Gravidute si mamici de Constanta (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

pe mine m-a apucat harnicia si n-am cum s-o valorific......
Vreau sa-i tricotez brianei o rochita si nu gasesc modele..am rascolit internetul si forumul si gasesc de toate numai rochite nu...
aveti idee unde as mai putea cauta???

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Bran 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Citat:
citat din mesajul lui madaluta

pe mine m-a apucat harnicia si n-am cum s-o valorific......
Vreau sa-i tricotez brianei o rochita si nu gasesc modele..am rascolit internetul si forumul si gasesc de toate numai rochite nu...
aveti idee unde as mai putea cauta???

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Bran 2009


Mada, poate www.123hjemmeside.dk/MyKnittingRoom/714527" target="_blank">aici sau www.straw.com/cpy/patterns/cpy9704_baby.html" target="_blank">aici, si general, www.knittingpatterncentral.com/directory/baby_clothing.php" target="_blank">aici. Mai e si Burda mode, dar are mai mult modele pt croit . SPor la tricotat!



Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Sarbatorile de Iarna 2008/2009, Filip la 1an
Asa cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

ce liniste e pe-aici...

andicu: multumesc mult pt linkuri, da ma uitasem si eu pe ele si n-am gasit decat 2 rochite urate......


Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Bran 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen79i spune:

Buna seara tuturor....

Offff sunt asa nervoasa pe tara asta de.....

Sa incep cu inceputul...tata e bine...impropriu zis bine dar,...L-a operat fosta ministra a sanatatii...i-au bagat 2 proteze pe artere una era infundata in proportie de 95% si cealalta 80%...si parca nu era de ajuns i-au mai gasit si diabet tip 2 si o gastrita urata...momentan e sub tratamente..are o cutie de pantofi plina de pastile......dar ne rugam sa fie ok...si sa nu se agraveze nici diabetul nici inima..peste 3 luni iar control la Buc...

Cum sotul a plecat iar au cazut toate pe mine...nu vreau sa ma plang dar ne obisnuim mai greu fara tati...

DAR PROBLEMA NU E AICI...stati sa va povestesc cum mai aveam azi putin si o bateam pe fosta noastra dr de familie...sa incep cu inceputul...in iunie 2007 sotul meu s-a inscris si el la dr mea...Bolma Elena..poate unele dintre voi o cunosc...in fine..eu eram la ea de cand ma stiu...si totul a fost f bine...deasta l-am adus si pe sot...dar, prin iulie am facut o infectie urinara si mi-a dat trimitere la urolog. Am fost, mi-a dat sa fac analize( desi putea sa-mi zica si ea ca mai intai sa-mi fac o urocultura sau macar examen de urina si sa nu ma duc ca boul sa ma dea ala afara dupa 2 min ca mai intai sa fac niste analize ca asa nu are ce sa vada...), urocultura si sa revin....dar cand sa ma duc cu rezultatul nu am mai gasit trimiterea initiala asa ca l-am rugat pe sot sa treaca el si sa o roage sa-mi dea alta. Nu va zic ce show i-a facut sotului...ca ce ea e acolo sa dea trimiteri asa...cand avem noi chef...si deastea ( intre prima trimitere si asta trecuse cam o luna si jumatate) si chiar nu mai stiam ce am facut cu trimiterea...dar i-a dat...am fost la doctor, a gasit infectia si mi-a dat gentamicina...pe care nu am luat-o ca banuiam ca am ramas insarcinata....cand ne-am dus iar la ea ca sa fac analizele de sarcina...ne-a tratat cu...scuzati expresia"curul"...(fac o paranteza in care vreau sa zic ca mereu am fost atenta si draguta de cate ori am mers la ea..flori alea alea....desi nu am apelat f des...pana in 2007 daca mergeam o data pe an era mult...nu m-am dus niciodata aiurea..nici macar pt raceli sau deastea minore...)...revenind...ne-a tratat urat motiv pt care am hotarat sa plecam la alta dr..Ipate Cristina..super ok si f de treaba...
Sotul s-a mai dus de 2 ori sa-i ceara dosarele noastre dar, ba nu poate sa i le dea ca inca nu aparea ca ne-am mutat ba ca nu le are...in fine..sotul mai pasnic a lasat-o in pace..si cred ca asa am fi lasat-o doar ca azi m-a sunat sotul ca trebuie sa vedem ce vaccinuri are el facute...vaccinuri trecute in dosarul/ fisa lui medicala...
Asa ca, inarmata cu bebe si cu taica-miu ne-am dus la dr...dupa vreo ora de stat acolo ne raspunde f sec ca a aruncat fisa medicala ca trebuia sa venim in max un an de zile dupa ea...am zis ca fac un atac acolo...CUM DOAMNE IARTA-MA SA ARUNCI ASA CEVA??? EU INCA NU-MI REVIN..ISTORIA MEDICALA A UNUI OM O ARUNCI PUR SI SIMPLU?
Faza tare e ca nici fisa mea nici a sotului care de fapt era cea mai importanta nu o avea....

Va rog daca poate cineva sa-mi dea un sfat ...sincer vreau sa-i fac o plangere...deci chiar cred ca e bataie de joc...nu se poate asa ceva......ideea e ca avea nr-le de telefon pe fisa...adica putea macar sa dea un telefon inainte sa o arunce...

Gata...m-am mai descarcat putin...acum sa vad cum ii spun sotului...

Va pupam....

ellen79i + bebe Bogdanel (16.05.2008)

http://good-times.webshots.com/album/564039031QBzxoH?start=0

http://good-times.webshots.com/album/568188687Gkjkej

http://good-times.webshots.com/album/569389882ZXPvNJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

multumesc!multumesc din suflet pt cadoul,pe care i l-ati facut lui serban la implinirea unui anisor!
ina,tinna,mokika,mav,isi,andreB,mirela79,angi si nu in ultimul rand monicai!sper sa nu fi uitat pe nimeni sa mentionez...cuvintele prea multe sunt de prisos...

MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Despre noi,aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

elena imi pare rau ca ai atatea pe cap, referitor la medic, cred ca o "mica" reclamatie unde trebuie nu ar strica, nu de alta dar aceste ACTE- fise nu se arunca asa la GUNOI ca orice hartie.
Poate te indeamna fetele unde trebuie sa reclami. Imi pare rau ca iti dau sfatul asta, dar dna dr. a cam "sifonat" blazonul medicilor de familie.


1 , 2, 3
www.dropshots.com/day.php?userid=173213&cdate=20070416" target="_blank">filme cu noi

Camelia cu Alexandra -Elena (27 feb 2004) & Tedora Lucia (5 aug 2007)

www.youtube.com/watch?v=IEL5RoD_xZc&NR=1" target="_blank">Tudor Gheorghe - Dorul calator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

ooooooooo, ellen, clar faci plangere!
este act medical, are regim special, de altfel din cate stiu nici macar nu trebuie sa-ti cari tu fisa de la un medic la altul, trebuie sa o trimita ei intre ei.

plangere sa faci cred la casa de asigurari de sanatate (ca cu ei are contract) sau sa intrebi acolo care este mersul documentelor.

de toata jena!
fata dupa ce se mai calmeaza!

Mami de dom' inginer (15.01.2008)
viata e complexa
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Am venit si noi, ratacitii, inapoi. de azi avem din nou net si sunt super incantata ce repede merge fata de cel vechi pe care il aveam.

Despre noi... nu ne.a fost tocmai bine zilele astea, de ziua lui serban era marait ca ii ies 4 masele odata - premolarii si pe urma au urmat 3 zile groaznice, in care n-a mancat nimci altceva decat titi, cu febra si dureri ceva desperiat, ce era el mamos inainte a devenit si mai si, numai si numai cu mine si numai si numai in brate lipit de mine, urla ca din gura de sarpe la oricine altcineva si totul a culminat sambata pe la ora 5 cand mi-a adormit in brate si deodata a inceput sa tremure din tot trupusorul si gurita toata ii tremura si cand i-am luat temperatura avea 40 grade. Am vb la tel cu dna Dumbrava si mi-a spus ca probabil are si un virus ceva ca de la dinti nu avea cum sa faca 40 febra, din fericire dupa 3 transe de antitermice date la 4 ore a cedat febra si nu a mai facut alta. ieri, insa avea tot spatele, pieptul si burtica acoperite de bubite mici, mici, ca spuzit si ma gandeam sa vezi ca am pus-o cu vreo boala a copilariei dar azi au disparut si dr a spus ca au aparut de la febra ff mare pe care a avut-o.

In rest, ce sa mai spun, cam atat despre noi, de ieri e mai bine, a inceput si sa pape si sa se joace si singur nu numai la mine in brate.

Sunt in urma, cap trecut nu l-am citit deloc, am vazut numai ca a nascut Chrysy, Elfi e un nume fff frumos, sa va traiasca sa va bucurati de ea.

Ellen, normal ca tb sa faci reclamatie

Umflatel sa stii ca nu mai merge link-ul lui Mihaita de pe blogul meu, ati schimbat adresa?

Mada, vreau sa te intreb dc mai vrei premergatorul de la Andicu ti-l aduc ca la noi e de decor inca de cand am ramas eu fara net.

Povestea de la mot si poze am pus pe blog.

Va pupic pe toate si mi-a fost tare dor de voi.



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)

Inimioara mea
Povestea nasterii lui Pupi
zicolorata

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menuet spune:

Acte pt CIC:
-copie buletin mama (sau cel care cere sa intre in cic)
-copie certificat nastere copil
-hartie de la banca cu contul IBAN cu stampila si semnatura
-setul de adeverinte de la Primarie: una cu data terminarii celor 42 de zile de concediu de maternitate obligatorii dupa nastere, una ca am venituri supuse impozitului de venit, ambele semnate si stampilate de angajator, o cerere si declaratie pe propria raspundere completata de mine cu diverse date)
-adeverinta de la Casa de Pensii cu stagiul de cotizare
-copie conform cu originalul dupa cererea mea carte angajator de suspendare a contractului de munca
-decizia de suspendare a contractului de munca
-copie dupa cartea de munca conform cu originalul, completata la zi sau copie conform cu originalul dupa contactul de munca si o adeverinta data de angajator care tine loc de carte de munca
-adeverinta tipizata de Directia Muncii pt veniturile nete pe perioada.... (cele 12 luni anterioare nasterii, inclusiv luna nasterii)
-cerere de mana prin care se solicita 85% din venit

Adica toate astea imi trebuie mie care vreau doar pentru recalculare?
Veve-bronsita si un pic de rosu in gat.La palamani nimic.Luam eurespal, humex, pivalone, aspirat nas..avem antibiotic in casa dar nu dau decat dc face febra mai mare de 38, 5 .
Muci nu sunt cine stie ce dar are secretii multe in gat..se aud pe bronhii.Mai de sparg si 2 canini..veselie mare
E maraita, nu e in apele ei, ziua se mai da dupa joaca, dar seara e greu.Adorme greu dar se trezeste plangand ca se inneaca cu secretii.Asta e..sper sa mai scapam pana sambata, sa se amelioreze.
Va pup..is obosita rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen79i spune:

Buna seara din nou....

Abia am reusit sa-l adorm pe strumf si am mai intrat putin pe net...

MULTUMESC PT RASPUNSURI. Recunosc ca m-am mai calmat, am vb si cu sotul care a zis ca e ok, sa nu ma enervez ( nu de alta dar ma cunoaste f bine si cred ca si-a inchipuit ce scandal am facut la dr) si acum urmeaza plangerea...ca de data asta nu se mai poate...

Deci suntem ok...

In alta ordine de idei..Angi am vazut pozele de la mot pe blog si am citit cam tot ce ai scris pe acolo, inclusiv nasterea.... Cat despre Pupi normal ca un dulce ca de obicei ...si zambaret si cu mamai si cu tati...pana la urma din poze parca mi s-a parut ca ai facut la Rapsodia nu? V-ati simtit bine?

Va pupam si ne auzim maine...inca suntem in perioada de revenire ( eu adica ...cam in urma cu somnul si la naiba ca nici nu pot sa adorm mai devreme de 1 ...)

ellen79i + bebe Bogdanel (16.05.2008)

http://good-times.webshots.com/album/564039031QBzxoH?start=0

http://good-times.webshots.com/album/568188687Gkjkej

http://good-times.webshots.com/album/569389882ZXPvNJ

Mergi la inceput