Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Amalia , sunt vai de mine, ma gandeam ca nici la nastere nu am suferit atatea ore in continuu . Nu pot sa deschid gura sa-i citesc o poveste Anei, de abia am mancat, adica am luat calmantul si cand am vazut ca-s mai bine am ingurgitat repede. Inca nu se vad efectele antibioticului si desi nu as vrea, nu pot sta fara calmante, maxim 6 ore si mai iau ba un Paracteamol, ba un Antinevralgic.
Sper sa am maine o zi mai buna!

Lorellay si eu ma gandesc la prostii. De exemplu ca daca botez fata nevaccinata sa nu ia ceva de la biserica, de la rude.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorvint spune:

Lorellay multa sanatate baietelului tau si o noapte cat mai linistita.
Ale13, Lucie bine ati venit in clubul cozonaceilor.
Raportez si eu o zi destul de linistita. De dimineata a fost mai carait dar apoi a dormit asa de bine ca a trebuit sa il trezesc pentru baita. Acum doarme la el in patut.
In alta ordine de idei trebuie sa merg cat mai curand sa cumpar hainute la pitic ca mi-au ramas mici. A crescut mult in lungime si salopetele aproape toate au ramas mici. Astazi ca a fost putin mai cald l-am imbracat cu un costumas tare frumos si de abia l-am imbracat ca a ramas cam mic. Si asa de rau imi pare. Azi a fost prima data cand l-a purtat.
Va multumesc la toate pentru raspunsurile cu jucarii. Astazi si azi noapte am stat pe internet si am tot cautat si m-am documentat putin si acum saptamana ce vine plecam la cumparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav
nu pot sta fara calmante, maxim 6 ore si mai iau ba un Paracteamol, ba un Antinevralgic.


nu lua antinevralgic: contine paracetamol, aspirina si cofeina. aspirina nu ie buna pt matale.



ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorvint spune:

Mai fetelor eu nu mai pot sa schimb culoarea sau sa bolduiesc . Vad ca la voi merge. Nu stiu ce are si tare ma enerveaza treaba asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sorvint

Mai fetelor eu nu mai pot sa schimb culoarea sau sa bolduiesc . Vad ca la voi merge. Nu stiu ce are si tare ma enerveaza treaba asta.


Mamica fericita de Radu 19.12.2008

pozele mele



Vezi ca ai un buton "B", apesi pe el si scrii intre cele 2 b-uri. Ex: [b ] Sorvint[ /b]. Pt culoare, selectezi din lista culoarea si scrii asa: [red ] Sorvint[ /red] In mesajul tau nu trebuie sa apara spatiile care exista in exemplul meu.
Cel mai simplu e sa dai "reply with quote" la un mesaj si sa studiezi cum fac fetele.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucie spune:

Salutari,

Multe multumiri forumistelor pentru primirea calda, sunteti tare dragute!

AMALIA - Multumesc de urare, toate cele bune si pentru tine .
MAV - Multumesc pentru ajutor .
BABYZAPI - Mersi de primire.
MONICUS - Multumesc pentru urare. Am sa incerc sa fiu mai activa pe forum si nu doar cu cititul.
OTILIAV - Multumesc mult pentru raspuns. Am sa te mai deranjez pe PM pentru mai multe informatii. Apropo de intrebarea ta, noi stam in Ulsteinvik, langa Alesund.

Si cate ceva despre mine si Matei, baietelul meu (scuze pentru Offtopic):
Desi trebuia sa ne "cunoastem" pe 19 dec, Matei a fost mai grabit si a aparut in peisaj intr-o zi de vineri (12 dec) pe la 8 seara, absolut natural daca nu tinem cont de epidurala si acupunctura administrata de moasa care a avut acelasi efect (acupunctura , nu moasa :) ca un unguent antireumatic la un picior de lemn.
Matei nu a sosit insa asa brusc cum as fi dorit eu, ci dupa un travaliu de 12 ore, timp in care ii comunicasem solemn sotului ca prezentul bebe va fi singurul nostru copil , insa odata ce l-am vazut pe micul Hasanel(si-a castigat acest nikname din cauza ca ne cam terorizeaza cu plansul ), mi-am intrebat brusc jumatatea, oarecum socata de cele petrecute pana atunci "Cand il facem pe urmatorul?".
Sotul mi-a adresat doar un zambet larg si niste silabe indescifrabile, semn ca emotiile ii coplesisera psihicul dar si fizicul- asa cum s-a dovedit mai tarziu, pentru ca in cele patru zile cat am stat la maternitate a slabit 3.5 kg, aproape cat a avut Matei la nastere (3660g/51cm).

Gogoneatza (celalalt nikname al lui cand e dulce si cuminte :) a obtinut prima lui nota de zece la scorul Apgar.

Nasterea a fost considerata dificila pentru ca bebele a venit cu mana stanga langa ureche (voia sa ne salute cred ) si din aceasta cauza am avut ceva probleme. (dupa nastere am stat 2 ore la chirurgie).
Cam asta ar fi pe scurt....(sper ca nu v-am plictisit prea tare )

O seara buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

si zi madam otilia, ne ... in el de noroc
io ce mama naibii sa mai zic ca prea ma bucurai la nastere ca asta fu in regula si ma gandeam vai ce stricata a fost sora-sa si na ca ma bucurai degeaba. da trecem noi si peste asta.
in seara asta victorie - a mancat san pe la 6 si la 7.30 si la 9 i-am dat biberon. si a mancat 80ml! laura la 6 saptamani manca 150ml si avea deja greutatea lui nicole de acuma, nascuta cu juma de kil mai putin



ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Otilia imi era teama ca asta imi vei spune... Sper ca de maine sa te simti mai bine si sa-si faca antibioticul ala efectul.
Alra lasa ca e bine ca papa, incet, da' sigur! Se face ea mare!
Mav puiutul tau ce mai face?
Alra, Mav cate o de la mine ..sa stii ca ma gandesc la voi sa treceti cu bine peste perioada asta in care stati cu ochii la cantar si cu gandul la mesele micutilor! Va trece ea cu bine si perioada asta!

pozici...Aventurile lui Habarnam si alte cele..:)

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

amalia, eu nu am cantar si nici nu am de gand sa inchiriez mi-o cantareste asistenta la 2 saptamani. de foame nu moare, e clar.
filozofia mea de viata e ca se poate si mai rau. din nefericire am un prieten cu copil cu o malformatie pe inima care in primele luni doar a scazut in greutate. ce are nicole e o fatza (de fapt 3 - ca sunt 3 gauri ) care o sa se duca in timp. cardioloaga era optimista: sunt in zona musculara si au potential mare sa se inchida caci fiecare in parte e mica. prb e ca adunate dau mult si e debit mare dintr-o camera in alta - de aici oboseala la masa si lipsa poftei de mancare

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

eu ma tot chinui sa citesc din cap trecut, dar nu prea reusesc ca zanica mea e agitata si urla
Eli si pitica mea a inceput sa pape mult mai putin. Adica nu mai sta decat cateva minute inclusiv la mesele de peste zi. Deci eu zic ca acum mananca maxim 150ml/masa. Dar avem destul de multe mese pe zi....dar nu mai papa aprox 1400ml cum aproximam eu pana acum, ci undeva in jur de 1100ml/zi . Bine, astea sunt aproximari, dupa cate minute sta ea la san si cat scot eu in ace4las interval cu pompa. Deci nu sunt chiar sigure, dar sigur acum papa mai putin.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput