Trombofilia - o problema ignorata (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Catalina poti face analiza Mutatia Fact V Leiden la Synevo, costa 200 ron si iti da rez cam in 2-3sapt. Dar dc e urgenta poate ti-o fac si mai repede. La Genetic este mai scumpa.
Si mie mi-a iesit mai intai APCR (rezistenta la prot C activata) mai mic decat normal (102, normal >= 120) si apoi am aflat ca am mutatia fact V Leiden heterozigot. Dc APCR e proasta ai riscul de 85-90% sa ai mutatia leiden, deci cred ca ar tb sa treci de acum pe clexan pt ca dureaza pana iti dau rez la mutatie.





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina22 spune:

Multumesc mult de raspuns. Tu la ce laborator ti-ai facut initial analizele ( pana sa te duci la Synevo)?
O sa ma duc si eu maine la Synevo sa recoltez ...sunt asa de suparata si stresata...plus ca nu mai incredere...
De-abia pe 9 ma duc la ginecolog sa vad ce-mi recomanda..
Tu cate saptamani ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mykymario spune:

ma poate lamuri si pe mine cu rezultatul analizelor:pc=79,ps=74,atIII=114,ploc global=0,82 cu 0,8.....eu nu am inteles nimic,nici nu stiu daca sufar de trombofilie sau nu?nici nu stiu daca am deficit de vreo proteina pentru ca doctora nu mi-a spus decat sa iau aspenter pana o sa raman gravida si pana atunci o sa mai vedem ce o sa facem in functie de cum o sa iasa urmatoarele analize;mentionez ca momentan nu sunt insarcinata si am facut aceste analize la indrumarea doctorului ginecolog deoarece am avut sarcina oprita in evolutie;as mai dori sa stiu dupa ce raman insarcinata o sa continui cu aspenter sau va trebui sa fac injectii si de cand va trebui sa le fac,daca mai e cineva care a luat aspenter inaite sa-mi spuna si mie ce tratamen a urmat dupa ce a ramas insarcinata ptr ca vreau sa stiu si eu ce ma astepta;multa bafta tuturor si sa aveti parte de bb sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina22

Multumesc mult de raspuns. Tu la ce laborator ti-ai facut initial analizele ( pana sa te duci la Synevo)?
O sa ma duc si eu maine la Synevo sa recoltez ...sunt asa de suparata si stresata...plus ca nu mai incredere...
De-abia pe 9 ma duc la ginecolog sa vad ce-mi recomanda..
Tu cate saptamani ai?

Catalina, nu sunt din Buc si la mine in oras numai la Synevo pot face anal. Eu nu sunt insarcinata dar am pierdut o sarcina la 8 sapt in dec si dr mi-a recomadat sa fac cateva anal de trombofilie. Eu am facut pachetul de la Synevo "Screning trombofilie" pt ca e mai ieftin decat sa le faci pe f in parte . Mi-a iesit reactia la proteina C activata (APCR) proasta si apoi am facut Mutatia Fact V Leiden care mi-a iesit ca o am cu genotip heterozigot. Te rog mult, nu sta dupa dr ginecolog, du-te la un hematolog specializat in trombofilii obstreticale sa-ti prescrie urgent clexan. Ac APCR arata clar ca ai o pb de trombofilie, Mutatia V Leiden iti spune doar ca e de natura ereditara, dc nu ai mutatia ai trombofilie dobandita. Mai este un sub unde vb despre trombofilii aici : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135621 Suntem fete care nu suntem inca insarcinate dar am pierdut sarcini din cauza trombofiliei (V LEIDEN sau MTHFR)





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Myky imi pare rau, nu te pot ajuta pt ca eu am facut anal la Synevo . Cauta pe net "interpretare analize" si poate gasesti val normale.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina22 spune:

Catalina, nu sunt din Buc si la mine in oras numai la Synevo pot face anal. Eu nu sunt insarcinata dar am pierdut o sarcina la 8 sapt in dec si dr mi-a recomadat sa fac cateva anal de trombofilie. Eu am facut pachetul de la Synevo "Screning trombofilie" pt ca e mai ieftin decat sa le faci pe f in parte . Mi-a iesit reactia la proteina C activata (APCR) proasta si apoi am facut Mutatia Fact V Leiden care mi-a iesit ca o am cu genotip heterozigot. Te rog mult, nu sta dupa dr ginecolog, du-te la un hematolog specializat in trombofilii obstreticale sa-ti prescrie urgent clexan. Ac APCR arata clar ca ai o pb de trombofilie, Mutatia V Leiden iti spune doar ca e de natura ereditara, dc nu ai mutatia ai trombofilie dobandita. Mai este un sub unde vb despre trombofilii aici : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135621 Suntem fete care nu suntem inca insarcinate dar am pierdut sarcini din cauza trombofiliei (V LEIDEN sau MTHFR)

[/quote]

Off!! sunt asa de trista si de ingrijorata...am o prietena care a lucrat la synevo si o rog sa ma ajute la iau legatura cu Cristina Mambet. Sa inteleg sa tratamenul il prescrie hematologul? nu ginecologul?
Disperata mi-am facut ci o programare la eco sa fiu sigura ca BB e ok, insa am gasit de-abia marti. pana atunci o sa stau cu inima cat un puricel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Da, du-te la d-na dr Mambet, eventual te orienteaza ea spre un hematolog specializat in trombofilii obstreticale. Poate iti face analiza Mutatia fact V Leiden la urgenta. Succes!!!




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Myky ma uitai pe buletinul meu de analize de la Synevo si primele 3 sunt bune, asta doar dc si cei de la lab unde ai facut tu anal au ac intervale de val normale. Nu stiu ce este ultima analiza. PC este apropiata de limita inferioara a intervalului (70-130) .




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina22 spune:

Am fost astazi de urgenta la medicul meu care mi-a dat clexane...
De maine incep sa le fac. o sa stau cu inima cat un purice pana la eco de marti sa-mi spuna ca BB e bine...Am plans de m-am umflat la gandul ca am porcaria asta si trebuie sa fac o injectie in fiecare zi ...

Am vorbit cu o prietena care a lucrat la Synevo si astazi a sunat acolo iar Dr Mambet este plecata la Chisinau. Nu stiu daca se lucreaza de urgenta analiza :(

Tu cum te-ai obisnuit cu ideea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mykymario spune:

miki-miki-multumesc ptr raspuns,asta am dedus si eu ca ar fi bune rezultatele fata de limitele normale dar nu am inteles de ce mi-a dat doctora sa iau aspenter si mi-a spus sa revin ptr a face din nou analize dupa paste,ai idee ptr valorile mele va trebui sa fac clexan cand o sa fiu iar insarcinata?

Mergi la inceput