Mamici antistress si licurici de ian-feb 2009 (121

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_ spune:

Irina.C, bine ai revenit acasa! Am vazut pozele si bebe e f dragut! Sa fie sanatos, fara colici si sa pape mult!

Miere, bine ca ti-a venit laptele! Ma bucur ca apar si vestile bune, numai asa sa o tii! Sa ne tii la curent cu rezultatele la analize!

Lisa, daca se rupe apa ori auzi un 'pleosc' si ai senzatia ca ai facut pe tine, dar mult deodata si vezi o baltita de apa pe jos (asa a fost la mine la prima sarcina)...ori se pierde treptat, cand din ce am auzit si eu din alte surse simti ca se prelinge cate putin...si asa cum ziceau fetele simti cum se duce pe picior..nu poti controla si nu te poti tine. Am intrebat mai demult la doctor cum se poate depista daca e lichid sau urina: din pacate aici in state nu au nimic in comert, prin alte parti am inteles ca sunt niste pads pe care le poti pune si daca e lichid amniotic se schimba culoarea pad-ului..

Am mai spus eu povestea mai demult, dar mai spun daca se tot vb de nasteri induse: la Alex mi s-a indus nasterea, s-a rupt apa imediat dupa, dureri f mari, nu a fost timp de epidural, dar din fericire a durat f putin, in 30 min Alex era afara...totul a fost f intens, durerile mi s-au parut groaznice, dar nu in toate cazurile e la fel.

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Irina bine ai venit acasa , este super Grumetel, imi place la nebunie poza aia in bodyul alb cu dungute maro cred, cu piciorusul in sus. Zici ca e fotbalist.

Eu propun un joc fain: Fiecare mamica pana la finalul odiseei sa propuna cea mai frumoasa poza cu ingerasul si facem Miss si Mister ce ziceti??????????Sunt cam nebuna???

36+ Vlad Mihai

AMR 4 saptamani

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Intrebare pt fetele care alapteaza:cum va descurcati???!!!!!

Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

bebelusi,de acord. scoteti licuricii la fotografiat,strambati-va la ei...orice,numai sa vedem pozici frumoase

39S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 1 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Anca_ las mama macar esti in forma de la atata mers... o sa vina si nasterea, zau
Dark, asa e, oxitocina este hormonul care declanseaza contractiile uterine si de asemenea productia lactata. ma tot tin sa te intreb de vreo 5 zile si tot uit: ce inseamna "hogmanay baby"??
Lisa poate vrea mandra sa vina fix la dpn, ce ai tu cu ea?
Irina, super gigea baiatul vostru! nu am inteles unde erau firisoare de sange, la el sau la tine?
Idaira ce simpatica ai fost.... ia spune, ce te supara? sau e domnisoara foarte infometata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Mai am atat de putin si eu pana sa-mi intalnesc bebelina, ca nu-mi vine sa cred.Abia astept s-o pup pe obrajorii cei grasutzi.

Am fost vineri la eco si luni la gineco, si concluzia este ca o sa ne bagam la cezariana.Dar cred ca decizia finala o vom lua vineri dupa ce mergem la control din nou.

Maine mergem pentru ultimul set de analize.

38+cu CLARA MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Am citit si eu acum tragedia Monicai, mi se pare ireal. Monica, sa va dea Dumnezeu multa putere sa mergeti mai departe.
Cum e posibil sa se intample atatea necazuri? Suntem cam 110 in odisee si 2 bebei morti... Nu e cam mult?

POZE

Iulia 34+ Carla Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

eu de ce nu gasesc poze cu bb de Irina???

39S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 1 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Bebelusi toti copilasii sunt frumoasi, cei mai frumosi pt parintii lor, sincer....nu cred ca este nevoie de vreun concurs ca sa ne dam seama de asta!

IrinaC,bine ai venit acasa, Grumetzel este un adorabil, tie iti urez refacere usoara si laptic mult.

Nu stiu dc mai gasesti sau ai timp de povestea mea, sincer nu mai conteaza...lucrurile merg spre bine acum, vreau doar sa subliniez un lucru, eu nu am semnat nimic privind nasterea naturala, nici nu ar avea cum sa ma puna sa semnez asa ceva, nu stiu de unde a rasarit informatia asta, dar e eronata.
Pe scurt in ceea ce priveste bebele, a stat blocat in birth canal vreo 4-5 ore cat am impins eu (travaliul a fost in total de vreo 27-30 de ore), tot timpul asta a avut ritm cardiac normal. Apa s-a rupt cand aveam dilatatie 9 si a fost limpede.
Au incercat sa il scoata cu forcepsul la sfarsit si atunci a inceput sa i se incetineasca ritmul cardiac si au decis operatia. Probabil afost afectat si de multele anestezii pe care mi le-au administrat, epidurala cu 3 doze suplimentare, spinal pt c-section(care nu a prins)si anestezia generala de la final.
A avut apgar 6 din cauza ca era vanat, non responsive si ceva probleme cu respiratia. La cinci minute a fost 8.
Imediat dupa nastere a facut febra 39, doua ore si i-au facut o analiza PCR?!! (sper sa nu spun prostii). L-au pus pe antibiotice si au repetat analizele a doua zi si au iesit mai ridicate in ciuda antibioticului. Atunci au inceput sa-l testeze pt diferit tipuri de infectii: herpes,meningita, b strep...i-au facut punctie lombara, dar lichidul a iesit curat, restul analizelor pe parcurs au iesit bine, febra nu a mai facut, a fost pe trei tipuri de antibiotic, aciclovir, gentamicina si inca ceva (nu mai retin ce). Acum i-au scos aciclovirul si au ramas celelalte doua. A avut si un pic de icter, dar i-a trecut. Copilul e normal, mananca bine, doarme, reactioneaza,....azi am vb cu echipa de medici si au zis ca dc merge tot asa, joi plecam acasa!Inca nu stiu tipul infectiei sau ce a cauzat analiza aia sa iasa mare.

Cam asta a fost.

Va pup si iti multumesc ca iti faci timp pt mine.




www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Bine ai venit IrinaC, sa se faca mare Grumetzel al vostru, e simpatic foc

Viorella, , 10 kg intr-o saptamana? Dar cat ai luat in timpul sarcinii in total, ca in ritmul asta nu mai ramane nimik din tine in 2 luni....

Ttenzika nu-ti fie teama noi suntem cu toate alaturi de tine si o sa vezi ca o sa fie bine.

Lisa79 se pare ca pitica ta vrea sa-ti faca o supriza si sa vina cand te astepti mai putin. Dar daca tu tot esti pe faza, d'aia intarzie micutza. Eu zic sa te relaxezi si sa vezi cum imediat apare smechera

Sunt foarte multumita ca astazi i-am cumparat o pernuta draguta piticului si am achizitionat in sfarsit si pompa pentru mine. Mai ramane caruciorul care imi cam da bataie de cap si ma enerveaza ca nu pot sa tot colind orasul. Da' ii dau eu de cap si la asta

Crisspy 35+ sapt Razvan Andrei

AMR 5 SAPTAMANI

Mergi la inceput