Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Infiorator ce s-a intimplat cu Pusyketa. Ati aflat cauza acestei tragedii??

Gina 29+

Va rog dati-mi sugestii de nume titi pt. bebe mic

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Mi-a si fost groaza sa citesc subiectul, pana la urma am zis ca poate avem ceva de invatat din el. Eu acum mi-as face ecografii zilnic!
Saracutul bebelus, la termen sa se sugrume cu propriul cordon. Si daca ii faceau eco cu cateva zile inainte s-ar fi vazut si ar fi putut fi evitata tragedia.
Doamne fereste pe toata lumea de asemenea tragedii!

Maya 31+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Inapreda, cum adica nume titi? Tabel cu nume este pe prima pagina DC. Nume titi nu stiu ce inseamna...

Maya 31+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Maya, titi=frumos, dragut

Caut nume pt bebele meu.



Gina 29+

Va rog dati-mi sugestii de nume titi pt. bebe mic

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Inapreda, multumesc de lamuriri. Ma ierti dar nu stiam termenul...
Pai ai studiat lista de pe prima pagina a DC? Are o multime de nume. Poate gasesti ceva ce sa-ti placa. Sunt atatea variante...

Maya 31+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Stiu dar sint buimaca. Nu reusesc nicicum sa gasesc un consens cu sotu'. Si parca nici un nume nu mi se mai pare suficient de "titi" De aceea, am apelat la ajutorul vostru. Poate ne "dati" un nume care sa ne placa la amindoi.

Gina 29+

Va rog dati-mi sugestii de nume titi pt. bebe mic

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Buna mamicutelor,
Sunt tot o mamica de martie-aprilie a anului trecut. Uite ce a trecut timpul, acum cateva luni va predam stafeta si iata ca deja sunteti in prag de mare intalnire cu puiul vostru.
Vad ca aveti deja primul bebelus si va felicit.
Pe vremea aceasta anul trecut eram si eu burticoasa, ma dureau toate si asteptam cu emotie ziua X. Eu am avut o sarcina fara probleme, multumesc lui D-zeu si puiul meu are 10 luni, este un nazdravan, merge si nu pot sa spun decat ca prima data cand mi-a zis mama am crezut ca zbor.

Pe fetele care au problemute le sfatuiesc sa stea cuminti, in pat, sa asculte sfatul doctorilor si sa se relaxeze. orice zi in plus conteaza enorm, mai ales acum cand ei cresc atat de mult. De cate ori aveti dureri intindeti-va pe pat, ajuta ff mult.

Alt sfat ar fi SA URMARITI MEREU MISCARILE COPILULUI. Este foarte important sa il simti si asta mi-a spus-o dr-ul meu mereu de cate ori mergeam la consult.

Eu am constat ca am cumparat mult prea multe lucruri decat aveam nevoie si dupa nastere o sa vina multa lume, prieteni, cadouri si sa vedeti ca fiecare aduce cate ceva. esti tentata sa cumperi cat mai multe pentru pui dar... mai e vreme si dupa.

Nu ii stergeti cu servetele, ff multi copii fac iritatii ff urate si se creaza acel cerc vicios . Eu l-am spalat cu apa SIMPLA la chiuveta, il tineam pe mana si pana in ziua de azi n-am avut probleme. este recomandabil ca puiului mic sa nu ii distrugi uleiurile naturale ale pielii, cat mai putine sampoane, lotiuni...etc

Nasterea este cum iti e norocul, mai usoara, mai grea... important este ca dupa ce il tii in brate uiti tot. Si dupa 2-3 saptamani te refaci.

Despre alaptare eu am parerea ca regula cu cat il pui mai des la san cu atat mai mult lapte organismul secreta. Corpul stie... ii este foame, bea mai mult, fabricam mai mult. Eu am avut ragade urate cam a 4-a zi. Apa fff calda in vas, pui sanul stai cat poti si te mulgi, apoi celalat.... tine 2 zile de obicei. apa calda dilata vasele, apa rece si gheata le contracta.

S-a dovedit prin studii ca bebelusii foarte mici trebuie tinuti cat mai aproape de pieptul mamei, sa ii simta mirosul, bataile inimii... 9 luni el a trait intr-o lume a lui, calda, primitoare. Brusc este adus intr-o lume diferita, se sperie, nu stie ce se intampla cu el si plange.... plange ca manutele ii "zboara" care in cotro, ca aerul e rece...nimic nu mai e la fel. incercati sa il infasati nu ff strans cu o paturica peste hainutze, ii calmeaza ff mult. Cand il apropii de tine iti simte mirosul, iti aude vocea, bataile inimii si ii creeaza confort. CU CAT MAI PUTIN PLANGE COPILUL FF MIC CU ATAT SE DEZVOLTA MAI BINE CA PERSONALITATE, primeste incredere in el si in lumea inconjuratoare. prima luna e cea mai grea, vindecarea cusaturilor(care sunt ...), repozitionarea coloanei care doare putin si nu e de la epidurala in nici un caz, ragadele, copilul plange.... Copilul nu plange INTOTDEAUNA de foame, si stomacul unui nou nascut este de 4-7 ml. In fiecare zi creste cu laptele mamei. Natura s-a gandit la tot. Aveti grija sa nu il tineti mai mult de 15 min la un san, o sa va faca rani care se vindeca fff greu, celor care au sfarcul mic MARE ATENTIE !!! cum apuca bebe cu guritza mare(e o tehnica si musai sa o citit) ca de nu va rup astia mici ca au o putere de suctie...mama mama. Mai auzisem da este ff bun masajul cu periutza moale de dinti inainte.

ceai de zmeur eu am baut, am avut o nastere relativ usoara si m-am vindecat repede. Bine-rau... un ceai nu strica nimanui.

Este ff important sa ii faceti un program bebelusului. Eu la 7.30 faceam baita(care poate sa nu fie zilnica dar seara curatat bine la pliuri,...etc), apoi il puneam in paturica si tzitzi. la 8 nani. Normal cand e mic se trezeste la 10...cand mai creste la 11, 12, 1...si tot asa impingeti ora mai tarziu, mai tarziu... cu cat creste copilul. Dar baia si "cina" sa fie la 8. Este ff important sa puteti avea cateva ore legate de somn si el isi face program.

Sper sa nu va suparati ca v-am deranjat, m-am gandit ca v-ar prinde bine cateva sfaturi, mai ales celor la primul bebe.

Va doresc o primavara minunata, nasteri usoare, bebelusi sanatori, papaciosi si la anul pe vremea asta sa va amintit cu drag cum acum un an ...erati burtici.

Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Inapreda,din pacate eu ma pregatesc de fetita si habar n-am ce nume "titi" de baietel sa-ti sugerez. Dar cu siguranta fetele o sa vina cu idei si o sa te ajute. Sunt curioasa ce o sa alegeti pana la urma. Mai aveti vreme...
Adriuta, sa-ti traiasca puiul, sa-ti creasca sanatos si sa va aduca numai bucurii. Cu miscarile copilului in sarcina, am observat si eu ca se pune mare accent aici in Ungaria pe acest subiect. In Ro, din pacate, o singura data m-au intrebat cand l-am simtit miscand prima data, in rest, nu-i interesa daca misca, cat misca. Aici trebuie sa numeri zilnic timp de o ora miscarile. Ai avut noroc de un medic bun, eu, desi am fost f des la controale in Ro in sarcina trecuta, m-au tratat cu f multa superficialitate, acum ca vad ce inseamna ingrijirea gravidei aici imi dau seama ce trebuia sa fie si in Ro. Tot ce conta era sa vina banul la medic si paciente cat mai multe.

Maya 31+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Neata fetelor
Am si eu o intrebare: de la cate saptamani putem intra in prenatal?
Mie doctorita de familie mi-a spus ca de la 7 luni jumate adik aproximativ 34 de saptamani

28+ Damian Codrut Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Adriuta, multumim de sfaturi! Nu stiu cum se face, dar tot ce ai scris tu coincide cu ce am citit pe aceasta tema pana acum! Lysbeth, concediul prenatal + cel postnatal trebuie sa aiba in total 126 zile. Ele se impart dupa recomandarea medicului, cu conditia sa iti ramana 42 zile de postnatal. Mie medicul de familie a zis ca imi poate da 63 zile de prenatal, si am intrebat si eu fetele de aici, pentru ca vroiam mai mult. Intre timp am concluzionat ca e suficient atat. Cred ca cel mai bine e sa vb cu dr tau.Revin cu legea:"ART. 118 (1) Asiguratele au dreptul, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, la concediu pentru sarcina si lauzie, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.(...)ART. 119 (1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere. (2) Concediile pentru sarcina si lauzie se compenseaza intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare. "Ana-Maria 26+

Mergi la inceput