Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (46)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Pisigri, multumesc pentru raspuns!
Am citit acum din urma si am vazut postarea ta. Si eu as fi preferat sa fie in standarde ca sa nu trebuiasca sa ma stresez pt. cel putin 2 saptamani cand e urmatorul control. Nu stiu daca "caposenia" e de la mama natura dar poate fi vreun semn de suferinta! Inca nu am apucat sa "puric" internetul! Si la mine in sapt. 24 avea aprox. 750 gr., acum in sapt. 29 am ajuns la 1.700 gr., un micut sumo! Sper sa fie doar mai capos si mai dolofanel el de felul lui, mai ales ca inafara femurului care era masurat pt. varsta de 29 sapt. 5 zile, celelalte valori erau toate peste 31 sapt.

mihaela

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Si, La multi ani, Pisigri!

mihaela

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Bombonique, analizele ti le da dr de fam, pe langa poti sa mai ceri toxoplasmoza, secretia vaginala. Astea le platesti.

In fine, cele mai importante sunt fierul si calciu.
Eu deja sunt la limita, si mai iau pe langa niste pikaturi. Acum bebele ia cat se poate de mult.
Cel putin la mine, maselele sunt compromise. nashpa, asta e...inca 2 luni si scap.
Bafta!
Ariana-Maria +32



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Bombonique, da, mai avem gratuitate dar nu stiu exact la ce anume. Azi dimineata am fost si eu la un laborator privat (e tot al medicului care imi urmareste sarcina) si am aflat ca, la recomandarea dr-ului, o parte din analizele aferente trim III sint gratuite. Miine am programare si voi sti mai exact.

***

Plici Plici, multa bafta astazi. Te "lauzi" degeaba cu kg ca nu le arati deloc.
De unde provine nick-ul tau?

***

O zi frumoasa tuturor celor care-si serbeaza azi ziua onomastica.


Gina 27+
Eu vreau Thomas
Tati vrea Cristian
Va fi oare Thomas Kristian??

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

La multi ani! tuturor celor care isi serbeaza ziua onomastica!

La multi ani, Bebe shtrumf!

La multi ani, Inna30!

La multi ani, LoryV!



mihaela

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_tinaus spune:

Salutare fetelor!
In primul rand LA MULTI ANI! pt anul nou care a sosit, si inca un LA MULTI ANI! pt Ioni, Ionele si toti derivatii.
Raportez si eu sarbatori muult prea pline, unde s-au adunat 2 kg (nu ma plang, ma asteptam la mai mult la cate bunataturi am mancat).
In vacanta alta s-a panicat iubitelul ca a zis ca mai avem numai 10 saptamani si noi nu avem nimic asa ca am iesit luni hotarati si am luat patut, carucior, scoica si alte maruntisuri. (nu am luat carucior si cu landou pentru ca ni s-a patur suficienta scoica pt carat si caruciorul mai ales ca se lasa pana jos spatarul si e ok pt bebe de la inceput) La fel ca si voi sunt si eu un pic cu inima in dinti pt nasterea prematura, nu ca as avea de ce dar cred ca mai greu e cu rabdarea asta.
In aceeasi orine de idei cred ca ma apuc si eu incet de bagaj,si mai iau cate ceva la fiecare plimbare in oras, macar stau mai linistita cand stiu ca sunt toate pregatite.
pupici si spor la odihna pt cele mai multe dintre voi

Cristina 30+ si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Da Bombonique, cu Cord Blood Center am negociat, si am ales varianta platii in 3 rate.
Dupa posibilitati, coane Fanica.
In fine sunt renumiti si cei mai mediatizati, toti prietenii au mers pe varianta asta, deci ce sa zic mi s-au parut cei mai de incredere.

Acum tot inainte, sper sa nu aiba niciodata nevoie de aceste celule, dar sa fim linistiti ca totusi avem acolo o speranta, ceva de care sa ne simtim in siguranta.
Iar un criteriu bun a fost ca ei nu cer plata decat dupa analize, dc sunt celulele viabile, dc nu se reziliaza automat contractul.

iar in cazul in care nu achiti te razgandesti, platetsi doar transportul si prelevarea, iar celulele nu le arunca le pastreaza pt eventuali pacienti. Deci totusi merg pe ideea de ajutor, nu numai banii si atat.
Cam atat. Sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_tinaus spune:

Am uitat sa zic ca m-a scapat si pe mine pitica de o jumatate de masea cam prin trim 2...sper sa nu mai fie si altele pana la capat. Apropo, analizele de trim 3 voi cand le-ati facut? mie nu mi-a spus inca sa le fac desi am 30 de sapt..e drept si ca la ultimul control aveam doar 26 de sapt. Oricum am programare sambata si o sa intreb atunci (mai ales ca trebuie sa cer sa imi dea si prenatalul)

Cristina 30+ si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Aris, iti multu pt. raspuns

***

Mabei, eu nu cred ca e cazul sa te stresezi, desi iti inteleg ingrijorarea. Daca ar fi fost ceva in neregula, s-ar fi observat pina acum la investigatiile anterioare. O sa ai un bebe grasunel, numa' bun de pupacit.

***

Am vazut ca cele mai multe dintre voi, ati dat startul la marile pregatiri: lucrusoare pt bebe, bagalul pt spital etc. Mi se pare tare emotionant.
In ceea ce priveste lucrurile pt mamica: 1. "chilotzoii" sint obligatorii? Chiar si la cezariana? Eu imi inchipui ca lohiile ar trebui sa fie mult diminuate. 2. Camasa de noapte e ...musai??? Pijamalele sau un trening nu sint ok? Nu ma vad deloc in camesoi, sosete si slapi.
Sa-mi scuzati, va rog, superficialitatea: am auzit ca-n momentele alea nu te prea intereseaza dar...asa sint eu!

Miine incep si eu pregatirile la camera lui bebe. O sa pun poze in curind. Sper sa fie totul gata pina la sfirsitul lunii.

***

Analiza secretiei vaginale cind se face: la inceputul sau la sf. trim. III?

Gina 27+
Eu vreau Thomas
Tati vrea Cristian
Va fi oare Thomas Kristian??

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

LA MULTI ANI sarbatoritelor!
bombonique - analizele mi le-a dat doct ginecolog care imi urmareshte sarcina. medicul de fam si asa s-a crucit in primul trimestru...a zis ca ea nu a mai vazut atatea analize la o gravida in viata ei. bine ca nu imi pun baza pe ea ca probabil nu facam nici jumate. sunt gratuite cele de sange si de urina. pt.cultura de col mi-a fost indicat un laborator privat anume care face si antibiograma. toxoplasma nu vad de ce sa o repetzi acum probabil ai facut-o in primul trimestru.
chair voi nu faceti cultura de col pt streptococ???

29+
Poze

Mergi la inceput