Mamici antistress si licurici de ian-feb 2009 (119

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tuchi123 spune:

Felicitari noilor mamici

Noi suntem epuizati, nu mai stim cum ne cheama...nu prea dormim, din 30-60 min. se trezeste chitaind de foame, probabil nu sesatura la san cu toate ca ma mulg si papa cca 60-80 ml. din biberon, se trezeste f. des, are scaune la aproape fiecare masa, face pisu imediat ce-l schimb si iar o luam de la capat si tot asa...

La multi ani tuturor celor nascute in ianuarie si numai impliniri!
Bogdan GabrielDoamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

miere eu sunt mai razboinic adin fire .... adica sigur as vb cu 1-2 avocati pt ca mi se pare inuman modul in care au tratat situatia ta... iti tin pumnii si ma rog la DD pt bb Aidan.

ariya frumos nume... dar nu o sa fie greu cu scrisul lui dc ramaneti in Ro? ma gandesc ca mereu va tr sa il zica e litere...

ledi incerca cu wrap sau sling; il ai si pe bb cu tine si ai si mainile libere... poate merge...

irina c cand se externeaza?

carmen bine ca ai luat examenul...

cristi si tu ai sesiune?

naty, alina1976 cum ai reactioneaza surioarele cele mari?

billy ma bucur ca ai reaparut ca imi faceam griji

ciufick poate scapati repede de colici...

alinuk, aalina, venerata ce mai faceti?

oxigen cum e cu bb acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Neata, fetelor din compozitia de gogosi ies foarte multe, un lighean din ala mare de plastic in care framant cozonacul. La noi s-au terminat bineinteles pana azi dimineata, dar chiar una sa o trimit pana la Bucuresti....cred ca mai gasesc

Aryia ce bine ca te-ai hotarat in sfarsit la nume, venea bebe si va dadeati de ceasul mortii ca nu aveati nume.

Cand alaptezi si trebuie sa bei ceai poti pune lamaie? ca eu numai asa pot bea ceaiul....cu lamaie....altfel nu imi place.

Bee tu de unde esti de fapt? Daca mai vorbesti mult despre peste incepe sotul meu sa te iubeasca. E fan peste, de mult ne dorim sa ajungem in delta dar nu am reusit inca.

Miericica nu gandi asa, e normal ca in chinurile alea sa fi zis asa si Doamne Doamne stie asta. Incearca sa stai linistita si cred ca e o idee buna cu avocatul, si eu as face la fel.

Eu declar o noapte un pic mai buna, dar usturimea din gat nu a disparut si nasul imi curge siroaie mai ales dupa ce imi pun picaturile de nas. In dimineata asta am impresia ca ma apuca tusea sunt distrusa.

36+ Vlad Mihai

AMR 4 saptamani

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Miere, cred ca gasesti pe la Whole Foods, sau pe la vreun magazin cu produse organice ceai d-asta

http://www.amazon.com/Organic-Mothers-Milk-Tea-Bags/dp/B00028N5QG/ref=pd_sim_hpc_1

POZE

Iulia 34+ Carla Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi123 spune:

Miere, imi pare rau sa vad prin ce-ai trecut, dar Dumnezeu este cu tine si cu Aidan
Aveti grija de voi si multa santate amandorura

Bogdan GabrielDoamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

am si eu o intreabare pt fetele care au trecut de sapt 37-38

stiu ca e normal ca bb sa miste mai putin, aa totusi, cat de putin?
ca uneori mi se pare ca trec cateva ore pana il simt (si atunci ma cam rog de el sa dea un semn)
noapte parca nu e asa complicat, il simt pe la 11 si apoi dimineata pe la 3, pe la 8... da in timpul zilei uneori ma cam panichez ca imi dau seama ca au trecut ore intregi si nu am simtit nici macar o adiere..
la eco miercuri era totul in regula, desi faza asta cu miscatul putin e de duminica trecuta...


si inca o intrebare si ma duc

am cumparat (ma rog am facut la comanda) la un nene de la Big un cos pt bb ca sa avem in ce s ail tinem in casa si o sa il si punem sa doarma acolo in primele saptamani; are 75 cm cu 40 si inaltime 22; pt laterale o sa faca mama niste aparatori din vatelina imbracata in material;
dar ce sa punem pe fundul cosului? ca vatelina nu e buna ca te incingi...

ne gandeam sa luam o patura impaturita in mai multe parti si sa o taiam de forma cosului si sa o imbracam in cearceaf... ce parere aveti?


n-as prea mai vrea sa cumpar acum si o saltea speciala pt cos (nici nu stiu dc mai gasesc la dimensiune asta, si ovala si cine stie si cat o mai fi ca pret)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Miere, si Doamne ajuta sa fie Aidan bine si sa mergeti acasa ca o familie mai repede!

Lisa....119...

Bee, tu chiar marti ve naste? Ca nu retin daca ai spus concret. Eu marti ma duc la spital si cred ca ma opreste acolo, pentru miercuri sau joi, in functie de bebe...

Azi-noapte am avut doar doua "pauze" : de la 1 la 2 si de la 5 la 5.30, cam asa. Faza mai grea e ca mi-au reaparut arsurile in gat...beau cate putin lapte si parca parca se mai reduc un pic...Si de raceala asta simt ca nu mai scap...Am luat sirop de patlagina si niste pastile naturiste, Raceala si gripa, simt ca e pe duca raceala, dar vreau sa scap o data de ea
Sunt totusi bucuroasa ca am reusit sa pacalesc herpesul, a dat inapoi, cred ca am facut bine ca am stat cu Aciclovirul pe capul lui, multumesc fetelor pt sfaturi legat de asta.

IrinaC sa traesti si tu si bebe si sa fiti sanatosi si voiosi!!



38 + cu !
AMR 3-4 zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

of miere...prin cate mai treci tu! ma rog pt tine sa te recuperezi repede si mai ales pt micutzul aidan sa fie bine, sanatos, sa nu fie grava infectia si sa treaca repede! e f dragutz! felicitari! eu am fauct cezariana duminica seara iar laptele mi-a venit marti dimineata. a venit destul de mult, david tragea de sfarcuri si ma durea ingrozitor, asa ca pana joi, la externare, am scos cu pompa de cateva ori si i-am dat cu sticlutza. in rest ii dadeam lapte si ceai de la ei. cand am venit acasa, i-am dat doar san si am tot incercat sa il bag mai mult in guritza, a prins repede ideea si acum papa bine. stai linistita ca o sa fie totul bine, important e sa te odihnesti (eu era sa pierd laptele din cauza oboselii) si sa fi puternica! ai pt ce lupta!
irinac felicitari pt bebel! sa fiti sanatosi amandoi!
carmen te admir sa stii! eu am terminat facultatea in iunie 2008, eram insarcinata in luna 3 si eram asaaa epuizata, abia asteptam sa se termine! uite ca tu faci fatza f bine, felicitari pt examen! abia astept sa ne trimiti o poza cu diploma!


am o minune de bebel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Miere, ma bucur ca te simti mai bine - si o sa vezi ca si analizele lui Aidan o sa iasa bine Tare rau imi pare ca ramane bebe mic in spital, bine macar ca te lasa cei de acolo sa stai cu el cat de mult vrei. Se va face repede-repede bine si el, dragul mic!

La intrebarile tale:

- lapticul mie mi-a venit din ziua a 5-a (4/1/9). Pana atunci avusesem doar colostru, bebe a pierdut 9.8% din greutate dar a recuperat in 2 saptamani si o zi (aici se zice ca pentru bebeii alaptati la san e ok sa piarda pana la 10-11% din greutate si in mod normal recupereaza in 2-3 saptamani). Ai grija sa te hidratezi mult, 2-3 litri de lichide pe zi, si neaparat mancare! Si mai ales incearca sa dormi/sa te odihnesti, stiu ca e greu acum, dar odihna=laptic pentru Aidan.

- burta mea a revenit (relativ) la normal tot asa, cam dupa vreo 10-12 zile (bineinteles, slaninuta tot acolo-i )Zona taieturii o simt inca un pic "numb" dar am aflat ca e normal... dureaza ceva pana isi va reveni complet. Analgezice nu mai iau de cateva zile, nu mai e nevoie. Si eu facusem un pic retentie de apa la spital, dar a trecut repede, acum am niste picioare de manechin (plus-size, da' nu mai sunt butucei), cica miscarea e buna, incearca sa fii activa cat poti - within limits (pe care ti le stii tu).

Multi pupici si tie si la Aidan





Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

Porumbita,la noi nu se stie daca ramanem aici sau ne intoarcem in italia sau in argentina...angelo a zis ca gtrebuie sa aibe si el numele ca fratiorii lui...

despre salteluta ,eu i-as pune o plapumioara impaturita ca e moale si tine si de cald,pe care poti sa-i pui cearceaf,nu ?

Amedeo 11 ani,Annamaria 7ani, 36+Miguel Adriano

AMR 2 SAPTAMANI

Mergi la inceput