Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap42

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pusichet spune:

Ralu, Ioana

o sa trec si peste asta.
acum caut pe net un laborator de genetica in iasi.
nu am afcut analizele care le zici tu, nici nu mi-a zis nimeni sa le fac.
pur si simplu sau bagat hormoni in mine 7 ani de zile, dar nimeni nu a m-a trimis la analize mai minutioase.

sper sa gasesc cauza care duce la pierderea sarcinilor mele
pupici dulci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Pusichet draga, i-mi pare rau ca nu te-a trimis nimeni sa faci analizele, pentru a depista pierderea sarcinilor. Deobicei doar dupa 2, 3 sarcini oprite in evolutie se recomanda acestea analize:
ANALIZE IMUNOLOGICE FENOTIPARE LIMFOCITARE A CELULELOR T,B SI NK
anticorpii anti ADN ds
ANTI B2GP1 IGG
ANTI B2GP1 IGM
ANTICORPI ANTI BETA 2 GLICOPROTEINA
ANTICORPI ANTI MICROZOMIALI TIROIDIENI (Anti TPO)
ANTICORPI ANTICARDIOPILINI IGG
ANTICORPI ANTICARDIOPILINI IGM
ANTICORPII ANTIFOSFOLIPIDICI
ANTITROMBINA III
AP
APCR V:R
APTT
CD 19+5+
CD 56+
FACTORUL II
FACTORUL V (LEIDEN)
FAN (Factori anti-nucleari)
FENOTIPARE LIMFOCITARE CELULE B,T SI NK
FIBRINOGEN
FR (factor reumatoid)
HEMOLEUCOGRAMA
HERPES SIMPLEX
INR
LUPUS ANTICOAGULANT
PROTEINA C
PROTEINA S
PT
R APTT
SCREENING PT TROMBOFILII




"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa.1983 spune:

Buna fetelor...de ceva vreme stau in cumpana daca sa va scriu....si ce anume....cum sa va zic povestea mea?....pai sa o iau usor cu un scurt rezumat : De la 14 ani am tot avut probleme cu chisturi pe ovare...am tinut-o numai intr-o pastilare viteza cu anticonceptionale....ba erau chisturi...ba nu erau...ba mai faceam o hemoragie si le gasea...si pe ovarul stang si drept...dar mai nasol pe stangul... si uite asa anii au trecut...eu m-am obisnuit cu ideea ca am chisturi pe ovare...aia era...erau ale mele...si le iubeam ca atare ...La un momendat mi-a zis un doctor, acum vreo 2 ani, ca pe ovarul stang am un chist "mai dubios" si ca ar trebui operat... dar nu m-am panicat..ca doar era cu mine de muuult...era cea mai lunga relatie a vietii mele...cea cu chistul asta .....si uite asa...anul trecut in februarie am facut test de sarcina si ERA POZITIV.... .....Cand am ajuns eu la doc Herghelegiu deja sarcina era marisoara....mi-a zis ceva de un chist...dar ma repet...era ca si cand mi-a zis ca am 2 nari...stiam...CONCLUZIA este ca nasterea a fost prin cezariana datorita unor probleme de placenta....si SURPRIZA .....dupa ce au scos copilul....doc a vazut o endometrioza severa la ambele ovare...au taiat juma de ovar stang, l-au curatat pe dreptul....si acum sunt absolut FUNCTIONALA........ A zis ca medical era imposibil sa raman gravida cu asa ceva... si abia-l scosese pe bebe......deci SE POATE ORICE....am facut bebe si abia dupa m-am documentat eu ce si cum cu endometrioza....si v-am gasit cu subiectul acesta...Vroiam sa va incurajez sa va ....si sa va amintesc ca MINUNILE sunt la tot pasul....Si se intampla si fara sa stii

Povestea nasterii lui bebe:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=129571&whichpage=18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna ziua iubitele!
Pusichet imi pare rau. Sigur trebuie sa fie o explicatie iar listuta Ioanei este excelenta!Fa macar analiza pt sindrom antifosfolipidic. Dureri ai mai avut? Sigur nu e SEU? Te intreb pentru ca e singura chestie mai naspa si trebuie tinut sub control,sa fie trompitele bune.Nu vreau sa te supar.Cred ca esti trista, dar eu sunt convinsa ca dupa o tura de analize vei da de capat si ai sa afli care e problema.In tot raul asta mare partea buna e ca ramai gravi natural.Sigur vei avea BBic cat de curand,numa tu sa ai grija de tine!Curaj si te imbratisez tare!
Ioana e foarte faina lista ta.Bine pusa la punct.Poate Mada cand mai intra,daca nu vrea sa o dam la disparuti o trece pe prima pagina,chiar e bine sa o avem.Nici nu vreau sa ma gandesc insa la umblaturile dupa laboratoarele care fac pe astea mai neobisnuite si la costurile care sigur nu sunt acoperite de CAS.
Alexa am citit mesajul tau.Multumim pentru el!Si am citit si povestea nasterii si am tras si o portie de ras la faza cu schimbatul BB-ilor.Am ochit si pozicile si ai BB frumos,sa-ti traiasca si tu ai niste ochi splendizi!Ai dreptate:minuni exista si trebuie sa credem cu tarie in ele.Tie ti-a fost de folos faptul ca erai foarte impacata cu situatia(chisturile)nestiind ca ai endometrioza,deci intr-un fel ai fost destresata dp asta dv,dar ai patimit si tuuuuuuu,oioi!
Beatrice ma bucur ca raspunzi bine la tratamentul pe care il faci.Cum stai cu tusea?
Magdi,Ralu mai aveti examene de dat?
Va pup pe toate si astept vesti bune de la fiecare!
PS:pe pagina aspirantelor este sus postat de DC un art despre endometrioza cu detaliii pe Supereva.
KISSES



my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Buna iubitele,

Pusichet
Alexa, sa iti traiasca baietelul ! Multumim mult pentru postarea ta, care ne asigura inca o data ca minuni exista .
Lucic, mai am trei examene, chiar azi am unul dintre ele. Ce mai faci, ce face bb ? Sper ca te simti mai bine si ca poti sa mananci .
Ioana



Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna…"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Magdi BAFTA!!! Tu parca ai terminat cu injectiile,nu?
Burti meu cred ca e ok, adeca azi nici nu ma doare...nu am simptome de nimic, usoare pofteAsa ca fara simptome= paranoia.Ma gandeam daca nu mi se pare ca sunt gravi, pana m-am luat cu altele si am revenit la sentimente mai buneAm zile in care mananc ok si zile in care facem livrari la fructiera si nu mi-e pofta de nimic.Sa nu-l manii pe DD tot e bine ca sunt alte fete cu greturi permanente,banate la farfurie.Astept sa se faca mai repede 6 feb sa merg cu BB la control si pana atunci incerc sa fiu calma, nu iese dar continui sa incerc


my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pusichet spune:

salut
Ioanatugs multumesc pentru lista de analize.Le-am salvat si vreau sa fac macar o parte din ele poate descopar care este problema.


lucialu am inceput sa am dureri foarte mari de ieri, iar de azi a inceput sa curga nu foarte mult. Si eu sper sa nu am extrauterina, desi daca era probabil aveam dureri si mai mari care se duceau prin umar sau mai stiu eu pe unde.
durerile acre le am acum seamana cu cele de data trecuta cind am eliminat sarcina.
sper sa ma curat asa fara interventie.
trista sint, dar o sa treaca, de durut doare foarte tare mai ales sufletul. Sanatate sa avem ca restul le putem duce pe toate.
Am vorbit si cu preotul meu, cind sint curata sa ma duc sa-mi faca molifta.

magdita bafta la examene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Lucic, ma bucur ca ti-e bine. Sambata fac 3 saptamani de la ultima injectie de diphe .
Pusichet, multumesc pentru urari. Ai grija de tine .


Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna…"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Ori sunt la ovulatie, ori de la vreme, ori ambele, sapt asta m-a cam durut burtica jos, dar oricum suportabil. Sunt curioasa cat imi iese CA125 ca data trecuta mi-a iesit peste limitele normale. Tusea persista si asta ma ingrijoreaza. Mi-am facut eco plamani, nimic. Analize sange, nimic. Fac tratament de 10 zile (plus antibiotice) si tusea nu mi-a disparut complet.........de la Craciun. Si de la vremea asta ma doare si reumatismul.
Dar am si o bucurie....maine plec la Londra pt zile!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

3 zile

Mergi la inceput