Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Buna dimineata,

Sunt si eu o mamica de septembrie octombrie 2008, mai exact sunt o mamica de fetita din 28 octombrie.
Va stiu din timpul sarcinii dar cum jobul nu imi permitea prea mult timp liber la dispozitie, am ales sa va urmaresc pasiv cand si cand. Cum stau intr-o zona limitrofa a Bucurestiului nu prea interactionez cu alte mamici cu bebelusi de aceiasi varsta cu a mea. Asa ca am o groaza de intrebari pentru voi, dar mai intai sa va mai spun una alta despre mine: am nascut prin cezariana la Municipal, alaptez la greu si am de gand sa fac asta minim un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nausica paltele vor ramane tot timpul acolo. Cel mai bine e sa le scoti chiar cand scoti painea din aparat ca dupa aia se scot mai greu. Mie cel mai bine imi iese painea taraneasca (masina Moulinex si asa se numeste reteta) dar daca va intereseaza o copiez aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

ca sa scap de moderare, am sa sparg mesajul meu in mai multe:
Deci, Bebelina mea s-a nascut cu o greutate de 3kg si o lungime de 47 cm.

Am vazut ca aveti o baza de date - (felicitari pentru idee)- cum nu am datele de la mailul comun va scriu si evolutia noastra:
1 luna - 4,15 kg si 55 cm
2 luna - 4.95 kg si 59 cm
in prezent ( la 2 luni jumatate) avem 5.40 kg si 60-61 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Apropo de evolutia bebelusilor, aveti curbele de crestere de la http://www.cdc.gov/nchs/about/major/nhanes/growthcharts/clinical_charts.htm#Clin%201 ?

Ideea e sa se mentina pe aceeasi curba sau sa nu faca salturi prea mari(adica sa nu treaca de la percentila 10 la percentila 95).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Cum decurge o zi din viata voastra? Care este rutina zilnica cu bebelusul? Mai aveti timp si pentru voi?

Eu abia imi gasesc, prunca mea vrea tot timpul sa stau cu ea: la inceput numai in brate acum vad ca prefera joaca: sa vorbim, sa facem gimnastica, sa stam pe burtica, la centrul de activitati sau la carusel.

Ce metode aveti voi de a va distra bebelusii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Tot din ciclul intrebari:

Cum stati cu moda fetelor? Va mai incap hainele de dinainte de a ramane insarcinate?

Eu una sunt terminata la subiectul asta: am ramas cu 6 kg in plus si cu greu mai pot purta o fusta doua din ce aveam, pantaloni nici gand. La capitolul bluze tricouri stau mai bine ( cu execptia camasilor care nu se mai incheie), dar aici limitez la cele f decoltate ca sa imi fie mai usor la alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

La cate mesaje scap de moderare? sper sa fie asta ultimul mesaj moderat.

Apropo de diversificare, am de gand sa o incep in jur de 6 luni cand voi incepe din pacate si serviciul. Voi sta cam 6 ore...si ma voi mulge sau voi veni acasa pentru a putea alapta in continuare.

Cum imi suspectez bebelina de ceva iritatii pe pielicica ( mai urmarim s-ar putea fi iritatii de la frecus si nu dermatita), pediatra mi-a recomandat in cazul in care doamne fereste s-ar confirma vreo alergie, sa incep diversificarea cat mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andy.p

Buna dimineata mamici si bebici.

Sunt matinala asa ca va nvit la .

Mihnea de Corrina

Eduard de Giulianna

David de Oana

David de pisik

Anna de piersicutza

babymom ce mai stii de mamicutza?

Luminita sper ca ti-ai revenit mamico,ti-ai incarcat bateriile cu un somn bun??





laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei



LA MULTI ANI si din partea noastra sarbatoritilor de azi si muuulti ici!!

Laura, eu nu m-am odihnit deloc.... asa ca vreau o cafeluta!!
Putin dupa 01.00 m-am bagat in bat, nu am adormit imediat, m-am tot foit si hunii s-au trezit prima oara la 02.30.... apoi la 05.30.... apoi la 07.30.... deh, program normal

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
poze cu gemenei dulci
povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

bravo, Ada, bravo.... pupam si pe raducu si pe teo!!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
poze cu gemenei dulci
povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Neata si multumim de cafea!

Stiam ca paracetamolul ataca ficatul. Personal il iau ca antipiretic. Din acelasi calup - stiati ca nu se ia aspirina cu paracetamol in acelasi timp? Eu am facut asa toata adolescentza cand raceam Oricum, studiul cu pricina se refera la consumul mare de medicament, asa ca, Gaia, nu-ti face atat de multe probleme. Majoritatea viitoarelor mamici sunt nevoite sa ia paracetamol cel putin odata in sarcina si nu am aflat de cazuri grave.

Ma tot gandesc la mamamica cu quadrupleti, am rog sa fie totul bine cu ei.

Luminita esti mai bine azi?

Laura,

Nausica m-am umflat d eras and am citit cum ai descris painea aia.

Nikolici, curaj cu botezul si nu indopa fata! Mananca niste carne. Poate n-ar fi rau s-o dezgheti pe garoaa si sa frigi cate ceva... Sau daca ti se pare ca e prea mult, mananca altfel de carne. Incearca si peste si mai multa odihna. Obligatoriu niste vitamine. Daca nu vrei elevit, de ce nu incerci altceva? Eu am luat supradin ca au mai putin fier si eu am o problema mare cu constipatia de cand am fost gravi. Cu prima ocazie cand intru intr-o farmacie city cumpar Lepicol (musette tu ai incercat?).

Leah, multi pediatri recomanda ceaiul intre mese daca li se pare copilul supraponderal. Asta mi se pare din acelasi ciclu cu diversificarea la 2 luni . A propos,d r. ta ce ti-a zis de diversificare? Pana la urma am ajuns la cineva din aceeasi policlinica.

Apoi, fetita numai grasa nu este. Sa vezi ce se va subtia cand va creste in inaltime! E alaptata sau mananca lapte praf?

Scuze ca m-am intins asa.



de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput