FIV in Ungaria 50

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

BULUNA FELICITARI....PENTRU BAIETEL. Nu conteaza ca e fata sau baiat important e sa fie sanatos.
va pup pe toate

ALI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dent spune:

Stiti careva daca dr.Zadori face FIV pe ciclu natural ? Va rog frumos raspuns dc se poate pina in 29 ian,ca in 30 am programare la dansul.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha3 spune:

Dent - numai pe ciclu natural. Dar dupa prima consultatie o sa stii mai multe. Poate ca hotaraste sa iei o luna AC, poate ca te pune sa repeti analizele de ziua a 2-a daca nu sunt bunesau cine stie... Ai incredere in el ca va proceda cum e mai bine pentru tine. Eu am fost in noiembrie la el si luam deja AC. Asta pentru ca cunosteam protocolul. El a fost foarte contrariat ca nu isi aducea aminte sa-mi fi spus asta si l-am lamurit ca am vrut eu sa grabesc lucrurile. Asa ca mi-a dat inca o luna AC pentru ca ar fi picat toata treaba exact de sarbatori. Inca o data, ai incredere in el!. De la persoana la persoana si analize diferite actioneaza in alt fel. Asa ca o sa te duci acolo si o sa fii mai desteapta ca doctorul stiindu-le pe toate. Stai linistita ca o sa-ti expilce cu amanuntul totul pana o sa intelegi. Eu cand am fost prima data am avut scrise o groaza de intrebari in carnetel ca sa nu uit nimic si m-a lamurit cu toate.

Liana - ma rog sa fie bine si trebuie sa fie bine ca nu exista alta varianta. Cred ca ai fost foarte surprisa cand ai aflat ca e fetita. Felicitari! Si cred in continuare ca ai spioni. M-ai lovit in inima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dent spune:

MIHA 3,cred ca nu am inteles eu bine ce inseamna fiv pe ciclu natural. Eu am crezut ca e cu foliculul obtinut fara stimulare ovariana. Si eu in noiembrie 24 am inceput stimularea,in 4 decembrie punctia si in 8 ET,unul singur care nu s-a prins.Si acum sunt in ceata cu ceea ce inseamna FIV pe ciclu natural.Oricum iti multumesc!In 30 ianuarie vreau sa-l intreb dc se poate face ET in ziua 6-7 cd este embrionul in faza de blastocist.Am inteles ca sunt sanse mai mari in situatia in care femeia are peste 35 ani, fiv nereusit,putini embrioni. La 17-19 zile de la ultimul CM,endometrul uterin e mult mai pregatit pt fixarea embrionului.Cam in aceasta perioada se fixeaza si la o sarcina conceputa natural.Nu stiu cum sa ma resemnez ca am pierdut sarcina.Ma uit la voi prin cate fiv-uri ati trecut unele si ma cutremur.Doamne ajuta sa reusim fara se ne mai chinuim atata! va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dent spune:

MIHA 3, ce inseamna AC???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Dent, AC = anticonceptionale

La ce farmacii se pot gasi medicamente pt FIV (Gonal-F, Menopur, Ovitrelle, Cetrotide etc.) in Romania? I-am dat tema mamei mele sa se intereseze, dar ar fi mai usor cu putina indrumare de la voi. Sunt intr-adevar mai ieftine decat in Ungaria? Banuiesc ca din punct de vedere al calitatii sunt la fel, nu? Adica ma gandesc ca sunt facute de aceiasi producatori.

Multumesc!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dent spune:

LAURA GARNER, multumesc!Banuiesc ca la trompe infundate si un CM ceas, nu o sa-mi dea AC.In mod sigur se gasesc medicamente in municipiile de judete,in orasele mici n-as crede.Si eu le-am cumparat din Hu si costa cam mult.Eu pe forum am aflat ca ar fi mai ieftine la noi,desi majoritatea medicamentelor eu la iau din Hu (locuiesc la 10km de granita)pt ca sunt mai ieftine.Probabil te vor lamuri alte fete pe aceasta tema.Succes la Budapesta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanche25 spune:

Fetelor eu va recomand sa luati medicamentele in Ungaria pentru ca doctorii din Austria recomanda fetelor care fac FIV acolo sa cumpere medicamentele daca nu in Austria in Ungaria dar nu in Romania chiar daca sunt mai ieftine.
Bafta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Cu placere, Dent! Eu data trecuta am luat AC doar la ciclul dinainte de IVF, dar de data asta am luat din noiembrie, doar pentru ca am stabilit de ceva timp plecarea in Ungaria si trebuia sa fim siguri ca putem incepe tratamentul pe 7 feb. Si ciclul meu e regulat in general, dar nu puteam risca sa se deregleze tocmai acum (s-a mai intamplat). L-am intrebat pe Kovacs care e rolul AC in afara de faptul ca poti programa tratamentul mai bine si mi-a spus ca dupa AC incepi tratamentul cu un grup omogen de foliculi.
Din cate am vazut eu, la o prima cautare online, Gonal-F si Cetrotide s-ar putea sa fie mai rentabile in Romania (asta comparativ cu ce am platit noi data trecuta in Ungaria), dar deocamdata sunt in stadiu de cercetare. Apropo, nu cred ca am mentionat ca mama mea in Bucuresti se intereseaza (acolo e familia mea).



Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Blanche, merci pentru sugestie!

Mergi la inceput