Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Maine primesc si eu rezultatul analizelor, sper sa fie imbucuratoare
.
Astazi i-am pus lui bebe muzica, i-am citit poveste..nimic doarmeee....si la nopte ne uitam pe pereti...n-o sa-i placa nicio pozitie de somn.
Citeam la zodia peste la copii...cel mai probabil zodia bebelului meu...cam firava, cam plapanda, plangaciosi si mocofani.
Sanatos sa vina pe lume, ca mosteneste ceva si din caracterul parintilor.
Eu balanta si tatal scorpion (ei sunt semne de apa se vor intelege).
32+

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bon soir!

Ati fost asa harnicutze si eu n-am cu ce ma lauda... Am avut un weekend in care am dat la ratze cat n-am dat in restul sarcinii la un loc, am pierdut 1,5 kg, ca si-asa ma plangeam ca-s prea multe, si cred ca am aflat si ce-s alea contractii. Dupa 5 partide de dat la boboci in aceeasi noapte ma gandeam numai sa nu-i vina lu' pui mic chefu' de iesit la lume.

Intreba cineva de ce la unele dintre noi prenatalul e mai mult decat netul obisnuit si la altele mai putin. Pai, daca e 85% din brut, depinde cum aveti salariul - spre exemplu, eu am un spor neimpozabil si prin urmare ala nu o sa se ia in calcul, deci raman cu mai putine parale in prenatal decat in mod obisnuit.

Iulia parca tu ziceai de CFR2. Io o sa nasc cu Florina Mihalache si, daca lu' asta micu' nu-i da prin cap sa iasa din cordon, o sa fac cezariana.

si sa speram ca maine nu mai ploua, si eu sunt tuflita de la vremea asta!

Monica Elefantica 34+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

A propos, de DPN devansat: eu as vrea sa se intimple minunea mai repede cu vreo 2 sapt; bineinteles, cu conditia ca bebe mic sa aiba mai mult de 3 kg si sa fie sanatos. DPN-ul meu e pe 6 aprilie si mi se pare ca mai e tare mult!
***
Georgiana...sincer, cred ca nenea doctoru' ar trebui sa-ti spuna; noi putem sa "dam cu presupusu'" dar nimic mai mult. Totusi, poate fi vorba de incontinenta urinara; am inteles ca e frecvent intilnita in sarcina. Eu aveam aceasta "problemutza" la inceputul sarcinii dar numai cind stranutam sau imi venea sa vomit. Am inceput sa exersez exercitiile Kegel si...m-am vindecat.
***
Pisik, sinteti "dotati" rau de tot! Imi place ca v-ati "organizat" din timp. De fapt, nu pot sa ma pling ca si noi am cam cumparat esentialul. Dar nu am carucior. In Bistrita nu e nimic ok ca si calitate. Sa comand de pe net...mi-e frica sa nu fie diferenta intre poza si realitate.



Gina 29+

Va rog dati-mi sugestii de nume titi pt. bebe mic

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Alex recomand cu caldura Perla Harghitei - sticla sau bidon verde. E plata-dar-nu-foarte-plata, adica are si cativa bulbuci, dar nu f. multi si chiar are gust!

Niko si pe mine m-a tentat la un moment dat patutul pe care l-ai luat tu (il are si Dyanna, cred) si am intrebat la Piciul, magazinul din Unirea, de salteluta si s-au laudat ca imi pot aduce intr-o saptamana. Intr-adevar, are niste dimensiuni cam rare. Eu de-aia am si amanat, maine ma duc prin Ikea sa vad daca gasesc ceva de dimensiuni clasice, ca sa pot cumpara si asternuturi si saltea odata cu patutul.

Monica Elefantica 34+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda
Mihaela, nu stiu daca am probleme cu coagularea singelui. Nu mi-a spus dr. nimic referitor la acest subiect. In ce situatie ar trebui sa solicit o astfel de analiza?


Soliciti daca ti se pare ca sangerezi sau faci vanatai la traumatisme mai mici decat normal/deobicei. Dar ar trebui sa nu ajungem in situatia asta. Trombocitele se fac "uzual", la hemoleucograma. Pentru coagulare se fac IP, INR, TQ. Si asta cred ca se cere "de rutina" cand se apropie nasterea, eu mi le-am facut kiar daca mai am...


Denisa-Madalina 27+ cu Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Fetelor, voi faceti botez mare? Adica, invitati multe persoane?
La noi e "la moda" botezul "hiperbolzat", lucru care mie personal nu-mi displace
***
ADA, e grea alegerea ta. Mi s-ar parea emotionant sa tii cont de optiunea micutei Ana-Gabriela. Oricum sa stii ca si Andreea-Sophia suna bine
***
Maya, mult a fost, putin a mai ramas. Sa te ajute DD sa mai rezisti 4, 5 saptamini pina sa-ti tii fetita in brate.
***
Pisigri, si noi am optat sa nu recoltam celule stem, din aceleasi considerente ca si voi.
***
Plici, felicitari pentru cumparaturi.


Gina 29+

Va rog dati-mi sugestii de nume titi pt. bebe mic

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

lui andrei i-am facut un botez de 30 de persoane: prieteni si rude apropiate. chiar nu aveam chef de botez stil nunta.

la bb2 vom face tot un botez de aceeasi marime

29+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui m_monique

lui andrei i-am facut un botez de 30 de persoane: prieteni si rude apropiate. chiar nu aveam chef de botez stil nunta.

la bb2 vom face tot un botez de aceeasi marime

29+
si Andrei (16.12.2006)



Exact asa vreau si eu, maxim 40 pers, doar familia si prietenii de suflet !!!

34+ cu Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Eram 2,vom fi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Silvia4 multumesc pt incurajari. Natalia e un nume frumos zic eu. Si eu ma uitam la semnatura ta de 25+ si nu intelegeam cum intri tu in februarie in luna a noua?
Inapreda, multumesc! Sa te auda DD si sa mai rezist cat sa ajungem la termen.

Maya 32+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

sal'tare burticoase...
maya..mai ai nitel si o sa treci la semnatura ,nu 35+ ci 37-38+ ,ai sa vezi tu ,si atunci sa vezi ce linistita vei fii...
inapreda,eu luasem o saltea din aceea ptr patuturi de lemn cred,mai groasa,relaxa,cred...k am zis k sa stea bb mai sus atunci cand renuntam la "etaj",dar nu s-a potrivit,si patutul are 70cm latime si 100 cm lungime...cam ciudat,dar e ok...e destul de spatios...
moonvas,daca inca nu i-ai luat patut lui bb,si inca te mai gandesti la acest model,iti pot da un link de unde sa il iei,sh,nu nou,dar la un pret...4,5 mil sau chiar mai bine...eu am gasit ulterior acea oferta

Nikoleta 20 35+Mario Andrei

poze la albumul DC

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1

Mergi la inceput