Verdict dur: Sindrom Down

Verdict dur: Sindrom Down | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Verdictul poate cadea ca o bomba peste tine. Atunci cand afli ca e posibil sa aduci pe lume un copil cu Sindrom Down, esti in fata celei mai dificile alegeri: ce faci? Aduci pe lume un copil care va depinde de tine toata viata sau alegi sa faci asa zisul avort terapeutic? Este o alegere foarte grea! Citeste totul despre www.desprecopii.com/info.asp?id=1664" target="_blank">Verdict: Sindrom Down

Voi, gravidutelor, ce ati face?



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

as vrea doar sa prezint si un alt punct de vedere, al unei mamici de la un alt subiect (sper sa nu se supere ): "toti acesti copii au ceva unic si frumos de oferit oamenilor care sunt destul de norocosi sa-i aiba in preajma.Dumnezeu nu a facut nici o greseala,suntem toti perfecti in ochii Lui".



Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13


sa nu-i uitam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

unboticutz - daca citesti articolul ai sa vezi ca si DC are acelasi punct de vedere.




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

imi permit sa imi bag nasucul pe aici cu un caz concret. nevestei colegului meu de birou i s-a pus acest verdict dur: Sindrom Down. eram cu ei cand au primit vestea trasnet. erau terminati psihic. credeau ca se termina lumea pt ei. este primul lor copil.
s-au rugat enorm. eu refacut analize, teste peste teste. totul la fel, acelasi verdict.
au decis sa pastreze sarcina. in decembrie 2007 a nascut un baietel superb.......si sanatos din toate punctele de vedere. i s-a spus ca avut ceva la placenta. detalii nu stiu prea multe, dar important e ca baietelul e ok acum.
este un caz fericit.


poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

parerea mea:

toate acele teste eu nu le-as face. sunt prea riscante si in plus m-ar stresa si mai tare si pe mine si pe bebe.
de ce nu le-as face? oricare ar fi rezultatul, bb al meu nu va fi ucis
asa ca nici nu isi au rostul

_

Marina de ANA SOFIA 05.08.08

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

As vrea sa aflu o parere avizata daca stiti cumva: are sindromu Down o latura ereditara ?
Si in privinta analizelor EU le-as face pe toate ca sa aflu daca are ceva copilul meu. As fi putin mai rezervata in aprecieri decat colegele care au scris mai sus.
Nu toti copii cu sindrom Down sunt la fel....nu ai de unde sa stii cat de afectat va fi copilul ...si cunosc un caz cu un tanar de 23 de ani care sufera de sindrom Down si care NU ARE VIATA !!!!!!! Unul dintre parintii lui, a trebuit sa renunte la job ca sa poata sa stea cu el in permanenta, aveau gratii groase la ferestre (puse desigur in urma unui accident), nu s-a dezvoltat intelectual mai mult de 4-5 anisori......si sunt absolut convinsa ca pentru o mama este un calvar sa vezi asa ceva in fiecare zi, sufletelul nascut din tine cum se chinuie.
Personal consider ca sacrifici acel copil. Este greu si de luat o viata insa Dumnezeu cu siguranta iti va spune ce sa faci.
Si indiferent de stadiul dezvoltarii sale intelectuale sunt absolut convinsa ca simte ca este altfel, sunt sigura ca si el sufera si simte marginalizarea.

Va rog nu ma uitati cu raspunsul documentat privind aspectul ereditar al acesti boli.

Sarcini si nasteri usoare tuturor forumistelor si clipe minunate mamicilor alaturi de copilasii lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Mie nu-mi place in atitudine pusul la zid al liberei optiuni.

Deasprecopii, inteleg punctul de vedere al site-ului, dar, sa stii ca pana nu esti pus in fata faptului nu vei stii niciodata cum reactionezi. Pana atunci... povesti... principii... coloana vertebrala. Le rspect parerea pe subiect doar celor care refuza testele de diagnosticare in pofida faptului ca la testele de "screening" indica probabilitate mare. In rest sunt doar povesti idealizate, scuze daca-s dura.

unboticutz, tu ce ai face?

Dupa parerea mea situatia e mult mai complicata cand iesi din sfera religioasa. Si nu depinde doar de copilul care se va naste cu o boala genetica ci si de restul familiei, de frati, de mediu.

O corectie la articol, vad ca nu ati inclus CVS, alaturi de amnio. Nu stiu daca in Ro se face undeva, oricum informatia e foarte importanta pentru cele din afara, care ar avea posibilitatea sa-l faca. 2 din marile diferenta sunt ca: 1. se face intre 10 si 12 saptamani, 2. nu depisteaza spina bifida, pt ca nu e bazat pe lichid amniotic, deci nu se poate analiza alfa-fetoproteina. Gasiti mai multe pe google despre ptocedura.

Pt cine intreba, testele de screening nu au absolut nici un risc, doar ca pot da un procent de false pozitive/negative.

Intamplarea face ca am participat la o sedinta de consiliere genetica acu vreo luna, unde ni s-a expus totul obiectiv, stiintific si fara prejudecati.

lutoniana, departe de mine parerea avizata, eu stiam ca nu e ereditar, dar uite ce am gasit: http://findarticles.com/p/articles/mi_m1200/is_v128/ai_3884552. Cel mai simplu... intrebi un consilier genetic.

Eu nu stiu ce as face daca... Adica am eu o idee la rece, dar n-are nicio valoare daca nu am fost pusa in fata faptului.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

lutoniana, Dumnezeu decide cand sa dea o viata si cand sa o ia. Nimeni nu are dreptul sa ucida, indiferent de motiv. Daca s-a nascut un copil bolnavior, inseamna ca asa a vrut Dumnezeu. Ai vazut si tu, cate cazuri sunt cu teste cu SD si se naste bebe sanatos tun? Nu ar fi un cosmar sa-l ucizi mai ales daca e posibil sa fie sanatos?

_

Marina de ANA SOFIA 05.08.08

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Oh, si am uitat sa mai stesez un aspect...

Problema de probabilitate dispare in momentul cand treci de la teste de "probabilitate" la teste de "diagnosticare".

Nimeni n-ar trebui sa ia o decizie de a intrerupe sarcina pe baza unei probabilitati. Daca ai trecut la amnio sau cvs intri in zona certitudinilor.

Marina, tu trebuie sa respecti ca pe lumea asta coexisti cu atei, agnostici, credinciosi de toate culorile si nivelele. Pe mine de ex, ma lasa tare rece speach-ul tau, pt ca ma stergi de pe fata planetei. Culmea-i ca eu deja exits.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

MQQM, multumesc mult de raspuns si de link.
Si eu cu cine votez ? ca sa zic asa
subiectul este extrem de amplu si faptul ca parerile sunt diferite il face cu mult mai interesant.
Marina stii ca pe vremea lui Ceausescu multe femei, poate foarte multe faceau tot felul de avorturi ? este o realitate, intreaba femeile de varsta mamei mele, cam pe la 55 de ani si vei afla ca au facut-o. Nu consider ca erau lipsite de credinta; erau fortate sa ia o decizie sanatoasa si reala pentru familia lor, pentru stadiul in care se aflau, pentru multe...foarte multe motive......
Pune-ti intrebarile si altfel: poate Dumnezeu iti da in viata tot felul de etape, praguri, incercai si ca sa vada cum le rezolvi. Nu conteaza mereu unde vrei sa ajungi ci si cum ai ajuns pana acolo.
Oricum dau dreptate lui mQQm ca astea sunt "infuzii cu ceai de musetel" ...pana nu esti pus in fata faptului implinit sa trebuiasca sa iei o hotarare.
Sarcini usoare tuturor fetelor si clipe minunate mamicilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina_1609

lutoniana, Dumnezeu decide cand sa dea o viata si cand sa o ia. Nimeni nu are dreptul sa ucida, indiferent de motiv. Daca s-a nascut un copil bolnavior, inseamna ca asa a vrut Dumnezeu. Ai vazut si tu, cate cazuri sunt cu teste cu SD si se naste bebe sanatos tun? Nu ar fi un cosmar sa-l ucizi mai ales daca e posibil sa fie sanatos?

_

Marina de ANA SOFIA 05.08.08

Copil crescut din suc de morcovi


Mergi la inceput