Bobocei de septembrie-octombrie 2008(41)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Credeti ca sunt nebuna? Sa credeti caci chiar sunt
Am facut poze (in etape) cu prima supa-crema. O bunatate dar nici nu s-a uitat la ea. Acum se face ca doarme dar nu stie ca tot aici voi fi cand se va trezi
A si sa nu uit, am descoperit ca stateam cu blenderul in casa si eu tipam ca nu am.

Priviti www.flickr.com/photos/31848759@N02/3219462533/in/set-72157611393914236/" target="_blank">pasul 1, www.flickr.com/photos/31848759@N02/3219451981/in/set-72157611393914236/" target="_blank">pasul 2, www.flickr.com/photos/31848759@N02/3219443397/in/set-72157611393914236/" target="_blank">pasul 3, www.flickr.com/photos/31848759@N02/3219443715/in/set-72157611393914236/" target="_blank">castronelul, www.flickr.com/photos/31848759@N02/3219453313/in/set-72157611393914236/" target="_blank">in castron, www.flickr.com/photos/31848759@N02/3220302818/in/set-72157611393914236/" target="_blank">blenderul, www.flickr.com/photos/31848759@N02/3219444225/in/set-72157611393914236/" target="_blank">si rezultatul final

Maine fac poze si la crema de fructe. Pe aia o mananca smecherul!

LE: vazand ca n-o mananca am zis ca-i prea groasa si am mai diluat-o considerabil dar nici asa n-a vrut. Nu i-am pus sare.

Mami de www.flickr.com/photos/31848759@N02/sets/" target="_blank">Eduard-Gabriel (17.08.2008)
Filmulete cu bebe Edi
M-am facut mare si-o sa ma mai fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Nocom categoric, aerosolii i-ar face f. bine, mai ales daca ai aparat de aerosoli. Daca nu, prepara ceai de chimen in care arunci si cateva foi de dafin, un pumn de sare/bicarbonat, fierbe-le pe toate impreuna si stai cu oala aburinda si cu bebe in brate intr-un saptiu cat mai mic, de ex. in baie, sau in camera copilului cu oala langa patutul lui.
succes!

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisa.g

Fetelor, va scriu acum si apoi ma apuc sa recuperez ce am pierdut de ieri pana acum.

A mai folosit cineva ADVANTAN MILK??
Lui bb i-au trecut petele dupa 3 zile de utilizare apoi acum iar au revenit.
A venit dr de familie ca i-am facut vaccinul acum jumatate de ora si mi-a zis ca advantan e mai tare ca elocomul si .. totusi sa-i dau in continuare pana ii trece iar ........!!!!!!Dar eu am citit pe prospect ca 3 zile trebuie amdinistrat ..
Vreo parere va rog!!


de Edwin
www.flickr.com/photos/25613544@N08/?saved=1" target="_blank">noi trei



Denisa, nu stiu ce fel de pete are micutul Edwin, dar incearca sa te feresti cat poti de mult de toate cremele/produsele care contin corticoizi, a scris Kid mai demultisor de ce si mare dreptate a avut ...
iata, de exemplu, efecte adverse: Apar atat consecutiv exagerarii efectelor metabolice (diabet steroidian, osteoporoza, miopatie cortizonica si retentie hidrosalina etc.) cat si urmare a actiunilor farmacodinamice (ulcer gastric, cataracta etc.). Tratamentul indelungat cu corticoizi poate produce de asemenea hipercorticism exogen (redistribuirea caracteristica a tesutului adipos, pilozitate, acnee, insomnie, bulimie si in final sdr.Cushing iatrogen) si hipocorticism endogen urmare a atrofierii progresive a glandelor suprarenale, consecutiva inhibarii axului hipofizo-hipotalamo-suprarenalian de catre concentratiile sanguine de cortizoni determinate de administrarea acestora ca medicament.
Hipocorticismul endogen se manifesta prin astenie, apatie, iritabilitate, stare de presiva, hipoglicemie, hTA. Insuficienta corticosuprarenala devine evidenta in conditii de stress (termic, chirurgical, infectios etc.) aparute in timpul tratamentului cortizonic sau dupa intreruperea acestuia. Fenomenul este lent, reversibil la intreruperea tratamentului. Pentru prevenirea sau diminuarea hipocorticismului endogen, administrarea corticoizilor trebuie facuta cu multa prudenta, folosind doze terapeutice minime, evitand tratamentul indelungat administrand medicamentul dimineata intre orele 6-8 (interval ce corespunde activitatii fiziologice maxime a axului hipotalamo-hipofizar), administrand in timpul tratamentului de intretinere doze duble o data la 2 zile, iar intreruperea tratamentului trebuie facuta prin diminuarea lent-progresiva a dozei.
Am folosit si eu la Gruia de 2 ori, cand chiar nu mai aveam incotro, iritatia lui incepuse sa supureze si arata fff urat, insa dupa ce am intrerupt a revenit in forta si extinsa.
Mai bine consulta un dermatolog foarte bun si vezi ce ai putea face sa previi/ameliorezi/tratezi; pe noi nici asta nu ne-a ajutat prea mult, ni s-a confirmat diagnosticul de dermatita atopica, dermatologul ne-a zis sa folosim cortizon numai in caz exceptional si ff putin.
Salvarea, pentru noi, a fost crema Exomega, de la A-Derma.


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Luminita, am vazut pozele cu hunii tai duuuulci foc, ce mutrite simpatice au ei. Mi-a placut bibele, seamana putin cu o tzitzi, pana la un moment dat, de unde l-ai luat? Ma gandesc ca poate l-as putea convinge si pe Gruia cu el ..
Felicic, ca de obicei, am ras in gura mare de patania ta cu salteaua, chiar daca pentru voi n-a fost prea amuzant .. Ce mai face Vladut, a castigat lupta cu Muc cel Mare?
Imi pare rau ca te afecteaza atat criza financiara, daca te consoleaza, mai sunt si altii cu beleaua cresterii de curs: noi avem rate de vreo 1900 euro si cam 500 franci pe luna, iar pe mine ma cam atinge plafonarea asta, dar inca suntem optimisti, speram sa nu devina mult mai rau situatia
Giulianna, am mai rasfoit pozele cu Edisor, ochisorii aia focosi, ca de buzite-fragute nu ma pot atinge. Ramasese una dintre poze deschisa pe laptop si o aud pe maica-mea din bucatarie vorbind cu ea , vreau sa-ti spun ca mai aveti o admiratoare infocata Mi-ai facut pofta de diversificare cu supita aceea, abia astept sa incepem si noi, sper sa nu fiu dezamagita.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

giulianna, join the club!
si eu am poze cu mancarica lui Teo la masina de gatit cu aburi, inainte si dupa cele 40 min de abureala

Doar ca Teo a mancat-o....

De cand am inceput diversificarea cu Teo nu i-am pus niciodata sare sau zahar in mancare, nici in ceai de fapt... si am avut noroc sa nu fie probleme. DAR am pus intotdeauna usturoi si ceapa la greu la orice fiertura.
Toate borcanelele din comert in schimb... au sare!

Sunt unii copii carora nu le place gustul simplu de legume fierte. Poate incerci sa pui un strop de ulei de masline, sau un strop mic de lamaie, sau la fiert o frunza de ceva patrunjel/busuioc pe care o scoti dupa, cat sa ii dea un pic de gust; si, desigur... poate ii place usturoiul ca lui Teo. Il mananca gol acuma.

Edit: ce caraghios suna ce am scris... desigur, nu m-am gandit sa pun sare in ceai... nici usturoi sau ceapa...

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Multumesc babymom. Am aparat de aerosoli, mi-a trebuit o data la fi-miu al mare si ca sa nu merg cu el la spital am cumparat unul. Insa la Matei foloseam fluimucil si ser fiziologic, la Daria pun numai ser fiziologic, nu?

Mutumesc

sper ca nu te-am inebunit de cap!!

si nici pe voi, restul fetelor...





mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mambishp spune:

Buna
babymom75 nici eu n u vreau sa-i dau supliment,dar nu imi ia in greutate in 2 luni a luat 500 g si nu se satura.Oricum ii dau doar un biberon pe zi de 90 ml atat manaca si in rest tzitzi si poate o sa-i mai dau unul inainte de culcare sa doarma si el mai bine pt ca se scoala de dimineata la 8 ffff marait si asta se intampla de o saptamana si eu sunt adepta alaptatului, nu ma dau batuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

A facut bb-lina mea un kk acum de mi-a mutat nasul, adevarul ca de vre-o 2 zile trage niste basini de ne scoate afara din casa, zici ca cine stie ce mananca, ma intreb daca acum este asa atunci cand va manaca, mancare, cum va mirosi????...

Stiu ca tine si de ce mancam noi, apropo...cele care hraniti de la san, aveti vre-un regim special sau mancati orice??? mie mi sa spus sa nu mananc fructe si multe alte mancaruri, care cica ar constipa......si vreu sa spun ca mie dor de un mar, de nu mai pot... am mai bagat eu o portocala chiar si un mar dar foarte rar..

mami super fericita de AMALIA-ANDREEA......12.10.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Nausica, sper ca timpul pe care il recuperezi prin absenta pe forum a fie plin de clipe memorabile alaturi de micuta ta.

Mambiship, iimi pare rau ca nu luati in greutate, ati luat 500g cumulat in cele doua luni, sau 500 pe luna? Daca e vorba de 500 de g pe luna, ati fi inca in grafic si bebe va recupera putintel mai tarziu.

Ca si Teo al Adei o avem noi pe Ralu, care era o mica-micuta, dar ce frumoasa si desteapta s-a facut - n-am cuvinte! Ada, Ralu cred ca si acum bea lapte noaptea :) - are aproape 3 ani. De accea mama nu se pierde cu firea daca mananca mai prost. Cat am stat a ei mai bea lapte si la 11 dimineata si seara la culcare insa nu mereu. Mama i-l face cu gris, subtire.

Revin, Anda a dormit f mult(cred ca juma de ora) si o vrea pe mami.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Kllemi, daca nu aveti probleme cu pielicica, pe care sa le puneti pe seama vreunei alergii, este bine sa mananci orice (bine, mai putin energizante si alcool) .. daca remarci vreun efect negativ ulterior, poti scoate alimentul care crezi ca l-a provocat, in rest nu e cazul sa te abtii. Iar la mar chiar nu am auzit contraindicatii, nici macar la pediatrii care dau 'regim de alaptare'

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput