Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Gaia.Nevia pupa dolofanul.
vad ca Radu e mai mare decat copila mea pe nume Thea doar cu 6 zile.
Graficele ar trebui privite asa informativ- distractiv - nu au mare relevanta doar sa nu fie treceri foarte mari de la o percentila la altea, ca de ex de la percentila 10 la 95.

Datele noastre sunt:

0 luni - 3 kg si 47 cm
1 luna - 4.15 Kg si 55 cm
2 luni - 4.95 si 59 cm
acum ( 2.5 luni) 5.4 kg si 60-61 cm

Nerantula - nu stiu de cand dureaza problema ta dar ar putea fi doar o sensibilitate a mameloanelor daca Gruia suge acum mai des. Incearca sa te dai cu lanolina, face minuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Bagat datele pana la 2 luni inclusiv, ne mai spui la 3 luni "oficialele".

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Nerantula si eu am avut problema asta, adica mi-a revenit durerea pe la sfarsitul lunii a2a si m-am tratt cu compresele cu Bioclin pe care le-am tinut aproape tot timpul vreo saptamana si a incetat. Tot asa, nu aveam niciun semn exterior. Dar pe mine ma dureau si dupa supt o perioada.

Babymom75 voiam sa-ti raspund acum cateva zile si n-am apucat: sa nu crezi ca eu m-am gandit la primul copil sa-l obisnuiesc cu lingurita ci asa a fost sa fie ( am invatat din spitalul unde am nascut ca nu putea bb sa suga si nu imi venise laptele iar bibe nu era acceptat ) Am tinut legatura ulterior cu una din asistentele de la neonato care mi s-a parut foarte profi, are multa experienta+3 copii proprii si ea mi-a zis ca o sa zic merci cand incep diversificarea ca stie ce-i aia lingurita si asa a fost. Am avut prietene care au inceput atunci si a fost ft greu...

Mara mea a inceput sa fie realmente indragostita de fratele ei si invers. Serban o baga mai mult in seama, vorbeste cu ea, o pupa si pitica e numai un zambet. De unde pana acum cateva saptamani era foarte agitata seara din cauza de prea multe urlete si frate indica saltimbanc acum am cel mai cuminte copil cat timp isi face Serban numarul - il soarbe din ochi, da din toate membrele, chiuie, ce mai - a descoperit jucaria perfecta Si eu si sotul meu ii sorbim efectiv din ochi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

nikolici Sa va creasca mare si sanatoasa micuta crestina!

nerantula Ma bucur ca nu aveti candida ( ma gandeam eu ca nu e asta ). E buna ideea gaia.neviei cu Garmastanul ( nu are nimic daca il pui si inainte de supt pt. ca nu e toxic ), dar mai ales verifica daca pozitionarea lui bebe pe mamelon e corecta, pt. ca pozitionarea gresita e cea mai frecventa cauza a durerilor de mameloane. Iar pe sani sa nu te speli des - o data/zi ajunge, ca se usuca prea tare tegumentele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

nu as vrea sa starnesc polemici mai ales ca sunt proaspat venita, dar chiar nu ma pot abtine pe subiectul mameloane silicon: atentie mare, e foarte riscant, bebelusul poate refuza sanul mai tarziu si te poti trezi ca vei alapta tot timpul cu mameloanele respective.
In plus sunt incomode, trebuie sterilizate la fiecare folosire.

Cand aveam rani groaznice la sani iar bebelina mea de doar 10 zile vroia san din juma in juma de ora, am cedat tentatiei si le-am folosit de vreo 2 ori. Le-am aruncat pt ca mi s-a facut mila cand o vedeam pe micuta mea fomista sugand de zor din plasticul ala crezand ca e mamica ei .

Ranile mi-au trecut folosind combinat Lanolina si Garmastan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Buna seara si de la noi

Am doi pui papati , spalati si la nani

Laureta ma bucur mult ca e bine

Nikolici sa iti traiasca micuta crestina Asteptam pozele

Luminita stiu ca asa este mai bine, dar el adora sa fie sarmaluta Pana acum nu a dormit decat asa noaptea. Ziua mai doarme liber , dar noaptea dupa o ora era treaz. Dar aseara , asa cum spuneam a inceput sa planga si m-am dus la el. L-am mangaita, i-am dat drumu la carusel....nimik. Lacrimi si jale. L-am luat in brate, l-am pupacit si giugiulit...nimik. Apoi cand l-am desfacut din paturica a tacut instant. Hooopaaaa, zic vrea asa. Buun. Il bag in saculet si doarme frumusel pana pe la 3 sau 4. Nu stiu sigur cat era ca tati s-a dus la el L-a facut sarmaluta , l-a mufat si a adormit la loc.
In seara asta sunt hotarata sa il las tot liber cu riscul de a ma trezi , dar trebuie sa se obisnuiasca si liber , ca deja e baiat mare si nu prea mai sta confortabil facut sarmaluta Sper sa ne obisnuim fara sa ne dam tot programul peste cap , ca azi dim s-a trezit si a mancat la 6 15. Si nu a mai mancat de mult atat de devreme. Iar asta i-a decalat tot programul , pe toata ziua ( la orele de masa ma refer. Concluzia , ca ma lungesc prea tare, o sa il invat sa doarma asa ca il vad cat de bine si de frumos doarme,cu manutele in sus ca un printisor

Nici eu nu sunt de acord sa ii lasam sa planga. Mai ales acum cand sunt mici. Eu cred ca nu plang ei degeaba si chiar nu as putea sa rezist mai mult de un minut cand plange. Cand sunt in alta camera si il vad ca se trezeste ma reped ca disperata in dormitor sa nu apuce nici macar sa se enerveze, dar sa mai si planga. Nu pot sa vad lacrimi pe obrajiori unui copil , mi se rupe sufletul Mi se pare o cruzime sa ii lasi sa planga , sa se invete ei singuri cum mai spun babele : lasa-i mama sa mai si planga, sa faca plamani

Babymom ma bucur ca ai reusit

Ieri am papat si noi ( sau am baut) prima lingurita de suc de mar. Prima reactie a fost mai rea ca la pic de lamaie pe care i-a dau uneori cand sughite cate juma de ora. Azi , la a doua lingurita se lingea pe botic Saptamana asta cred ca papam doar mar si abea apoi intram si cu suc de morcov.

Nerantula la mine a functionat f bine Balm de la bioclin si compresele tot de la bioclin. Sper sa te ajute , ca imi imaginez cat de nasol este....


Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Cu intarziere pentru ieri
Luci de Claudia

Andrei de Andy_galro

Erik de Ramonzca

Si pentru azi

Robert de Cd

Petru si Pavel de Nally

Vlad de Felicia



Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

noaptea prin camara...

hai sa radeti si voi.
Noi stam in 2 garsoniere, cu hol comun. Intr-una e baia functionala, bucataria (cea minuscula) si camera lui Teo, unde acum dorm Teo si tati.
In cealalta, bucataria a devenit biroul sotzului, care fumeaza si isi tine toate sculele acolo, o baie pe care am transformat-o in camara +WC si sufrageria noastra care e acum camera in care stau eu cu Radu.
M-a apucat fetelor o foame ingrozitoare, ca nu am apucat sa mananc de seara cu toata foiala. Si cand sa ma duc pe la bucatarie sa fur ceva mi-am dat seama ca dorm baietii...
Prin camara nu prea mai e nimic, ca nu am mai facut aprovizionare dupa sarbatori. Ma rog, sunt lucruri esentiale, pampersi, lapte praf si ala pe duca, ulei, wisky, vinul de la botezul lui Teo, conserve de fasole verde, ciuperci, pere Williams, borcane cu mancare de bebelusi... ma tot uitam inebunita de foame prin rafturi... cand O VAD!!!! O cutie de compot de ananas!!!! Iuhuuuuuu si uraaaaa!!!!
Mai rascoles nitel si gasesc linguri de la parastas. De plastic. Acum stau la computer si savurez conserva si lingura de plastic.
Maine ma duc in Carrefour, sa refac proviziile ca nu se mai poate. Poate iau si niste furculite de plastic sa le pitesc in camara

Edit: ah ce bine e cu burta plina , noapte buna tuturor!

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Multumesc mult de sfaturi!

Cu garmastan am dat deja de 2 ori, insa nu mi se pare ca ajuta, ca la mine nu sunt rani, ci o durere (durere de-a binelea, nu sensibilitate!) din ce in ce mai intensa a sfarcurilor. Ada, toate cele 6 mamici au avut aceasta problema ??

Cu mameloanele de silicon as fi de parerea Anemonei, insa chiar inainte de asta sunt aproape sigura ca Gruia le va refuza, cum simte plastic in gura (suzeta, tetina) se stramba de parca ii dau matraguna! Insa o sa incerc si asta, poate merge si macar s-ar mai ameliora durerea un timp.

Clar o sa caut compresele de la Bioclin, poate acestea au efectul miraculos si trec si peste hopul asta!



www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nerantula prietena mea a patit la fel, fara nici o explicatie si pana la urma a trebuit sa schimbe pozitia de alaptat. Daca nu si nu cum am mai spus eu stiu pe cineva consultant de alaptare (alta decat doamna Musat) si te pot pune in legatura cu ea.

Mergi la inceput