care mananca cereale care se presupune ca ii tin mai mult de foame.

giulianna tinem pumnii sa doara cat de putin posibil si sa fie rapid !!!

Piersicutza si eu am mari probleme cu mediul inconjurator cand ii dau sa manance. Il atrage orice chestie, zgomot, voce, om.. Pana la urma eu il las sa inspecteze, sa se uite, facem pauza si 5 minute si pe urma cand s-a plictisit de admirat isi aduce aminte si de tzatza mea care sta si flutura in vant la nasul lui. Si daca nu o mai vrea il mut la cealalta, ca de multe ori o vrea pe ailalta cu toate ca pe prima nu o supsese decat un pic. Si cand o ia pe a doua il mut repede inapoi la prima ca sa o termine pe aia.. Circul naibii, n-ai vazut !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Am citit link-ul asta http://www.circumcizia.org/decalotarea.html, imi cer scuze ca nu mai stiu cine l-a dat. Pai frate, nu s-or hotari si oamenii astia ce sa facem cu putele copiilor ??? Aici scrie ca sa nu te atingi de ea, ca asa a lasat-o mama natura si ca se rezolva singura. Dar daca te duci la dr iti zice ca trebuie decalotata ca cine stie ce i se poate intampla copilului. Mie ambele variante mi se par la fel de pertinente. Pai si io ce fac ?? Data viitoare clar fac fata !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

_giulianna_, bafta maine! o sa ma gandesc la voi!
vroiam sa-ti zic ca a luat bine de tot editzu luna trecuta!

luminita, multumesc mult! ma bucur ca-ti pot fi de folos, cat de cat si chiar m-ai facut sa ma simt bine si mi-ai dat incredere! te pup si pe tine si pe hunii dragalashi!

Boo, la intrebaile tale cred ca-ti potzi raspunde numai incercand, testand...daca ceva nu merge schimbi...

poze noi cu bebelushul
Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

FEteleeeeeeeeeeeeeeee

Mi-aduc aminte asa vag ca si celelalte fete ale mele isi sugeau degetul.Dar Iris ma dispera.Cine s-a mai confruntat cu problema asta??Ce a facut???\\

Apropo iar sunt fara bona...pe ultima am prins-o fumand in camera la greu si la interviu a zis ca nu fumeaza.

In rest ne pregatim de botez si noi...de abia astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Salutare!

Acum am ajuns la tastatura, degeaba am sling, ca nu pot sta pe net, copilul meu vrea si activitate, plimbare, conversatie, etc. Dar imi place teribil compania lui!

In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru aprecieri, mi-a facut mare placere sa impartasesc cu voi aceasta experienta noua si frumoasa pentru noi, chiar daca eu am fost super-stresata si emotionata, ceea ce banuiesc ca a fost evident Zilele trecute m-am gandit daca sa va spun din vreme sau nu ca suntem invitati in emisiune, dar m-am tot gandit ca era foarte posibil sa nu intram din motive de dispozitie maraita la Gruia, care e foarte frecventa, asa ca m-am abtinut ... pana azi noapte, cand adrenalina era foarte sus si am desfacut putin supapa si am zis ..
Oricum, pentru cine n-a prins in direct si vrea sa ne vada, am pus linkul cu inregistrarea din arhiva Antena 1 la semnatura temporar, multumesc mult lui Sabinel (si pupici Amaliei catre care Gruia a vrut sa trimita ceva bezele in direct, dar au fost interceptate )
Azi am primit multe mesaje si telefoane de felicitare, se pare ca am surprins destula lume cu aparitia lui Gruia in direct, am avut o zi plina

Am vazut si noi fetita razacioasa la tati, pe Carla cea dragalasa, ce ras frumos are, e superba!

Giulianna, mi se rupe sufletul cand ma gandesc la leusor, va tin pumnii sa fie usor-usor si sa treaca repede! Imi pare rau ca trebuie sa treceti prin asta ... uoooof

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

www.antena1.ro/index.php?page=webcast&id=39837&type=show&item=102" target="_blank"> Gruia la teveu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

pe seara,


Abia am reusit sa recuperez ce s-a scris ...si sa mai vad si eu ceva pozici ...
Fetelor da aveti o vitezaaaaaaaaaa ..greu sa tina omul pasul cu voi.

Nerantula si tie si lui Gruia ...am reusit sa vad si eu emisiunea de pe Antena 1 ...si culmea ...am reusit sa faca si neuronul meu de mamica obosita conexiunea ..SUNTEM VECINE .....Cred ca ne-am intilnit de citeva ori in parc ...dar eu ..find restanta cu "pozicile" de pe forum ...nu am realizat pina azi ..cind am avut un deja vu...de fapt mi-a atras atentia numele baietelui tau ..Gruia ..trebuie sa recunosc ca e greu de uitat
.poate ne auzim pe mess ..si facem o "mica intilneala"...ce zici?


aaaa si sa nu uit ...AlexaM eu sunt interesata de pediatru ..Please da-mi info cit de multe

mai era ceva ...vazut pozici de gemenei...frumosei foc ... mamica Luminita ..harnicutza ..

vazut pozici cu Eva Maria si miresica Andreutac ..cred ca a fost o zi foarte speciala pentru voi si multe

si ultima ..vazut ca ati inceput sa slabiti...fetelor ..eu zic sa ne tineti la curent..cu "evolutia" evenimentelor...ca poate asa ne mai impulsionam una pe alta sa mai taiem din prajiturici..si alte gustari "interzise"..si le inlocuim cu plimbarici in parc ..si mai topim ceva sunculitze



LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

Buna seara,

Am revenit si noi dupa o lunga absenta. Am fost in Polonia o saptamana, ieri l-am sarbatorit pe sot, maine este ziua mamei si mai punem la cale si botezul, care va fi pe 8 feb. Deci, multe de facut!

Sofia creste frumos, se alinta si abia asteapta sa stau la discutii cu ea. Am incercat sa-i dau suc de morcov dar nu l-a apreciat deloc asa ca am renuntat. An incercat si cu o lingurita de mar ras, dar a fost primit cu aceeasi lipsa de entuziasm si pe deasupra a si stricat-o la stomacel. Desi eram hotarata sa nu mai incerc cu altceva, astazi a fost foarte incantata sa pape 2 lingurite de banana. Prima a primit-o sceptic dar la a 2-a deja facuse o gura maaaare

Orez papa in laptic de cateva seri si nici u pare sa fi fost remarcat. In rest, 2 mese cu lapte de la mama, muls, si 2 mese cu lapte NAN1. Eu mi-am achizitionat o super pompa de muls care a costat o groaza, dar ma saturasem tare de cea manuala.

Sofia nu prea executa intoarceri, decat pe jumatate, noaptea unde o pun in patut, acolo o si gasesc si inca nu spune "mama" sau "tata" dar ma incanta cu cele mai simple lucruri pe care la face si cu personalitatea ei care incep sa se contureze.

Am pus niste poze fresh:
Zambet maaare
[La doua maini
Somnic dulceeee
Iubirile mele

PS: Am trimis pe mailul comun schema de diversificare dar nu am noua parola sa verific si alte scheme, asa ca.... cine isi face pomana c-o parola si la mine?

giulianna, iti tinem pumnii, tie si lui Edi sa scapati usor si fara dureri maine

Boo, sfatul meu este sa te mulgi si sa amesteci cerealele cu lapticul. La 60 ml laptic, 1 masura de cereale, ni s-a spus noua. eu le dau la ultima masa, de seara cand fomila a mea papa cam 300 ml si folosesc tetina masura M (S/M/L). Ai grija ca cerealele sa fie simple, fara lapte, adaos de zahar si alte arome ca sa nu fie probleme cand il pui la san

Babytza, cum a fosrt la vaccin? Curajos David? Sper sa treceti cu bine noaptea.

CosmyB, iata-ma Din cat stiu, Aly e acasa cu Sebi. Probabil e ocupata sa-l rasfete pe micut, dupa cat a suferit in spital, dragul de el.

Paula, noi folosim cu succes landoul si as vrea sa trecem iarna cu el, daca ne-o incapea Sofia nu doarme tot timpul, uneori studiaza peisajul dar asta mi se pare normal. Dar daca este treaza si nu suntem "in miscare" se enerveaza repede.

Bitza. felicitari pentru TATA!! Lucas e un precoce. Cred ca e topit tati dupa el.

Anca, ai o mica vorbareata. Eu as vrea sa lucrez de acasa dar timpul parca nu imi ajunge. Nici nu am pe altcineva in casa care sa ma ajute (gatit, cumparaturi, curatenie, etc).Sotul ar vrea tare mult sa lucrez ca "sa nu imi ies din mana" dar eu nu vad cum. Cel mai probabil voi incepe sa lucrez dupa ce o voi trimite pe Sofia la gradi, nu mai devreme 1,5 ani.

Eva, si eu sunt cam bulversata cu diversificarea. Intr-adevar, morcovul are nitrati, marul e cam acid, cerealele ingrasa.... pana la urma voi incerca cate putin din fiecare, voi vedea ce-i place si Sofiei, asa in joaca. si ma apuc de cautat hard disk exten, ca adevarat grait-ai! micutului Noah.

Fug sa pun de-o baita!

Victoria, binecuvantata de Anna Sofia

Poze Anna Sofia Ma fac mare

"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George

Mergi la inceput