Mamici antistress de ianuarie-februarie 2009 (110)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Si eu m-am trezit si am venit la calculator, asadar BUNA DIMINEATA!!
Il innebunesc pe Radu, il tin la curent: azi nasc inca 3 fete!!

Miere poate se apropie si la tine, tinem pumnii!
Lisa nu te mai consuma cu socrii, eu am uitat subiectul "soacra" de mult!!! Mie mi-a facut o faza de imi vine zilnic sa-l omor pe Radu si pe ea...
Pusyketa poate ca ai mancat mai sarat, de la asta sa fi crescut tensiunea, oricum iti doresc sa fie totul bine, bb sa stea cat trebuie la mami in burtik.
Flo stai linistita, ca bebelina vine dupa 37 sapt.


Poze ..
http://bd.lilypie.com/W4rsp3.png

32+ Matei
Doamne ajuta-ne sa ne creasca mari si sanatosi bb-ii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Salutare, fetelor!

Multi pupici noilor viitoare mamici din odiseea noastra.

Abia asteptam vesti de la Delia, Tuchi, Szmonic


Citesc ce scriu Naty, Alina, Ledi, Billy si celelalte proaspete mamici si nu-mi vine sa cred ca peste f putin timp vom avea si noi (cele inca 2 in 1) cam aceleasi temeri, intrebari, problemute.
Dar cu siguranta, cu ajutorul lui Dzeu le vom depasi pe toate.

Bee, si eu m-am hotarat sa desfiintez maine bradul (care este in camera piticei) ca sa ma ocup de lucrusoare.Doamne, ce emotii am.

Am fost ieri in Cora, si am luat "consumabile" pentru bebelina: creme, pudre, pampers, servetele...si s-au dus 50 ron la viteza.
Edit: 500 ron
Cel mai incantata sunt de o gentuta termoizolanta de la Avent.
Mai trebuie sa fac un drum la farmacie, si gata cumparaturile din faimoasa listutza.

Va pupicesc pe toate.


36+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Carmen, lasa-l pe Radu (ca o sa ai nevoie de el), omoar-o numai pe ea.


36+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

Salut fetelor,
Pup licuricii mici si fetelor...rabdare;



Curaj fetelor, nastere usoara si bb-i sanatosi si neplangaciosi-
Hai Szmonic, Hai Tuchi, Hai Delia




Astept cu nerabdare vesti;

Veronica cu Alice
micuta mea A.M.R. 5 SAPTAMANI
BB e pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Hai Szmonik!!

Eu azi intru in 34 saptamani. Uf! Imi tot zic: 37! 37! tata vine la 37 saptamani sa ma poata ajuta cu David, cu dusul la gradi. Pana atunci sper sa ma ajute o prietena cu adusul lui de la gradi. Ca dimineata il duce ta-su.

Ieri am mai cumparat niste pijamalute si body-uri ptr sejourul de la spital.
Mi-am luat si sutiene de alaptat. Am zis ca pic jos cnd am vazut la ce dimensiuni am ajuns! Eu si Jolie.

Miere - nimic, nimic? Mai cum faceti voi sa depasiti 37? Ptr mine parca e examen d-ala la care stii ca oricat ai invata, oricum proful are un maxim de nota si peste aia nu treci. Of!

Pusiketa: Apropo de tensiune: mainile, picioarele ti s-au umflat? Ai dureri de cap? Atunci devine problematic. Nu stiu daca tu gasesti in farmacie teste de albumina. Sunt niste teste de hartie, ca alea de Ph, le bagi in prima urina si te uiti sa vezi cum se coloreaza.
Intreaba in farmacie daca au! Iti poti face tu in fiecare zi. Daca vezi ca ai albumina, fugi la spital.

Pup!

lui David Andrei 4.5 ani si 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

voi ati citit subiectul asta?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131188&whichpage=10


voi cum va ganditi sa procedati cu vaccinurile la bbei?
si aveti idee unde pe net gasesc care e schema de vaccinare care se paractica in Romania?


eu recunosc ca deja nu prea imi mai arde sa vb de nastere si gravideala,... ma gandesc ca tr s ama informez mai mult despre bb, desore ingrijirea lui etc pt ca din cate observ la fetele care au deja bb si la fetele de la noiembrie decembrie timpul devine rara avis dupa ce apare copilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui pusyketa

Neatza buna!

Bun venit noilor bebelusi! Tinem pumnii de nastere usoara!

Fetelor,eu cred ca nu mai ajung pe 26.....am fost ieri la control,aveam tensiunea mare ....L-a monitorizat un pic pe bebe,a zis ca e bine,dar cu tensiunea n e bine....A ramas sa imi iau eu tensiunea si astazi si daca e tot mare,maine merg din nou la cabinet.

Chiar si asa,daca totul decurge normal,mi-a zis dr.pe 19 sa ma pregatesc de internare........incep emotiile!






37+

VINE BEBE!


Dar cat ai avut tensiunea ieri la doctor?
Astazi ti-ai mai luat-o, a mai scazut?

36+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Buna dimineata si bafta fetelor care nasc azi.

Selenuta, nu te mai stresa, din cate stiu eu nu este necesar sa il schimbi si in fiecare noapte.

Lisa draga mea, poate vor sa iti faca o surpriza dupa ce nasti

Sa stiti fetelor ca si eu il innebunesc pe Mircea cu stirile de pe forum. Acum sunt ai mei la noi, si primul lucru pe care l-am facut de cand au venit a fost sa ii tin la curent cu fetele mele de pe forum.


Fetelor eu incep sa ma ingras, cred ca m-ati deochiat. Azi declar 68.2 kg, inainte de sarbatori aveam 66 kg



34 Vlad Mihai

AMR 6 saptamani

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

'Neata la ora 12.20 PM

De abia ce m-am dezmeticit si zic sa intru sa vad ce fac fetele.

SZMONIC, BAFTA!!! Asteptam vesti!

Bee, eu nu am contract cu vreun medic neonato de la EC, adica nu stiam ca se poate asa ceva...daca vrei sa-ti vada fata dupa nastere faci programare si te duci tu...cel putin eu asa stiam.
Cea mai buna DR neonato de la EC este Dr. COBAC. Daca ai noroc sa o prinzi cand nasti ar fi super. Eu nu a avut :-(
Prima oara am prins-o pe Dr. Schneir si acum pe Dr. Dumitru (parca...)
Iar la anestezie ar fi super sa-l prinzi pe Dr. Costache Steriade. Este super tipul. Daca e poti sa-l ceri pe el...ca este in spital zilnic. La prima sarcina l-am avut pe el si nu am simtit nimic, acum la a doua am dat peste o tuta care era foarte somnoroasa, casca intr-una si avea o fata de ziceai ca ii trebuie scobitori de pus la ochi sa-i tina deschisi. Morocanoasa...de parca era vina mea ca bebe a vrut sa vina la ora aia.

Anuc, Andre_ea,... sorry, nu am avut intentia sa va demoralizez...pur si simplu asa am simtit si aveam nevoie de sprijin moral de la voi..insa situatia nu este chiar asa grava, stati linistita. In sensul ca daca ai ceva ajutor pentru copilul cel mare atunci o sa fie bine. Si de fapt perioada cea mai grea de acomodare, pana intri in ritm si te acomodezi cu ideea ca esti mami de 2 este destul de mica, maxim 2 sapt. si gata. Eu deja ma simt mai bine...in sensul ca am momente cand ma apuca iar gandurile negre dar parca s-au mai diminuat.
Ma gandesc asa...ce frumos o sa fie mai incolo, cand o sa fie ambele fete mai marisoare...si or sa se joace amandoua, si eu o sa am fete mari pe cand prietenele mele de abia o sa nasca..(ca am vreo 3 prietene care de abia acum si-au propus sa ramana)...trebuie sa te agati de ceva frumos din viitor, care se va intampla si atunci o sa fie bine. Si mai e ceva...timpul trece asa de repedeee. Uite, la noapte Sabina face o saptamna de cand s-a nascut, incredibil, nu?!

Miere, hai ca mai e putin! O zi doua si gata.



S-a nascut minunea SABINA-MARIA

Mami de printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Fetelor care va pricepeti, am si eu o nedumerire:

Dupa ce-l spalam pe bebe pe cap, il uscam cu feonul sau cu prosopul si-i punem caciulita in cap???

Poate mamicile de fetite sa-mi spuna cum procedeaza, ca parul creste...si mi se pare ciudat sa-i pui caciulita pe parul umed.

Multumesc frumos


36+cu CLARA

Mergi la inceput