Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

nu (re)citesc 27 de pagini, dar am o curiozitate si nu stiu daca s-a mentionat: care dintre voi si-a schimbat locul de munca, din moment ce in primul post ziceai ca-i o colega?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Citat:
citat din mesajul lui magneB6


totusi, cabotin, marturisesc ca ce m-a surprins extrem de neplacut la tine a fost modul in care recomanzi un circ ieftin la adresa amantelor. cum adica sotia sa o denunte la servici, sau parintilor ei? eu nu as putea niciodata sta cu o sotie inselata care s-ar preta la ceva asa de josnic.



din pacate, unele femei, indiferent ca sunt amante sau sotii, mame sau fiice, se preteaza la multe josnicii, in orice domeniu al vietii. Bunul simt, am remarcat chiar si aici pe forum, e de departe a fi ceva nativ si capatat in timp. Mi-e ca unele din noi, ne meritam de multe ori soarta. Atata stim si atata putem.

ilia99 , te admir, sincer si pe tine si alte cateva fete care nu mai posteaza de mult la aceasta sectiune.

imi pare rau ca nu mi-a trecut prin cap, mai de demult sa recomand, celor ce vor sa isi imbogateasca cunostintele in domeniul relatiilor de cuplu sa caute sa citeasca interviurile Aurorei Liiceanu din revista Tango, precum si cartile scrise de dumneaei. Mintea umana e atat de complexa incat a cere transant de la viata sau oameni niste linii clare in conduita sau emotiile lor, mi se pare aproape o nebunie in contextul societatii actuale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta

Mintea umana e atat de complexa incat a cere transant de la viata sau oameni niste linii clare in conduita sau emotiile lor, mi se pare aproape o nebunie in contextul societatii actuale.


Ai dreptate! Mintea umana e atat de complexa incat e capabila sa gaseasca scuze complicate si incuviintari pentru orice, inclusiv pentru minciuna. Minciuna repetata si premeditata. Ba chiar ajuta omul in a primi si accepta cu bucurie traiul gri. A, ce e traiul gri? Traiul gri, zice mintea umana complexa, nu e altceva decat echilibru...
Fiindca tot ii pomeni Buli pe Adam si Eva... Primii oameni isi doreau sa fie in locul lui Dumnezeu :). E clar ca nici unul din ei nu citise psihologie :)).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

hahaha, daca ar fi citit psihologie l-ar fi gasit vinovat pe Dumnezeu de toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Daca ar fi citit psihologie nu ar mai fi tintit asa sus :D.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel[/i
Mintea umana e atat de complexa incat e capabila sa gaseasca scuze complicate si incuviintari pentru orice, inclusiv pentru minciuna. Minciuna repetata si premeditata. Ba chiar ajuta omul in a primi si accepta cu bucurie traiul gri. A, ce e traiul gri? Traiul gri, zice mintea umana complexa, nu e altceva decat echilibru...
Fiindca tot ii pomeni Buli pe Adam si Eva... Primii oameni isi doreau sa fie in locul lui Dumnezeu :). E clar ca nici unul din ei nu citise psihologie :)).


te inseli din nou traiul gri nu e echilibru. sa accepti ca viata e uneori gri si sa intelegi si de ce e dovada de echilibru. sunt doua lucruri diferite.
iar daca Adam si Eva ar fi citit psihologie cred ca ar fi tintit la fel de sus, dar macar ar fi stiut de ce o fac.
desi uneori nu e suficient doar sa citesti psihologie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99


te inseli din nou




ma insel????? Pai, ce faci? Conform teoriilor tale, nu ar trebui sa existe in vocabular "te inseli!" sau "ai dreptate!". Devii extremista .



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

..acuma sa inteleg ca psihologia e de vina sau Aurora Liiceanu sau cei ce ce se straduiesc sa isi caute echilibrul si in ciuda eforturilor nu il gasesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

nu psihologia e de vina.
ci e incorect cand psihologia e folosita ca argument al neasumarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Balanta, sigur ca nu e de vina psihologia. Doar unii din cei care traduc psihologia sunt de vina .
Parerea mea este ca exista bine si rau, clar conturate, exista corect si gresit, clar conturate si ele.
Nu exista "e ceva rau, dar poate fi si bine, depinde cum privesti".
Nu!
Exista bine-bine si rau-rau, iar concesiile justificate prin sofisme tulburi si greu de digerat nu fac altceva decat ca arunca de tot in aer discernamantul, ala putin care mai exista.
Si, tocmai realitatea despre care pomenesti, realitatea lipsei echilibrului in conditiile in care omului i se pun dinainte busole cu ace inmuiate gata, arata spre cat de mincinoase si inutile sunt gri-urile :).





~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput