Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (37)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

dyanira vei incepe sa ai putin timp cand sta in fund, apoi cand vrea sa exploreze si o sa stea langa tine si o sa se joace cu oale, linguri, castroane si vei avea si tu vreo 15 minute pe zi de liniste. Apoi intre 1 si 2 ani va sta de coada ta sa ii arati sa il ajuti sa sa sa... dupa 2 1/2 iar te mai lasa sa respiri dar nu iti mai vine tie sa stai ca are idei si nu toate sunt inofensive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Neata si multumim de cafea!

Stiam ca paracetamolul ataca ficatul. Personal il iau ca antipiretic. Din acelasi calup - stiati ca nu se ia aspirina cu paracetamol in acelasi timp? Eu am facut asa toata adolescentza cand raceam Oricum, studiul cu pricina se refera la consumul mare de medicament, asa ca, Gaia, nu-ti face atat de multe probleme. Majoritatea viitoarelor mamici sunt nevoite sa ia paracetamol cel putin odata in sarcina si nu am aflat de cazuri grave.

Ma tot gandesc la mamamica cu quadrupleti, am rog sa fie totul bine cu ei.

Luminita esti mai bine azi?

Laura,

Nausica m-am umflat d eras and am citit cum ai descris painea aia.

Nikolici, curaj cu botezul si nu indopa fata! Mananca niste carne. Poate n-ar fi rau s-o dezgheti pe garoaa si sa frigi cate ceva... Sau daca ti se pare ca e prea mult, mananca altfel de carne. Incearca si peste si mai multa odihna. Obligatoriu niste vitamine. Daca nu vrei elevit, de ce nu incerci altceva? Eu am luat supradin ca au mai putin fier si eu am o problema mare cu constipatia de cand am fost gravi. Cu prima ocazie cand intru intr-o farmacie city cumpar Lepicol (musette tu ai incercat?).

Leah, multi pediatri recomanda ceaiul intre mese daca li se pare copilul supraponderal. Asta mi se pare din acelasi ciclu cu diversificarea la 2 luni . A propos,d r. ta ce ti-a zis de diversificare? Pana la urma am ajuns la cineva din aceeasi policlinica.

Apoi, fetita numai grasa nu este. Sa vezi ce se va subtia cand va creste in inaltime! E alaptata sau mananca lapte praf?

Scuze ca m-am intins asa.



de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei



hm, relativ mai bine: mi-e somn de pic, dar bebeii sunt ok, nu ma mai streseaza nicio bunicutza si tocmai am facut o comanda ptr ei de care sunt taaare mandra.... dar nu va zic nimic inca, pana nu le vad acasica... cu moralul sunt ceva mai bine, dar nu chiar roz.... imi revin eu, nu-mi fac griji!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
poze cu gemenei dulci
povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Buna dimineta tuturor mamicilor si bebeilor!

Despre mama cel 4 puiuti nu mai stiu mare lucru. Si-a oprit telefonul - va dati seama ca toata lumea o bombardeaza cu tel, si numai de asta nu cred ca are chef acum. Am sunat la Cluj pe o prietena comuna, fosta colega de fac., si am aflat ca mami e in stare destul de grava, cu preeclampsie ( tensiune mare, edeme gigante, pierde proteine prin urina ), toata echipa ( ginecologi, neonatologi ) sunt in stand-by pt. ceza., dar o mai amina cit pot pt. ca fiecare ora in plus e vitala pt. bebei.

Sa ne rugam pentru ei toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Neata mamici si bebici,

Noua cel mai bine ne iese painea cu cartof si cea cu iaurt. Cea cu iaurt este delicioasa, fff pufoasa si buna rau la gust. Nu am retetar, caci masina de paine este iprumutata de la o colega de birou care o avea casa de ceva vreme si nu mai avea nici o carte la ea, si mai este si in germana, dar usor, usor, sotul meu a descoperit cantitstile ideale si ii iese o paine ...mmmm...de te lingi pe degete!!!

Apropos, stie cineva nde gasesc faina fara gluten?? Caci in hipermarketuri, no way!! Am incercat si cozonac, numai ca n-a iesit ca o paine dar un pic mai dulce...hm, mai avem de lucru la asta.

Daria doarme din ce in ce mai prost noaptea, e mai mult maraita si agitata. Nu e de la lapte dar nici de la ce e nu stiu....inca mai sper sa-i treaca!!

Si noi avem fontanela mare, 5x4 cm, si luam 5 pic/zi multi tabs baby (echiv a 2 pic vigantol) si 5 ml calciu de la pharco / zi, 10 zile /luna. Cam atat.


Azi e zi de .







mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Buna dimineta tuturor mamicilor si bebeilor!

Despre mama cel 4 puiuti nu mai stiu mare lucru. Si-a oprit telefonul - va dati seama ca toata lumea o bombardeaza cu tel, si numai de asta nu cred ca are chef acum. Am sunat la Cluj pe o prietena comuna, fosta colega de fac., si am aflat ca mami e in stare destul de grava, cu preeclampsie ( tensiune mare, edeme gigante, pierde proteine prin urina ), toata echipa ( ginecologi, neonatologi ) sunt in stand-by pt. ceza., dar o mai amina cit pot pt. ca fiecare ora in plus e vitala pt. bebei.

Sa ne rugam pentru ei toti!





DOAMNE AJUTA SA FIE TOTUL BINE

atat pentru mamica cat si pentru toti cei 4 puiuti!!!!!




mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Daca tot am limbarnita la mana.....

Din proprie experienta va spun ca dupa 3 ani, este mult mai usor cu copchii. Ii mai poti lasa singuri si nu prea mai fac prosti. Iar dupa 4 ani e de-a dreptul boierie!!! Bine dar si cand fac vreo prostieeeee....... e nasoala rau, nu cum sunt alea de la 2 ani.....

Dar oricum e mai relaxant....si mai merg si la gradi....so.... mai avem putin....vreo 4 ani!!!





mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Nocom si nikolici - fontanela de 4/5 cm. la un bebe de 3-4 luni e normala. Recomandarea pe care ti-a dat-o tie dr. e corecta Nocom. Si eu tot Multi-tabs 5 pic./zi le dau alor mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

da stiu ca e OK,

Multumesc




mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Am vazut ca problemele pielii bebilor sunt subiect de studiu aici...bebelina mea are pielicica mai aspra pe gambe, coate si partea de jos a obrajorilor.
De fapt cam astea ar fi zonele unde se freaca cel mai mult intimpul zilei. In prima luna a facut niste bubite rosii pe fata.
Astea am inteles ca sunt tipice pentru bebelusii alaptati la san.
Oricum ca masura de precautie am ales, la recomandarea pediatrei, sa folosesc produse cosmetice adecvate bebelusilor cu pielea mai sensibila.
Pentru baie folosesc spuma de baie de la Avene Pediatril iar in apa de baie pun uleiul pentru baie de la Mustela Stelatopia.
Pentru masaj folosesc tot de la Mustela, uleiul de dupa baie din gama Bebe. Pentru fundulet am folosit Mustela Bebe crema pentru schimbat dar din cauza ca are un continut mare de talc am schimbat-o cu crema de la Avene Pediatril.
Pe fatuca ii dau de 3-4 ori pe zi cu apa termala de la Avene.

Rezultate extraordinare nu am vazut, dar cel putin nu i se maresc zonele de pielicica aspra si in plus sunt linistita ca nu ii dau cu produse ce contin parabeni.

Pentru fundulet as vrea sa ii iau si uleiul Weleda cu galbenele dar e mai greu pt mine de facut rost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

300 ea mi-a recomandat ceaiul nu fiindca Eliza ar fi grasuta, ci ca sa o obisnuiesc sa nu se mai trezeasca noaptea. Deocamdata nu pot sa fac asta, prefer sa ma trezesc. Cat despre diversificare mi-a zis sa nu incep in niciun caz (Eliza are 3 luni si o saptamana), doar daca vreau sa ii dau cate o lingurita de suc de morcov pe zi si apoi progresiv +1, dar e la alegerea mea. Si mie mi-a zis ca are fontanela cam mare dar nu mi-a marit doza de vigantol, a zis doar sa nu uit sa i-l dau. Eliza mananca lapte praf, asa ca probabil voi incepe diversificarea la 4 luni. Inca ma mai documentez si ma mai gandesc cu ce sa incep - accept sfaturile doctoritei dar fac si cum ma taie pe mine capul. Sunt sigura ca voi fi in stare sa fac alegerile cele mai bune pentru ea.

Printesa Eliza

Mergi la inceput