MONTIGNAC (112) - STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

cum ma nu stiti ce e aia orez sarbesc? Asa se numeste mancarea nu tipul de orez. Ymca, iti zic eu: nu e voie Decat daca faci cu orez integral si nu pui ulei, ceea ce nu vreau sa ma gandesc cum gusta.
2. painea de care zicea Andanii nu cred ca era conforma, afara de cazul in care era jumate faina integrala jumate tarate si atunci poate fi inghitita cu orice.
3. la fel ca la 2
4. daca vinetele sunt coapte la congelator in afara de salata mai poti face doar zacusca. Calesti ceapa, apoi calesti putin si vinetele, la final pui niste pasta de totmate si gata mancarea. Eu nu o prea pot manca fara paine, de-asta anul asta am renuntat sa fac pentru iarna. Daca sunt intregi poti face mancare de vinete: le tai rondele, le oparesti, sari peste partea in care le dai prin faina , le prajesti putin si apoi o iei de la capat cu calirea cepei, adaugi apoi vinetele pasta de tomate desfacuta in apa cat sa le acopere, lasi sa scada si adaugi si un catel doi de usturoi striviti. iami dupa mine la fel ca zacusca, nemancabila fara paine. Sau poti incerca variante mai dietetice: le tai pe lung si le scobesti putin, pui in ele ce te apuca: bucatele de piept de pui, ciuperci, cascaval, sau mai stiu eu ce, le stropesti cu cateva picaturi de ulei si le dai la cuptor. Dar pentru asta nu garantez nik ca nu am facut niciodata


Eu ieri am fost cuminte cu exceptia catorva boabe de fistic si demigdale, evident prajite. In rest cumintenia intruchipata. Dimineata cartoane, la pranz o friptura de vita la gratar, incredibil de tare, am mancat-o nemestecata pentru ca am facut febra musculara la maxilar si degeaba, iar seara o felie de cascaval, o juma de ardei gras rosu, o felie de sunca si un cremvurst rece. Azi mi-am pus in cap sa-mi fac o rulada de piept de pui umpluta cu ciuperci. Nu am mai facut niciodata dar m-am nervat ieri la magazin ca aveau la raionul cu mezeluri niste minirulade d-astea care costau nici mai mult nici mai putin de 69.99 kilu! Asa ca am inventat pe loc o reteta pe care azi o pun in practica si o sa va spunsi voua cum a iesit.

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

silvy draga, am gresit intentionat .... adica am pus intentionat si la tine data inceperii 5 ian pentru ca sa fim toate la fel .... cand schimb sa nu tot tin minte ca tu esti cu o saptamana in minus iertare da? la clasament trebuie sa fie aceeasi perioada .... aceleasi fete , aceeasi perioada , care slabeste mai mult .... daca erai tu cu o saptamana in minus nu stiu cum trebuia sa ma gandesc
daca tii neaparat pun 0 la saptamani nu e nici o problema
te asteptam cu drag sa ne tabacesti popourile .... ambitioneaza-te , chiar te rugam ... asa avem si noi cu cine concura si ne vom ambitiona la randul nostru .... ca doar de ce suntem aici impreuna ... pentru a ne ambitiona una pe alta .... moama ce galusca a iesit din propozitia asta

androix am scris ca painea cea mancata cu cascaval era monti facuta jumi juma cu tarate si faina integrala

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

multumesc la toata lumea pentru raspunsuri. in traducere exacta:

1. orez sarbesc, ADIO (dupa cum mi-a explicat plina de amabilitate androix, daca nu pot pune ulei...si era asa de bun si-mi dadea impresia ca mananc si sanatos pentru ca era plin de legume)
2. cascaval la cuptor pe paine monti, ADIO (pentru ca eu nu stiu sa fac paine monti si nu gasesc in comert)
3. painea cu sunca era ADIO oricum si asa ramane
4. uraaaaaaaa, iata ca-mi mai pot diversifica si eu meniul; androix sa stii ca cel mai usor suna ulima reteta, aia neincercata de tine...poate o fac eu; in rest, daca se mananca cu paine, mai bine renunt din start si de la andanii voi incerca o musaca cu vinete, fara carne.

eu pe culinar am mai intrat pe retele monti, dar cu exceptia catorva dulciuri, celelalte nu-mi plac: ori se fac greu, ori sunt ciudatenii pentru conservatorismul meu (adica pentru mine lintea, nautul sunt de negustat; faina de tot felul ori eu nu stiu sa gatesc nimic pe baza de faina, n-am pus in viata mea o lingura de faina in ceva si n-am curaj in mine sa incep acum, etc).

la mine merg doar mancarurile de la cuptor unde se spune: taiati, aruncati, mirodenizati, bagati, intoarceti, scoateti.
sau alea cu caliti, aburiti, opariti, puneti rosii si gustati.

adica asta mi-e nivelul, cu asta traiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ymca, hai ca supa de linte e usor de facut si tare buna. Trebuie doar un pic de curaj

Andreea, si eu am facut luni cred, rulada de curcan dar carnea era tocata deja. Am pus in ea doua oua si condimente. Iar la mijloc ou fiert, gogosari murati si cascaval. A iesit foarte gustoasa si e rapida.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele
Sa-l ajutam pe Gabriel urgent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

am plecat fetele, va pup pe toate fara exceptie .... ne auzim luni , sa fiti cuminti pana ma intorc

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ymca, uite ce reteta am gasit:
Vinate cu piept de pui gratinat
Se taie vinetele si pieptul cubulete mici.Se arunca totul la tigaie cu o lingura de ulei de masline, sare si piper sau condimente dupa gust.
Cand au prins culoare se pune cascaval razalit deasupra si se da la cuptor 5 min.
Se poete inlocui vanata cu dovlacel, sau combina cele 2.
Pare gustoasa.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele
Sa-l ajutam pe Gabriel urgent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

puisorul, asta da reteta pentru mine. super cool. o intrebare care poate parea ciudata: la retetele astea la care pui ulei, faci in tigaie si dupa aia bagi la cuptor...inseamna ca pui totul in alt vas, nu? sau rezista si tigaia la cuptor?..eu am bagat de curand o tava gresita in cuptor si se mira toata lumea care intra la noi in casa cat de nasol miroase si numai eu eram toata un zambet, ca deh, gateam...pana a deschis soacra si a vazut ce vas bagasem acolo...

deci prajesc in tigaie si pun dupa aia in cuptor in ce stiu eu ca rezista, corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

andanii scuza-ma ca te stresez dar dupa cum vezi eu sunt tare competitiva. OK, pune-ma incepand cu 5.01. Pan la urma conteaza cat de grasa sunt, nu de cand am inceput
De cate ori o sa-mi fie lene sa fac sport o sa ma gandesc la locul I in clasament.
Cred ca oricine functioneaza mai bine intr-o competitie decat de unul singur.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Am uitat sa va zic ca ieri am avut o intalnire (de serviciu) intr-o cafenea si am baut la pranz o cafea fara cofeina in care am pus doar laptele condensat, fara zahar.
Una dintre problemele mele cu Monti era "ce beau cand ies in oras". Bere nu, cafea cu cofeina sau cu zahar nu, sucuri nu (oricum nu mai beau demult toate porcariile de sucuri). Am descoperit ca pot sa supravietuiesc foarte bine cu cafea fara cofeina, espresso fara cofeina si fresh-uri (asta cand mi le platesc firmele cu care ma intalnesc ca dealtfel sunt fff scumpe).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

fetelor la mine stiu care a fost problema,au venit rusii si de aia am pierdut 2 kile, da oricum ma simt bine si chiar daca 2 kile e putin pe pantaloni se vede bine, cel putin asa sustine toata lumea, inclusiv sotul care ma vede odata la saptamana deci el vede cel mai bine diferenta.
in rest nimic nou, azi am papat peste la amiaz ca de dimineata nu am avut chef de nimic, plus ca am venit mai repede acasa ca alex a avut febra si m-au sunat de la gradinita
va doresc tuturor un wek placut sa aveti

Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput