Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:

Avem un dintisor! Acum sper ca asta sa fi fost motivul pt care a mancat asa putin zilelea astea.


Antonia Melisa, Maria, Radu Alexandru

Miss hai poate si la voi tot dintisorul o fi! Ma gandesc sa nu fie oare si eczemele devina! Off saracuta de tine bine ca rezisti lasa ca trece si perioada asta. Ma gandesc ca are el un of pt care se comporta asa.

Doloress felicitari pt noile achizitii. Poate in timp ii vor placea. Tiberiu la fel face cu ce are inclusiv cu scaunul se plictiseste repede dar dupa jumper e innebunit cand il vede, acum l-am bagat in cutie ca sa nu il mai atraga ca trebuia sa il tin in brate sa se joace el cu jucariile. Legat de dormitul in pat acum e clar ca la al doilea bebe vei stii ce ai de facut. Asa zic si eu cand imi dau seama unde am gresit, la noi e vorba de tinut in brate si de adormit leganat (noroc cu bouncer-ul). Probabil daca as fi in locul tau l-as lasa sa doarma cu mine daca asa ii e mai bine dar tu stii cum e mai bine! Of saracuta de tine cu muscatul..........

Ylari si la mine la serviciu la fel fac cu cele 6 ore. Oricum eu stiam ca in contractul colectiv de munca sunt 2 ani dar.........cum ma voi intoarce la 1 an la mine e clar ca voi sta 8 ore ca ii stiu ce porci sunt!

Prag bine ai venit! Ce Craciunei frumosi ai tu http://good-times.webshots.com/photo/2117932190035881873ftJjYS

Daria Ioana La multi ani! Sa iti traiasca printesa mica, sa o aculte pe mamica ei si sa doarma bine si sa pape la fel de bine!

Micaela sa stapaniti sanatoase tarcul! Vai ce frumos se tine ea acolo! Multumim de raspuns acum am citit si eu legea si m-am linistit pt ca as vrea sa depun actele dupa 16 ianuarie ca ma gandesc ca sunt cozi si nu am cu cine sa il las pe Tiberiu, decat sa il iau cu mine! Pe 16 ianuarie vine mama de la sora mea din America si o sa mai stea cu piticu! Uraaaaaaaaaaaa i-am zis de pe acum ca intr-o sambata seara sigur o las cu el ca sa ies si eu cu tati in lume noi doi, in fine ca parca vad ca in 30 min mi se face dor de el!

Nicole imi pare rau de cazaturi! Las ca trece!

Kristinik multa sanatate!

Socrate eu cand se umpleau sanii rau ma mulgeam putin atat cat sa nu ma mai deranjeze ca imi era frica sa nu dau in vreo mastita. De muls ma mulgeam seara si treptat mulgeam mai putin si tot asa pana cand productia a scazut de tot!Dar a trecut ceva timp vreo 3 saptamani. Socrate uite eu l-am alaptat pana la 4 lini jumate si sincer nu mi se pare aiurea ce zici tu. Din contra imi pare rau ca am renuntat pt ca nu lua in greutate, dar asta e acum. Te inteleg perfect cred ca si la 1 an mi-ar fi fost greu sa il intarc. E o legatura unica si e normal sa simti asa. Ma crezi ca eu si acum imi pun filmuletul cand suge la san si imi dau lacrimile!Legat de lichide la fel si noi nu vrea decat lapte. Suc, ceai, apa, zeama de la supa nimiccccccccc!

Dordia vreau si eu reteta de bors!

Simonacip si Tiberiu da sa se ridice cand papa dar nu ii reuseste. Oricum la noi papa si mocheta si peretii, Tiberiu o lingurita, mocheta o lingurita si tot asa!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Adriana si eu stiu ca gabitzam ca e deshidratat copilul daca are fontanela adancita. In rest buze uscate, pampersi uscati. DAr oricum nu strica sa incerci sa maresti cantitatea de lichide. Daca nu ajuta nici nu strica.

Da, Sebastian bea lapte praf, fara probleme. Ma supara mai mult pe mine, el are inclocuitor, eu nu.]

La multi ANi lul Raducu !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bratafel spune:


andrada79 felicitari pentru dintisor!! cum s-a manifestat pana acum? i-a scazut pofta de mancare?

POZE 5-6 luni !!

http://b1.lilypie.com/6wARp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

mi-a cazut din balansoar. of! n-am inchis bara aia de protectie si m-am dus pana la bucatarie. a ridicat-o cu piciorul si a cazut direct pe burta. nu e distanta mare si a cazut pe covor, care-i destul de gros, insa e putin rosie in frunte si umflat dar foarte putin. a plans jumatate de ora saracuta, mai mult de sperietura. am verificat-o pe restul corpului, n0-are nimic. cred ca s-a speriat. ma ce neatenta sunt...of! ma duc sa stau cu ea ca e suparata tare. am cautat o reteta cu spanac sa nu i-l mai dau fiert cu ou si iaurt, mai schimb si eu..va pup

The cheese to my macaroni - Mufitza Ariana Elena




Pozici Mufitza
Mufitza's Videos
5 Lunitze
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam

Adriana, unul din semnele de deshidratare stiu ca era fontanela adancita, sper sa nu ma insele memoria. Plus ca face febra.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla



sau pipi mai putin si mai inchis la culoare.

daca e doar diaree de 2-3-4-5 ori pe zi, poa fi si de la dinti. incearca cu un orez, cu mucilagiu de orez, lasa-i doar san - din astea. Stiu ca mai erau la farmacie niste solutii de hodtratare, nu stiu cum se numesc.
Enterovirozele sunt mai violente, iar la cupiii sub 6 luni impactul rotavirusu e f. puternic, in 24-48 ore se lasa cu vomitat tot, diaree continua, febra, scadere brusca de greutate. La peste 5% idn greutate pierdut - internare si perfcuzie pt hidratare. De aceea am decis vaccinarea.


simonacip, tobradex sau ceva de genu asta, picaturi.

nu mai stgiu ce voiam sa scrtiu. A, pt anutza-maria care si-a pierdut parola (declarat nula), uite www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/adeverinta%20angajator%20indemnizatie/adeverinta-angajator-mama-indemnizatie.pdf" target="_blank"> aici . si am luat cu Ctrl-A, Ctrl C, dus in word, apasat Ctrl-V , si am adaugat: venitul net pe ultimile 12 luni:
-aprilie 2007
-mai 2007
etc


a, uite ca si simonacip iti descrie mai clar deshidratatrea evidenta.

fug cu treburi - si mergem la munca la mine. sa videm colegii si adev.




o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

fetelor sunt vai de capul meu. ieri am aflat ca luni si marti am 3 exam. pt care trebuie sa scriu in total 10 referate
nu mai zic ca trebuie sa parcurg toata materia si sa si invat
azinoapte am stat pana la 2 noaptea si inca nu l-am terminat de scris pe primul...mama zicea ca vine sa stea ea cu copilul dupa ce pleaca bona dar s-a simtit rau...asa ca doar dupa ce s-a culcat bb la 10 am avut o sansa sa scriu ceva. in rest stateam cu cartile in brate si tudorica pe un genunchi cu cartea lui, insa cartile mele erau mult mai pasionante ca aveau ceva desenat (adica litere) pe care tudorica vroia musai sa le culeaga
fetele cu diaree. poate fi rotavirus si daca sunt vaccinati, o alta tulpina. daca sunt vaccinati insa nu ajung la forme grave. tudor n-a vomitat la nici una din cele 2 infectii cu rota.la rpima s-a simtit f rau cu scaune apa chiora, ajunsese si la 10/zi. la a doua a avut 3 sacune pe zi, moi, nu apa, timp de 2 zile si atat. semne de deshidratare: fontanela adancita, ochi incercanati, buze uscate, pielea pe burtica daca e stransa intre degete nu-si mai revine usor, si in cazurile f grave asa cum zice si simo, nu mai fac pipi.
eu va recomand solutii de rehidratare humana elektrolit care se gasesc la farmacie, de dizolvat in apa. contin saruri minerale care se pierd prin apa eliminata si care dau senzatia de moleseala si de rau la bebe in urma nenumaratelor scaune. in principiu bebeilor le place ca au gust sarat, al meu a baut cu placere. insistati cu biotics baby fiindca se elimina mucus intestinal si se distruge flora. si puteti incerca pe langa smecta, cu hidrasec, trebuiesc date 3 plicuri/zi. nu se vad in general efecte imediate. plus regim strict: lapte fara lactoza, legume doar morcov, fara fructe (doar banana) si doar cereale de orez care pot fi preparate cu mucilagiu de orez( zeama in care a fiert orezul, la 1 litru de apa 4 linguri de orez) sau cerealele de care mai spusese cineva de la milupa HN25 cu morcov si orez special pt bolile diareice. si urmariti starea copilului, daca devine apatic sau doarme f mult, daca nu mai face activitatile obisnuite, fuguta la dr. fiindca noua ni s-a spus ca starea se poate inrautati brusc, 2 ore sunt suficiente pt o deshidratare ff severa.
eu cred ca daca ii rehidratati cu biberon, linguritza, oricum, vor fi bine. notati-va cat beau copiii pe un caiet si aveti grija sa consume cel putin (ideal ar fi mai mult) cat consuma de obicei intr-o zi. sper sa va fie de folos si sa nu aveti nici un fel de probleme.
lili imi pare rau pt fetita dar bine ca nu e mai rau de atat
socrate eu te inteleg f bine, si cu pompa si cu chinul, nici eu nu l-am intarcat de lipsa de lapte ci de lipsa de colaborare. dar am preferat sa nu-l stresez cu sanul si sa-i respect alegerea, am zis ca tot e bine cat a supt lapte de la mine...vezi si tu cum te lasa inima. oricum, poate fi doar o faza, poate iese vreun dintisor. sau incearca mai ales cand e adormit. eu cand am intarcat n-am avut probleme, cu 3 saptamani inainte alaptasem numai dimineata si ma mulgeam seara. s-au intarit f putin, vag dureros, dar n-am avut nevoie de muls sau dusuri reci. oricum, lapte, crd ca mai am si acum daca stroc un pic
am vazut si eu copii f frumosi de Prag, sa-ti traiasca si bine ai venitsa-mi dai si mie reteta de fetita
missimi pare rau de voi, dar ce fel de dermatita are david? poate ai explicat dar azi sunt asa de nedormita ca nu-mi mai amintesc. incearca sa-i dai cu creme f grase, probabil ca-l mananca fiindca e pielea f uscata. la noi s-a rezolvat exclusiv cu avene trixera si cu baita fara sapun, cu solutie de curatat fara clatire tot din gama trixera. in 2 saptamani scapseram. oricum, poate a facut alergie la ceva din mancare, incearca sa vezi ce ai introdus nou si sa scoti. iar cu polemiccile de la grupul de sustinere, lasa ca sunt eu pe baricade, nu scriu prea multe info, dar sunt ca un caine de paza
va las, ma intorc la nenorocirile mele de referate. asta pe care-l scriu acum insa imi place, e despre educarea copilului prin joc si importanta jocului in formare psihica a bebelusului. daca veti dupa aia va fac rezumate

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

cleo deja 5 scaune /zi daca ritmul normal e de 1 singur, e prea mult ca sa fie doar dinti

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Salut fetele

Vin si eu la raport :) Ieri am fost la cresa cu Robertzelu' - am stat o jumatate de ora cu el - era vesel, se juca pe jos, dar numai langa picioarele mele... daca ma mutam mai in stanga - pac si el dupa mine. Apoi am incercat sa dispar din raza lui de actiune - a inceput sa planga. Am facut asa de cateva ori, apoi au venit si ceilalti copii, a inceput sa se familiarizeze, a gasit o jucarie interesanta si eu am profitat de moment si am plecat pt 1 ora si ceva - m-am intors, plangea, dar nu asa de tare Cica a si dormit, nu a mai facut asa criza... In fine... am mai stat cu el vreo 2 ore si la sfarsit era mai bine, dispaream din camera si nu mai zicea nimic, se juca sau o asculta pe tanti cum ii canta.

Am vorbit si cu asistenta sociala a lui si a zis sa nu il mai chinuim cu "uite mami nu e mami" - cica copilul trebuie bine pregatit, trebuie sa i se explice inainte ce se va intampla, apoi trebuie lasat acolo, dupa un pupic rapid si o imbratisare. Cu cat ne alintam mai mult, cu atat mai greu va fi. (Eu ma gandesc ca e cam ca la apilat ). Asa ca m-a sfatuit sa il las pur si simplu acolo, e normal sa planga... va plange cam 2 saptamani... apoi insa va fi ok, atata vreme cat copilului i se va explica etc. Azi dimineata l-a dus Bogdan, eu sunt racita rau, o sa ma duc la il iau pe la 3.

Partea buna a lucrurilor e ca am stat ieri cu doamna si am vazut cum se ocupa de pitici. Sunt multumita, mancarica e mai ciudata (e marocanca tipa) si ieri Robert a mancat carnitza de miel hehe vineri e zi de cuscus cu legume cica :) "Colegii" lui de "suferinta" sunt niste dulci, o fetita f frumoasa de vreo 2 anisori, marocanca, o fetitza mai mica belgianca si inca o fetitza africana (pe care nu am vazut-o). Si mai este baietelul tipei, de 9 luni, un dulce... dar puturos rau La 9 luni, desi e mai mare decat Robert (si ca varsta si ca greutate), sta in fund si atat. Nu merge in 4 labe, nu se taraste, nu stie sa bata din palme, sa arate du degetul etc - m-a distrat copios o faza cand ambii bebelusi voiau sa ajunga la o jucarie - robert din 2 miscari a fost la ea, pe cand piticul celalat tzipa de frustrare ca el nu poate sa ajunga la jucarie. Ce diferiti sunt copiii ! Tanti mi-a zis ca si ea s-a mirat de Robert, cica e slab si ca un titirez Intr-o luna cica merge ... asa a preconizat. Mie nu imi venea sa cred ca sunt pitici calmi... ca nu trebuie sa alergi dupa ei etc... COOL

In rest sunt multumita de tipa, pt ca se tot duce la cursuri de psihologie etc si tot timpul vorbeste de Dolto imi da tot felul de sfaturi care evident ca imi merg la inima mi se pare f important sa fim pe aceeasi lungime de unda. Sper doar ca Robert sa se obisnuiasca si sa nu sufere prea tare.

Cine spunea de somnul agitat al piuticilor? De vineri Robert plange rau de tot in somn, eu cred ca are legatura si cu schimbarea asta de program, am inteles ca viseaza activitati de peste zi... Piticul plangeeeee... se vaitaaaa... dar doarme, cu nimic nu il potolesc, plange langa mine. Uneori rade in hohote... sau vorbeste ... sper sa nu am un copil somnambul Cica e normal, nu avem ce sa le facem... doar sa ii tinem langa noi. E un pic cam greu pt noi, ca nu suntem obisnuiti (robert de la 3 luni a dormit non stop noaptea). E greu si pt ca ne sculam f devreme si tre sa muncim etc... in fine, sper sa ne descurcam :)

Socrate - te inteleg cu alaptatul/intarcatul, mai ales ca te-ai chinuit. Ce sa iti spun - fii mandra de tine ca ai reusit sa faci chestia asta timp de 8 luni, ai toata admiratia mea (si a altor fete, stiu sigur). O sa treaca si perioada asta un pic deprimanta, o sa vezi, si va fi bine Piticutzul tau este un norocos - bine, ei nu prea isi dau seama acum

Esme - pupici !

Mamici noi - bine ati venit ! Sa fie piticutzii sanatosi si voi pline de energie pentru ei

Iulia - jaaaaaak ! faza cu scuipatul copilului mi s-a intamplat si mie in RO grrrrrrrrr... Asa ca noi ii dam fetitzei un pupic delicat delicat

Nicole - pentru David ! Si piticul meu e agitat rau in scaunul de papa, inca nu il leg, dar am remarcat ca se ridica IN PICIOARE in scaun Eu nu il las nici o secunda singur acolo - singurul loc unde sta bebe fara mine este patutzul lui - uneori il duc in sufragerie si il folosec drept tarc. Insa nu as vrea sa se obisnuiasca cu ideea de pat = loc de joaca, asa ca evit... in general stau numai cu el, pe jos etc... nu fac nimic prin casa din cauza lui (ce scuza mi-am gasit betooon)

Ylari - succes la serviciu Si pe mine ma bate gandul sa imi iau prigram scurt.

Iar am scris un post kilometric Se vede ca e ultima saptamana la serviciul asta vechi. La noi e frig, a NINS ca in povesti, nu ma bucur eu prea tare caci trebuie sa il iau cu pitic si mergem cu autobuzul... e frumos, dar frigutz. Pe robert il infofolesc si doarme tun la aer curat.

Oki, sa dau send ... ca am scris mesajul de 2 ore dar am avut un confcall intre timp si nu am apucat sa il dau.

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Ziua buna si de la mine….
Vad ca ati mai discutat pe aici,acum m-a cuprins si pe mine febra indemnizatiei, cam tarziu, dar....
Cu cat vreau sa ma informez mai mult cu atat parca apar mai multe necunoscute si nu le dau de capat:
Sa va zic situatia mea, poate ma puteti ajuta…
Am nascut pe 20 mai 2008, insa eu nu am 12 luni la ultimul loc de munca, fiind angajata din 12 iulie 2007 aici. Nu e vorba ca nu am 12 luni pentru ca imediat ce mi-am dat demisia, m-am si angajat, practic nu am nici o zi lipsa din cele 12 luni dinaintea nasterii copilului(altfel nici cei 600 Ron nu aveam cum sa-i primesc acum). Una din intrebari este: adeverinta de venit iau din ambele locuri?adica o adeverinta pentru veniturile obtinute pana la 12 iulie 2007 si o alta de la celalalt loc de munca incepand cu 12 iulie 2007?
O alta problema………prima mea slujba a fost aceea de cadru didactic. In aceasta situatie noi nu avem prima de concediu, insa salariul pe iulie si august se da din luna iunie(practic in luna iunie eu am primit 3 salarii). Cand mi-am dat demisia, mi s-au cerut banii inapoi si am fost de accord sa ii restitui cu conditia sa mi se plateasca zilele de concediu neefectuat care era de fapt acelasi lucru, aceeasi suma……..prin urmare nu am mai dat nici un ban inapoi. Intrebarea este………se pun si acesti bani(cei pentru zile de concediu neefectuat) in calcul la indemnizatie? Ca doar e venit….
Alte prime, cum ar fi cea de Craciun de exemplu, se pun la calcul?
In cazul meu si al multora dintre noi ce luni se iau in calcul? Iunie 2007 – Mai 2008(venitul din luna mai este ca cel din luna aprilie). Oricum daca e sa o luam logic, venitul din luna anterioara nasterii este egal cu cel din luna in care ai nascut, avand in vedere ca esti in concediul de sarcina si lauzie si ai 85% care de fapt e mai mare decat salariul tau normal pentru ca nu mai platesti nu stiu ce dari la stat(sunt 63 de zile inainte de nastere si 63 dupa; poti lua mai multe inainte cu conditia sa iti ramana 42 dupa nastere)…

Zau ca sunt in ceata….
Fug la piticanie cu fructe si revin

Deliutza Broscutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:

Ralu_t bafta la invatat!
Bratafel pai in primul rand i-a scazut pofta de mancare si destul de serios ar fi vrut mai mult lapte si era marait si vroia suzeta mai des decat deobicei! Aaaa si noaptea se mai trezea plangand dar ii bagam suzeta si adormea imediat dupa care i-o scoteam si il puneam in pat, pe burtica cum ii place lui! Oricum nu a fost atat de marait si plangacios pe cat ma asteptam, chiar a fost ok!
Simonix sa ne zici cum a fost azi la cresa. Apropo de asta zicea supernany ca e bine ca atunci cand ii dam la cresa sau ii lasam cu bona cu bunica sa ii luam treptat si sa stea persoana respectiva alaturi de mamica chiar o luna (cam mult parca) pana cand se adapteaza dupa care ii lasam singuri. Acum cred ca depinde si de copil si de mamica ! Oricum e mare lucru ca iti place de doamna respectiva si chiar imi place ca se duce la cursuri de psihologie inseamna ca iubeste ceea ce face si se implica mult in ai intelege! Bravo!
Iulia imi pare rau de cazatura! Sa ne zici ce reteta ai gasit!

Mergi la inceput