Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

babytza si inca ceva: trage putin mai tare in jos de preput daca vrei sa se vada progrese. Cu curaj mamico, ca nu se intimpla nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Nerantula Se face un simplu frotiu din secretia bucala/salivara, care orice laborator il poate realiza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Babymom curaj eu am, dar sa vezi cum imi respira tati in ceafa sa nu ii fac prea mult ca ii stric puiului jucaria
Sper sa rezolvati cat mai repede si sa nu mai fie probleme la ochisori

July multumesc mult La ei ma gandisem si eu si am sunat repede sa fac programare Am dat de un medic dragut care mi-a raspuns si la alte intrebari pe care le aveam .

Le: multumesc mamicutzelor pentru sustinere



Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Simodina, multumim mult de sfaturi, sunt super!!

Fetelor, (mai) am si eu o problema: de cateva zile ma dor sfarcurile de mor cand suge bebe, mai ales cand apuca sanul. Pe topicul despre alaptare mi-a spus o fata ca poate avea candida in guritza si s-a transmis si la mine ... stiti daca se poate face undeva o analiza pentru depistarea acesteia la bebelus? (in afara de studierea limbii, daca e albicioasa)





www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Nerantula, pana iese analiza mai da-ti cu glicerina cu nistatin pe sfarc inainte sa alaptezi. Daca e de la candida ar trebui sa amelioreze/ treaca din cate stiu eu si nici nu e daunatoare la bb din moment ce e recomandata la nou nascuti.

... once upon a time ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

La noi ninge! De cind stau eu in fata computerului totul s-a facut alb si frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Si din nou parerea mea: ce supa clara de zarzavat?! ca dupa ce fierbi legumele alea acolo nu mai au nici un dumnezeu - nici gust bun, nici vitamine, nici valoare nutritiva. Daca tot e sa incepi cu legumele eu zic ca la 6 luni se pot da direct sub forma de piureuri, la care se adauga 1 lingurita ulei, de preferat extravirgin de masline, sau 10g. unt. Eu la cel mare ( diversificat tot la 6 luni 1/2, desi era alimentat artificial ) puneam si 2 masuri lapte praf si 2 masuri cereale bio de la Milupa 7-Korn, fara zahar, ca sa-i cresc valoarea calorica, pt. ca minca tare putin.


Voi ati incercat deiversificarea fara lingurita? Eram curioasa cum a mers, cat de usor a fost sa treceti la lingurita si n-am gasit pe nimeni pana acum care sa fi introdus solidele cu deshtu'.

Untul nu era printre alimentele posibil alergene, ca eu asa citisem parca si la Serban l-am introdus dupa 8 luni? La inceput nu e mai bine sa-i dai un singur aliment ca sa-i testezi toleranta ( adica leguma+laptele pe care il bea de obicei, 2 zile astepti apoi incerci altceva)?

LE: Am editat pentru reformulare ca sunau a intrebari retorice si chiar nu sunt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Simodina Ba asa e. dar dupa ce introduci leguma, legumele de fapt, ca doar nu-i faci piure doar dintr-una singura, dupa prima sapt. poti sa adaugi si uleiul/untul. Cit despre faptul ca untul ar fi alergen eu nu stiu nimic si mi se pare putin plauzibil. Eventual pt. cei cu istoric familial de alergii la proteinele de lapte de vaca, dar oricum sunt multi copii alimentati cu formula, care pina la urma tot lapte de la vaca e. Si apoi untul are un continut mare de lipide nu proteine, deci nu stiu.
Alimentatia cu degetul nu am incercat-o ca nu stiam de ea, dar cred ca e mai bine acceptata de copii, cel putin asa zic aia pe site - copilul suge alimentul nou si e un gest cu care e mai obisnuit. Acum depinde de cit de mult tii la unele conventii. Eu as incerca si aceasta metoda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

simodina Dupa ce ti-am raspuns, m-am tot gindit la ce spuneai tu despre obisnuirea lu' bebe cu lingurita, adica sa-i dai un aliment pe care-l cunoaste - in speta laptele de mama - cu obiectul asta nou si asta inainte cu ceva vreme de a incepe diversificarea. Cred ca e o idee super! Mie de ce nu mi-a venit la primul ? Ca doamne ce ne-am mai chinuit! Ca sa-l fac sa inghita ce-i indesam eu in gura, dupa ce bagam lingurita incarcata, tzusti cu suzeta in gura, pe sub lingurita si rapid sa n-aiba vreme sa protesteze. Si ingitea odata cu suptul. Saraca Suzi era portocalie de la atita morcovel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

N-am somn. Asta e, am ramas singura! Cred ca ar trebui sa ma duc si eu la nani ca imediat se trezeste puiul mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata mamici

V-am pregatit

Le: vazut razacios de Claudina Ce duuulce e !!!!
Si calculatorista Anda


Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput