Romanii din Marea Britanie (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Scuze pentru greselile facute..nu mi-am uitat limba, pur si simplu nu ma uit cind tastez si am luat-o razna....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Offf mai fetelor dumnezeu stie cum e mai bine.Eu as vrea sa raman aici cat se poate de mult pentru Rraes sa invete limba si sa profite de mentalitatea englezilor.Momentan as fi fericita ca toti banii mei sa se duca pe gradinita dar inteleg perfect si punctul de vedere a lui Motanik .Ajungi sa stai asa putin cu copilul tau ...

Ma bucur ca am ce citi pe la subiectul asta.
Eu mi-am lasat copilul la mama in tara pentru o luna asa ca acum caut o gradi accesibila.

Ce idei?Stau in North London(Borehamwood)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Motanik, probabil m-ai surprins atat de tare pentru ca imi dadeai impresia ca you`re here to stai Esti atat de bine documentata despre tot ce se intampla pe-aici, incat nici n-as fi zis ca sunteti pe picior de plecare. Totusi, daca ati venit pentru doi ani si ati stat inca trei.. zic ca nu mai strica inca cativa in plus I-ar prinde bine copilului, zic eu. Culmea, mie-mi place sistemul educational de aici, sunt uimita de rezultatele Ioanei, mai ales din cauza ca ea a avut mult de recuperat, nestiind limba. E o placere pentru ea sa mearga la scoala, e in anul 1 acum si i-ar placea sa fie scoala si in weekend Citeste perfect in engleza, sincer mi se pare ireal ca a evoluat atat de mult in timp atat de scurt.
Bunny si tu pari cu sufletul neimpacat din cauza ca ti-ai dat copilul la scoala aici, dar crede-ma ca nu e prea devreme la patru ani si jumatate in colectivitate. In Romania, fiica mea a mers la gradinita de la doi ani si asta din cauza ca i-a placut foarte mult sa fie in colectivitate. Ce fac copii aici in Reception, nu e mai mult decat ce fac copii din Romania la gradinita. Singura diferenta este ca nu isi fac si somnul de amiaza. E fun, stress free si chiar le place sa invete in joaca si sunt fericiti. Asta conteaza cel mai mult. In Romania, trebuia saptamanal sa transcriu versuri de pe panoul de la gradinita ca sa invete copilul poezii pe de rost acasa. Aici copii invata asta in colectivitate si nu mai zic ca tot din joaca invata sa scrie, sa citeasca, sa calculeze. Recunosc ca si parintii trebuie sa se implice si sa le mai dea ceva teme acasa, pentru ca de la scoala nu primesc, insa mi se pare mult mai ok sistemul lor fara stres sau copii cu teme si probleme inca de la gradinita.
Mara2008, doar tu poti face alegerea cea mai buna pentru tine, pentru voi. Banuiesc ca exista un mic risc si daca stai si daca pleci, dar poti gasi o cale de mijloc pentru moment. Daca vei veni pentru o perioada scurta sa vezi cum stau lucrurile, cred ca iti vei face o idee mai buna despre cum vei sta. Multa bafta iti doresc.
Lara_c, exact pentru asta ma felicit si eu ca fiica mea nu invata in Romania. E prea mult pentru ei, prea mult si prea dintr-o data. E prea mult stres, prea luat totul in serios de atat de mititei. Dar din nou, e parerea mea. Ma uit la copilul meu si il vad fericit cand vine sau pleaca la scoala. Si a acumulat extrem de multe informatii intr-o perioada relativ scurta. Pentru asta nu pot decat sa spun ca eu le apreciez sistemul din ce-am vazut pana acum. Om vedea cum o fi si mai incolo.
Adelyna, imi pare rau ca tu si fetita ta ati fost supuse la lucruri de genul asta E trist. Regret ca sunt si oameni atat de orbi care nu pot sa vada in profunzime. Poate ca de vina e si viata lor si mediul in care au crscut.. cine stie, oricum, pedeapsa cred ca si-o primesc, din plin. Pacat.


Lara, mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Aveti dreptate.... cu scoala , sitemul nu se compara cu acasa. E doar virsta, cind ocmai ce a prins gustul sa se joace singur, sa construiasca, isi folosete imaginatia. Nu zic ca astea nu sunt rezultatele sistemului de aici - caci si Alex a mers aici la gradi de la 2 ani si sincer nu am avut probleme de nici un fel. E foarte confident si de la scoala aud numai de bine. Invata bine, deja stie tot alfabetul...dar cind vine vremea de scris...ca ii da sa faca litere - nu ca la noi pagini intregi , ci o foaue...pur si simplu nu se concentreza. Si atunci vin si ma gindesc ca noi faceam asta la 6-7 ani. Eu zic ca aici Reception e ca si clasa 1-a , au inceput sa le dea casa carticele de citit , cu citeva rinduri, si-i place ....dar de la 4-6 pm el vrea sa se joace - e inca un copil .

ref la gradi - eu l-am dat de la 2ani la 2jum la Salcome iar apoi la Montessori . Am fost tare multumita, ca invata prin joaca, ii lasa sa se joace cu ce-i intereseaza pe ei si printre asta ii pune sa faca si ce e in programa - fara sa-i oblige. Si asta l-a ajutat foarte mult .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara2008 spune:

Multumesc tuturor pentru toate sfaturile! Chiar nu ma asteptam sa primesc atatea din ce ati spus am mai tras si eu cate o concluzie.Saptamana viitoare voi pleca(veni) in Anglia si voi vedea cum este.Sotul meu spune ca voi avea si o discutie cu sefa lui sa vedem daca ma incadrez in profilul lor!!Problema este ca si asa e greu unul aici si unul acolo,iar de familie nu pot sa spun ca am aici pe cineva care m-ar putea ajuta.Iar aici o gradinita este vreo 7-10 mil si programul il termina la 5-5.30, si nimeni nu e dispus sa stea peste program sa te astepte pe tine care iesi de la servici la 6,30-7 ,si iti iei o bona pt cateva ore care costa si ea .Si asa ajungi la 15-20muil pe luna.(surse sigure ..colegele mele).Oricum om trai si om vedea.Abea astept sa va spun ce impresie mi-a lasat Anglia.Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Mara2008,asteptam pareri despre cum ti s-a parut Anglia si daca ai reusit sa iei decizii.Pana una alta vacanta frumoasa alaturi de sotul tau.

adelina si piticii
Vacanta 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Dragi romani,

La inaugurarea primului lacas de rugaciune romanesc din Scotia, multi dintre oficialii romani si scotieni au ramas placut impresionati de numarul mare al participantilor.
Avand in vedere succesul ultimei intalniri al diasporei romanesti si la sugestia multora dintre noi s-a hotarat organizarea unui bal cu ocazia martisorului si al zilei femeii.
Balul Martisorului va avea loc la data de 8 Martie, incepand cu orele 13:30 la Hotelul Glynhill din Glasgow.
La acest eveniment ne bucuram in continuare de prezenta si sprijinul reprezentantilor ambasadei si al consulatului roman precum si al institutului cultural roman.
Accesul la acest bal va fi be baza de bilete, care se vor pune in vanzare incepand cu Miercuri 28 Ianuarie pana pe data de 25 Februarie.

Pentru informatii si bilete va rog sa contactati pe oricare dintre urmatoarele persoane:
Beatrice Nicholas: 07710752214
Loredana Panciu: 07833727805
Tina Welsh: 07891613585
Cristian Iosub: 07835915325

Va astept cu drag,

Dear members of this community,

At the inauguration of the first Romanian halidom in Scotland, many of the Romanian and Scottish officials were pleasantly surprised by the big number of participants.
Taking in the account the real success of the last meeting of the Romanian Community and at the suggestion from many of us, we decided to organize a Ball with the occasion of 1st of March which in Romania it's called Martisor and also with the celebration of the Woman's Day on 8th of March.
Balul Martisorului will take place on the 8th of March at Glynhill Hotel in Glasgow starting from 1.30 pm.
We are very pleased on having again the support and presence of the officials from the Romanian Embassy and Consulate and also of the Romanian Cultural Institute.
The admission to this ball will be on a ticket basis, which will be for sale between Wednesday 28/01/2009-
25/02/2009.

For further information and tickets please contact any of the following persons:
Beatrice Nicholas: 07710752214
Loredana Panciu: 07833727805
Tina Welsh: 07891613585
Cristian Iosub: 07835915325

Looking forward in seeing you,


Tina Welsh
Assistant Organizer of this event


Motanik te pup si mi-e dor sa vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Tina, buna!

De mult nu ne-am vazut... ui' cum se "gasesc" oamenii pe DC. Sper ca sunteti bine cu totii. Cred ca o sa venim si noi la Martisor.. ca doara daca-i bal, pai bal sa fie. Te sun saptamana asta sa-mi dai mai multe detalii... cam pe la ce ora ar fi mai bine sa nu deranjez (eu mi-s on maternity leave asa ca-s prin zona cam tot timpul)

Salutari la baietii tai
Pupici

Andra



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Tina, ce faci, ce face David? vino mai des pe aici si mai scrie-ne despre voi.
Noi suntem in .ro si ne intoarcem in 28 februarie.

Andra, cum te descurci, ce face bebitzul tau?

In rest, toata lumea ok?
Aici a plouat azi, am fugit de Londra ca sa ma ploua acasa in .ro si nu am iesit de cateva zile pt ca Theo a racit un pic si am zis sa stam sa treaca. De cald, e destul de cald pt perioada asta din an, sper sa iasa si soarele daca tot e asa sa putem iesi la plimbarica.

Va pup, saptamana usoara!

--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna seara la toata lumea!

Tina

Andra, noi suntem bine pe aici... ne descurcam si zambim, ca alta alternativa nu este Eu sunt restabilita aproape complet, bebe creste frumos, a pus 780 gr de la scaderea fiziologica... deci cam 250 gr/saptamana, laptic este, colici nu-s (nici sa nu vina! )... mama mai sta doar cateva zile din pacate... da' las' ca ne descurcam noi cumva: tata, mama, bebe si cele 3 pisici

Sanatate multa sa se faca repede Theo bine, vacanta placuta in continuare. Sa stii ca pe la inceputul lui aprilie probabil ajungem si noi in Londra, poate ne intalnim la o cafeluta





Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput