Sezatoarea Canadiana (125)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Mai am o intrebare pt. voi, ati trimis colete in romania cu romexpresscanada. Sunt un pic mai ieftini decat Canada post. Am vazut un anunt la ei si as vrea sa trimit ceva in Ro, insa vreau sa mai aud si alte sugestii.

Sunt de incredere, aveti ceva experiente cu ei?

Multam fain Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Ange, abia acum am citit, nu stiu sa-ti spun pentru copii, eu, ca adult luam o fiola intreaga, deci as spune jumatate pentru Maia...Sa stii ca sfatul il l-am direct de la o doctorita f.buna, deci nu este chiar dupa urechea mea de profan...Multa sanatate va doresc la toti 4

Ana, tinem pumnii in continuare sa gasesti job-ul pe care il doresti

Dana, am vazut pozele de la Revelion. Super locul pe care l-ati ales. Asta da rasfat...Mi-ar place si mie Apropo, cit a fost vila de inchiriat si pentru cite persoane? V-am vazut si pe voi (aratati super amindoi, cu un aer de vesnici indragostiti ) iar gemenii sint asa de reusiti amindoi, o placere sa ii privesti. Mi se pare mie, s-au au mai slabit amindoi? Imi aduc aminte ca erau mai rotunjori la fata, sau doar s-au mai maturizat?

Antonia a avut o tentativa de guturai si un pic de tuse (de la frigul de afara), i-am dat siropul de ceapa si i-a trecut tusea Este a doua oara cind ii dau cu mare succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Andy, reteta naturala de crestere a productiei lactate:

-500 ml lapte
-125 ml lapte praf
-1-3 linguri drojdie proaspata
-1 lingurita vanilie
-1 lingura ulei de soia sau porumb
-600 ml suc de fructe.

Bei chestia asta timp de 5 zile, cantitatea de mai sus iti ajunge o zi.

Eu nu is de acord cu pastilele pt sporirea lactatiei, eu dupa 2 zile de Domperidon aveam sanii plini de nodule ... .

Si in concluzie, fa cum iti dicteaza tie instinctul de mama, copiii cresc si cu lapte matern, si cu formula ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am vazut si eu pozele Danei si ale lui Valen! Ce trecere de la Revelion la munte la soare si plaja! Foarte frumoase si unele si altele!
Lorelai, felicitari pentru test si imi pare rau pentru job, acum am citit din urma si am vazut. Lasa, ca bine altul!
Loma, nu stiu nimic despre romexpresscanada, e prima data cind aud de ei. Bine ai revenit!
Pitilache, te-ai mai obisnuit cu programul? Cum merge, iti place?
Ange, ce ai facut? Ai fost la spital? Sinteti bine? Sanatate!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Wow, Oanagabriela, asa micuta era Antonia? Greu de crezut acum cand te uiti la ea. Prin ce stres ati mai trecut. Si a mea avea parul lung, si are asa de mult, dar eu cedam nervos odata la multi ani si hursht, la tuns.

mi-ro, acu' dau in boala copiilor, hai zi ce mai patesc dupa. Exact asa am si eu. Ma mananca si pielea rau de tot. Eu umidificator am, are casa acolo in camera aia cu de toate. Mai am si unul de camera. Dar problema mea e prin locurile publice, inclusiv la job si n-am ce-i face acolo. Mersi though!

Sanatate copilasilor bolnaviori! Si tie Nelia!






Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Nelia, merci de raspunsuri si incurajari, Doamne ajuta! I-am scris ca as vrea sa ma intalnesc cu ea mai repede sa vad daca raspunde, daca nu poate ma duc acolo la inscrieri cu toate hartiile asa cum ai spus tu.
Try si Petra imi duce mana sa deschid cutia sau imi pune creionul in mana si imi duce mana sa desenez, si ea vorbeste, dar cred ca ii place sa ma dirijeze ea pe mine sa ma faca sa fac ce vrea ea, asa simte ca sigur fac, daca numai imi zice pot sa zic da da si sa nu fac. Cred ca sunt cam de aceeasi varsta, Petra face 3 ani in iulie. Tudor s-a nascut la 34 de saptamani, dar de vorbit a vorbit mai repede ca Petra, el are rabdare sa stea sa asculte povesti si asta de mic poate asa si-a format un vocabular cat de cat, Petra nu sta nici un minut la poveste, e in continua miscare... doi in doua directii.
Cu mancarea nu am reguli, Tudor nu mananca nici acum singur, daca l-as lasa ar sta cu mancarea in farfurie fara sa se atinga de ea, daca ii dau eu ia de cateva ori, Petra mananca singura, e in stare sa-l hraneasca si pe Tudor, dar are zile cand mananca si zile cand face si ea greva foamei, doar ca pe ea nu o pot pacali, daca nu vrea face scandal si nu deschide gura asa ca o las cu ale ei.


si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

MQQM - imi pare rau. Draguta de tine! Poate fi de la gravidie. Multe femei fac un fel de alergie. Am pus si eu intrebarea la forum cand eram gravida. Pe mine m-a apucat mancarimea intre degetele de la picioare prin luna a 8-a. Si-mi venea frate sa le rontai (daca as fi putut sa ajung cumva cu gura la ele de burta) si ma apuca mai mult seara inainte de culcare. Ma dadeam cu un fel de gel pentru mancarimi de la farmacie. Multe femei (sper din tot sufletul sa nu fie asta la tine) au de prin luna a 3-a mancarimile. Poate fi un fel de alergie de la graviditate, poate chiar interioarele de la servici sau din alta parte sa nu-ti priasca. Vezi tu nu stiu la cat timp trebuie schimbate niste filtre(sau macar spalate) de la aerul conditionat mai ales la spatiile largi (serviciul tau par example). Daca nu ai fi fost gravida ti-as fi recomandat un ceai. In fine la mine fiind numai la picioare si vara ma spalam de 5 - 10 ori pe zi pe picioare ca tot mi se parea ca sunt murdara. Pitici de gravida ce vrei, ori se dusesera toti hormonii in talpi nu stiu. Pe urma ma dadeam cu gelul.Incearca sa nu te scarpini ci sa folosesti batiste umede, poate gasesti de-alea cu aloe. Si poate eviti sa te speli cu sapunul de la servici, ia unul hipoalergenic sau de copii si sa-l ai la tine sau in birou. Vezi ca trebuie sa fie la farmacie un gel antiscarpinat. Nu mai stiu cum se numea ca fusei gravida acu 2,4 ani.
Pentru Tudor folosesc un unguent pe care mi l-a adus mama din Romania si se numeste Bepanthene si vad ca ii mai amelioreaza scarpineala si ii si hidrateaza pielea. Si multa lume zice ca nu bea apa destula si Tudor e ca rata ar bea si apa din cada cand ii fac baie.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Olga & Cristina (cge) - La Multzi Ani! cu sanatate si noroc! va doresc (scuze pt interziere)
Ange & Nelia - multa-multa sanatate!
Lorelai - feicitari pt rezultatul le exam de lb
Ina - o sa-tzi srciu un PM
Eu sunt la scoala (nu stiu prin ce minune functzio Inetul) si nu am chef de nimic. Am primit azi de dim rezultatele la exam de lb ca sa trec de la niv C la D si l-am luat f bine (la test de "asculat" am avut 14 pct din 15, la testul de "citit" & gramatica am avut 24 din 25 si la "compunere" am avut G - aici nu ne-au mai dat pcte - a fost doar G sau IG... IG e pt cei care nu au luat testul...) Deci de luni trec la "avansatzi".
O zbughi acum in pauza ca dupa-masa o luam de la inceput cu lectziile.
Va tzuck si va doresc multa sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Wow, Oanagabriela, asa micuta era Antonia? Greu de crezut acum cand te uiti la ea. Prin ce stres ati mai trecut. Si a mea avea parul lung, si are asa de mult, dar eu cedam nervos odata la multi ani si hursht, la tuns.

mi-ro, acu' dau in boala copiilor, hai zi ce mai patesc dupa. Exact asa am si eu. Ma mananca si pielea rau de tot. Eu umidificator am, are casa acolo in camera aia cu de toate. Mai am si unul de camera. Dar problema mea e prin locurile publice, inclusiv la job si n-am ce-i face acolo. Mersi though!

Sanatate copilasilor bolnaviori! Si tie Nelia!






Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mqqm si eu aceeasi problema de vreo cateva saptamani, insa pe langa umidificator, la mine functioneaza sugestia ce am luat-o dintr-o revista germana pe cand traiam acolo, adica dush caldut nu fierbinte, dimineata inainte de a merge la servici si ulei de migdale dulci aplicat pe pielea inca umeda si incearca sa folosesti un gel hidratant de spalat fara Sodium laureth sulfate- gasesti din plin la health food stores- ori sapun pentru bebei doar in zona intima, axile si picioare, maxim o data pe zi.
Eu aplic uleiul si dimineata si seara, mai am o lotiune hidratanta fara chimicale pe care o folosesc alternativ cu uleiul, ca ma cam lenevesc la uns, dar pastreaza umiditatea pielii excelent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Ange, sanatate multa! Ce-ati facut pina la urma, ati mers la spital? Va tinem pumnii!

Nelia, si pentru tine, sanatate! Cum mai esti cu rinichii acum? Sotul meu a avut petre la rinichi acum doi ani, le-a eliminat singur, pur si simplu plingea de durere! A fost la spital, i-au dat morfina... nu erau suficient de mari sa i le poata sperge cu laser-ul, asa ca l-au lasat sa le "nasca". Asa ca te cred prin ce durere ai trecut! Sper sa fi ok acum. Stii ce-i faceam eu lui Sorin- ceai de codite de cirese si de matase de porumb (am gasit ambele ceaiuri la magazinele romanesti), daca nu gasesti, eu mai am si t-i le pot da cu cea mai mare placere!

In ce priveste INTILNIREA din 6 februarie, treceti-ma si pe mine pe lista! Vinnie Gambini e un restaurant f. misto, plus ca se ajunge usor la Marché Centrale. Stabiliti ora si nu-i nici o problema, vin!

Try, ai dreptate cu masinile albe (de fapt, cind n-ai tu dreptate?), chiar am reducere de la asigurare pentru culoare!

Ana, Try, succes la cautat job-uri! Adica succes la gasit!

Chiar nimeni nu-si exprima parerea in legatura cu asemanarea Ktrinel/Alizée ? Se poate? Va pun din nou clip-ul ca celalat s-a pierdut in negura capitolelor trecute...

http://ca.youtube.com/watch?v=pJWiEpYeEAk

Simonik, nu, stai linistita, nu cumpar catel de la pet shop, de fapt, e doar un vis al meu sa am catel, toti in casa vor pisica, dar orice as cumpara, nu de la pet shop! Tu de unde l-ai luat pe Silver Boy?
Vinerile mele libere sint: asta, 6 feb, 13 feb.

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput