Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

linia negra mie mi-a aparut pe la 15 saptamani de la pubis incet incet pana la buric..vaga..credeam k este linia de la colanti sau ciorapei..ce purtam eu pe timpul zilei..dar incet incet s-a facut maronie..nu foarte..e chiar frumusica..noroc ca mi-a mai cazut din parul acela negricios..oricum sunt uratica pe burtica..dar acum e mai alba..eu nu m-am epilat cum am auzit la alte fete..k nu era nevoie..observ doar cand stau pe spate si ma uit in zare asa la burtica cum am fire blonde pe toata burtica sculate in sus..e caraghios..oricum...revin la linia negra..a inceput de o saptamana sa apara si deasupra buricului..cred k incepe sa creasca pana sub sani..deocamdata este tot vaga cea de sus..sa vedem ce mai apare

se mai lauda cineva cu vergeturi pe sani?..eu am una si in stranga lateralul burticii...pacat..observ ca apar pe sona venelo..probabil acolo este pielea mai sensibila..nu stiu ce sa zic..voi aveti?

Cristina cu bebe mic 31+

nasterea in apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Apropo de linea negra, a mea se intinde pana aproape sub sani, mai are cineva asa? Ca vad ca Ilinca nu o are deloc.
Aris, as manca si eu nectarine, ca mi-ai facut pofta. Dar n-am si ma multumesc si cu o portocala.


Ana-Maria

26+


si a mea incepe de f jos si urca pana sub sani...k deh...tre sa tina dr drept,nu

aris,stii tu ca cine rade la urma rade mai bine...mie mi-e groaza cand m-oi urca pe cantar...de la 54 kg ale mele,de ziceai k sunt anorexica am ajuns sa nu mai incap in nimik...nici makar pantalonii de trening nu ma mai cuprind...dar sper sa revin la forma initiala k nu ma simt ok asa...

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ana-maria - scuze, nu am vrut sa fac pofta nimanui...mai ales la ora asta ca nu vreau sa ma injure vreun sotz trimis la non-stop

linia neagra - la mine a aparut pe la 15 sapt. acum e pana la 3 degete sub sani...parca e fix pana unde e si uterul.
ilinca am inteles ca apare la toate gravidele doar ca este mai mult sau mai putin vizibila in functie de nuanta tenului. eu sunt creola. ar trebui sa vezi ce sani de negresa amaureolele sunt negre-negre

31+
poze

AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

de vorba asta cu "bebe ca mine" am mai auzit..de la mama..eu o mai completez si cu "sanatos, frumos, fericit, iubit, destept...si altele de bine!"

este tare dragut sotul tau niko..auzi..sa tina dr linia dreapta:))..m-am prapadit de ras...daca l-ati auzi si pe al meu ce perle scoate...ar trebuii notate si sa le scriem aici..k tare caraghiosi sunt!

Cristina cu bebe mic 31+

nasterea in apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Apropo de linea negra, a mea se intinde pana aproape sub sani, mai are cineva asa? Ca vad ca Ilinca nu o are deloc.
Aris, as manca si eu nectarine, ca mi-ai facut pofta. Dar n-am si ma multumesc si cu o portocala.


Ana-Maria

26+


da eu o am pana sub sani, fetelor chiar asta dispare dupa nastere nu?

27+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

leeloo e cam nasoala treaba cu vergeturile astea...eu fiind foarte slaba de fel..acum cu bb si cu kg care au aparut relativ repede,am vazut ca pe solduri si pe fund mi-au aparut niste crapaturi de pile,sunt albe,dar se vad f urat...iar pe sani,desi nu s-au marit mai deloc,eu oricum am sanii mari de fel,vad ca au aparut in partea de jos,aproape de burtica niste dungi rosii,vergeturi cre,care mai si dor...nu stiu,dar sper k dupa ce voi naste sa reusesc cumva sa scap de ele,si nu cu tratamente laser,k ...deh...dar nici asa nu as vrea sa ramana...ca nu am decat 20 de ani,am vrut eu bb,dar totusi...nu as vrea sa ajung o epava la 20 de ani...am vazut ca este o crema impotriva vergeturilor,nu stiu exact de la ce firma(nu avon,sau orifame,oricum),ceva naturiste,am sa incerc,si o sa merg si la doctor...

pt treaba cu clatitele...


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Aris, stai linistita, l-am iertat eu pana acum de drumuri la non stop (pe sot, zic) nu o sa incep in seara asta. Decat daca ma supara rau de tot Mi-am masurat si eu linea negra si exact pana la 3 degete sub sani e si a mea. Iar aureolele sunt si ele negre si foarte mari (ca intindere, zic), si nu-s creola, am tenul ft alb.Ana-Maria 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Leeloo, transmite-i te rog Aylei ca e in gandurile si rugaciunile noastre, sa stea linistita caci bebitzele, desi grabite sa vina s-o cunoasca, vor fi bine si sanatoase!

mihaela

31+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!
primul zambet...pentru mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nikoleta20

ca vorbeati de linia negra si mi-am adus aminte cand mi-a aparut mie,cred k pe la 28 de sapt...observa al meu si curios ma intreaba ce e cu ea...eu,care nu stiu de ce ma asteptam ca el sa stie de ea,ii spun "ei na,parca tu nu stii de ce a aparut...",iar el se lumineaza de-odata la chip si foarte fericit k "stie" ,imi spune"daca Domne fereste e nevoie de cezariana,sa tinas aia (n.r.doctorii) linia drept"am lesinat de ras cand am auzit ce i-a trecut prin cap...
cu faza cu si cu venitul apoi la bb nu stiu nici eu exact dacas e adevarat sau nu,cica si daca este o fata in perioada aceea a lunii sa nu puna mana p bb k ii ies nush ce pete...vb din batrani care nu stiu in ce masura pot influenta...mai era ca daca vezxi ceva sau pe cineva urat,ciudat,sa iti alaptezi apoi copilul pe prag,la asfintit si sa te gandesti...si dk stai la blok?|??iesi pe scara blocului ???sau sa scuipi...am lucrat la remat si cu fier nu veneau oameni dintre cei mai frumosi...asta ce insemna ...sa le trag la toti cate un scuipat in ochi???sau vb cui a zis...sa stau numai cu mana la fund...
veti vedea mamicilor k bb ca ai nostri,frumosi si papaciosi nu va mai avea nimeni...

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1


super tare faza cu sotul,cat de departe pot merge barbatii astia cu gandul ,
bine placinta trimite-o la mine

27+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Ilinca, la mine linea nigra este destul de vaga, parca s-a mai conturat recent, am impresia ca se observa putin in poza cu burtica dezgolita Cica la baietei e mai accentuata, la fetite nu prea apare... dar asta cu siguranta e o vorba "din popor", explicatia este un exces de melantonina care duce la o pigmentare a pielii. Mie mi s-au inchis la culoare si areolele mamare, erau foarte roz inainte, aproape nu se distingeau de ..rest

Kea si eu am mancat icre si nu ma refer la cele "de crap cu ceapa", care nu prea au...icre

Hai sa va spun doua chestii:

1. in catalogul Mothercare pe care eu il tot studiez scrie ca FSID (Foundation for the Study of Infant Deaths) a ajuns la concluzia ca cel mai sigur este sa culci bebelusii pe spate Eu totusi voi mai intreba mamici si rude, pentru ca eu ma gandesc ca varianta cu "pe o parte" e mai sigura.

2. cica laptele pasteurizat la cutie tetrapak este "reciclat", in sensul ca la un anumit interval cutiile necumparate sunt retrase din magazine iar laptele este repasteurizat, iar asta s-ar vedea pe ambalaj, pe fundul cutiei este inscriptionata o cifra/o insiruire, ideal ar fi sa fie 1. Ideea este ca sotul meu si cu mine ne-am uitat in seara asta in Angst si am gasit si cutii pe care scrie 3, si cutii pe care scrie 1234...Am luat Fulga cu 1 2 3 4. Sper sa fie "proaspat"!!!!

Ca sa citez: "Traim in ...Romania (sau oriunde, reciclarea laptelui cu siguranta nu e o inovatie mioritica)...si asta ne ocupa tot timpul!"

Doamne ce mult am scris!

32+ cu

http://cid-90f42a6fb4ff1b42.skydrive.live.com/browse.aspx/.Public/Poze?wa=wsignin1.0&sa=486911189

Mergi la inceput