***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007**(91)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Mie mi-a spart Saby tablita magnetica si a bagat in gura creionul cu pilitura de fier in varf, a adus taica-su' un magnet sa-i scoata fierul din gurita, speram sa fie in regula, doar ca nu mai gasesc alta tablita si ii placea mult.

Carla, s.20 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni*******poze 12-15 luni
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Didi
Sunt in Germania 3 saptamani,lucrat mult si din greu, abia vad copilul peste zi, in pauza de pranz si cina ma joc cu el, noaptea imi pregatesc a doua zi, dorm doar 2-3 ore...dar dorm cu el in brate. La un moment dat sunt in Heidelberg, nu-s aproape de tine??

Ana
Suntem binisor, adica el accepta relativ usor, ma mai intreaba o data, de doua ori pe zi, in general daca ii e foame sau e suparat. Eu nu mai pompez lapte zilnic ca nu mai este, dar am inceput sa am dureri, prima data intr-un san apoi s-a mutat in al doilea, parca primul a mai trecut... Poate trebuia sa iau ceva de stopat lactatia, nu stiu. Mai masez sub dus si dau in paranoia cateodata ca am sa fac infectie si ma "curat". P-orma plang o tona si pe urma ma adun si o iau de la capat. Tocmai am observat ca asigurarea europeana imi expirase la sfarsit de decembrie, habar n-aveam, bravo mie.

Principala realizare e ca doarme non-stop, nu-mi vine sa cred, eu inca ma trezesc des peste noapte. Mai nou a inceput sa accepte si lapte, i-am dat de toate felurile, vreo 4, in fiecare zi altul, vad ca nu are probleme, acum raman la hipp 3. Singura chestie e ca i-am bagat biberon de avent, ca n-am reusit cu cana. Am ajuns la 2x cate 200 de ml, dar observ ca nu mai mananca sa de bine, asa ca o sa-i mai reduc. Am gasit undeva cu necesarul de calciu, eram ingrijorata si eu cand nu accepta lapte, gasisem cat are laptele, cat iaurtul, dar nu am linkul aici si nu am timp sa caut, cand termin cu al meu curs scriu, bine

Ella
Fantastic Bob, si e un cuminte!!!

Mica
Am vazut-o si pe printesa Maya, frumoasa si scumpa!

Arcadia
Bine ai venit inapoi, sa te faci bine

Lavini
Nu stiu daca am intrat de ziua ta, daca nu iti doresc din suflet LA MULTI ANI si te asteptam cu vesti mari!

Betty
Iar m-ai facut sa rad, asa face si Elias, cred ca ai nostri sunt conectati.

Trebuie sa fug, e gata pauza de masa..



Mamica lui ELIAS ( 31.05.2007)

De sarbatori, decembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madi

Madaiulia ce masina de paine ai luat? Si pe mine ma tenteaza mult sa cumpar, dar nu stiu de care...Cate ore dureaza? Si iese doar daca respecti instructiunile din carte?



Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”



Madi noi am luat masina de facut paine Moulinex. Am vazut ca ti-a raspuns si An@, dureaza cam 3 ore sa faca paine, dar o poti programa sa termine la ora dorita. Prea multa experienta nu am cu ea inca, pana acum am respectat retetele din cartea ei (am folosit miere in loc de zahar si aici am adaptat cantitatea), dar ma gandesc sa mai testez si altele pe viitor. Si de asemenea trebuie respectata ordinea adaugarii ingredientelor, intai lichidele si apoi solidele.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

DidiAlex in Statutul fct publici http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/188_1999_republicata.php in art 82 al 2 se specifica:
"2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public."

Totul este la latitudinea conducatorului institutiei. Unde lucrez eu au fost cazuri cind au luat 1 an concediu, nu pt studii... ci la cererea motivata. Pe unii i-a lasat, pe unii nu...

Mai poti citi si la cap Drepturile FP de la art.25-41, ca au tot felu de drepturi la studii..., chiar cu salar, dar daca sint in domeniu si cu acordul conducerii

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Ioana, multzumesc mult de tot.
Adevarul e ca nu ma asteptam la vreun raspuns, pt ca bat destul de departe..2003.


arcadia, Cum mai esti?


Lavini, ce mai faci? scoatem majoretele????

Liviana, lucrurile nu-s asa de negre, precum le prezinta media din ro..
io acu catva timp am renuntzat sa mai citesc vreo info din presa online, pt ca toti erau corupti, toti se pupau, toti se aplaudau &se impuscau . asa ceva , nu e pt mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Mica, imi amintesc cu groaza cand a spart Livia termometrul numai ca eu nu eram langa ea si eram disperata sa nu fi intrat in contact cu mercurul, am sunat si la salvare...si eu am aspirat dupa ce de soc dadusem cu mopul
Edit: am pus poze de la baita.
Madaiulia, foarte adevarata faza cu divortul in gand!
Chiquitita, mami de Livia (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

oana, in curand va auzi soniuta si muzica, si probabil va incepe sa turuie..

Madi si mie mi-ar placea sa ne vedem in parc cand scap de vari. Calin inca e curat

ancamari multumesc!

Liv, dupa ce am citit ce cuvinte frumoase ati scris despre mine m-a pocnit un acces de sinceritate si am zis sa scriu si eu ce simt despre voi
Cred ca toate avem momente cand mai tipam la copii, cand suntem nervoase, dar nu cred ca suntem mame rele

didi draga, cum sa fiu? ma scarpin la greu sper sa nu raman cu semne..
sa stii ca nu te ridicam in slavi, doar am scris ce cred

elteka multumesc cu cine il lasi pe elias cand lucrezi?

mica, nu cred ca vor fi probleme cu mercurul..adica nu cred ca mai exista

carla, a iesit fierul din creion? ce patanie..

am vazut si poze de capsunei si capsunele..ce au crescut

Mami de Calin Gabriel (8 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

fetelor nu va agitati cu termometrul. Verisoara mea a vrut sa-l scoata din cutiuta cu dintii si l-a spart in gura. Am ajuns cu ea la urgenta iar medicul mi-a spus sa stau linistita pentru ca mercurul nu este acceptat de organism si se elimina prin fecale. Mi-a zis sa nu cred chestia cu argintul viu ca nu exista asa ceva.


Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

DidiAlex cu placere. Sper sa te ajute.

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Fetelor, ce fel de carne bucati le dati? Pulpe sau aripioare de pui? Eu nu mai stiu cum sa o determin sa manance carne, ca sa scap de robot. Si nici ce sa ii mai fac de mancare, inafara de supa de pui, ciorba de vita/vitel, spanac, dovlecel, brocoli, paste cu branza, orez cu peste sau pui.

Si e tot mai obraznicuta, nu stiu cum sa fac sa mai inteleaga unele lucruri ca numai ce vrea ea face. Mi-a scris un perete intreg, arunca si imprastie jucariile, daca le strang de fata cu ea, cand termin in jumatate de ora is la loc. Dar numai ca sa le arunce, nu se joaca. Aseara a batut-o pe Thea, pe mine si pe maica-sa, ne-a dat cate o palma la fiecare, dar asa pur si simplu. Cere portocale, le zdrobeste in manute si le arunca. Nu aude ce ii spun, nu ma baga in seama. Maine vine mama, abia astept sa i-o pasez, dar parca vad ca o sa fie si mai rau dupa ce pleaca ca ii face toate mofturile. Acum si-a bagat piciorul intr-o tavita de jucarie si merge asa taras cu ea prin casa. Sare si tipa nonstop. Noua ne vine sa radem de ce face si de cand spune mai multe parca cedam usor, ca ne este draga cum zice, dar vad ca nu e bine.

Din vocabularul ei ciudat, pai=soare, becaca=bicicleta, dabu=bradul, begaga=umbrela... O zi intreaga a plans si a cerut begaga, pana ne-am prins ce inseamna si ii trebuie sa ii deschizi vreo 3 umbrele. taic-sau ii umfla cate 10 baloane odata, nu mai am pe unde merge de jucarii. Eu sting becu sa doarma, ea striga la el sa i-l aprinda, el vine de la calculator nu se gandeste tare mult si il aprinde, de 3 ori a facut asa intr-o seara, adica noapte ca era 12.

Betty 15+, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Poze Craciun

Mergi la inceput