Mamici antistress si licurici de ian-feb 2009 (117

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris30 spune:

Off IRY eram convinsa ca ai nascut deja, ca eu m-am trezit pe la 10 buimaca si speriata cu gandul la tine, te vedeam tinandu-l in brate pe Aidan.Si acuma care e urmatorul pas, ce zice doctorul?? Am vrut sa-ti dau telefon dar nu stiu cand e momentul potrivit.
Lisa mie imi spunea asistenta sa trag aer in piept si sa-l tin acolo ca daca deschis gura obosesc mult mai repede.
Iris sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si tu sa ai laptic.Am aflat in sfarsit ce ascundeai tu in burtica si tineai secret.
Alina,Naty lamuriti-ma si pe mine cand mai aveti voi timp sa intrati pe forum cu cate 2 copilasi, cred ca aveti antrenament.Eu am numai unul si mi se pare ca imi ocupa tot timpul, nu mai sunt in stare sa fac nimic altceva.

Pozele noi le-am pus pe contul comun

http://b1.lilypie.com/iAvwm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

cristi, multumesc si tie!

roxanaz, pai ce sa fac, daca sunt singura de dimineata pana seara? Adica eu, Daria, bunica si, cu intermitente, varul meu. Despre care v-am mai spus, nu mai zic acum nimic. Crezi ca nu m-am gandit sa fiu egoista? Daca e s-o spun pe aia dreapta, ma luase ciuda cand o hraneam pe bunica - ma gandeam ca mie nu-mi aduce nimeni mancarea la pat, mie nu-mi pune nimeni blidul cu supa in fatza, numai sa bag lingura in el si sa balotez... Daca sunt egoista, mi-e ca ramane batrana nemancata... Si numai aia nu-mi lipseste, sa spuna ca nu i-am dat nimic de mancare... Sau de baut... De cand si-a fracturat bratul, eu nu mai am curaj sa scot barele protectoare de la pat si s-o dau jos, ca s-o duc la baie sau s-o aduc la masa... Ma duc eu la ea si o hranesc ca pe un copil... Bratul ii este imobilizat, mintea, dusa... Chiar si pentru o gura de apa trebuie sa ma strige pe mine, oricata oboseala as aduna in mine, mi se pare o barbarie sa o las sa strige incontinuu... Ma gandesc, daca eu as fi in situatia ei, Doamne fereste? Sa depind 100% de cineva, sa fiu complet la mila cuiva? Groaznic... E greu, normal, ca si bebelina vrea sa stau mereu cu ea, ma mir ca doarme acum, e in dormitorul matusii, ca la noi am aerisit...

eli, nu stiu cu baia noastra, eu oricum nu mai fac baie de ani de zile, dar dusuri am facut in prostie... Nu mai stiu cum ai nascut tu, natural sau cezariana? Eu, nascand natural, am facut dus de a doua zi incolo, in fiecare zi...

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

Am adus pe lume o minune!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Lisa, avem grija cum scriem, tu ocupa-te cu nascutul :-) ca ajungem noi si la cap.120.

Just, la primul bebe am patit la fel. Aveam rani la sfarcuri, imi curgea sange din ele. Cand sugea bebelusa sugea si sange saraca. Mi-am dat seama cand a dat afara lapte si era cu sange...Doamne ce m-am speriat pana mi-am dat seama ca era am meu...imi venea sa nu mai alaptez. O puneam la san si imi dadeau lacrimile. O sa treaca in timp. Dar tu trebuie CONSTANT dupa FIECARE alaptat sa te dai BINE-BINE si mult cu Garmastan.

MIERE, saraca de tine...OFFF!! Sa stii ca suntem toate langa tine cu sufletul si ne rugam pt tine sa fie bine!! Fi optimista si ai putere. O sa nasti cat de repede.

Aalina, si eu am avut vreo 3 zile de plansete, dar dupa nastere..tu ai luat-o de pe acum?....UFFF. Las' ca o sa fie bine. Nu e chiar asa de rau...

Selene, asa e la toata lumea cu lapticul. Daca il pui in ceva dupa un timp grasimea se strange sus si jos ramane laptic straveziu. Unele zic ca asa se face proba laptelui sa vezi cat de gros e stratul de grasime. Ca daca e gros tare e bine, daca nu inseamna ca de aia nu se satura bebe...
In rest, ce sa-ti zic, imi pare rau sa aud ca esti asa...trebuie sa fi tare pentru puiuta ta. O sa treaca toate...

S-a nascut minunea SABINA-MARIA

Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

In spitalul in care sunt se face cezariana la cerere doar dc copilul are peste cinci kg. Deci eu nu pot cere cezariana, dar dc se constata ca e vreo problema cu mine sau bebe ne baga imediat in sala de operatii. Deocamdata suntem amandoi bine, ma rog exceptand faptul ca mi-au iesit okii din cap ca la melc. Vreau sa cer epidurala intr-o ora ca nu mai pot.


www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Miere, rezista. Nu are cum sa mai dureze mult, deja a durat destul! Intr-adevar la noi nu te tinea nimeni atat, te bagau de mult in cezariana. te rog sa ne ti la curent cu ce se intampla. Si baga epidurala aia sa te mai relaxezi si tu un pic...OFFF

Uite niste agitate:




S-a nascut minunea SABINA-MARIA

Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fil_lily spune:

Fetelor, care ma puteti ajuta si pe mine cu o parere sau un sfat? Ieri incepand cu ora 12 am inceput sa am contractii dureroase, cam la 20 min.una de alta, dupa cateva ore nu am simtit decat durerea ca la menstruatie, aseara am facut dus, dupa care au reaparut cateva contractii care iarasi au fost inlocuite de durerea aceea fata-spate.M-am pus in pat, toata noaptea am avut dureri de burta jos si spate, dar nu cred ca au fost contractii in adevaratul sens al cuvantului.Azi este aceeasi problema, dar am si impresia ca mi se taie picioarele daca nu ma pun in pat. Nu stiu ce sa fac,sa merg la spital sau nu, nu vreau sa ma duc si sa ma intorc cu coada intre picioare.
Merci.

Liliana38+ Brianna-Iasmina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_ spune:

Miere, cere epidurala, nu mai astepta..se face si daca ai dilatatie mai mica de 4cm, dar trebuie sa ceri altfel nu o sa iti puna! Iti tin pumnii sa fie totul bine, sa nasti natural si cat mai repede! Dupa epidural o sa fie mult mai bine, poate reusesti sa te odihnesti putin, imi inchipui ca esti epuizata dupa atat timp.

Dupa ce am pierdut dopul ieri, mare lucru nu s-a mai intamplat, cateva contractii amarate aseara, dureri ca la menstruatie, dar suportabile si cam atat...dar totusi am asa un sentiment ca mult nu mai e..azi stau acasa, am sa merg mai tarziu la plimbare, poate ajuta...

Intreba cineva de ceaiul de zmeura, eu beau zilnic cate o cana, asa am baut si la sarcina cu Alex..ajuta la nasterea naturala, in sensul ca usureaza travaliul, trebuie baut in ultimele sapt de sarcina...dar nu stiu daca ajuta la lactatie...





38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

FELICITARI IRIS!
Stiam eu ca e fetita

andreea bine ai venit acasa, chiar ma intrebam ce e cu tine. Poze?

bebelusi
La odiseea Ioanei (sept-oct 2004) avem o adevarata mamic - eroina: are o fetita de varsta Ioanei si 2 baietei gemeni nascuti in 2006 pe care ii creste singura cu sotul! Deci se poate dar cred ca e greuuuu tare. Poate ne spune ariya ca si ea i-a crescut singura pe primii doi.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

fil_lily parerea mea e ca esti in travaliu. suna la spital macar daca nu te duci pana acolo.
anca_ asa deci..liniste si pace la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_ spune:

fil_lily, aici regula e ca se merge la spital daca ai contractii la 5 min, timp de o ora..doctorita mi-a zis sa sun inainte de a veni spre spital..ideea e ca daca poti vorbi in timpul contractiilor inseamna ca inca nu e timpul de mers la spital, cred ca de asta ne si pun sa sunam...Nu poti suna la spital sa intrebi? Poate ar fi mai bine sa mergi macar sa stii cum stai, chiar daca te trimit inapoi...Ai mai putea incerca sa faci dus, daca sunt contractii false, durerea trebuie sa treaca daca faci dus...

38+

Mergi la inceput