Colectia de toamna-iarna 2005 (227)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

neata.

Ina imi pare rau sa aud de Bobitzu' care numai vrea sa suga. Mai toate cunostintele au trecut prin aceleasi probleme. Sunt destul de putine mamici care reusesc sa ajunga la 1 an si mai mult cu alaptatul.
Unele din ignoranta, altele patesc ca tine, pur si simplu numai sug pitacii.
Las ca macar i-ai dat ceva vreme, gandeste pozitiv.

Cu frica as vrea si eu o solutie, asa este si Vlad. Asa am fost si eu cand eram mica, chiar si acum sunt cu frica-n san cand merg pe intuneric (nu pe strada cand mai este lume) in casa, afara pe la tara...Degeaba ii spun ca nu exista fantome si el zice la fel, ca-s numai la tv, fuge cu picioarele la spinare.


Roxi dupa ce o zi jumate Alex nu mi-a mai facut febra, azi simineata mi-a pus-o iara de 38.
Ma duc dupa amiaza pe camera de garda. aseara a vomitat la 21:15 ce a mancat la 18:30 si asta de la muci.


Bic copii CUMINTI, ADICA BIBELOU nu am vazut. Dar, sa-ti dau un ex: am fost joi seara la ziua nasei si fetitza ei de 2 ani si 6 luni si-a luat niste cuburi si lego si a stat jos pe covor la picioarele mele si s-a jucat vreo 40 minute. Apoi a vrut sa o iau in brate si ma tooot ruga sa o iau la mine acasa, i-am explicat ca nu se poate ca-s bolnavi baietii si ca alta data o iau. A mai stat vreo 10 minute la mine, apoi a plecat in dormitor, si-a luat jucariile si s-a jucat.
inafara de faptul ca mai venea si tragea ori de mine, ori de un prieten de-al lor sa ne jucam - nu tipa, nu urla, nu se tavalea - nu ai stiut ca este copil in casa. nici atat sa stea lipita de mama'sa.
Subliniez ca Vlad nu sta sa se joace mai mult de 5 minute intr-un loc. Asta daca sunt si eu langa el.
Mai mamoasa sunt eu cu copiii decat nasa, in sensul ca-i plesnea mai cu tarie cand erau "neascultatori".
Asta nu inseamna ca nu fac si ei prostii de genul spalat oglinzile de la sifonier cu iaurt, sau turnat apa pe jos si apoi se "scaldau" in ea.
Dar cand le-a zis un lucru, explicat sau nu au inteles. Sau chiar daca nu au inteles nu au indraznit sa mai faca cand li s-a spus NU.

Sa nu crezi ca tip chiar asa aiurea. Dupa ce ii spun destul de clar si frumos, ii explic de ce nu trebuie facut acel lucru, ma astept ca macar sa se faca ca m-a auzit. fDar nu, degeaba ii spun ca de se urca pe spatarul canapelei va cadea ca tot asa face. a si cazut, si-a umflat falca, dar nimic.
Si-a urcat avionul in pat, pe margine, s-a suit pe el si apoi sa se tii urlete cand a cazut direct in cap si si-a plesnit pielea capului.
Sau faramitat clatite, miez de paine, cascaval si orice vrei tu si duse in toata casa, inclusiv in pat, in fetele de perna, in pantofii nostri, bagat in oalele din dulap....
Sau ia ibricele - care deja numai au smalt la exterior - si loveste cu ele de gresie de-ti vine sa-ti iei campii.
Nu pot ignora vecinul care-mi vine la usa rugandu-ma macar sa se joacepe covor si nu in hol pe gresie ca se aude ca la balamuc!!!
Pleaca vecinu', eu ii iau in sufragerie, ii explic pe un ton dewstul de apasat de ce nu trebuie sa faca asa, el se duce, ia ibricul si da cu e jos.

Ei da....ma apuca criza si tip la el. Si pt chestiile astea il si articulam. Acum mi-a ramas doar tipatul ca nu stiu cum draq sa mai fac.
Are zile cand este....exemplar, nu face chestii de genul asta, nu sta intr-un singur loc, dar vine si-mi spune ca nu are voie sa dea cu ibricele pe gresie, ca nu trebuie sa tranteasca tastatura si mausul...si raman si eu uimita ca totusi intelege.

hai ca m-am lungit si se trezeste si Alex.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

bic, ultima ta postare este la fel de buna ca penultima! sunt fan bic!

joy, o aplaud pe bic pt ca eu , in principiu, mi-am cam terminat argumentele si cuvintele cu tine, nu mai stiam ce sa mai zic asa ca abandonasem.
o sa abandoneze toata lumea in curand, daca tu postezi aceleasi lucruri. am vrut de nenumarate ori sa-ti dau niste citate din postarile tale sa te recitesti sa vezi cum te contrazici singura. toate mesajele incep cu "m-a innebunit vlad, sunt disperata, este rau, nu intelege, trage, face, drege", continua cu "cateodata, cand nu tzip la el sau nu-l articulez, e asa cumintel...", apoi chestii de genul: oare de ce altii nu-s asa, e clar ca al meu e rau...apoi: nu se dezlipeste de mine, m-a innebunit, ma mangaie, ma nustiuce...(cred ca si ursuletul winnie, maimutza tzumpi si mos craciun se prindeau pana acum ca vlad are nevoie de afectiune). tu nu-ti dai seama?
alta chestie pe care n-o constientizezi: ai incercat sa nu-l mai bati, dar nu te-ai oprit din tzipat. chiar si asa, ceea ce este incomplet si eronat ca imbunatatire a skillsurilor de mama, chiar si asa, cum spuneam, vlad dat semne bune. nu-ti dai seama ca trebuie sa faci ceva cu tine si copilul nu are vina? mie imi pare clar.
daca nu tineam la tine iti ziceam de mult timp lucruri mai nasole ca asa m-am abtinut cateodata...dar tu esti o fata buna. trebuie in primul rand sa te consideri fericita ca ai doi copii sanatosi si frumosi, dar sa te gandesti bine la asta, si cred ca iti va mai calma putin nervii. nervii nu trebuie sa fie o stare de normalitate in casa. cateodata, cand crestem intr-un mediu asemanator, sau avem exemple pe langa noi, cadem in viciul de a gestiona situatiile cu tipete si violenta, e ca un sistem de adaptare, aparare etc. gandese-te la copiii tai, ca trebuie ca ei sa creasca armonios ca numai asa o sa ai indivizi adulti de succes, de care sa fi mandra. apoi inceraca incet incat, fara sa te descurajezi de vreun prim sau secund esec, sa-l re-educi pe sotul tau ref la atitudinea fata de copii sa-i spui ca nu cum a procedat mama lui (care tu ai povestit ca-l batea si pe el si ca el acum da in vad) e corect, ca uite cum l-a programat si pe el sa rezolve trebuirle asa, sa-i spui ca in timp vlad va fi din ce in ce mai cuminte dk nu veti mai da sau tzipa in el etc. renuntarea la scheme impmantenite se face greu, dar o zic ca merita sa muncesti cativa ani. nu in ultimul rand, eject la soacra "inteleapta", imi pare rau, nu m-am putut abtine. nu ai nevoie de "ajutorul" ei, pana acum nu a facut decat chestii dubioase cu copiii din ce ai povestit tu, si dupa rationamentul meu, fireste.
plus ca extrem de important pe care iar il pierzi: nu ai cum sa-ti compari copilul cu un alt copil care nu a fost "articulat" niciodata sau doar cat sa numeri pe degetele de la o mana, la care nu s-a urlat, care nu a fost deportat la tara, fa parinti si frate, cu o bunica cu metode ...nu mai comentez...Pur si simplu nu ai voie sa-i compari. Nu trebuie sa te astepti la rezultate imediate, ci sa te bucuri de orice imbunatatire in comportamentul lui vlad, cu conditia sa nu mai recidivezi tu in metodele violente verbal sau fizic.
Eu sunt ferm convinsa ca vlad, cu un tratament cu afectiune si fara violenta fiz sau verb. vreo 2 ani de-acum incolo, dupa cum am spus, este un copil muuuuult mai cuminte decat multi copii de aici. Imi pun toti banii pe afirmatia asta! Interiorul lui este senzational. Tu de ce nu vezi ca doar comportamentul adultilor il innebuneste si-l trimite catre crize proprii?
si iar nu ma abtin sa-ti spun ca aceasta este parerea a inca 2 persoane de pe acest forum cu care am vorbit , dar care nu mai pot sa-ti mai spuna nimic, considera ca esti caz pierdut, nu vrei sa vezi evidentul. eu cred ca inca mai poti.
crezi ca nichita sau alt copil la care s-ar putea raporta vlad, nu au avut crize? ba da! daca faceam ca tine, ca tine patzeam. asta, doar asta ne diferentiaza. nu caliatea copilului de bun sau rau. by the way, copilul "bibelou" de care vorbesti, tot din atitudinea parintilor a fost creeat! daca nu crezi asta, o sa suferiti in continuare si tu si copiii tai. te pup si schimba-te!

inuta, haide nu te mai necaji asa cu alaptatul. era o super chestie, e adevarat, sa reusesti un an, dar e fooooooarte bine si 6 luni pt bobita. zic si eu. atat am reusit si eu si apoi a refuzat sanul, fara sa-l mai pot convinge cu ceva. bine noi eram si pe suplimentare cu lapte praf ca nu ajungea, probabil si asta l-a scarbit de activitatea de supt san. nu stiu ce sa zic cu sangele ala. prin guritza te-ai uitat? da-i niste apita in gurita deschisa, sa vezi, dupa spalarea gurii, de unde mai apare vreo picatura, trebuie sa fie ceva deschis acolo pt sange.
pt sperieturile rachelinei, as zice sa o duci la un sport, desi pare ca nu are legatura, ar si "cali-o" putin psihic si i-ar muta atentia pe alte chestii zilnice. in timp zic asta. te pup.

eu am diareea din ce in ce mai accentuata, nu mai conteaza ce mananc. si cu diaree si nu slabesc un gram, ceva e dubios rau. am bube in gura si pe afara, colturile crapate si alte chestii care vin de la stomac si am burta umflata. am fost ieri la Haidar, s-a uitat la dosarul gros de analize, m-a palpat si a zis: biopsie. plus colonoscopie plus endoscopie. sub anestezie. pe 6 februarie. sunt suparata rau de tot si cu moralul la pamant. poate am cancer, naiba stie, cand iti spune biopsie te apuca toate alea.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Anda hai mai ca n-o fi dracu asa negru. te cred ca ti-e greu, nici nu pot sa-mi dau seama cum te-ai simtit cand ti-a zis biopsie, numai gandul si te sperie.
Eu iti tin pumnii si ma gandesc la tine. Capu sus.

ma duc sa desenez sarpe cu Vlad ca ma ia si la bataie daca nu merg....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

bic,super postarile tale ,vb lui Noki tb invatate pe de rost

anda,ceea ce iai scris tu lui Joy remarcasem si eu vizavi de faptul ca se contrazice,eu mai demult iam scris ca nu sunt de acord cu cearta,bataie si sa incerce sa se schimbe in primul rand pe ia ,copilul este oglinda parintilor!
foarte frumos iai scris insa nu stiu nici macar daca a citit tot mesajul tau pt ca nu a raspuns in vreun fel.
Daca copilul va trai intr-un mediu familial in care indura un comortament dur isi va insusi la randul lui acel comport, cu bataia nu rezolvi nimik ,inca ceva ce nu-mi place ca iti compari copilul cu altul !sper sa nu te superi si sa incerci macar pt o peroada (1 sapt-doua sa aplici alte metode si sa vezi rezultatele).poate gresesti undeva si nu stii sau nu-ti dai seama unde,sunt convinsa ca esti o mama buna,esti sufletista,este intradevar greu cu doi copii asa mici fara ajutor.

Anda multa sanatate , nu te necaji fati toate investigatiile si fii optimista.

eu am tras o sperietura: Sorana a inghitit o inimioara din plastic de marimea unghiei mari ,imi zicea ca e in gat..am sunat imediat pediatra si mi-a zis sa-i dau sa manance ceva o bucata de paine si daca nu vomita sau nu se albastreste la fata atunci e ok o gasim in kk, a mancat painica a baut apa si a trecut....
de cateva zile ii spun sa nu mai bage in gurita diverse.
o trimit la socrela sa-i urmareasca inimioara ,noi mergem la un chef deseara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Citat:
citat din mesajul lui soanso
o trimit la socrela sa-i urmareasca inimioara

imi imaginez operatiunea.

cred ca-l dam si noi pe zuz la gradi, program scurt.
de sapt. viitoare incepe maica-mea sa studieze oferta prin cartier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

hello si de la noi,

am citit linkul lui Bic, foarte interesant. aplicam deja unele lucruri de acolo, am inceput sa aplicam altele, cu succes. eram convinsa deja ca nu functioneaza nici pedepsele, nici recompensele, si nici time-out-ul.

noki, bafta cu cauterizarea! as fi avut si eu nevoie anul trecut, pana la urma s-a putut rezolva cu niste ovule antiinflamatoare.

madau, sanatate bunicului tau!

ina, si maya a avut o perioada de vreo saptamana in care nu prea mai voia san. pe la 7 luni, cand mi-a venit mie prima oara ciclul dupa nastere. manca piure de pere si iaurt pe atunci. eu m-am muls, sa nu scada productia, si ea a reinceput sa manance. poate e doar o faza trecatoare la Bobitzu tau. pe de alta parte, poate avea vreun soi de infectie/afte sangerande in gurita si sa-l doara cand suge de la san. interiorul gurii si limba arata normal?


cu frica, eu chiar voiam sa va intreb daca si altor copii le e frica de intuneric. fiica-mea e curajoasa in general, dar de vreo doua luni nu se mai duce singura seara in camera ei daca lumina pe hol e stinsa, si tot asa, daca se aud zgomote ciudate intreaba ce sunt cu ochii mari.

anda, de cand ne-am mutat aici am fost de peste 20 de ori la spital cu sotul meu din cauza unor probleme similare cu ce descrii tu. a facut si el colonoscopie si endoscopie (te sfatuiesc sa ceri sa te adoarma mai ales pt asta din urma, e ff neplacuta, daca esti treaza dureaza juma de ora, ca te relaxezi greu, daca dormi, cum e protocolul in vest, e gata in 10 minute.
as putea scrie un roman pe tema asta. dar sintetizez: nu te gandi la cancer, ca nu e cancer, de la ala slabeai fara voie. nu scazi in greutate probabil pt ca retii apa, organismul e putin dat peste cap si se comporta diferit.
pt diaree: ba conteaza f mult ce mananci. incearca porridge dimineata (fulgi fini de ovaz fierti in apa, nu in lapte, cu un pic de scortisoara pt gust, fara zahar). elimina orice fel de drojdie din paine, produse de patiserie, etc, si cruditati (salatele nu sunt prea indicate in cazul tau)
crapaturi la coltul gurii faci de la lipsa de vitamine din complexul b (aici te-ar fi ajutat drojdia cruda, dar tre sa gasesti alte surse).
la sotul meu au gasit inflamatie cronica a intestinului, a avut niste tratamente, fara mare succes, tot cu regim se tine sub control.
ar fi o gramada de spus, si alimentar, si psihosomatic, nu stiu daca mai vrei.
de 6 luni am inceput si eu cu aceleasi probleme, nici nu m-am mai dus la doctorii de aici...e o poveste lunga.
oricum, insist ca nu e cancer(am cautat pt a-i combate lui ipohondria zeci de ore pe site-uri medicale simptome , diagnostic diferential, etc) si de asta zic sa iesi din starea proasta si sa nu te mai gandesti la ce-i mai rau, ca nu e, garantez eu.

am doi vecini homosexuali (in spania sunt cei mai multi din toata europa) care week-end-urile le petrec facand karaoke la domiciliu. n-au voce nici cat doi magari. (nici eu n-am dar eu nu zbier in capul nimanui cu orele).
astazi s-au autodepasit, de la 10 dimineata ii chinuie talentul (pe melodii clasice precum I will survive).
sub ei au apt de vacanta niste batranei catolici, astia asculta duminica slujba la radio de-ti bubuie in cap. mi-a sunat acum doamna la usa, sa chemam politia sa ii amendeze pe baietii veseli(noi, ca ea nu vrea sa se puna rau cu ei, si noi am putea zice ca doarme copilul). am refuzat, s-a intors pe calcaie si a plecat fara sa salute.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Mihaelele "noi" de colectie sunt balamuc de amuzante, serios. Miha80 si Vecina... postati des ca eu cel putin rad cu lacrimi, hazu l;a necaz e cel mai tare.

Revin dupa ce hranesc zanele, ca am ajuns si la faza: mi-e foame, la 1 ora dupa farfurii pline de cartofi, salata, carnuri diverse la gratar si mult mujdei Va vine sa credeti? Mie una, NU!!!

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Joyulet scump si necajit, im pare rau de situatia voastra. Pacat ca nu-l poti da pe Vladutu' macar o jumatate de zi la gradi, macar citeva zile pe saptamina, te-ai mai aerisi si tu, el ar sta intr-un mediu diferit, o schimbare cred ca ar fi favorabila pentru voi. Iti tin pumnii sa rezolvati cumva.
Sineti intr-un cerc vicios, tu esti suparata din difereite motive ( financiare, a lipsei de ajutor cu copii) exuberanta copiilor te epuizeaza si tipi la Vlad iar el are rabufnirile despre care vorbesti (

Citat:
sau faramitat clatite, miez de paine, cascaval si orice vrei tu si duse in toata casa, inclusiv in pat, in fetele de perna, in pantofii nostri, bagat in oalele din dulap
sa nu te superi pe mine, stiu ca o sa ti se para absurd, dar am zambit citind ce face Vlad, toate astea ma fac sa cred ca este un baietel foarte creativ si incearca sa-si faca de lucru singurel. Si cu cit tu esti mai agresiva si ii interzici, cu atit el o sa faca exact invers, probabil ca sa-ti atraga atentia si sa fi si mai mullt pe langa el ( sufleteste, ca fizic esti in permanenta).
Joyulet scump, nu as mai avea fire de par in cap de cite ori am auzit fraza "Doamne, da cite face copilul asta, bate-o si potoleste-o , ca nu-i admisibil asa ceva!" . Dar eu stiu cit de mult mi-am dorit copiii mei, cite nopti am plans, cum m-am chinuit, cum sa-i ating, cum sa-i abuzez, mi i-am dorit atit de mult, nu am uitat ca la mine s-au folosit violenta verbala si fizica ( chiar daca sporadic, tot au avut un efect negativ ) si incerc pe cit posibil sa iau alte masuri. George a fost si el batut de maica-sa, dar nu a avut efect, el rade si acum cind isi amintete cum fugea si se ascundea prin camerele casei si soacra-mea era cu maturoiul dupa el. Fiecare reactionam diferit. Dra daca Vlad o sa ramina un traumatizat toata viata, cu siguranta ca o sa-ti reprosezi si stiu ca si tu , ca toate mamicile de pe aici, ti i-ai dorit mult de tot, si esti o mamica devotata si dedicata, ca dovada ca suferi si inghiti atitea si nu ai cedat cind ti s-a spus ca nu-ti mai trebuie un al doilea copil.
Trebuie sa existe o solutie si la voi. stiu ca esti intre ciocan si nicovala, soacra si prietenii iti spun sa-l atingi ca "bataia este rupta din rai" si fetele de pe forum iti spun exact contrariul, rezultate clare nu vezi si nici nu ai cum daca nu esti consecventa ( adica sa-i acorzi iubire in permenenta, spune-i ca este un baietel bun si cuminte, ca este un exemplu pentru fratiorul lui, etc, si vezi ce efect are ) .
Iti tin pumnii sa reusesti, totul depinde numai de tine nu de altii.

Cuscra, eu stiu ca totul va fi bine cu sanatatea ta, probabil ca esti foarte stresata in perioada aceasta si organismul a reactionat ca atare.
Fa-ti toate analizele si afla miezul problemei, Nichita are nevoie de o mamica sanatoasa si plina de energie.
Referitor la Bobitza, intotdeauna are sangele pe varful limbii, de parca s-ar musca. O sa merg la doctor negresit , oricum trebuie sa o consult in legatura cu lactatia.

pup.



Ina, Rachel Georgia ( 23 Nov.,2005)si Robert Edward (1 Iulie, 2008)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mihaela 80, merci de mesaj, mi-a prins bine. am facut analizele pentru TOATE B-urile. sunt perfecte. cu asta am inceput acum cateva luni, de cand imi dau salariile pe analize. ca am crezut ca de-acolo imi cade parul. am luat B-uri si supliment, desi analizele erau bune. niciun efect. Am ignorat mult timp diareea usoara, am zis ca asa o fi structura, nu stiu cum sa zic., dar de un an incepe sa se agraveze si sa se baloneze burta si de ceva timp nu s-a mai retras nici nemancata de 24 de ore. Apoi m-am dus la endocrinolog. mi-a dat analize de toti hormonii (credeam si eu si dr ca e ceva de la pararenale, asta mai da cadrerea parului si diaree si oboseala.dar o oboseala de necontrolat, am adormit in picioare o data, acum o luna) asta au fost cele mai scumpe. tot ce aveau pe grila am facut, n-a ramas niciun hormon nestudiat. nimic. usoara lipsa de estrogen (nu mai stiu care estrogen descompus nustiucum, ca estraduolul simplu era bine parca) fata de prea mult progesteron, dar asta ar putea sa se rezolve din alimentatie+anticonceptionale, plus ca nu e motiv sa cada parul zilnic, umplu 2 maini numai la pieptanat usor. apoi am facut 2 teste pt boala celiaca, test hiv, teste toate hepatitele, teste candida in organism, teste sifilis (!), orice si-a dat cu parerea doctorul. testul de sifilis l-a facut ca asa a zis asistenta:)), Nimic.nimic. nimic. apoi am facut absolut toate testele din materii fecale. 3 pagini! nu credeam ca se pot lua atatea probe. nimic, doar ceva fibre vegetale in scaun, dar iar nu justifica simptomele. am facut teste din sange (nu cutanate) p t principalii factrori alergeni, fungi, gluten iar, cacao, praf de aparatament, unt, oua, etc. NIMIC!!!!!!!!!. a, sa nu uit: control ginecologic complet, analize, papanicolau, ecografie. nimic! apoi analizele uzuale de sange, leucograme draci baltati, repetate chiar de cateva ori. analize de ficat. nimic dubios.
si deja sunt la baie din ce in ce mai des ziua, dimineata ma trezesc devreme ca trebuie sa ma duc la baie, adica senzatia ma trezeste din somn, parul cade cu pumnul, sunt disperata si bag bani in tratamente locale ca sa nu fiu cheala, pielea pe tot corpul e varza. imi vine sa plang, pe cuvant, nu inteleg ce analize sa mai fac.
trebuie sa ma inveselesc putin pana pe 6 feb (n-a putut mai devreme) ca altfel o iau razna. tot nu ma duc sa ma tund desi e rar parul acum, ca zic sa nu pierd lungimea lui ca poate gasesc sursa bolii acush-acush si-mi salvez parul. in consecinta umblu cu 4 fire stranse in coada de cal.

am eliminat painea demult, de o luna. ca mi-a mai trecut oboseala , asa am observat, de cand am scos glutenul, amidonul etc, ca si cum as tine regim pt celiachie. dar doar oboseala a disparut 60 %. restul simptomelor nu. daca nu manc salate, ce sa mai mananc? numai branza si carne fiarta? mananc si asa daca trebuie, macar de mi-ar trece.

miri, cum stati cu pampersul? la gradi de stat mai primesc acum? sau incercati particulara?


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Miha 80 ciclul nu mi-a venit , am incercat sa ma mulg dar fara prea mare succes , dar incerc tot ce-i posibil si tot ce sint sfatuita.
Afte nu are si nimic suspect, chiar nu inteleg de la ce porneste sangerarea ca nu are nimic in jur cu care s-ar putea lovi.

Am ras citind despre homosexualii afoni. De ce nu-o pui pe Maya sa dea un concert cu ibrice pe podea, poate le mai domolesti putin din elen?

Lavi, am vazut pozele din Tunisia, Feli este sora ta?
Frumoase locuri ati vazut!

pup.



Ina, Rachel Georgia ( 23 Nov.,2005)si Robert Edward (1 Iulie, 2008)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput