Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

larissa,
banuiesc ca fiecare percepe "inceputurile' si in functie de propria...constructie psihica? pot sa spun asa? Eu sint o persoana destul de nesigura pe mine (sotul m-a mai "reparat" daca pot spune asa), asa ca de fiecare data incercam sa...creez o impresie cit mai buna. in plus, am fost crescuta de ai mei in asa fel(nu e locul sa detaliez) incit am fost mereu in garda cind a fost vorba de sexul opus.
Din fericire, cind am lasat garda jos de tot(cu sotul meu), mi-am ales bine "personajul".
Dar da, stind strimb si judecind drept, si eu mi-as dori ca fiica mea sa aiba parte de inceputuri frumoase, ca cele pe care le descrii tu. Numai sa nu fie prea multe si sa nu se lase cu inimi prea frinte

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu am senzatia ca-l cunosc pe Un_cabotin... da' poate ma insel.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Cine nu poate vindeca nici cancerul, dar nici macar o simpla raceala, nu ar trebui sa pretinda ca poate preveni cancerul cu vaccinuri! Rusine mafiei farmaceutice din toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

Eu am senzatia ca-l cunosc pe Un_cabotin... da' poate ma insel.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Cine nu poate vindeca nici cancerul, dar nici macar o simpla raceala, nu ar trebui sa pretinda ca poate preveni cancerul cu vaccinuri! Rusine mafiei farmaceutice din toata lumea!


Sigur nu te inseli.
E atat de des intalnit ..pretutindeni, cu sau fara asa-zise remuscari si pus cenusa-n cap pana la urmatoarea floricica care sa-i reaminteasca masculinitatea.
E un tip de barbat destul de nesigur pe el si de aceea are nevoie permanet de confirmari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellene_n spune:

de apreciat ca un el isi dezvaluie infidelitatea in fata noastra, dar..........
eu sunt de parere ca DACA ai inselat o data....o vei face si o a doua oara. stiti ce-am observat eu? ca sunt oameni care sunt predispusi sa insele si oameni care pur si simplu NU pot face asta.
si-atunci....cand eu ca femeie intalnesc un el din prima categorie imi asum niste riscuri. stiu care sunt acelea si merg pana la capat, da?
daca stiu ca nu pot accepta ca cel de langa mine sa ma insele...ii zic pas si-l las alteia care poate sa duca asa ceva. pentr uca asa cum sunt oameni predispusi sa insele , asa exista si oameni predispusi sa ''indure'' asa ceva.
cel mai greu e cand se intalnesc doi oameni din categorii diferite.
va doresc la toti un an nou fericit si cu muuuult mai bun decat cel care tocmai a trecut.

P.S. luni imi duc bebele de aproape 3 ani la cresa si.....avem mari emotii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Cabotinule, ti-am mai pus intrebarea, dar nu ai raspuns, deci te intreb din nou: de ce nu poti spune NU O VOI MAI INSELA NICIODATA? Nu trebuie sa te creada una sau alta ci tu trebuie sa crezi asta. Atunci e fara de pacat acuzatia fetelor cum ca "daca ai inselat 1 data o vei mai face si a 2 oara", mai ales ca TU lasi sa se inteleaga asta.

simali, cred ca cine se indragosteste de 7 ori intr-un an se indragosteste de sentimentul de a fi "in love", ca nu poti iubi asa unul altul fara sa iti acorzi o perioada de "doliu" dupa un esec.
Sunt de acord cu tine ca dragostea (adevarata) creste in timp si mereu iti place mai mult, te simti mai mult, mai aproape mai in sanul iubirii. Si eu daca ma uit la inceputuri unde da, era frumos, nu as da totusi acest moment prezent (mult mai plin de certitudini) pentru unul de inceput.

Pe de alta parte "inceputurile" de care se vorbea asa sunt, siropoase, intense dar astea sunt aventurile, sunt iesirile bazate pe pura emotie si nu are nimic de-a face cu iubirea. Pentru unii sunt extrem de atragatoare si din pacate, tot unii sar asa din sirop in sirop toata viata, incapabili sa depaseasca momentul "indragostirii" (adica doar emotii si hormoni). Lasati prada doar reactiilor bio-chimice si traind o pura aventura... bleh makes me sick! Dar atat de mult le place unor barbati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Un_cabotin,
Interesant tot ce ai scris, apreciez sinceritatea ta.
Am si eu o curiozitate: Te mai gandesti la fosta amanta? ti-e dor de nebunia iubirii voastre? Compari calitatea partidelor de amor consumate cu amanta, cu cele de acum, din relatia statornica cu sotia?


Citat:


In relatia cu el foloseste atuurile tale cele mai bune:
- tandretea
- faptul ca-l cunosti mult mai bine decat amanta
- sexul , sau mai elegant spus: senzualitatea, iubirea, dragostea (fizica)
- forta reunita a familiei, a ta si a lui
- argumentul decisiv: binele copilului vostru
Protejeaza-ti copilul!
Nu-l indeparta de tatal sau.


De acord cu ce ai scris aici.. e simplu de zis dar mai greu de facut mai ales in cazul in cazul in care femeia e profund ranita. Cand ea stie deja ca este inselata. Mie una mi-ar fi tare greu sa imi ademenesc sotul cu tandreturi, sa vreau sa fac sex cu el stiind ca vine acasa cu 'pusca descarcata'(suna ca naiba) si mirosind a parfum de femeie.



Citat:

Cand i-ai spus ca e frumos, destept, ca e un barbat irezistibil, barbatul vietii tale?


La inceputul inceputurilor, cand (in naivitatea mea) chiar credeam ca asa e :-))
Acuma lasand gluma la o parte, eu nu folosesc cuvinte siropoase in relatia cu el, si nici nu prea folosesc vorbe mari.. De ce? pentru ca nici el nu o face, oricum nu e stilul nostru... dar din cand in cand ii amintesc ca el ocupa un rol important in viata mea.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Incercam sa-mi inchipui o relatie cu o lata femeie. Pur si simplu cred ca nu pot.


Marius, deci sa intelegem ca iti plac femeile mai subtirele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

greseli greseli... "alta" in loc de "lata".

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Motana

Pe de alta parte "inceputurile" de care se vorbea asa sunt, siropoase, intense dar astea sunt aventurile, sunt iesirile bazate pe pura emotie si nu are nimic de-a face cu iubirea. Pentru unii sunt extrem de atragatoare si din pacate, tot unii sar asa din sirop in sirop toata viata, incapabili sa depaseasca momentul "indragostirii" (adica doar emotii si hormoni). Lasati prada doar reactiilor bio-chimice si traind o pura aventura... bleh makes me sick! Dar atat de mult le place unor barbati...


Adik te indragostesti dupa ce trec emotiile si hormonii, sau cum? De ce trebuie sa depasim momentul indragostiri? De ce trebuie sa ne placa sa vedem chilotzi ruptzi, obraji nerasi si bigudiuri in cap? Ca le accepti pentru ca il iubesti pe cel de langa tine (din pricina de emotii si hormoni), da, dar sa iti si placa??

Mie una niste chestii de pe-aici imi suna ca "ok, indragosteala ca indragosteala, asta a fost, da pana una alta suntem luati cu acte si responsabili, poate avem si un copil, asha ca mai lasa vrajelile ca ai nevoie de tandrete si treci la munca/la cratita". Si asta si din partea femeilor si a barbatilor. Tare trist.

Nu zic ca trebuie sa porti tocuri de 12 si string lycra in fiecare zi. Dar, for crying out loud,macar o data pe luna? :D Nu trebuie sa ii spui ca il iubesti in fiecare zi. Dar, din nou, poate odata pe luna?
Evident si reciproca e valabila....Personal cred ca acele cupluri care isi aduc aminte des din ce motive s-au luat (alea, influentate de emotii si hormoni) au si mai multe motive sa ramana impreuna precum si resurse sa lupte pentru asta. In alea care devin "doi prieteni care cresc un copil" sau si mai rau "doi prieteni care cresc un cont in banca" e mult mai usor sa apara a treia persoana....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

La ce ma refeream eu e ca faza cu indragostitul e mai mult bio-chimic, de asta am zis hormonal si emotional si se poate intampla de 7 sau 10 ori pe an. Cand trece nu e neaparat o deziluzie (e doar in cazul in care se transforma in nimik sau banalitate) dar se poate transforma in IUBIRE, care este, mult mai profunda. Si iubire nu inseamna chiloti rupti, ci acceptarea celuilalt partener, de fapt acum deschidem ochii ca pana atunci doar inima (in general). Mie imi place sa fiu si indragostita, dar nu as da pt. nimic iubirea de care o am acum pentru o alta "indragosteala". Cam asta...

Mergi la inceput