nasterea la crf 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Si eu vreau mai multe detalii..voi naste si eu la CF2 la sf de iulie cu dr. Isreb Nayel. Cu cat mai multe stim cu atat ne pregatim mai bine pentru acele zile de "sejur" la maternitate.

Multumim

21+

Bubi mic poze


Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zodie_de_foc spune:

Salutare mamici si viitoare mamici!


As vrea sa merg si eu la un control la dna dr. Mihalache Florina. Puteti sa imi spuneti adresa ei din 13 sept?
Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Buna!
Adresa cabinetului unde o poti gasi pe dna doctor Florina Mihalache este: Str Novaci nr.4,bl.S9, sc.1, parter,interfon 4C, Bucuresti, sector 5.(E si un cabinet de stomatologie in acelasi apartament)
Programari la tel:021.410.33.72
Reper:Magazin Prosper, zona 13 Septembrie.Mergi pe partea cu magazinul ( in fata ai biserica)pe calea 13 Septembrie pana ajungi paralel cu o spalatorie auto.Faci dreapta pe strada Novaci.
Sper ca nu te-am incurcat.
Programarea tr sa o faci cu minim o luna inainte.Incearca sa suni pentru programare martea sau joia dupa ora 16 sau miercurea dimineata pana in ora 12.(sper ca am retinut corect).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zodie_de_foc spune:

Gabrilici iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruthie spune:

Buna adelaeu si celorlalte fete care vor sa nasca la CFR 2.
Sunt Elena si e prima data cand scriu pe acest forum...ca de citit nu stiu daca mi-a scapat ceva.
Din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata in aprilie 2008 am citit non stop acest forum...acum suntem la cozonacei de noiembrie decembrie( tot citit). Am un baietel, Luca de 3 luni si doua saptamani.
Da,sa revin la subiect. M-am hotarat sa scriu pt ca stiu cat de importanta e o parere obiectiva vis-a-vis de un spital. Eu am nascut pe 9 decembrie, prin cezariana, la CFR 2. L-am avut ca doctor de la inceputul sarcini pe Dr. Gherasie Cristian.
Parerea mea dupa ce am plecat din spital...am fost la o clinica de stat, tratata ca intr-una particulara, dar cu mult mai putini bani.
Problema e ca totul difera de la pacienta la pacienta.
Eu am fost tratata regeste fara sa dau foarte multi bani la asistente, dar cred ca a contat doctorul la care eram...am stat singura intr-un salon cu doua paturi si abia in ultima seara de stat in spital m-au intrebat daca ma deranjeaza sa mai aduca o mamica abia nascuta. Ar fi fost culmea sa spun ca ma deranjeaza.Asa am vazut si cealalta parte a experientei nasterii. O nastere naturala care m-a facut sa ma felicit de o mie de ori ca am ales cezariana.
Termin cu povestea si va spun de conditiile din spital...Curat, civilizat, baie in camera(trebuie din cand in cand infirmierelor sa le mai atragi atentia sa spele pe jos in baie), paturi super ok...cu telecomada, asistente ok...ceva probleme din punctul meu de vedere sunt la neonatologie.Sunt foarte multe de spus...asa ca o sa astept intrebarile voastre ca sa nu mai bat campii si sa va raspund la obiect. Fiind primul mesaj probabil ca o sa apara ceva mai tarziu...pana pe scriu pe cele 10 moderate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zodie_de_foc spune:

Ruthie, sa fiti sanatosi si tu si bebeul.
Te rog spune-ne mai multe despre neonatologie. Cred ca de fapt asta ne intereseaza pe toate, daca ne gandim ca fiecare va avea grija de sine trebuie sa ne gandim cine si cum va avea grija de copil pentru ca el e neajutorat.

Multumesc pentru ca ne impartasesti experientele tale la CF2!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruthie spune:

Multumim frumos, sa fiti si voi sanatoase si sa aduceti pelume cei mai frumosi si sanatosi bebelusi.
Spuneam ca e o problema la sectia de neonatologie si aici ma refer la asistente pentru ca doctoritele mi s-au parut super ok. Eu am cunoscut doua, sefa de sectie, imi pare rau nu mai stiu cum o cheama si pe doctorita Ancar, ea s-a ocupat de baietelul meu si nu am nimic sa-i reprosez.
Sa povestesc acum de asistente. Uita sa vina atunci cand le chemi...asta e marea lor problema.Nu uita insa daca le dai bani de fiecare data, ceea ce nu am facut...eu am dat doar cui a meritat. Cand nu raspundeau cum trebuie cand le chemam mergeam direct la doctorita si apareau cu viteza luminii. De copii stiu sigur ca au mare grija...chiar daca ii mai lasa sa planga.Am vazut cum ii linistesc, cum le vorbesc. Eu am avut bebelusul cu mine in salon doar o noapte inainte de externare...asta ca sa ne obisnuim unul cu celalalt, iar in rest ti-l aduc permanent sa pape si ti-l lasa cat vrei tu...si aici nimic de reprosat. Em am un bebe care nu doarme daca nu e satul si laptic de la mine nu avea niciodata suficient...mi-a plans doua zile de la 9 dimineata si pana dupa-amiaza la trei ca ii era foame...in prima zi...am fost ambitioasa si l-am pus la san mereu...asta insemnand din 10 in zece minute...pana cand m-am dus la ele si le-am zis clar...copilului ii este foame si eu n-am suficient lapte. I-au dat completare...asta cu aprobarea doctoritei si noi pana la doua luni am papat si la san si biberon. In spital folosesc seringa...ceea ce este foarte bine. Una peste alta, in afara de faptul ca atunci cand le chemati trebuie sa va inarmati cu rabdare si sa insistati lucrurile sunt chiar ok.
Am asistat din nefericire la o scena care m-a dat tare rau peste cap. O mamica a nascut un copil cu probleme...n-am avut curaj sa intreb ce fel de probleme...dar mamica si bebelusul au fost tratati ca la carte. Permanent in sala de terapie intensiva la bebelusi erau o doctorita si o asistenta. S-a facut tot posibilul sa-l salveze...nu stiu deznodamantul acestei povesti stiu doar ca mamica era incurajata si linistita tot timpul. Sa nu va imaginati niste scorpii de asistente ca nu este asa, numai ca eu sunt foarte exigenta. Trebuie sa v-a mai spun ceva...pentru cele care nasteti prin cezariana...copilul este adus la san imediat ce mamica se dezmeticeste un pic dupa operatie. Eu am nascut prin cezariana cu anestezie peridurala la ora 10...si dupa amiaza la 5 mi-au adus bebelusul sa-l invete sa pape. Asistenta sta cu tine pana vede ca bebelusul stie sa suga si tu te descurci sa-l tii. Nu mai stiu ce sa mai povestesc...asa ca astept sa ma mai intrebati. Va pupam si aveti grija de burtici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Ruthie, multumim. Sa cresteti mari si sa fiti sanatosi.
Mie una, nu-mi suna rau deloc. Om vedea la fata locului ce si cum... Vad ca zici, ca bebelusii primesc completare (daca este cazul) cu seringa, deci nici pomeneala sa aducem noi laptic si biberon de acasa, nu?

Loredana 12+ Roni-Cristian08.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruthie spune:

Nu, chiar nu e cazul ca luati dupa voi in spital lapte praf si biberon. Noi am cumparat bineron cand am ajuns acasa cu bebe si doctorita din spital ne-a recomandat laptele pe care il putem da completare.
In spital, daca chiar e nevoie primesc laptic din seringa.
O sa va scriu acum de ce aveti nevoie in spital pentru bebelusi.
- pampers
- hainute( badiuri,pantalonasi sau salopeta, o paturica subtirica, o boneta si neaparat manusi)
- un sampon
- un prosopel pentru baita
- servetele umede
Daca mai e nevoie de ceva vine asistentele si spun. Noi am cumparat Sab Simplex...picaturile pentru burtica.
Pentru mamici, cele mai utile lucruri sunt tampoanele de vata facute de acasa in comprese sterile, camasa de noapte cu nasturi in fata, chilotii si papucii. In rest fiecare isi ia lucrurile obisnuite. Daca vreti sa stiti de ce aveti nevoie acasa astept sa-mi spuneti.
Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Ruthie, tine ti-au spalat copilul cu samponelul tau? Adica ai folosit samponul si prosopul in spital? La prima nastere, le-am carat degeaba; nu le-a folosit nimeni.

Loredana 13+ Roni-Cristian08.02.2007

Mergi la inceput