***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007**(91)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Citat:
citat din mesajul lui madaiulia
Va intrebasem de masina de paine, multumesc fetelor care mi-au raspuns. Am cumparat-o acum cateva zile, imi place cum iese painea, iar Andrei e foarte incantat toata ziua cere "pine cada mamuca" (paine calda de la mamuca). Asta vine de la faptul ca bunica mea (careia ii spune mamuca) ne face paine proaspata de cate ori mergem in vizita acolo, asa ca Andrei asociaza painea cu ea.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007


Madaiulia ce masina de paine ai luat? Si pe mine ma tenteaza mult sa cumpar, dar nu stiu de care...Cate ore dureaza? Si iese doar daca respecti instructiunile din carte?



Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Arcadia imi pare rau ca esti bolnava. Sanatate multa. Stiu cat de pacatoasa e varicela, si eu am facut prin anul 2 de facultate, si dormeam cu manusi in mana sa nu ma scarpin. Poate Calin scapa si nu face!
Cand va faceti bine, va asteptam in parc!


Si eu m-am linistit cand am citit cum "divortati" voi ca si noi, de cand cu Ana, la fel...

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Arcadia, da, trebuie sa stai in casa, nu numai pt ca esti contagioasa , dar si pt ca sistemul tau imunitar e slabit si poti contacta alte boli, poti face complicatii urate, bubele se pot infecta,...mi se pare ca trebuie sa stai in casa cel putin pana toate bubele (cum suna "bubele") fac crusta. Asa stiu...Sa stii ca copiii fac forme mai usoare de obicei si trec mai usor peste bolile copilariei...sa nu-ti para rau ca nu l-ai vaccinat (mai ales ca vacc asta nu da imunitate pe viata, la un moment dat tot o face). Asta e parerea mea, dar se stie a io sunt cam contra vaccinurilor astora "optionale" .

Si mie mi-a placut Maya...si e asa finutaaa !

Ana mai nou "se prezinta" cand intalneste copii in parc...mai ales daca are vreun interes la jucariile lor ...se duce glont la cate unu', se posteaza in fata lui si zice: "Ana". Daca ala o ignora sau se uita nedumerit la ea, repeta mai tare si apasat: "Aaanaaa!". Si pe urma incepe un fel de "negociere" sa obtina jucaria...nu le mai smulge cum facea asta vara si e dispusa si la schimb, numai sa obtina jucaria noua ...

Madi, cam trebuie sa respecti retetele, cantitatile la ingrediente (in functie de asta poti face paine de 500 g, 750 sau 1000 g...cel putin asa e la a mea), dar si ordinea ..adica mai intai se pun lichidele si apoi solidele, ingredientele sa nu fie ff reci (din frigider), dar nici incalzite,.... Poti seta 3 feluri de coaja. La o paine normala progr dureaza 3 ore.

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Arcadia, sa treaca repede boala.

Si Andreea parca e mai calduta, sper sa nu fi contactat ceva virus, am stat mult afara zilele astea si am imbracat-o mai subtire, dar asa inselatoare e vremea asta. Mai bine sa fie frig si zapada decat asa.

Betty 15+, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Poze Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Mami de Ana, multumesc pentru raspuns Oricum intentionam sa ies numai in parc, dar avand in vedere evolutia bubelor de ieri pana azi, nici prin gand nu-mi trece sa ies asa in lume

Liv, voiam sa iti spun ca esti una dintre mamicile pe care le admir pentru felul in care se descurca cu 2 copilasi sigur veti reusi la un moment dat sa furati si niste timp in 2.. apropo de maimutica, eu ii spun lui calin asa cand se pregateste sa planga, are o figura atat de dulce cum se stramba...

ioana, super pozele de la munte

Mami de Calin Gabriel (8 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Arcadia - multa sanatate!

Uite poze noi cu piticania tunsa.
http://picasaweb.google.com/fam.faur/20090102#

Si de la Craciun si mot http://picasaweb.google.com/fam.faur/200812Craciun#

Imi merge f greu netul sau numai anumite site-uri...

Andrei are azi 1 an si 8 luni, 10,9 kg, nu reusim sa ajungem si noi la 11. Probabil 86 cm. Cred ca e ok.
De 2 saptamani e lipit de mine permanent, nu mai adoarme/doarme decat cu mine, a devenit epuizant, se tot trezeste noaptea...
La vorbit si jucat suntem mult in urma pt ca el nu sta cateva secunde locului sa poti sa-l inveti ceva, sa-i citesti/spui o poveste, absolut nimic, abia acum a invata sa se joace cu formele de biscuiti de la FP si greu de tot nimereste cate un animalut din puzzle. Cam atat. Zice numai: mama, tata, papa, pt apa plescaie tot cuv. papa, caca, (f)ofo, b(r)avo, nani-nani canta cainilor de plus cu care doarme, pu(l)pa zice la picior si atat.
Nu-mi fac griji pt ca el e indaratnic si face numai ce vrea el, intuieste imediat cand incerci sa-l inveti ceva prin joc si devine reticent. Cand l-am invatat sa cante nani-nani cateilor a pronuntat corect imediat, probabil fiindca iubeste animalutele alea. La fel i-a zis ta'su in gluma uitandu-se intr-o revista: uite tata asta e fofo, imediat a inregistrat si reprodus.

Am vazut pe Maya cea dragalasa, si lui Andrei i-a placut!

Anca si Andrei Cristian (28 mai 2007)
poze sept-oct ; poze nov-dec ; poze ian-febr ; poze martie ; poze iun-iul ; poze mai-iun ; poze intalnire 11 mai ; poze vacanta corfu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

salutare,

An, sigur nu s-ar potrivi la tine ce merge la mine..si invers..nu exista nici la mine o solutie universala, mereu am alte motive. Dar nu cred ca mie mi-ar conveni ca intr-o zi sa vina soatza si sa imi zica: io vreu sa divortez..bla, bla, bla..

si, mai cred ca dupa 2 copii nu mai ai timp sa te gandesti la fluturi
io, care vroiam 3 la un moment dat

as avea nevoie de un raspuns. sau de o trimitere catre o baza.. Intrebarea mea: in anul 2003 pt functionarii publici exista posibilitatea efectuarii unui concediu de studii, neplatit, pe o durata de 12 luni?
io dadeam un examen anual la ITM in perioada aia, sa tin cartile de munca si stiam ca e de 3 luni, dar nu lucram/nu ma interesa prea mult sfera functionarilor publici, dar am nevoie mare de ea. Multumesc pt un eventual raspuns.

Gravi, cum e cu canapeua?

Arcadia, uneori imi mai pling de mila (imi trece repede), asa ca nu ma ridica in slavi. Toate chestiile astea le mai povesteasc unei pretene care vb romaneste, dar ca a doua limba, si ea ma sfatuieste sa nu povestesc la alte mamici, nemtoaice, ca imi vine uneori sa ii impusc pe banditii astia mici, ca in germana, suna..ca la nebuni. Romana e o limba mai plastica..
Si soacra-mea ma intreba ca sigur propietaru nostru care locuieste la parter (si de Craciun nu era pe acasa) nu a plecat la nebuni? cu noi..
Imi era dor cateodata sa intr-un in bucatarie si sa nu ma mai gandesc: oare azi ce fac de mancare, sa nu mai am munti de calcat, si daca as avea un venit cat de cat as plati o persoana sa imi faca una alta macar 1 data pe luna dar la 15E /ora..parca nu imi vine sa dau..

piticii mei au fost bolnavi acu vreo 2 sapt, a facut R febra si am sunat la pediatru direct din gradinitza, la exudat le-a iesit bacterian si amandoi au trecut pe antibiotik, 10 zile.David nici nu daduse vreun semn ca il doare ceva.
In We asta am avut io gripa, dar vad ca nu au loc nik. Neasteptat de bine merge David la cresa, cu virusii.
Si tot raman surprinsa de diagnosticile (oare am declinat corect?!) de la voi:
Dar vine sormea si m-am scos . M-a costat biletul ei dus -intors Bucuresti Stuttgart 36 euro

plec, azi au consiului edu si ii am acasa. unul de la pranz , unu de acu..

Betty, cred ca niste raspunsuri de la androix sau Corap te-ar lamuri mai bine, pt ca ele au diferetze mai mici intre copii.

El, ce faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Arcadia, ce draguta esti sa ne faci atatea complimente in timp ce te supara varicela. Putini din noi gasim cuvinte frumoase in astfel de momente. Multumesc pt aprecieri, dar sunt sigura ca orice femeie gaseste in ea resurse si solutii ca sa-si vada copiii fericiti. Sunt departe de a fi o mama ideala si cel mai mult imi reprosez cand ma enervez sau cand nu stiu cum sa-l abordez pe Matei a.i. sa nu mai tipe. Multa sanatate si pupici lui Calin!
Ancamari, ce poze frumoase, ce instantanee cu micutul ochios am vazut, multumim pt sharing!
Mica, si eu am vazut-o pe Maya! Nu contenesc sa ma mir vazand cat de repede cresc si se schimba/evolueaza copiii nostri!
An@, pt mine cel putin, esti o infuzie de buna dispozitie, indiferent de ceea ce scrii. Mesajele tale sunt mereu haioase.
Carmen_So, ce mai faci? Hai mai scrie-ne caci absentezi de mulat vreme.

Fetele, nu stiu cum stati voi cu moralul, dar mie parca imi scade rezervorul de optimism zilnic. Ma ingrozesc si stirile astea cu atatea firme care disponibilizeaza angajati... Azi citeam de Petrom ca da afara 3000 de oameni si sincer nu inteleg de ce caci doar benzina tot se cumpara cred eu in acelasi ritm....

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Dec-Ian 09
NE JUCAM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Se folosesc de ce se intampla cu societatile mama, pe afara, si iau masuri preventive. Dar nu o sa le mearga mult, pt ca pt disponibilizari trebuie sa ai motive serioasa, nu simple presupuneri. Asa ca multe decizii de concediere o sa fie atacate in instanta.

Didi, am lasat-o balta, dupa ce o frecasem cu tix, lichid de vase si sare de lamaie. A iesit ceva, nu prea se mai vede, dar eu stiu ca e acolo mazgalitura.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu in mijlocul drumului".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Multumim

Maya a spart azi termometrul...ceasul rau, pisica neagra....am aspirat de 2 ori, am aerisit...sper sa nu fie probleme cu mercurul care a cazut pe jos...de fapt sper sa nu mai fie pe jos...

Mergi la inceput