Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Eva dr mea e si pediatru vai de mine!!Eu zic ca ea si fac ca mine...nu-i mai dau calciu, nu decalotez...in nici un caz portocale si mai ales zahar!! E amabila si ea si asistenta asa ca le pastrez!!!Am mai fost la particular la pediatru dar....daca, Doamne fereste apare o pb plec ori la Iasi ori la Bucuresti ca in orasul asta....jale cu pediatrii!!
Noi am fost duminica la amiaza in mall!!Mai vin eu...
Andy.p poate Alexia mai ia un cm pana la 4 luni!!
gaia.nevia eu iau oxacilina 2 la 6 ore si alaptez in continuare! Da-i inainte cu ceaiul si odihna si mai ales nu te stresa!!Vei reusi!!
FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui bitza2008

Eva dr mea e si pediatru vai de mine!!Eu zic ca ea si fac ca mine...nu-i mai dau calciu, nu decalotez...in nici un caz portocale si mai ales zahar!! E amabila si ea si asistenta asa ca le pastrez!!!Am mai fost la particular la pediatru dar....daca, Doamne fereste apare o pb plec ori la Iasi ori la Bucuresti ca in orasul asta....jale cu pediatrii!!
Noi am fost duminica la amiaza in mall!!Mai vin eu...



Eeee, nu ma indoiesc eu ca esti fata inteligenta! Uneori nici medicii astia nu sunt de condamnat, asa au invatat, asa reproduc! Dar uita sa deschida o carte, un studiu mai recente, ce sa facem, deschidem noi in locul lor!

Nici noi nu luam calciu. Lunar doctrita lui Luca ne prescrie Vigantol si Ca gluconic. Vigantol ii dau dar cum consider ca fi-miu ia Ca destul din laptele meu (eu mai iau si tona de vitamine pe langa groaza de lactate devorate), am stoc de fiole de Ca gluconic in frigider pe care, in cele din urma, le voi imprieteni cu pubela!
Prima luna am baut eu acele zece fiole pe luna pe principiul ca Luca ia din laptele meu ce ajunge. Dupa ce am citit cum e cu calcifierea rinichilor datorata excesului de Ca, stau in banca mea!

Nici noi nu decalotam inca, mi-am mai bagat eu uneori nasul si era curat pe acolo voi incepe incet incet dupa ce vine acum la vaccinul de 4 luni si imi arata mai multe

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta


-----------------------------------------------------------------------

"There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Citat:
citat din mesajul lui Nausica

Nerantula, spune-mi, te rog, saculetzul acela are ceva gauri prin care sa bagi curelele de la carucior, sau e dintr-o bucata? Mie-mi trebuie ceva ca lumea pt carutz, sa nu tot stau sa-i trag paturica peste piept cind ridica miinile.
Multzam.

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference


Noi pentru carucior folosim un sac de dormit pentru copii (echipament de munte, Vaude, marime 110) care are spatii decupabile (daca nu iti trebuie, le lasi cusute) pentru curele in 5 puncte.
Sunt incantata de el! Nu il imbrac pe Radu decat in trening de ex, sau in costumas de polar peste body si hop in sacul de dormit (ma rog, nu la -10 grade, aici parca as mai pune ceva pe el )

Mai am unul special pentru carucior, de la ABC, dar nu vine asa bine pe langa corp / nu are nici gluga, e mai mult ca o patura moale cu fermoare si cu exteriorul anti-vant.

Am mai vazut pe site la Miniblu (unde nu e saculetul Orchestra din pacate) unul de la maxi-cosi, cu picioare, si ala mi se pare super haios mai ales ca are gluga. Daca nu as avea deja 2, l-as lua pe acesta... Mi se pare ca e mai tare ca o salopeta de iarna!


Merci mult, Ada. De unde ai luat sacul Vaude? De la noi sau de afara? Stiu ca au si rucsaci port-bebe foarte tari, o sa ne luam si noi unul mai spre vara, ca vrem sa umblam mult pe coclauri cu pitica.

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Ma bag si eu in clubul pro-alaptare exclusiva pina la 6 luni minimum. Desi noi mergem pe varianta cea mai complicata si mai time-consuming, cu pompa...

Lapte am destul, acum vreo 2 saptamini, cind intrebam daca mai e bun laptele praf la o luna de cind am deschis cutia, am cumparat o cutie noua din care i-am facut fix 90ml completare intr-o seara. De atunci zace again. Il donez cu placere - Nan 1.

Am o relatie tare ciudata, de love&hate, cu pompa mea Avent. Pe de-o parte, fara ea n-as fi reusit s-o alaptez pe Ania. Pe de alta parte, ii urasc scirtiitul si ma scoate din minti regularitatea cu care stiu ca trebuie sa ma pompez ca sa nu-mi scada productia. Cred ca, dupa ce termin cu alaptatul, o s-o distrug ritualic, tzopaind pe ea intr-un cerc de luminari aprinse si in rapait de tobe.
Dar, pina atunci, sper sa reusesc s-o alaptez pe Ania exclusiv, pina la cel putin sase luni. A avut o perioada de 2 saptamini, dupa vaccinul de 2 luni, in care a luat f putin in greutate pt ca nu prea avea pofta de mincare. Dar acum si-a revenit, maninca f bine. In orice caz, nu e grasuta. In inaltime n-am mai masurat-o, dar banuiesc ca a crescut destul de mult pt ca are si haine de 3-6 luni care i-au ramas mici in lungime.

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Cosmy_B, am descoperit ceva in loc de Prison Break, chiar daca nu-i asa de tare: Dr. House. Ne mai uitam pe AXN, mai ales la reluarile de la 1 noaptea, dar acum am facut rost de el si am luat-o frumusel, de la prima serie.


Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Ajutor, Fulga e pe duca...

Fetelor, se mai poate revitaliza productia de lapte?
Raducu mamii a inceput la un moment dat sa refuze sanul, asa ca am inceput sa mulg. Apoi am luat antibiotic, ce mulgeam aruncam si nici nu simteam nevoia sa mulg prea des (nu ma durea nimic, sanii moi, ma rog...).
Acu ca am terminat cu antibioticul si nu mai arunc laptele... ia-l de unde nu-i. Dau cu ceaiuri de aseara, si 30ml am scos azi la pranz
Sa mai bag ceai sau sa ma abtin ca poate mai si patesc ceva...
Sfaturi?



eu stiu pe cineva care a inceput sa alapteze mai putin de la 6 luni incolo pt ca piciul incepuse sa pape si alte mancarici. Pana cand i-au dat dintisorii si a intrat in greva foamei. Asa ca s-a intors la tzatza exclusiv, acum are 10 luni si papa tzitzi, iar productia mamicii care scazuse(pt ca puiul papa si altceva) acum e la loc!!!

Laptele i-a revenit de la sine!

Eu zic sa il pui cat mai des la san, bebe scoate dublu fata de ce scoti cu pompa! Si banuiesc ca bei ceaiul de la Fares! Altceva, nu stiu sa iti zic! Mai ia si un Nutrinatal capsule ceva!

Fetele ziceau ca le merge cu Galafor/ Galactogil, poti incerca!
Eu nu iau deci nu stiu daca e eficient! Eu beau bere fara alcool si ceaiul Fares, cele mai tari!!!

O sa reusesti daca vei ramane fff relaxed!!! eu sunt convinsa de asta!

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta


-----------------------------------------------------------------------

"There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Gaia singura solutie este sa il pui pe bebe la san!!!
Cunosc exact sentimentul de frustrare pe care il ai cand bebe urla si nu vrea sa apuce sanul, mi s-a intamplat si mie cand a facut fata 3 luni de nu stiam ce a apucat-o (biberon nu vazuse decat maaaxim o data pe saptamana) atunci de unde? Cu pompa nu scoteam mare lucru, dar sunt sigura ca e pe fond nervos, adica pur si simplu nu functioneaza reflexul de let-down, nu ai "comunicare" cu pompa...
Incearca sa il linistesti inainte sa il pui la san, daca face crize. Eu obisnuiam sa o tin in brate, sa o legan, orice, aproape o adormeam. Apoi imi stimulam sanii (daca stii ce radea barbatul de mine ca ma frecam singura pe sfarcuri ca o obsedata ) pana simteam impunsaturile de let-down, semn ca laptele a coborat. Si cu fata semi-adormita si laptele gata de iesire o puneam. Si insistam asa la fiecare masa, chit ca nu era lapte de ajuns (am descoperit intre timp de ce: mi-a venit ciclul, teoretic nu tb sa vina si de la fluctuatiile hormonale se diminua productia)...dupa ii dadeam completare, ca nu se satura.
Dar am insistat cu laptele la san la fiecare masa, ca sa se stimuleze. A acceptat cu greu. Mulgeam in gol dupa aia, doar asa, pentru senzatia trimisa la creier, nu iesea mai mult de 20-30 ml, asa cum ai patit si tu, dar stimularea conteaza.
Mi-a revenit lapticul dupa furtuna hormonala, dar nu a mai fost la fel de mult...adica vreo 2 saptamani am mers pe exclusiv pana cand am observat ca nu imi ia deloc in greutate (ba chiar mi-a scazut intr-una dintre saptamani) si atunci m-am hotarat sa ii dau si completare. Dar are 4-5 mese la san pe zi, acum vreo 2-3 sunt fara completare, restul mai cere si primeste 60-90 si din biberon.

Deci: rabdare cu carul si mai ales nu lasa pauze mari intre supturi/muls. Convinge-l cumva sa suga, cat de putin, apoi foloseste pompa. Galactogil-ul ajuta, la fel si Galaforul, baga cani de ceai si ar trebui ca in 4-5 zile sa simti ca vine inapoi. Pe probate! si nervii tari, rabdare multa! Imi pare rau sa iti spun, dar daca nu mai suge deloc-deloc la san si continui numai cu pompa, chit ca o faci din 3 in 3 ore, se va termina lapticul de tot. Asa am patit la primul copil, la 4 luni am ajuns la intarcare dupa ce o luna am muls exclusiv (si nu am insistat cu sanul, cand a refuzat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

De la Everest (str. Blanari, langa ClubA), asta era un telefon (+40) 021 313 01 31 dar nu mai stiu daca e valabil. Cand am luat noi, nu era pe stoc, au zis ca-l aduc in 2 saptamani si a durat vreo 3 luni asa ca nu te sfii sa ii intrebi clar cum si ce.
Daca nu au, poate gasesti online, daca gasesc eu iti zic.

asta e www.twenga.co.uk/offer/40540/3518191475871572610.html" target="_blank">poza

Super tare dr HOUSE !!!!

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Gaia.nevia eu as mai incerca sa revigorez productia cu ceaiuri, galafor si muls des vreo cateva zile si daca nu merge si nu merge asta este, dar nu m-as da inca batuta. Nu are ce sa se intample rau, toate sunt naturale. Succes

Bitza2008 chiar ca e tare doctoritza ta, norocul tau ca esti informata si cu capul pe umeri. Ma gandesc insa ca sunt si mamici care iau de bun tot ce spune dr...


Nerantula, frumoase poze, ma bucur ca v-a priit iesirea. Mi s-a facut si mie dor desi am fost acum 2 saptamani...

Babymom si eu membru gasca proalaptat cat se poate + completare daca nu e destul pana spre 6 luni. Am si o minune de baiat care a papat numai formula de la 4 luni si in rest tzatza de aperitiv mai mult si acum este tocmai bine, nu are pic de grasime si o carne tare pe el de ti-e mai mare dragul. Chiar ma gandeam zilele trecute ca Mara e mai pufoasa alaptata decat a fost Serban cu formula la dimensiuni identice, adica ea are carnea mai moale si celulita , fi-miu n-a avut niciodata.

Denisa noi facem in general la 3 zile si fara sa se chinuie prea tare...

Nausica ma intrebam la primul post daca am inteles eu bine ce ziceai tu de domnul cu repartitoarele, acum mi-ai confirmat ca da Am vazut prea tarziu post-ul tau, sapt viitoare te atac pe PM cand ma hotarasc sa vin, luni sau marti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

O sa va imbolnaviti de nervi cu Dr.House. Eu am vazut tot ce se putea vedea pana acum. Inainte sa nasc nu mai dormeam dupa amiaza ca ma uitam cand dormea Alexei, cum spuneam belea mare mare de tot.



Mergi la inceput