Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Boo

Citat:
citat din mesajul lui simodina

Fetelor, la sectorul 2 a depus cineva dosarul dupa noua lege? De la RH mi s-a spus ca adeverintele de la serviciu ar diferi de la sector la sector, trebuie sa luam de acolo vreun format tipizat?




Eu stiu ca nu e nici o adeverinta tip. Am cerut pur si simplu de la servici una si mi-au dat ei. Scrie pe ea ca e pentru CIC si veniturile in fiecare luna, bla bla.

Mami de Alexandru



"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach



Nici pentru primul dosar, aceea in care spun cand se termina concediul de sarcina si lauzie? Ca eu nu l-am depus pana acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Giulianna Scria cumva pe gard afara de extras de cont???
Eu cum ti-am zis aveam dosarul predat din decembrie cu EXTRAS DE CONT.
Nu inteleg ...atunci in puii mei dosarul pe care l-am depus nu l mai verifica nimeni???
Deci mor sa mi vina banii cu postasul sau cand nu sunt acasa sa ma duc la cozi pe la posta sa ma bat cu mosii.
Mama lor de imbecili.

Mami de Karina iubita mult mult de tot



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Simodina La noi aceasta dr.T a fost rece de la telefon pe cand o chemam la prima consultatie, iar cand a venit in casa a confirmat raceala din glas prin atitudine.
Iar faza ca m a pus pe drumuri aiurea in tramvai, cu posibilitate de a-mi pune copilul in pericol ca asa ia venit dansei pe chelie ...asta a pus capac.
Sorry Gaia.nevia stiu ca o ai ca doctora pe ea.
Insa fara nici o parere de rau ca o comentez ....mi am spus opinia despre ea...mai ales ca a fost vorba de copilul meu.

Mami de Karina iubita mult mult de tot



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Citat:
citat din mesajul lui simodina

Citat:
citat din mesajul lui Boo

Citat:
citat din mesajul lui simodina

Fetelor, la sectorul 2 a depus cineva dosarul dupa noua lege? De la RH mi s-a spus ca adeverintele de la serviciu ar diferi de la sector la sector, trebuie sa luam de acolo vreun format tipizat?

Nadina, mama de Serban (20.08.05 ) si Mara (27.08.08)



Eu stiu ca nu e nici o adeverinta tip. Am cerut pur si simplu de la servici una si mi-au dat ei. Scrie pe ea ca e pentru CIC si veniturile in fiecare luna, bla bla.




Nici pentru primul dosar, aceea in care spun cand se termina concediul de sarcina si lauzie? Ca eu nu l-am depus pana acum...

Nadina, mama de Serban (20.08.05 ) si Mara (27.08.08)



Atunci daca nu ai depus nimic, iti trebuie una speciala, luata de la primarie. BANUIESC .. acum daca depui deodata nu mai stiu, mi-e sa nu spun o tampenie. Eu am depus pt CIC in decembrie si atunci am dus una luata de la primarie si completata de HR-ul de la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Boo, merci! O sa fac maine un drum pana la primarie.

Nikolici ce sa zic, s-o mai fi schimbat de acum 3 ani ca atitudine, sau poate faptul ca o colega de-a ei m-a recomandat ca fiindu-i prietena a contat. Oricum chiar si asa nici eu nu am fost foarte incantata de ea profesional vorbind, dar asta acum 3 ani. Poate insa Gaia.nevia poate da mai multe detalii, daca este dr copiilor ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Am pus pe mailul comun adeverinta de salariu pt 12 luni.
Eu am depus azi dosarul in sectorul 3 , a fost super rapid si ok.



de Inisa Ana-Maria si Bianca Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

m-am pierdut, nu mai inteleg nimic, daca nu am depud deloc dosarul il depun la primaria de sector sau tot in hambarului?
nocom stiu ca tu erai in sector 1 unde am eu adresa

deci dr tanasesc nu e chiar ok, biiir cautam alta

fetelor, a aprecit sotul friptura yuhuuuu, a zis ca are gust de friptura adevarata (eu nu stiu sa gatesc, acum ma initiez incet incet)

cam cat a fost meniul de persoana la botez?

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Felicia multa sanatate puiului

Luminita te inteleg perfect cum e cu vizitele astea....David e complet schimbat de cand cu botezul. Am avut zilnic musafiri ( a se citi rude) care l-au cam dat peste cap. Tinut numai in brate, zgait la el non-stop si pus intyrebari de genul: de e nervos ? Are ceva ????? Noaptea trecuta s-a trezit de f multe ori si a fost tare agitat. Iar azi, la fiecare masa a urlat cate juma de ora cel putin pana a acceptat papa. Era rupt de foame , am fost si cu el pe afara si totusi cum ii dadeam biberonul urla de parca il musca ceva.....Ma termina psihic cand face asa... mi se rupe sufletul sa il vad in starea asta, nu stiu de ce face asa....Ca in rest rade si se joaca in treaba lui cu ursuletii si nu are nimik....La baita am ras si am stropit cu apa si a fost totul normal, apoi cand sa mancam a inceput circul... Acum a adormit , dar nu stiu cat o sa doarma...Saracutzul...Im vreau baiatul inapoi
Cineva ( imi cer scuze nu retin cine) ne-a intrebat daca s-au linistit dupa botez....david e inca bulversat ....el era un baietel tare cuminte, acum e terminat de atata agitatie care a fost in jurul lui. Sper sa ne revenim cat mai repede
Luminita si ca sa intelegi cat de bagarete au fost rudili : nici la baita de mir nu s-au abtinut si si-au bagat mainile in cadita Am vrut sa le bat si eu si nasa...dar era prea multa lume si nu aveam chef de scandal....
Imi vreau baietelul inapoi

Boo eu nu m-as tunde in locul tau. Sa nu iti para rau....mai gandeste-te faza asta cu cazutul o sa treaca si sa nu regreti .

Cd nu mai fi supi si nu mai compara puiutul tau cu altul Mikul va face cand va dori el tot ce nu face acum. O sa vezi cum vei aprecia si mai tare, cum a fost si Gruia. A zambit la mami atunci cand a dorit el si acum rade in hohote iar mamica lui e topita la fiecare zambet


Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Iar ati scris mult cat eu am alergat intre 2 pitici si tatal lor

Sa o iau pe rand:
1) dosar CIC. Daca depui pt prima oara si intaiasi data pt copilul in cauza, se merge la sector. Pentru 4, pe Oltenitei.
Daca vrei recalculare pt 85%, trebuie mers in Hambarului. Cineva la topicul cu CIC zicea ca pe site scrie ca se poate trimite mail, dar nu am auzit pe nimeni sa reconfirme. Mi se pare o imbecilitate sa depui iar extras de cont, dar asta e parerea mea...

Pentru dosar nou am depus asa:
a) copii dupa CN, Livret, CI eu si sotz (si toate originalele la tine)
b) copie dupa cererea inregistrata de firma la care lucrez prin care cer sa intru din maternitate (terminat la data...) in CIC (de la data...)
c) anexa 4, completata de angajator. Atentie, la rubrica cu a cotizat pe perioada anterioara nasterii se scrie data nasterii minus 1 zi 2007 pana la data nasterii minus 1 zi 2008.
d) anexa 1 completata de mine si sotz. Aici a bifat tanti 85%
e) adeverinta cu veniturile nete pe 13 luni ca sa fiu sigura, mi-a primit-o asa.
f) dosar sina
g) extras cont, l-am luat de la o alta sucursala decat cea la care am deschis contul (reiffeisen) si a durat fix 5 minute sa mi-l dea.

Mi-a luat dosarul si mi-a dat nr de inregistrare. Banii cica in martie.

2)(am uitat frate ce mai vorbeati...) a, Tanasescu.
Uneori vorbeste in asa fel incat nu esti sigur ca a spus ce a spus. Aici sotzul intervine si zice "vreti sa ziceti ca..." sau "repet ca nu am inteles, ati zis ca..." sau "ne mai explicati odata ca n-am inteles..." si am invatat si eu de la el si o toc pana zice tot.
In afara de asta, mai fac si cum ma taie capul, nu o ascult 100%... Ideea de vreau sa o zic e ca e important sa te asiguri ca intelegi ce vrea sa zica, ca sigur nu e rau intentionata. A venit acasa cat a fost Teo foarte mic, si la Radu dupa ce am nascut, si de cate ori am avut urgenta si nu m-am putut deplasa.
Cateodata e f ocupata si imi zice nu pot, nu puteti veni dvs? Daca nu am putut, mi-a trimis salvare, prin pachetul pe care il am e ok daca zice ea ca e ok.
Spunea cineva ca a fost pus pe drumuri cu suspiciune care nu s-a adeverit. E adevarat ca te poate baga in sperieti asa ceva. Si noua ne-a facut cu displazie de sold asa, si cu fimoza. Dar ne-a spus "mai bine mergeti si la dr. cutare, pentru inca o parere"/ Ceea ce am facut in 2 cazuri din 3. Dar nu mai bine te uiti de 10 ori si sa nu fie nimic?
Cu copii s-a purtat frumos si nu plange niciunul cand o vede.
Sfatul meu e sa mergi la ea daca tot ai programare, daca nu iti place, cauti alta si gata.
Mai incercasem o dr. la CMU, care m-a tratat atat de scarbos, incat nu pot sa tin minte cum o cheama... si Tanaseasca e un inger de bunavointa fata de ea. M-am programat la ea inainte sa nasc, vroiam sa o avertizez de suspiciunea noastra de varicela si sa imi spuna cate ceva despre asta. A fost atat de scarboasa mai ca m-a scos din cabinet... mi s-a facut rau de nervi numai cand imi amintesc. Si mi-a fost recomandata cu cea mai mare caldura... in fine, de la om la om.

Hai ca m-am intins ca postu...

Deci, cu dosarul sper ca am zis tot, iar cu Tanasescu, nu vreau sa ii iau apararea, merita totusi incercat, daca nu place nu place si gata... Eu m-am gandit ca fiind ea tanara... o sa fie mai mult timp in job, desi la astia particulari... nu stii. Si m-am gandit ca mai studiaza si ea noutati, ca omul tanar.
Oricum, nu cred ca mai exista pediatri ca d-na Cosat care a avut grija de noi. Era o femeie super, si singura la care n-am facut crize cand am intrat in cabinet



Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Ah, si cu decalotatul... Teo a avut fimoza si destul de nasoala. Adica, avea cam 0.5 cm piele stransa bine - bine acolo (ca un varf / con, ma rog nu stiu daca se intelege).
O prietena cu baiat de varsta lui Teo are pediatru celebru, e aglomerat de groaza... si in varsta. Trimite asistenta ca pe buzdugan. SI m-am dus si eu cu Teo cand era asta in vizita la prietena mea...ce credeti... primul lucru hop sa il traga de putza.
Am sarit ca arsa, am zbierat la ea, mi-am luat plodul si m-am carat urgent.
Tanaseasca imi spusese ca dupa 4-5 luni ne mai uitam ce e acolo, si daca nu merge miscat nimic deloc la baita, ma trimite la dr. Andrei.
Asa a fost, si ne-am operat in August 2008. Acum e bine, operatia e super finuta, s-a refacut imediat... dar din august pana acum am decalotat in fiecare seara si am dat cu galbenele si abia acum dupa 5 luni se misca... "natural"( bre sa nu radeti de mine).

Sunt sigura ca nu se putea fara operatie, la cum arata... si desi am auzit 1000 de pareri cum ca mergea decalotat incet incet, nu cred deloc asta. Asa ca, cu toata frica de anestezie generala, am mers pe varianta operatie si are baiatul putza frumoasa.
Nu va mai zic ce erou e tati, care s-a internat cu baiatul, ca eu pe 4 august aveam o burta imensa si mi-era si frica sa stau prin spital cu tot felul de copilasi bolnaviori. La camera de garda, aia nu si nu, ca numai mama se poate interna.
I-a facut sotul cu ou si cu otet, va dati seama, si s-a internat frumusel cu baiatul. Cica, si daca nu avem mama, ce facem? Vi-l las aici?!

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput