Mamici antistress de ianuarie-februarie 2009 (110)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Citat:
citat din mesajul lui szmonic

cred ca puteti scoate agitatele, mi s-a rupt apa la 5.35 asa ca o luam catre spital. Halal programare ne-a facut pentru aziuite bebe a fost mai harnic si a luat-o inainte


Tinem pumnii sa fie totul bine. Nastere usoara si sa asteptam vesti!

Venera - mama de Vlad-Petru (25.06.2002) si 32s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aresa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

voi ati citit subiectul asta?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131188&whichpage=10


voi cum va ganditi sa procedati cu vaccinurile la bbei?
si aveti idee unde pe net gasesc care e schema de vaccinare care se paractica in Romania?


eu recunosc ca deja nu prea imi mai arde sa vb de nastere si gravideala,... ma gandesc ca tr s ama informez mai mult despre bb, desore ingrijirea lui etc pt ca din cate observ la fetele care au deja bb si la fetele de la noiembrie decembrie timpul devine rara avis dupa ce apare copilul


Pumnii stransi fetelor "de astazi":
Hai Szmonic, Hai Tuchi, Hai Delia

Buna intrebare Porumbita!!...Bebele nostru va petrece mai mult timp in Turcia decat acasa asa ca as vrea sa confrunt putin schemele de vaccinare.Am aranjat deja un pediatru pentru aici,dar sincer ma incred in cei de acasa!!
Astazi zugravesc/colorez/pictez/pregatesc.....camera bebelului...Miercuri plecam spre tara ,dar vreau sa fie totul gata la intoarcere!!Bunica o pregateste pe cea de acasa!!
Sper numai sa nu am probleme la aeroport!!...in orice caz abia astept 8ore escala in Istanbul...data trecuta le-am petrecut targuind diverse pentru bebe mic !!Au atatea lucruri frumoase(si ieftine)!!!!

va pup si zi usoara!!

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Neata fetele,

Si eu jos din pat, un pic cam tarziu ce-i drept, dar azi e ultima zi de vacanta...

Am mancat si dupa bineintles hop pe forum sa aflam vesti. Asa ca bafta Szmonic si Tuchi, Delia, da-ti de stire cand apar licuricii sa ne bucuram impreuna.

Miere, nu dispera mama, vine bebe cand o sa te astepti mai putin.

Alina imi pare bine ca te simti mai bine, din tonul tau vad ca esti mai optimista azi. Fruntea sus si totul o sa fie bine.

De maine incep sa pun si eu ordine in actele care trebuie depuse pt alocatii & stuff. Insa vroiam sa va intreb ceva: eu stau in sectorul 6 si o sa nasc la Euroclinic, adica in sectorul 1. Unde declara husbandul copilul: in 6 sau in 1? Nu de alta da' tre' sa-i zic de pe acum ca sa nu se piarda, oricum e varza la chestiile astea.

Si alta intrebare, pentru Alina si Bee, pot sa ma duc in orice zi sa vizitez Euroclinic? Recunosc cu rusine ca m-am hotarat sa nasc acolo dar nici macar nu am fost sa vad cum e si vroiam sa dau o fuga. Aaa, si apropo, voi v-ati dus cumva la cursurile alea pentru parinti care se organizeaza acolo?

Hai ca m-am intins cam mult, pup

Crisspy 33+ sapt Razvan Andrei

AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Cadia eu la primul il uscam bine cu prosopul, numa dupa o vreme am folosit feonul si caciulita rar de tot spre deloc. Da era mai spre vara.

Alina gandeste-te ce fain va fi cand se vor duce amandoua la discoteca sau vor schimba impresii de prieteni etc Eu deja ma gandesc ce frumos va fi cand or sa plece baietii mei la fotbal cu taica'su. Aberez ca doar sotul meu nu are nici o treaba cu meciurile

Porumbitala primul i-am facut vaccinurile obligatorii.

Spic inca un pic, inca un pic. Si la noi va fi greu, o perioada o sa incerc sa il duc pe al meu la gadi si sa il ia tati. Dar apoi va fi greu ca va trebui dus la 6.30 dimineata sotul meu lucrand de la 7 . Si nu ma vad plecand cu bb mic la ora aia. La toamna insa cum intram deja la scoala va trebui sa le imbin cumva programul. Offf.

Carmen pentru el asteapta travaliul ca sa te razbuni. Macar te descarci si tu

Selene toate incercam sa facem cat de mult si de bine putem pentru puii nostri. Copii insa sunt diferiti. Unii au o pielicica mai sensibila ca altii asa ca nu te stresa. Va fi bine.
E suficienta oboseala ca sa va mai faceti si voi asemenea ganduri mamicilor.

cu Fabian si Dorian
AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Crisspy, il declara la sect.1
Si eu sunt din sect.6, dar nasc la Medlife, sect.1


Aalina
,

36+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Naty, multam pentru raspuns re Municipal.

Cami_Antonia in legatura cu medicul pediatru, la Vlad (in 2002) m-au sunat de la policlinica de cartier (Titan) si m-au anuntat ca a fost inregistrat bebelusul la un anumit dr. Se pare ca spitalul unde nasti ia legatura cu policlinica din zona in care locuiesti si ei te contacteaza. La policlinica am mers numai pentru vaccinurile obligatorii la 2, 4, 6, parca 9 luni, 1 an, etc, cand tot ei ma anuntau sa ma prezint intr-o anumita zi. Am mai fost uneori sa imi dea dr. aviz pentru intrare in colectivitate (gradinita) dupa ce era Vlad bolnavior si dr. lui nu era prin zona. Dr de la policlinica mi-a mai spus ca trebuie sa trec macar odata pe an, in jurul zilei de nstere pentru cantarit, masurat, si notat unele aspecte ale evolutiei copilului si eventual sa ii treaca in fisa bolile (de copilarie) pe care le-a facut. Am uitat sa spun ca noi avem un alt dr care vine acasa de cate ori il chem si asta e de baza. Acum pentru bb probabil ca voi proceda la fel.

Pupici si nastere usoara viitoarelor mamici care sunt pe ultimii...metri

Venera - mama de Vlad-Petru (25.06.2002) si 32s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui CADIA

Crisspy, il declara la sect.1
Si eu sunt din sect.6, dar nasc la Medlife, sect.1


Aalina
,

36+cu CLARA


Mersi CADIA pt raspuns. Ai idee cumva si pe unde?

Crisspy 33+ sapt Razvan Andrei

AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aresa spune:

Fetelor ,

o intrebare poate tampita,dar am auzit atatea pareri ca nu stiu ce sa mai cred!!Daca parintii nu-s casatoriti ..bebele mic poate lua numele tatalui??Eu initial am crezut ca asa e normal de vreme ce parintele il recunoaste/declara etc....apoi au venit pareri peste pareri!!
Poate cineva sa ma lumineze??

Aresa36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Scriu si eu repejor...ma doare operatia in partea stanga,ma inteapa asa si e o galma mai tare acolo,daca pui mana..David ma termina,de la 6 stau numai cu el..am stat acum de la 10 la 12 sa manance un bibe de 90ml,de am amortit.Zau ca nu stiu ce are...e schimbat,mancat..si el urla.Ieri aproape ca n-a dormit deloc,noroc ca azi noapte a dormit putin,dar stau o ora-o ora jumate sa-l hranesc ca apoi sa doarma 2-max 3 ore..Insa ieri pe zi n-a vrut nani,azi vad ca iar nu pofteste..si io-s rupta.

Selene,e bine s-o schimbi totusi pe Daria si noaptea.Ma mir ca nu tipa,al meu dupa ce face kk urla,iar daca are pipi si-l deranjeaza la fel...deci pana nu-l schimb nu tace :)
Uleiul se incalzeste din cate am citit eu..sa fie caldut..

Scot si eu agitatele pt fetele care nasc azi:
tzuchi

Delia

Szmonic




POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Selene cu uleiul am citit ca trebuie fiarta sticla in care este (fara dop) timp de 20 minute intr-un vas cu apa (BM). Asa se sterilizeaza. Eu am procedat asa in primul an si a fost cea mai buna solutie pt bubite si masaj.
Tot in privinta bubitelor de la fundulet pentru noi a fost mai eficient sa il spalam cu sapun la fiecare kk apoi dat cu ulei.

Mie mi s-a spus ca din cauza ca am laptele f. dulce kk este acid si automat 'arde' putin zona aceea la bb.

Cadia eu am procedat asa: dupa baita l-am sters cu prosopul lui apoi i-am pus caciulita cam 1/2 ora sa absoarba si restul de apa. Dupa, i-am dat-o jos pt ca este umeda. In rest nu a stat cu caciulita in casa niciodata.



Mergi la inceput