Despre Suflete pereche

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa_bebe spune:

Citat:
citat din mesajul lui flory.27

E frumos sa visezi la un inger pazitor.


eu nu am inger pazitor..eu sunt inger pazitor,pentru fetita mea care crede in mine orbeste si are incredere ca voi lua cele mai bune decizii pentru noi doua

Mama de ingerash poznash

Ochiistele,buze soare
Cand zambeste e stupoare
Mi-a dat Dumnezeu un sfant
Inger trimis pe pamant...

Frumusetea ei cea rara
Face ochiul sa tresara
Iar surasul ei cel dulce

Bucurie imi aduce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

cand aud de sufete pereche..ma gandesc mereu la mitul androginului...si mi-ar placea sa cred ca e avevarat



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_bebe spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex2

Sotia mea este cea care mi-a dat motiv sa traiesc, este cea care mi-a schimbat viata de cand am cunoscut-o, este cea care mi-a redat dorinta sa lupt cand eram bolnav, este cea care imi da putere si dorinta de viata in fiecare zi. O iubesc intru totul, iar zambetul ei este sursa mea de energie. Cand zambetul ei a palit, am simtit ca nu mai am nici eu pt ce lupta.
Cuvintele mele sunt prea sarace sa o pot descrie, si sunt putine sa pot exprima ce simt. Ce simt doar cand ma gandesc acum la ea, sa scriu. Lumea mea se opreste in loc, cand ma gandesc la ea. Si cred ca aceasta este adevarata iubire.
Suflete pereche? Nu prea am crezut vreodata in asa ceva, decat ca notiune, ca idealism. De aceea ma exprim spunand "sotia mea", nu "sufletul meu pereche". Dar, daca exista suflet pereche, atunci sigur ea este sufletul meu pereche.
Daca la inceput mi-a fost draga ca este frumoasa, si blanda, si inteligenta, si iubitoare, si... multe altele. In acesti doi ani, cei mai minunati ani din viata mea, am descoperit ceva. Am dscoperit ca nu e important sa gasesti persoana potrivita, ci sa fi persoana potrivita. Intre noi, dincolo de iubire si potrivire fizica, este ceva la un nivel mai inalt. Iubirea sufletesca. Ne leaga ceva mai mult decat dorinta, placerea de a fi impreuna, de a ne petrece timpul impreuna, de a imparti impreuna momentele vietii. Este femeia care ma completeaza, este femeia ptr care am sens in viata, care are nevoie de mine, si ma face sa ma simt "util", este femeia care ma intelege, si care imi da impresia ca o inteleg. Se spune ca in iubire 1+1 nu face 2, ci face 1. Asta simt ptr sotia mea.
Iar daca toate acestea inseamna "suflet pereche", atunci cu siguranta eu l-am gasit. Si Ii multumesc Lui Dumnezeu in fiecare zi ptr ca am intalnit-o, si este a mea.

Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

fffffffffft frumosm-au impresionat cuvintele tale...se pare ca izvorasc dintr-o dragoste profunda si sincera...Doooamne am fi toti ca tine probabil nu am mai fi ajuns pe culmile pe care suntem

Mama de prichindel poznash


Mai bine "Toma Necredinciosul" decat ursul pacalit de vulpe


Just and my

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

dupa multe dureri in viata mea mi-am gasit sufletul pereche.Am stiut dupa 1 sapt ca el este,ca ma voi casatorii cu el si cu el voi avea copii.
Sincer,cei care nu l-au gasit nu au cum sa creada ca exista. INtre 2 sufelte pereche,nu exista jigniri,batai,inselari sau mai stiu eu ce... totul...totul e frumos!

Mamica de Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karluta spune:

Suflet pereche...atunci cand crei ca nimic nu mai poate interveni pentru ati distruge aceasta incredere ca cel de langa tine iti este suflet pereche...sufletul pereche dispare ca si cum ar fi fost o fata morgana.

Am avut un suflet pereche(asa vreau sa cred) timp de 10 ani minunati, eram nedespartiti ,stiam in permanenta ce vrem unul de la celalant , ne ascultam gandurile telepatic ce pot sa spun ...era minunat!dar...nu stiu dupa aproape 10 ani o rotita s-a rupt si din doua suflete pereche am ajuns dupa 18 ani de relatie sa ne cautam fiecare drumul in viata.

Asa ca dragi mei ,exista suflete pereche ,suflete care reusesc sa se gaseasca in aceasta lume .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

chiar o sa caut cartea.

merci

adriana 24+ cu elena alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Citat:
citat din mesajul lui soledad

Din cartea "Mananca, roaga-te, iubeste" de Elizabeth Gilbert, un citat despre sufletele-pereche:

"Lumea crede ca sufletul pereche este cineva cu care te potrivesti la fix, toti doresc sa fie asa. Dar sufletul pereche este o oglinda, e ala care-ti arata toate chestiile care te trag inapoi, ala care iti atrage atentia asupra ta insati, ca tu sa-ti poti schimba viata. Probabil ca un suflet pereche adevarat e cea mai importanta persoana pe care ti-e dat sa o intalnesti in viata, pentru ca iti darama toate prejudecatile si te obliga sa te trezesti. ... Dupa care pleaca"... "-...Dar il iubesc. - Foarte bine, iubeste-l. -Dar mi-e dor de el. -Foarte bine, sa-ti fie. Transmite-i dragoste si lumina de fiecare data cand te gandesti la el, dupa care, gata!..."

Va recomand calduros sa cititi cartea asta.
Cu bine,

Soledad




la asta ma refeream

adriana 24+ cu elena alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bejenarudana spune:

suflet pereche ?eu sper ca sotul meu este cum sa fiu sigura?dar cum nu suntem de 12 ani impreuna avem 2 baieti minunati o fi nu?dar daca se va intampla sa nu ne mai intelegem ?de ce oare gandesc asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius777 spune:

in primul rind o relatie e ca o mare ,cind agitata,cind linistita!si cei 2 sunt in barca.........daca trag in acelasi sens vor ajunge la mal,daca trag in sensuri diferite se vor roti in loc...............deci tre sa fim atenti cind ne alegem un suflet pereche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCiornei spune:

este foarte frumos ce se spune despre sufletele pereche. o parte din mine crede ca exista, o parte este putin sceptica, insa imi doresc ca fiecare sa-si gaseasca persoana langa care sa se simta in largul lui si sa fie iubit.

http://retetadelicioasa.blogspot.com/

Mergi la inceput