INSEMINARE (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Ramyy stai linistita! Bebe e bine instalat in cuib, iar bhcg e in limite!
O sa te linistesti azi la pranz cand vei primi rezultatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

marti cand am facut primul betahcg valoarea era 645.6m-am uitat acum extat pe hartia de analiza si azi este 890.4, mie mi se pare ca a crescut cam putin.

in 48 de ore ar trebui sa se dubleze si eu am facut la 3 zile si nici macar dublu nu e :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

rammy-eu nu sunt sigura cum e cu betahcg-ul asta sa-i zic asa,dar poate ar trebui sa te relaxezi si sa astepti un pic...1-esti gravida;2-stressul dauneaza;3-nu toate sarcinile sunt strict la fel in aceleasi valori;
Imi imaginez ca esti tensionata ,dar stressul si verificarea analizelor continuu nu te va ajuta prea mult acum,lasa sa curga totul de la sine pana la urmatoarea consultatie.Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Ramyy - iar nu esti cuminte si nu e bine ca esti asa agitata!
Subscriu la ce ti-a scris Raluca30 si iti dau si eu sfaturi in mod organizat:
1. pt linistea ta, intra pe subiectele cu FIV (oricare - Austria, Romania, Ungaria) si discuta cu fetele de acolo despre betahcg. Ele stiu multe despre valori, sunt foarte dragute si te vor lamuri
2. Laboratoarele dau uneori rezultate eronate
3. Nu uita sa iti iei tratamentul de sustinere
4. Incearca sa nu lucrezi zilele urmatoare
5. Pastreaza-ti increderea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Ramyy, uite eu mi-am facut prolactina si acum 3 sapt aveam 87, iar ieri am avut 5! Eu cred ca depinde de laborator, kit-ul din care se lucreaza, timpul cat sta proba pana se baga in aparat...
N-are sens sa te sperii, sigur e in regula!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac100 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Pentru Cosicel si pentru viitoarele IAS-iste

Am vazut ca te intereseaza sa afli din experienta altora despre IAS. Eu am inceput sa scriu destul de recent pe acest site, acum vreo 10 zile, dar sunt cam lenesa la scris. Desi sunt noua pe siteul asta, sunt destul de veche in bransa - 5 ani si jumatate de chin pt a ramane insarcinata. Vreau sa iti impartasesc experienta mea si tie si altora carora le-ar putea fi de folos.
Pe 15 noiembrie a fost ultimul ciclu indus prin Duphaston. Fara medicamente, ciclul nu a vrut sa vina. Mai venea din cand in cand. Am avut problemele astea din copilarie. Am facut stimulare cu Ova-mit(timp de 5 zile, din ziua a treia) si Puregon (din ziua a opta pana la inseminare). La inceput mi-a dat Puregon 50 UI (timp de 4 zile), apoi a marit doza la 100 UI pana la inseminare.
M-am dus la monitorizare de cateva ori. In ziua 12 aveam in ovarul stang un folicul de 12.4mm si un endometru de 6 mm. Pe 30 noiembrie, endometrul era tot de 6 mm, asa ca Dr. Bechir mi-a dat niste ovule Viviflor si un unguent Oestrogel sa ma dau pe maini. Aveam doi foliculi in ovarul stang de 15,2mm si 12,5mm.
Pe 2 decembrie am facut inseminarea artificiala cu Dr Bucur si Dr Bechir la Dacia Medical Center. Aceasta este prima mea inseminare artificiala. De obicei, este o aglomeratie de ma apuca nervi pana ma urc pe masa. Dar in ziua aceea, nu era multa lumea. Mi-a zis asistenta, Ani, ca este ultima zi inainte de a intra in concediu si multe paciente nu le-au onorat cu prezenta. Deci am stat foarte linistita, foarte calma si l-am asteptat pe sotul meu sa vina repede de la servici.
La control mi-am gasit E=9.5mm, 1F=21mm, 1F=18mm, 1F=15,8mm. Dr Bucur mi-a zis ca s-ar putea sa obtin o sarcina multipla. Mi-au facut o injectie Ovitrel sau Ovidrel. Asistenta mi-a spus ca acesta este mai bun decat Pregnylul, pentru ca este mai concentrat decat Pregnylul. Nu stiu! Poate a avut dreptate. A venit sotul si a donat o mostra. A lucrat-o dr. Bechir, cred, pentru ca era semnatura ei pe foaie langa datele despre sperma. Initial a avut 3 mil/mm A+B si dupa preparare 5 mil/mm A+B (adica foarte rapizi si rapizi).
M-a urcat pe masa si au venit amandoua, si Cezara si Melihan. Mi-au spus ca am glera prezenta si colul este intredeschis. S-au cam chinuit sa imi deschida colul. Mi-a spus Cezara ca am colul foarte inalt. Am sangerat dupa procedura. De altfel mi-au si spus ca o sangerez pentru ca s-a zgariat un pic vaginul. M-au lasat pe masa 2-3 minute dupa care mi-au spus sa cobor. Eu nu am vrut, dar ele mi-au explicat ca sperma este sus, pe la trompite si colul este inchis asa ca nu are ce sa curga afara. Totusi eu am simtit ca ceva se scurge inca din momentul in care eram pe masa.
M-am ridicat, ce putem sa fac? M-au chemat din nou peste 2 zile ca sa imi mai faca inca o inseminare pentru a se mari sansele de reusita. Unii medici fac inseminare dubla.
Dupa 2 zile, dr. Bechir mi-a spus ca nu mai este nevoie de inca o inseminare pentru ca a gasit lichid in Douglas si asta inseamna ca am ovulat deja. Cred ca am ovulat pe 3 decembrie de ziua nepotului meu. Mi-a spus ca rezulatatul o sa il aflu peste 2 saptamani ori prin test de urina ori BHCG.
Teoretic pe 16 decembrie ar fi trebuit sa imi vina ciclul, exact dupa 2 saptamani de la inseminare. Eu stiu ca nu pot avea incredere in ciclul meu si nu mi-am mai facut sperante ca de fiecare data, mai ales ca simtisem ca ceva s-a scurs chiar de la inseminare. Sunt foarte rationala, chiar dura cu mine, nu ma pot mintii singura.
Pe 25 decembrie, dupa 23 zile de la inseminare, am facut testul. M-am trezit de dimineata si m-am dus la baie. De cand m-am trezit am avut in cap o singura fraza care nu stiu de unde mi-a intrat in cap "de sarbatori visele devin realitate". Am facut un ClearBlue si au iesit 2 linute. Am inceput sa plang ca o nebuna. Nu am crezut ca voi vedea vreodata in viata mea 2 linute. Am facut tone de teste cu 1 liniuta, niciodata nu a vrut sa imi arate 2.
L-am trezit pe sot si l-am mai trimis dupa inca un test. Surecheck, de data asta. Si asta a iesit pozitiv. Va dati seama ca asta a fost cel mai fericit Craciun din totdeauna.
Inca nu am fost la medic pentru confirmare pentru ca Cezara este inca in concediu pana pe 20 ianuarie. Asistenta mi-a zis ca sa vin ca este un alt medic dar eu am refuzat. Asa ca ma duc pe 15 ianuarie la dr Bechir pentru confirmare. Dupa calculele mele, am 5 saptamani si doua zile de la inseminare si cam 7 saptamani de la ultimul ciclu.
Nici nu ma grabesc sa ajung la doctor. Sincer mi-e un pic frica. Am milioane de ganduri in cap. Frica cea mare este sa nu fie extrauterina, desi scria cineva la un moment dat ca la extrauterina iti vine si ciclu. Semne de sarcina sunt: somn in nestire, durere de sani (simt ca fiecare are cate 5 kg), miros ascutit si niste nervi... Ma enervez foarte repede, de imi vine sa omor omul, nu altceva.
Incerc sa stau calma, pana joi 15 ianuarie. Trebuie sa fie bine. La 6 saptamani de la inseminare, adica 8 saptamani de sarcina, ar trebui ca dr sa poata vedea clar daca este sarcina sau nu si unde e fixata.
Fetelor, asta este experienta mea de IAS-ista. Sper sa va ajute. Daca mai doriti sa aflati altceva, doar spuneti.
Pe 15, am sa va scriu cu siguranta imediat ce ma intorc de la dr.
Va pupic pe toate si astept numai vesti bune si de la voi.


DRAGA DANKUZA,
Povestea ta m-a impresionat f. mult si mai ales mi s-a parut extrem de profesionist modul in care ti s-a facut IA. Eu incerc de 3 ani sa fac un bebe si deja am inceput sa obosesc, mai ales ca nimeni nu gaseste nici o problema nici la mine si nici la sotul meu.
As vrea sa imi dai mai multe detalii despre medicii care ti-au facut IA, unde ii putem gasi si cand ai mers prima oara la ei, ce analize premergatoare ai facut???
O alta intrebare importanta: ai mentionat ca sotul tau a dat sperma acolo. Au o camera speciala de recoltare sau cum se procedeaza?
Eu am facut o singura IA la dr. Tutunaru care nu a resit in iunie 2008, pe urma nu m-am mai dus deloc la controale, m-am delasat ca sa spun asa...
Multumesc mult.

A facut cineva de aici IA la dr. Tutunaru la noua clinica? Este mai bine? Procedura se deruleaza la fel de rapid? Dr. Matei vine acolo sa prepare sperma???

Va multumesc,
O seara placuta,

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Daniela, eu am facut IA cu dr T, la sfarsitului lui noiembrie, si desi sperma a preparat-o dr Matei la clinica, IA-ul a fost facuta tot la cabinet, pe fuga (maxim 5 minute).
Asa ca mi-am transportat gigeii tot in sutien, am intrat peste rand, si in cateva minute eram gata. N-a iesit... ori eu eram prea agitata ori gigeii au degerat pe drum!
Acum, ce sa-ti spun: dupa noroc! Adica IA-urile se fac la cabinet, tb sa existe un motiv special ca s-o faci la clinica. Sau, s-or mai fi schimbat lucrurile in 2 luni....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac100 spune:

Draga Cosicel,
Iti multumesc.
Eu nu mai vreau pe fuga.
Vreau un medic si cu care sa pot vorbi in mod civilizat, nu pe fuga cu 1000 de femei la usa.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Daniela, eu in disperare de cauza (dupa 3 luni la T) am ajuns la dr Cocei (Nord Medica) si apoi la dr Gherasie (Med New Life). Sincera sa fiu, daca as avea timp, as merge la dr Cocei, care mi-a castigat increderea de la prima consultatie - am vorbit pe indelete, programarea s-a respectat la minut, eco a fost explicata 'pixel cu pixel'. Dar din pacate, doar marti este la cabinet, in rest, la spital (Giulesti) iar eu nu pot ajunge dimineata.
Dr Gherasie e un pic mai rapida, dar mi-a raspuns la ce-am intrebat, plus ca programarea e programare! Si nici n-am avut sentimentul ca tb sa plec repede, ca e prea grabita ca sa fie atenta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

[red]Rammy, draga, stai linistita.
Nu te mai stresa atata. Nu este bine nici pt tine, nici pt bebel. Gandeste-te la ceva care iti face placere. Eu, personal sunt innebunit dupa turism, asa ca stau si citesc despre Roma, viitoarea mea destinatie de sfarsit de februarie. Am mai intrat din cand in cand si pe niste siteuri ca sarcini oprite din evolutie si altele de m-am deprimat total.
Asa ca stau si fac ce imi face placere si ma gandesc ca baietelul meu este bine. De unde stiu ca este baietel? Nu stiu. Asa simt eu. Deja vorbesc cu el. Deci, nu uita, gandeste pozitiv. Cred ca la mine a reusit IAS si pt ca am fost sigura ca sperma s-a scurs din vagin. Cred ca s-a scurs putin, ca mi-a zis Cezara sa nu ma mai incordez, ca nu vrea sa-i piarda ca si asa sunt putini.

Pentru danielac100, tiza mea.
Ma bucur ca experienta mea iti poate fi de folos. Medicii care mi-au facut IAS sunt Cezara Bucur si Mellihan Bechir de la clinica Dacia Medical Center. Pe dr Bechir am cunoscut-o la monitorizari. Pe Cezara, o stiu de vreo 2 ani cred. Am auzit numai laude la adresa ei. De aceea m-am si dus la ea.
Eu am avut probleme mari cu greutatea. De fiecarea data cand m-am dus la ea, mi-a spus ca trebuie sa slabesc ca sa imi maresc sansele de reusita. Pe la ea am fost cam sporadic, pentru ca nu reuseam sa slabesc, pana s-a setat butonul
Din aprile pana in prezent am slabit 30 kg. Normal ca dr a fost de accord sa imi faca IAS.

Barem minim de investigatii pt IAS sau FIV la Dacia Medical Center:

Pentru sotie:
1. Dozari hormonale Z3-5: FSH, LH, ESTRADIOL, PROLACTINA
2. Dozari hormonale Z21-24: PROGESTERON
3. Analize uzuale de sange: HEMOLEUCOGRAMA, UREE, CREATININA, GLICEMIE, CALCEMIE, TGO, TGP, GRUP+RH, COAGULOGRAMA
4. Investigatii serologice: HIV, VDRL, HBS, HCV
5. Zoonoze: TOXOPLASMA IgG;IgM, CITOMEGALOVIRUS IgG;IgM, LISTERIA, RUBELLA IgG;IgM.
6. Culturi col pentru: MYCOPLASMA, UREAPLASMA, CHLAMYDIA, SECRETIE VAGINALA, PAP'S
7. HisterosalpingografiE

Pentru sot:
1. Spermograma
2. Investigatii serologice: HIV, VDRL, HBS, HCV, GRUP+RH
3. Dozari hormonale: FSH, LH, TESTOSTERON, PROLACTINA
4. Cariotip genetic ambii parteneri
5. Deletii brat scurt cromozom Y in patologia severa masculina

Fetelor dragi, tot ce am scris mai sus sunt luate de pe fisa de la Cezara si nu inventiile mele. Faceti-va si voi aceleasi analize ca sa descoperiti care sunt problemele.
Eu trebuie sa recunosc ca sunt unele pe care nu le-am facut, adica punctele 4 si 5 de la sot.
Referitor la sperma. Sotul a venit la cabinet, asistenta i-a pus un recipient in mana si l-a dus intr-o camera cu reviste deocheate. In camera era un pat, un birou cu reviste, chiuveta, servetele...Dupa ce a terminat treaba i-a dat borcanelul asistentei pe care l-a dus la preparare. Deci, eu nu am experimentat fuga cu borcanelul la temperatura corpului si slalom printre masini si oameni. Din punctul asta de vedere, nici un stres nu o sa ai.

Cosicel[/red] iti multumesc ca m-ai adaugat in galerie si sper sa va trag pe toate dupa mine. Sper sa raman acolo. Mai sunt doar cateva zile de asteptat pt confirmare.

Acum va las ca ora 12 si sunt un pic cam obosita.
Daca aveti alte intrebari, va raspund cu mare drag la toate.

Pupici

Mergi la inceput