Copilasi de Iulie-August 2004(10)-Alaturi de EMMA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna seara!

Roxi, sa va traiasca minunea mica, e scumpa foc!
Eli, e o dulcica printesa voastra!

Mai, ce dor mi-e de galustile mele cand erau bebelusi...(io v-am zis ca am o problema!)

Daria, pai poate a zis baietelul ala ceva. Eu cred ca Giulia o sa fie un copil tare cuminte cand o sa fie mare! (asa se zice, daca sunt prea nazdravani cand sunt mici sunt tare cuminti cand cresc...:))

Gabi, pai n-am mai dormit de mai mult de 4 ani si jumatate, am avut continuitate, am trecut lin de la trezirile Mariei la cele ale Ioanei...
Are dreptate Ioana, te obisnuiesti...:)))

Mandrele mele au dormit in patut dar recunosc ca majoritatea noptilor au fost cu treziri la o ora sau doua. Acum la Ioana sunt la doua ore, o culc la 21 si pana ii dau un biberon de lapte cand ma culc eu (23.30-00.00) se mai trezeste de 2-3 ori...apoi un biberon pe la 6 si intre ele se trezeste de vreo 3 ori...De pe la sase se trezeste mai des, mai atipesc un sfert de ora, mai legan 5 minute si tot asa.

Asa au fost amandoua, in primul an eram capie, apoi am intrat in ritm, cred ca am ajuns la maxim si de acolo nu mai conteaza
(sunt convinsa ca se poate si mai rau, sunt sigura, vad de fiecare data cand sunt bolnavioare cum e, asa ca nu indraznesc sa ma plang...numa' ca am shalele facute prastie!

Eu iti doresc sa fie numai o faza, sa treceti repede peste ea. Pe la varsta asta cred ca incep sa aiba chestia aia cu mamosenia si banuiesc ca s-a ajuns aici din cauza ca a fost bolnavior...Nu stiu sunt eu cea mai in masura sa dau sfaturi ca nu fusei in stare nici pe mine sa ma ajut..
(nu stiu daca ati observat, dar exista un anumit tipar...daca e vorba de mancat prost, vomitaturi, nesomn...io's in top

S-a suit Ioana pe mine, sunt tare agitate pentru ca nu e-am scos din casa de 2 zile din cauza de muci

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

roxana, super eva, sa fie sanatoasa, eu astept s-o vad cu ochii deschisi sa vad daca seamana cu patrick :)

philip
21weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello,

Gabi, rezista, e o faza neplacuta, incomoda, dar trecatoare...tinem pumnii

Roxana, am vazut cumintica mica, nu-mi dau seama daca seamana cu frate-su, e dulcica, ma bucur ca ea e bine si sper sa-ti revii si tu, haaaai ca doar tu esti aia strong dintre noi !

Roberta, sanatate si tie si puiului, idem pt domnisoara G_ioanei!

Alice, io-s din nascare exagerata, dar aia nu inseamna ca tre sa renunt chiar la a afla alimentele mai putin otravite da pa piata romaneasca :P Ma simt datoare sa dau copiilor chestii calitative, chiar daca ma usuca la buzunar, asa ma simt io mai bine, altfel de exemplu, le bagam lapte da vaca natur pa gat da la tzarani luat din piata, de la nastere cum baui io si ajunsai cu rahitism&co. Nu mi-s suparata, nu o lua-n nume de rau, st numa insistenta, daca nu vrei a ma ajuta, nu trebe, io-s datoare sa intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Gabi, Luca a inceput cu trezirile nocturne la 4 luni si au durat pina la vreo 3 ani...si inca mai sint nopti cind vine sa ma pupe:) Dar noi ne-am incapatinat sa nu-l luam cu noi in pat..si nu cred ca ai uitat cum v-am inebunit 3 ani cit de nauci am fost!

Daria eu ti-l dau pe Luca are are nevoie la fiecare 30 de secunde sa spuna ceva

Robi ai si alte probleme?? Sanatate multa!

Mai stiti ceva de Anca? Dar de Corinai..ce-o fi facut cu Eva?

Vazut trandafirii japonezi! Niste dulci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

salutare si de la noi !!!!
Roxi , sa va traiasca minunea ...parca ieri era si al meu la fel ... sa fiti sanatosi si voiosi !!!Tie refacere rapida !!!
mai Gabi , cred ca bebicii nostri s-au vorbit..ce crezi ? Coco se trezeste de cateva nopti la ora 4 ..la inceput , eram asa buimaca ...el nu s-a mai trezit pana acum in toiul noptii ..nici nu stiam ce sa fac ... i-am dat un bibe si s-a culcat la loc ..si uite asa o tine de cateva nopti ... sper sa fie ceva trecator ..ca acum mai pot dormi in timpul zilei ..dar cand voi incepe munca ...va fi jale !!!

Lia , eu carne bio nu am vazut in magazine ... dar poate gasesti pe cineva de pe la tara ..le dai niste bani si iti cresc si tie niste animalute sau ptr oua , lapte , etc ...noi asa facem ...
mai nou o sa incerc si carnea de prepelita ...
daca nu ...incearca sa cumperi vita , vitel ...chiar si porcul cred ca este mai sanatos decat puii astia din comert ...rata , vita de Argentina , etc

Roberta , multa , multa sanatate !!!!
Ioana , sa stii ca asa a patit si coco ...febra 3 zile si gata .. si nu cred ca a fost de la dinti ....sanatate si voua !!!

ma duc sa culc baietii si revin ...sper sa nu adorm inaintea lor ...
pupam




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Neatza, gagici !
Roxi, sa iti traiasca minunea , da chiar ca seamana cu Patrick, hehe, iar ai fo pe post de mama purtatoare ?? Sa ajungi cu bine acasa, te asteptam cu vesti !
Lio, fata neichii, nu te supara pe mine, doar ca la cite am citit despre produsele astea bio, nush ce sa mai cred, poate ca e doar o chestie de presa, dar eu-s cam Toma necredinciosu cind vine vorba de lucruri adevarate produse in romanica ! Ai dreptate in ceea ce spui, doar ca nu cred ca trebuie sa ajungem la faza de stress maxim daca nu gasim neaparat ceva !? Fiecare dintre organisme are un fel anume de a raspunde la alimente, la simuli, la blah-blah, stii tu ce vreau sa spun, ori pe mine ma apuca toate alea cind ma chinuiesc sa caut ceva, alerg ca zabauca sa gasesc, vin acasa si copilul musca o bucatica si zice "puahhhh, ce-i astaaa ? nu vreau, are un gust oribil !!", ca deh, are copilul personalitatea lui si papilele lui gustative si cel putin al meu nu maninca orice ! Si atunci unde-i binele pe care vreau io sa i-l fac ?? Ii dau cu forta produsele bio ?? Eu am fost si am ramas pro dat copilului cu masura din aproape orice mincam si noi ! Fireste ca fara prajeli, grasini si alte dastea de mai consuma adultii ! Asa ca iubita, sper ca nu te-ai suparat pe mine, doar ma gindeam si io cu "voce" tare !! Va pup pe toti acolo la Timisoara !! Ce mai fac mindretile tale - nici nu ne-ai spus ..
Olivia, ! Chiar ma intrebam pe unde esti, ca nu ai mai scris ! Ce mai face Sorin ??
Roberta, sanatate muuuulta, ca vaz ca nevoie ! Pies - io aseara m-am ultrasuparat pe Andreuish ca scuipa, si a furat o palmuta peste gura de la mine, asa ca te inteleg apropos de pierderea rabdarii !
Cuscro, ce mai face dragalasha mea nora ?? Sper ca steti mai bine azi, la noi cam tot asa merg virozele, cu "mperatura" (cum zice Andreiush) si apoi vin mucii ! Pupi multi si sanatate !
Dariooo, pe unde le esti in dimineata asta ??
Cristalina, !!
Va doresc tuturor o zi minunata , ma bucur ca momentan s-a oprit ploaia aici in Bucuresti, ieri a fost o zi urita rau !! Si se pare ca vine frigul iarasi, bleah !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata din tzara mucilor si aspiratului si crizelor de rigoare
Rox, te asteptam sa pove tooot despre tot !
Roberta,
Kim, Giulia n-are de zis nimik niciodata.
Si sa stiti ca ea chiar n-are nimik de zis. Nu paraste niciodata pe nimeni, asta probabil ca ea e mereu parata
Andreea de Pupi, cum esti ?



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata fetele!
Eu am avut o noapte mai buna, nu ca Tudor nu s-ar mai fi trezit, ci doar ca dupa miezul noptii s-a dus sotul la el si m-a lasat pe mine sa dorm...diseara e rindul meu... Ma gindesc ca totusi e de la dinti ca de fiecare data nu s-a sculat de tot ci doar scinceste cu ochii inchisi - ii punem suzeta, se intoarce pe o parte si adoarme la loc pentru o ora, o ora jumate...eu totusi sper sa nu-l tina aceasta noua faza pina la 3 ani ca ma arunc pe fereastra (si ceilalti cu mine ca oricum deranjeaza din somn pe toata lumea...).

Lia - in ceea ce priveste carnea bio, solutia data de Alice cred ca e cea mai buna (si mai sigura) - daca stiti pe cineva de incredere, mai bine ii platiti sa va creasca o gaina, o vaca ceva - eu asa as face, dar din pacate nu cunosc pe nimeni...ma gindeam insa cind ma voi muta la Corbeanca sa-mi cumpar niste gaini, macar de oua adevarate sa am parte!
Roxana - gata, esti acasa? Cum iti este?
Blue_angel - deci si la voi e la fel??? Eu is nauca de cap pe baza de lipsa de somn neintrerupt...nu cred ca ma pot obisnui asa...Cristalina, tu oricum esti "my personal hero"!

Ce or mai face fetele care nu au mai dat niciun semn de viata? Ema, Noricica....??

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

mai Alice, da nu-ti zisei ca nu m-am suparat?! io-mi bat capul cu asa ceva dar sa stii ca in parte aveti dreptate...merg cumpar mortadela martinel ca cica e de curcan si e pt copii...m-am ales cu un bleah cat casa, lui Danut ii place neica sunca de casa aia de arata ca proaspat taiata de pa fundul porcului. E aici o mezelarie unde produc chestii autohtone, sunca, caltabos, costita, lebar, carnat de casa etc, adica niste chestii porcoase care arata si au gustul ca alea de le facea taica-meu acasa cand se taiau porcii. Na, din alea-i plac lui, inclusiv carnat prajit cu mustar. Eu ma orrripilez cand il vad ce pofteste, dar incerc sa nu experimenteze chestii porcoase grele mai mult de 1 data pe saptamana.
va mai povestesc da acu ma duc sa-i duc la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Daria, sa stii ca Andreiushu meu o stie pe Giulik drept model de copil care sufla nasul singur si mai si foloseste aspiratorul acela si ma intreaba mereu ce mai face! Sanatate multa va dorim !! la noi cind e cu muci gizmoul imi vine sa ma duuuuc neicaaa pe cimpii, asa de bizdici multi are si sclifoseli tone !
Gabi, ma bucur ca ai reusit sa te odihnesti putin ! Nu fusei io cu ideea respectiva ci Simona, dar e una buna de tot, la noi nu mere de asemenea, ca nici io nu am pe nimeni de incredere undeva la tara !
Edit - ca citii mesajul Liei (sa aveti plimbare placuta !) - gizmoul e fan inrait Martinel, ar minca dasta dimi, la prinz si seara si intre mese oricind !! Mie personal nu-mi place gustul lui insa ...
Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete


Mergi la inceput