Despre Suflete pereche

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soledad spune:

Multumesc, Cryna ! Ma bucur ca ti-a placut articolul...
Te inteleg, si pentru mine a fost un mare ideal: intalnirea sufletului meu pereche. Am trecut si eu prin faze de scepticism cras, iar acum incerc sa aflu adevarul despre sufletele-pereche - ceea ce nu e tocmai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Eu cred cu toata taria ca sotul meu este sufletul meu pereche. Indoirea de acest lucru inseamna indoirea despre insasi iubirea.
Exista suflete pereche - toate "coincidentele", "intamplarile" si toate lucrurile certe din viata mea ma fac sa afirm acest lucru cu tarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoletabala spune:

buna tuturor,
eu mi-am gasit sufletul pereche.. sau mai corect ar fi sa zic noi ne-am gasit.. cu toate ca studiile arata ca e imposibil aproape..
ne-am vazut cand eram mult prea tanara si am simtit ca gravitez in jurul lui din prima clipa in care l-am vazut. Nu am schimbat datele de contact dar a ramas ca o vraja sentimentul..
Nu stiam nimic unul despre altul, dar apoi, dupa 7 ani, din milioane de oameni, am fost in acelasi loc, in acelasi timp, am dat nas in nas intr-o dimineata, dupa ce o furtuna imi luase cortul. Si de cand privirile noastre s-au reintalnit, nu ne-am ami despartit. E mai mare decat mine cu 10 ani. nu ne-am inteles niciodata din priviri, nu am fost telepatici si nici nu ne-am cunoscut prea bine, dar a fost ca un vis in care stiam ca existam unul pentru altul.Iubirea a fost mult peste ce mi-am imaginat ca poate simti un om. In timp am descoperit ca nu ne potrivim in nimic, nici in idei nici in gandire nici in planuri, nici in modul de a ne trai viata..chiar in mai nimic..
Viata, in complexitatea ei s-a dovedit mult mai grea decat ne-am asteptat, ne-am hranit din iubire, dar durerea ne-a sufocat sufletele
si am ajuns in galaxii diferite..niciodata nu am vorbit prea mult pentru ca nu prea avem ce sa ne spunem dar in fiecare noapte de cinci ani ne culcam iubindu-ne enorm de mult in tacere si durere.
Nu pot spune decat ca de curand am inceput sa sper din nou..sunt insarcinata a 4 a oara si sper sa primim lumina care sa ne aline sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoletabala spune:

si as mai adauga ca..
..nu cred ca telepatia si intelegerea din priviri denota sufletul pereche, dar cu siguranta denota cea mai apropiata persoana de firea, caracterul si personalitatea cuiva.. as spune "persoana cea mai potrivita" care uneori e si sufletul pereche...alteori nu.
Uneori, a-ti cunoaste persoana cea mai potrivita tie, si a trai o iubire care creste zi de zi e mult mai bine decat a intalni un suflet razlet si a trai o iubire nebuna.

pentru mine, iubirea dintre doua suflete pereche reprezinta furtuna pe mare.. si linistea marii de dupa furtuna exact in acelasi timp..o nebunie curata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Candva spuneam ca nu cred ca exista suflete pereche... ca exista doar oameni care se cauta si isi raspund... Asta era cu mult timp in urma, dupa ce o vreme am crezut... Ma intreb daca acum as mai putea crede dinco de cautari si raspunsuri... O sa meditez.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

exista suflete pereche...si nu neaparat...sexul opus...sufletul pereche..e si cel care se aseamana cu tine in toate.care gandeste si actioneaza la fel ca tine....



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemosidori spune:

Ce nu inteleg eu ,cum sufletul tau pereche,asa il crezi tu,poate sa te bata,sa iti faca rau inselandu-te,mintindu-te,distrugandu-te treptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Poate ca nu e sufletul tau pereche... ci doar un trecator prin viata ta... de multe ori ne inselam in legatura cu cei de langa noi.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_bebe spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Poate ca nu e sufletul tau pereche... ci doar un trecator prin viata ta... de multe ori ne inselam in legatura cu cei de langa noi.

MElise

MARE DREPTATE AI!Cei ce cred ca si-au gasit sufletul pereche sunt niste visatori,probabil fluturi iubirii ii imping sa gandeasca asa!Dar cand se trezesc din marea abureala..vai mama lor!

mama de prichindik poznasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory.27 spune:

E frumos sa visezi la un inger pazitor.

Mergi la inceput